przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/155/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 9 MARCA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń 23.02 i 02.03.br
3. Prezentacja projektu rewitalizacji Starego Miasta w ramach programu rewitalizacji miast zniszczonych podczas wojny.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 23.02.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Prezentacja projektu rewitalizacji Starego Miasta w ramach programu rewitalizacji miast zniszczonych podczas wojny.


Przewodniczący Komisji P. Kęsik - na wstępie przypomniał, że  Bauhaus - Uniwersytet w Weimarze opracował przedmiotową prezentację, która odbyła się w galerii prezydenckiej w grudniu ubiegłego roku. Stwierdził, że prezentacja jest warta do przedstawienia bardziej szczegółowego na posiedzeniu Komisji Budownictwa. Stąd ten temat na dzisiejszym posiedzeniu. Następnie oddał głos Panu Januszowi Nekanda-Trepka z Biura Planowania Przestrzennego Miasta.
P. J. Nakanda-Trepka (BPPM) – poinformował, że w ubiegłym roku  Bauhas Universytet wystąpił z zapytaniem do BPPM,  czy jest możliwe, aby ich studenci  wykonali jakieś prace planistyczne na terenie Miasta Szczecina. Stwierdziliśmy, że najbardziej nośnym tematem jest wizualizacja Starego Miasta. Zwrócił uwagę, że grupa międzynarodowych studentów była już wcześniej zapraszana do wizualizacji na całym świecie w ramach rewitalizacji miast zniszczonych podczas wojny. Wykonali wcześniej m.in. prace projektowe rewitalizacji Drezna i Rotterdamu. Kiedy studenci przyjechali do Szczecina, pokazaliśmy im bazowe opracowania BPPM. Poza planem z 1934 roku nie mieliśmy innych planów Starego Miasta. Podkreślił, że studenci zrobili własną inwentaryzację tego terenu. Następnie przystąpił do omawiania poszczególnych prac: I praca  - stwierdził, że jest najbardziej charakterystyczna, dla studentów Stare Miasto jest zbudowane z materii, która wymaga skompletowania. Bardzo efektywna jest propozycja wprowadzenia dodatkowego elementu przestrzennego tj. zbudowanie muru który wyodrębni Stare Miasto. W projekcie tym zostały zawężone ulice m.in. ulica Wyszyńskiego. Ponadto nad rzeką proponuje dużą ilość przestrzeni publicznej. Generalnie praca wskazuje, że Stare Miasto powinno być zagęszczone. II praca  inaczej podchodzi do tego tematu  - elementy wewnątrz Starego Miasta dzielą je na 2 zespoły: zespół górny i podzamcze. W  III pracy  autor pokusił się o analizę struktur zielonych. Ilość zieleni, która znajduje się w strukturze śródmiejskiej jest niewielka, dlatego autor dodał  przestrzenie parkowe i zielone. P. J. Nekanda-Trepka stwierdził, że praca ta jest mało oryginalna, ponieważ nie wytwarza przestrzeni czytelnych jako tereny parkowe, a dostępność jest tu przypadkowa. Praca ta nie zyskała wysokiej oceny. Kolejna IV praca pokazuje poszukiwania autora rozszerzone o analizę Łasztowni. Na terenie Starego Miasta ograniczona jest możliwość dostawienia obiektów kulturalnych, handlowych i usługowych, które wytworzą potencjał centrum kulturowego. Autor założył, że jeśli nie rozbuduje się tego miejsca o nowe obiekty kulturalne, to nie stanie się ono sercem Miasta. Praca wykazuje modernistyczną i przyjazną dla funkcji usługowej konieczną rewitalizację Łasztowni, która może stać się centrum kulturowym.  Ostatnia V praca jest bardzo specyficzna, gdzie autor wskazuje na funkcje turystyczno-miejskie. Zaproponował stworzenie ciągu spacerowo-turystycznego wychodząc z założenia, że Stare Miasto ma odrębne fragmenty i potrzebne jest jego połączenie poprzez główny ciąg pieszy z Miastem. Autor proponuje wytworzenie zabudowy pierzejowej i odbudowanie m.in. bramy wejściowej do Starego Miasta. P. J. Nekanda-Trepka podsumował, że dla BPPM przedstawione prace były dużą inspiracją. 
Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zapytał, czy przedstawione prace będą wykorzystane przy inwestycji przebudowy Bulwarów Gdyńskiego, Gdańskiego i Piastowskiego ?. Czy z tymi propozycjami zostało zapoznanych większość środowisk urbanistycznych i planistycznych ?.
P.J. Nekanda- Trepka – wyjaśnił, że będzie następna prezentacja w powiązaniu szczecińskich studentów z prezentacją całego Starego Miasta. W czerwcu odbędzie się prezentacja w Galerii Forma, uwzględniająca większość aspektów rewitalizacji Starego Miasta.
P. J. Kujat (WGKiOś) – dodał, że Wydział posiada dokumentację na przebudowę bulwarów, sporządzone w latach 2006-2007. Nie były one jednak konsultowane ze studentami. Nabrzeża będą poszerzone o funkcje usługowe dla turystów i możliwość zacumowania mniejszych statków. Stwierdził, że najbardziej bliski jest mu projekt, gdzie Miasto przybliża się do nabrzeży i udostępnia je dla mieszkańców.
Radny W. Dąbrowski – stwierdził, że dwie przedstawione koncepcje kłócą się z przyjętym planem zagospodarowania przestrzennego. I Koncepcja  pokazuje, że trzeba wyeliminować tramwaje z ulicy Wyszyńskiego, co rodzi problem skomunikowania lewobrzeża z prawobrzeżem. Z kolei wariant III by uzupełnił o większą ilość mostków spacerowych i pozostawiłby cały wolny od zabudowy plac Orła Białego łącznie z wyburzeniem obiektów Polmozbytu.
Radny T. Hinc – stwierdził, że najważniejszy jest brak ciągu spacerowego w Szczecinie, co w ostatniej koncepcji jest zaproponowane w połączeniu z dotychczasową zabudową. Stwierdził, że BPPM powinno przygotować komplet materiałów w tej sprawie i rozesłać po różnych politechnikach w celu zebrania opinii.
Radna K. Marlicz – w jej odczuciu najlepsze byłoby połączenie dwóch ostatnich koncepcji tj. połączenie Starego Miasta przez ciąg spacerowo-pieszy z  Jasnymi Błoniami. Stwierdziła, że na dzień dzisiejszy Stare Nowe Miasto jest bardzo odizolowane od miasta.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - w imieniu Komisji podziękował Zespołom z Biura Planowania Przestrzennego Miasta za przygotowanie i omówienie zaprezentowanych koncepcji zagospodarowania Starego Miasta.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/03/01, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2010/03/22 11:25:04
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2010/03/22 11:25:04 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/03/03 14:16:19 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/03/03 14:14:56 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/03/03 10:29:43 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/03/01 11:46:42 nowa pozycja