przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/65/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 26 MARCA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Analiza sytuacji szkół prywatnych w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Analiza sytuacji szkół prywatnych w Szczecinie.


Goście zaproszeni do udziału w posiedzeniu Komisji zgłosili największe problemy, z jakimi borykają się szkoły niepubliczne w Szczecinie.

M. Kurpiewska - ZSP Słoneczne, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej - największą bolączką jest pilny remont budynku szkoły. Od wielu tal własnymi środkami jest remontowany i zabezpieczany. Sytuacja jednak staje się niebezpieczna: dach jest tak ciężki, że grozi zawaleniem. Wycena jego wymiany została zrobiona na ok. 60.000 zł. Dzisiaj wiadomo, że albo w ciągu 5 lat będą w stanie rozbudować szkołę (plany architektoniczne zostały wykonane) i szkoła będzie funkcjonowała, albo budynek się rozpadnie. Dzieci w szkole jest ok. 100 i jest to jedyna szkoła na Prawobrzeżu parterowa z możliwością wyjścia do ogrodu. Z tego powodu przyjmuje często dzieci chore i dysfunkcyjne. Sam budynek został przekazany w użytkowanie nieodpłatne, co zdaniem Wydziału Gospodarki Nieruchomościami automatycznie oznacza, że nieruchomość nie może zostać wykupiona z bonifikatą. Przypomniała, że szkoła prowadzi działalność oświatową, a nie - gospodarczą, co predysponuje ją do ubiegania się o bonifikatę.

M. Sawka - Szczecin International School - poinformowała, że właściciel szkoły rozmawia o nowym terenie i nowej lokalizacji. Szkoła potrzebuje nowego miejsca, budynek który wynajmuje należy do osoby prywatnej, ale żeby się rozwijać koniecznym jest zainwestowanie w nową placówkę. Szkoła cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, którzy szukają szkoły na wysokim poziomie, realizującej międzynarodowe programy nauczania. Szkoła oczekuje wskazania nowego budynku, do rozważenia jest ewentualna budowa nowej placówki na gruncie przekazanym od miasta.

M. Ukraińska - STO - poinformowała, że budynek zajmowany przez STO jest nieodpłatnie użytkowany do 2027 r. Dokonano w nim wszelkich możliwych adaptacji, szkoła na dzień dzisiejszy nie ma problemów lokalowych. Największą bolączką jest budowa sali gimnastycznej: jest projekt, brakuje odpowiednich zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Środki na ten cel szkoła chce pozyskać z funduszy unijnych.

U. Pańka - nawiązując do zgłaszanych przez STO potrzeb przypomniała, że wielkim problemem szkoły jest brak miejsca do parkowania. Zaapelowała o rozwiązanie problemu parkingu przy szkole na ul. Tomaszowskiej.

E Stelmach - Sapientia - jej szkoła mieści się w budynku wynajmowanym od prywatnego właściciela.Pomiędzy wynajmującym a najemcą podpisano umowę o niekonkurencyjności oraz o odpowiednio wczesnym terminie wypowiedzenia umowy najmu. W dniu 18.03.br wynajmujący jednostronnie zmienił warunki umowy, poinformował o uruchomieniu nowej szkoły tj. technikum informatycznego dziennego, nakazał opuszczenie części pomieszczeń zajmowanych przez szkołę czego efektem będzie wygaszanie placówki i odstąpienie od naboru w nowym roku szkolnym. Szkoła od lat stara się o nową lokalizację dla siebie, właściciele spotykali się z prezydentami i wiceprezydentami miasta i nie otrzymali żadnej propozycji.  Sytuacja jest dramatyczna: szkoła ma 3 miesiące na opuszczenie budynku.

L. Piwoni -  poinformował, że planuje rozbudowę szkoły. Chce wybudować halę sportową. Koniecznym do tego jest zakup gruntu: właścicielem przyległej działki jest PKP i wystawiając go na przetarg cenę wywoławczą określiło na poziomie 1 mln zł. 

