PROTOKÓŁ NR 0063-6/75/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 22 PAŹDZIERNIKA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Rozpatrzenie skargi p. Krystyny Gieniusz na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie |
4. | Rozpatrzenie skargi p.Włodzimierza Grabowskiego na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania, przyjęła protokoły z dnia:
01.10.2008- za- 5
15.10.2008- za-4, wstrz-1
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi p. Krystyny Gieniusz na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Komisja zapoznała się ze skargą p. Krystyny Gieniusz na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Skarga pisemna, stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
Pani Krystyna Gieniusz podtrzymuje swoje zarzuty, zawarte w piśmie. Jej zdaniem skarga jest prawdziwa i zasadna. Jako sprawcę wszelkich krzywd pani Gieniusz wskazuje panią Alicję Pawluczuk, pracownika MOPR. Pani Gieniusz uważa, że MOPR, z którego usług korzysta do dnia dzisiejszego jest miejscem, gdzie doznała "nieodwracalnych krzywd moralnych, i cierpień fizycznych i psychicznych uwłaczających godności człowieka, szargających jej dobre imię, łamiących podstawowe prawa człowieka. Pracownicy MOPR interpretują prawo na swój własny użytek i sposób".
Skarżąca została poproszona przez Przewodniczącego Komisji o wyjaśnienie, na czym polegało "katowanie psychiczne" czy "cierpienia fizyczne", które pani Gieniusz doznała od pracowników MOPR, a o których wspomina w piśmie.
Pani K. Gieniusz wyjaśniła, że była źle traktowana przez pracownice, śmiano się z niej, źle obsługiwano, pracownice MOPR były aroganckie i bezczelne.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie, dlaczego pani Gieniusz nie korzysta ze świadczeń emerytalnych, które jej się należą?
Skarżąca stwierdziła, że jej się nie opłaca finansowo taka operacja, jej emerytura wynosiłaby w chwili obecnej 520 zł, w tej sytuacji wolałaby pójść do pracy. Emerytura jest niższa od pomocy finansowej, którą otrzymuje w chwili obecnej z MOPR-u.
Przewodniczący Komisji przypomniał, że pani Gieniusz w chwili obecnej pobiera z MOPR zasiłek w wysokości 790,35 złotych ( w tym dodatek mieszkaniowy bezgotówkowo).
Dyr. Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej p. Piotr Grodzki stwierdził, że świadczenia emerytalne, które skarżąca wypracowała, może otrzymywać, a jej trudna sytuacja finansowa będzie wzięta pod uwagę przez MOPR. (uzupełnienie poprzez zasiłek specjalny z MOPR lub dodatek mieszkaniowy).
Pani Geniusz twierdzi, że nie jest zainteresowana przejściem na emeryturę, nie chce tego świadczenia. Skarżąca była świadkiem rozmów, był to szantaż psychiczny , gdzie grożono jej, że zostanie pozbawiona świadczeń (zasiłku) z MOPRu. Jest córką kombatanta i uważa, że ma ustawowe prawo do korzystania z takiej formy pomocy. Poruszyła sprawę bonu żywnościowego, z którego to bonu "pracownicy MOPR-u umyślnie i celowo ją okradli w roku 2002r."
Przewodniczący Komisji oddał głos dyr. MOPR p. Marcinowi Jandzie, który stwierdził, że pani Gieniusz jest pod opieką MOPRu od 10 lat , klientka pobiera miesięcznie 790 złotych, nie wliczając opłaconych rachunków i refundacji leków. Otrzymuje również dodatek mieszkaniowy bezgotówkowo. Wszelkie próby znalezienie jej pracy lub zmiany systemu świadczeń socjalnych, kojarzą się pani Gieniusz z szykanowaniem i obelgami pod jej adresem.
Pani Iwona Klimowicz MOPR -z-ca dyr. -wyjaśniła, że pani K. Geniusz korzystając z pomocy MOPRu jest zorientowana, że aby skorzystać z pomocy ośrodka, musi być przeprowadzony wywiad środowiskowy, a klientka nie wpuszcza pracownika do mieszkania, bez uprzedniego ustalenia wizyty. Nie życzy sobie korespondencji(odbiera to jako ośmieszanie jej osoby), dla niej wizyty pracowników MOPR są szykanowaniem jej osoby. Nie posiada telefonu, w związku z tym, kontakty ze skarżąca są mocno utrudnione. Pracownik, który zasugerował, aby wystąpiła do ZUS o naliczenie emerytury, został potraktowany jako prześladowca. Żadna forma oraz wysokość pomocy ze strony MOPR nie satysfakcjonuje skarżącej. Wyjaśniając kwestie bonu żywnościowego- skarżąca nie została okradziona, bowiem nie zwróciła się w przeciągu całego 2002 roku o taką pomoc. Natomiast zwróciła się o pomoc (zasiłek celowy na żywność) i taką pomoc otrzymała w wysokości 100 zł miesięcznie, łącznie otrzymała w roku 2002 1200 złotych.
Pani Gieniusz stwierdziła, że nie życzy sobie żadnej pomocy z MOPR, wnosi do Urzędu i Komisji, aby pomoc finansową, którą teraz otrzymuje od miasta wypłacała jej inna niż MOPR instytucja. MOPR zdaniem skarżącej jest to instytucja dla patologii społecznej, a ona się do takiej nie zalicza.
Głos zabrała radny A. Karut, który sprostował wypowiedź pani Geniusz, MOPR nie jest po to, aby pomagać patologii społecznej, jest to instytucja, która pomaga osobom w trudnej sytuacji finansowej i życiowej.
