przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/165/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 13 PAŹDZIERNIKA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie koncepcji budowy Alei Żeglarzy na Wałach Chrobrego.
4. Dyskusja nt. koncepcji obchodów rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 r.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokoły z posiedzeń Komisji w dniach : 22.09.2010 i 29. 09.2010 przyjęto w głosowaniach: jednomyślnie - za, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie koncepcji budowy Alei Żeglarzy na Wałach Chrobrego.


P. Owczarski – przedstawił i omówił prezentację, która stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Podkreślił, że zasadniczym założeniem projektu jest to, że będzie on realizowany etapami: począwszy od górnego tarasu przy Muzeum Narodowym. Zrealizowanie projektu wymaga zabezpieczenia 500 tys. zł w budżecie miasta na rok 2011 na konkurs architektoniczny mający na celu zrealizowanie przedstawionej koncepcji.

J. Wijas – zauważył, ze koncepcja zakłada spowolnienie ruchu na ul. Jana z Kolna. Zapytał, czy rozważano koncepcję wyłączenia tej ulicy z ruchu? 

P.Owczarski – oświadczył, że byłoby to marzenie docelowe: wykonanie na całości tego terenu miejsca spacerowego i zrobienie niego części deptakowej. Pomysł na spowolnienie ruchu jest propozycją kompromisową. Pomysłodawcy zdają sobie sprawę z tego, że zamknięcie ruchu na ul. Jana z Kolna (i np. wykonanie tunelu) pociągnie za sobą ogromne koszty.

K. Soska – Zastępca Prezydenta Miasta - oświadczył, ze przedstawiona wizja bardzo mu się podoba. Jego zdaniem musi ona zostać wpisana w budżet miasta. Trzeba jednak rozstrzygnąć kilka kluczowych wątpliwości (m.in. sprawę ruchu samochodowego wzdłuż Odry. Uznał, że warto prowadzić te prace i opracować na początek koncepcję architektoniczną, a następnie: rozłożyć to na etapy i konsekwentnie je realizować.

P. Bartnik – uznał, ze koncepcja na wyremontowanie Wałów Chrobrego jest bardzo interesującą i to miejsce tego potrzebuje. Pomysł na posadowienie tam Alei Żeglarzy zasługuje na szczególne wsparcie. Szczecin potrzebuje tożsamości i zaplanowane tam elementy będą budziły naszą dumę, przypominały o wielkiej przygodzie naszego miasta. Oświadczył, że podpisuje się pod tą ideą i pomysłem. 

M. Krzeptowski - raz jeszcze podkreślił, że ważnym w projekcie jest jego wyraźna dwuetapowość. Inwestycja na piętrze będzie naturalnym elementem napędowym dla wykonania drugiego etapu – przy samej Odrze.

M. Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków - przypomniała, że przedstawiona idea nie jest nowa. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone co najmniej od 8 lat. To co państwo przedstawili jest potężną inwestycją i jako Konserwator Zabytków jest za jej zrealizowaniem. Koncepcja jest niezwykle atrakcyjna. Prosiła jedynie by pamiętać, że istniejącego układu urbanistycznego budynków nie można zakłócać. Wszelkie zmiany w nawierzchniach, nawet te najbardziej awangardowe są możliwe do realizacji. Można również bezproblemowo posadowić kawiarenki na dolnym tarasie.

P. Bartnik -  zaproponował, by zarekomendować przedstawiony projekt do budżetu Miasta na rok 2011 – wraz z zapisem środków na konkurs na projekt architektoniczny .

Komisja w głosowaniu: za - jednomyślnie, poparła ww. wniosek.

M Kopeć - oświadczył, ze do dyskusji jest , czy projekt jest realny. Zdaniem radnego bez decyzji o rozwiązaniach komunikacyjnych nie można podejmować żadnej wiążącej decyzji.


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt. koncepcji obchodów rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 r.


K. Soska – poinformował, że jest po cyku spotkań z podmiotami zainteresowanymi tematem. Zaczyna się rysować pewna koncepcja. Prezydent dysponuje ustną deklaracją współpracy ze strony Marszałka w zakresie wydarzenia artystycznego np. na pl. Solidarności. W tej chwili czeka na jej potwierdzenie na piśmie.

A. Stankiewicz – WKiOZ - "na chwilę obecną wiemy, że IPN organizuje cykl wydarzeń (wystawy, publikacje, konferencja). Nasza strona zaproponowała upamiętnienie ofiar przy 2. Bramie Cmentarza Centralnego (Główna tablica przy wejściu + oznakowanie grobów ofiar logo Grudnia’70). Ad. część artystyczna – zostanie ona połączona z konferencją i wręczeniem odznaczeń. Również planowany koncert w tej chwili nabiera kształtu ostatecznego (Symfonia P. Klimka w wykonaniu chórów szczecińskich). W kolejnych dniach zaplanowano: 17.12.10 - rekonstrukcję historyczną wydarzeń, złożenie kwiatów pod Aniołem Wolności, mszę w Katedrze, Apel Poległych.1812.10 - złożenie kwiatów pod Stocznią, konferencję, część artystyczną, wręczenie odznaczeń. 19.12.2010 - zakończenie rajdu Szczecin Zbuntowane Miasto. Na te wydarzenia Wydział Kultury i Biuro Promocji i Informacji  ma wspólnie ok. 210 tys. zł. Koncepcja radnego A. Karuta nie uzyskała akceptacji osób zainteresowanych. Jest także wola wszystkich stron, by opracować ścieżkę edukacyjną w pełnej formule w roku przyszłym (z uwzględnieniem Centrum Dialogu i Przełomów itp.). "

K. Soska – podkreślił, że organizatorzy chcieliby zwrócić się w stronę młodzieży." Zależy nam, by przekazać atrakcyjną treść młodzieży. Stąd nacisk na historyczną rekonstrukcję wydarzeń: może to być bardzo widowiskowe i atrakcyjne. Chcemy tez uczcić tę rocznicę wydarzeniem artystycznym – symfonia 16 napisana przez P. Klimka, której elementem będzie m. in. bicie dzwonów w całym mieście. Z uwagi na grudniową aurę, wykonanie tej symfonii przeniesiemy na bardziej dogodny termin, w grudniu pokażemy jedynie jej fragment."


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/10/08, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/10/20 14:09:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/10/20 14:09:38 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/10/08 10:42:32 nowa pozycja