M. Kurpiewska - uznała, że Miasto Szczecin nie prowadzi żadnej polityki w stosunku do szkół niepublicznych. Dzieci z jej placówki są traktowane gorzej niż uczniowie szkół publicznych. Przykładem jest uczeń bardzo zdolny, który w poradni psychologiczno pedagogicznej otrzymał orzeczenie o konieczności indywidualnego toku nauczania. Szkoła chciała skorzystać z programu współpracy z uczniem zdolnym i uzyskała negatywną odpowiedź z Urzędu Miasta z uwagi na fakt, że uczeń jest w szkole niepublicznej (podstawa prawna: polityka edukacyjna Miasta Szczecin i Strategia Rozwoju Miasta).

U. Pańka - zapytała, czy szkoły niepubliczne mają prawo korzystać z  indywidualnego nauczania np. w przypadku zwolnienia lekarskiego dłuższego niż 2 miesiące. Podobnie w przypadku nauczania indywidualnego dla dziecka zdolnego. Poprosiła o wskazanie podstawy prawnej.

M. Kopeć - podsumował wypowiedzi: szkoły zaproszone na posiedzenie są zainteresowane rozbudową, mają na to środki i trzeba im pomóc. Nie możemy wykraczać poza zapisy ustawowe, jednak wsparcie miasta dla tych placówek powinno przybrać postać uczestnictwa w kołach przedmiotowych międzyszkolnych czy stypendiach Prezydenta Miasta. Jeżeli uczeń spełnia wszystkie, wysokie wymagania dla Indywidualnego Toku Nauczania i Indywidualnego Programu Nauczania to nie ma przeszkód aby przekazać na to środki miejskie.

B. Tworek - WOś - przypomniała, że to zadaniem dyrektora szkoły jest zapewnienie opieki uczniowi zdolnemu. Nigdzie w rozporządzeniu nie jest zapisane, że to miasto ma zapewnić takie środki.

M. Kurpiewska - zapytała, czy jest możliwe, aby dziecko z domu dziecka uczęszczające do szkoły prywatnej nieodpłatnie, otrzymywało środki jakie przysługują temu uczniowi w szkole publicznej?  Chodzi o "górkę", którą miasto dodaje od siebie.

B. Roszkowiski - WOś - poinformował, że obecnie nie ma takiej możliwości. Koniecznym jest zmienienie uchwały Rady Miasta  w tej sprawie.

J. Wijas - uznał, że rodzice posyłający swoje dzieci do szkół niepublicznych płacą za naukę dwa razy: w podatkach na szkolnictwo publiczne i w czesnym - na niepubliczne. Z tego powodu nie można dyskryminować ich w dostępie do środków na nauczanie indywidualne, na pracę z uczniem zdolnym itp. Zaproponował także, aby przy okazji uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego każdorazowo dopilnować odpowiednich zapisów rezerwujących tereny pod szkolnictwo. Do rozważenia jest także zagospodarowanie budynków które uwalniane są w procesie restrukturyzacji.

Kończąc obrady radni postanowili odbyć kolejne posiedzenie Komisji w tej sprawie w dniu 07.05.08 - z udziałem przedstawicieli szkół niepublicznych, pracowników Wydziału Oświaty i Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


A. Karut - zaapelował o przyjęcie wniosku o treści:

"Komisja Edukacji i Kultury wnioskuje o zabezpieczenie w budżecie Miasta środków niezbędnych do przeniesienia Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej na cmentarz przy ul. Bronowickiej. Środki, o które wnioskuje Komisja powinny pokryć wydatki związane z: 

- opracowaniem projektu umiejscowienia pomnika w nowej lokalizacji,

- wyceną i opracowaniem technicznych możliwości rozbiórki pomnika,

- kosztów związanych z jego przeniesieniem,

- wykonaniem tablicy informacyjnej."

Ww. wniosek został przyjęty w głosowaniu: za - jednomyślnie.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/03/20, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2008/04/30 13:05:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2008/04/30 13:05:43 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/03/20 12:06:00 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/03/20 10:58:28 nowa pozycja