Przewodniczący Komisji udzielił głosu pani Mecenas Hannie Sokulskiej, która chciałaby ustalić czy skarga jest zasadna i zarzuty skarżącej są prawdziwe. Z pisma wynika, że pani Gieniusz została pozbawiona świadczeń z MOPRu, pyta zatem dyr. Jandę, czy jest to prawda? czy skarżąca jest bez pomocy finansowej?
Pyta panią Gieniusz, czy i kiedy zapadła decyzja w tej sprawie?
Uzyskała odpowiedź, że takiej decyzji nie ma, ale skarżąca ma podejrzenia, że taka decyzja na pewno będzie.
Pan dyr. Piotr Grodzki ponownie zaproponował pomoc pani Gieniusz, w wypełnieniu wniosku emerytalnego oraz zwrócenie się do MOPRu, po uzyskaniu świadczeń emerytalnych- o dodatkową pomoc finansową.
Pani Krystyna Gieniusz kończąc swoją wypowiedź, ceni sobie bardzo pana dyr. Grodzkiego, ale chce nowelizacji ustawy o emeryturach i zrobi wszystko, by do tego doszło. Chce również, rozliczyć się z tymi, co ją skrzywdzili, chce zadośćuczynienia za swoje krzywdy moralne i psychiczne, których doznała od pracowników MOPRu.
Komisja podziękowała pani Krystynie Gieniusz za wypowiedź i pożegnała skarżąca.
Komisja wysłuchała panią Mecenas Sokulską, która stwierdziła :
- brak jest decyzji dyr. MOPR o cofnięciu uprawnień dla skarżącej
- nieuzasadnione są zarzuty dot. "kradzieży bonu żywnościowego" oraz braku skierowania i refundacji za studia
- brak decyzji odmownej w sprawie sfinansowania wypoczynku poza miejscem zamieszkania
Mecenas Sokulska, na podstawie powyższych ustaleń stwierdziła, że brak jest podstaw do działania, zarzuty nie kwalifikują się do uwzględnienia. Skargę uważa za nieuzasadnioną.
Przewodniczący komisji poddał pod głosowanie wniosek o oddalenie skargi p. Krystyny Gieniusz; za-5- jednogłośnie.
Jednocześnie Komisja podjęła inicjatywę uchwałodawczą dot. rozpatrzenia skargi p. Krystyny Gieniusz na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi p.Włodzimierza Grabowskiego na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Następnie Komisja zajęła się rozpatrzeniem skargi p.Włodzimierza Grabowskiego na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Skarga pisemna, stanowi załącznik do protokołu.
Pan Włodzimierz Grabowski nie rozumie co to jest "kontrakt socjalny" , to co proponuje mu pan Łukaszewski z MOPRu to kpina i z pewnością nie można tego nazwać kontraktem socjalnym. Podtrzymuje swoje zarzuty zawarte w pisemnej skardze.
Przewodniczący Komisji przypomniał zebranym, że skarżący p. Grabowski od roku 1993 roku pozostaje bezrobotny. Pyta, dlaczego pan Grabowski nie podjął pracy do dnia dzisiejszego?
Pan Grabowski odpowiedział, że nie był dobrze przygotowany kontrakt socjalny. W związku z tym, nie było szans na pracę dla niego. Skarżący poinformował, że zaproponowano mu pracę w MOPR, ale on nie może jej przyjąć . Może pracować jako kierowca a takiej pracy nie otrzymał. Nie ma dla niego propozycji pracy, jest zarejestrowany od 15 lat w PUP. Pracował jako tokarz i kierowca.
Pani I. Klimowicz, z-ca dyr. MOPRu ustosunkowała sią do zarzutów, twierdzi, że panu Grabowskiemu proponowana jest praca, natomiast on jej przyjąć nie chce. Jest osoba niepełnosprawną w stopniu lekkim, na podst. orzeczenia WZdON. Nie posiada uprawnień do świadczeń emerytalna-rentowych. Mieszka z matką.W dniu 06.06.2008 zawarto z klientem kontrakt socjalny, którego celem jest usamodzielnienie się poprzez podjęcie prac społecznie użytecznych lub robót publicznych z PUP. pan Grabowski zgodził się do podpisania zmian w kontrakcie (nowe działania zawarte w kontrakcie). Były również proponowane szkolenia panu Grabowskiemu (organizowane przez Centrum Integracji Społecznej) .Klient uznał to za chęć pozbawienia go zasiłku oraz poniżanie go. Pani Klimowicz przedstawiła również Komisji wykaz tabelaryczny- pomoc finansowa, przyznana skarżącemu z MOPR w roku 2008. Materiał ten oraz wyjaśnienie (notatka służbowa) ten stanowią załącznik do protokołu.
Komisja podziękowala panu W. Grabowskiemu. Przewodniczacy Komisji poprosił o zabranie głosu p. Mecenas Hannę Sokulską.
Mecenas Sokulska stwierdziła, że zarzuty zawarte w skardze są bezpodstawne, kontrakt nie funkcjonuje- skarga jest zatem bezprzedmiotowa. Zwróciła się jeszcze o wyjaśnienia do pracowników MOPRu odnośnie samych zarzutów formułowanych na piśmie przez skarżącego.
Przewodniczący komisji poddał pod głosowanie wniosek o oddalenie skargi p. Włodzimierza Grabowskiego ( za-5- jednogłośnie.)
Jednocześnie Komisja podjęła inicjatywę uchwałodawczą dot. rozpatrzenia skargi p. W./ Grabowskiego na działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Tomasz Grodzki |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2008/11/07 10:06:41 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2008/10/09 12:01:09 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2008/10/09 11:25:54 | nowa pozycja |