PROTOKÓŁ NR 0063-13/89/09
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 8 STYCZNIA 2009 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z posiedzeń 11 i 15.12.2008r |
3. | Rozpatrzenie prośby Klubu Sportowego Wiskord Szczecin w sprawie przekazania przystani kajakowej przy ul. Traktorowej 1 w Szczecinie na rzecz placówki oświatowej Centrum Kształcenia Sportowego. |
4. | Zapoznanie się z informacją dot. lokalizacji toru motocrossowego w Szczecinie w obrębie Śnieżnej Górki |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń 11 i 15.12.2008r
Protokoły z ww. posiedzeń zostały przyjęte w wyniku głosowania /9-za,2-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie prośby Klubu Sportowego Wiskord Szczecin w sprawie przekazania przystani kajakowej przy ul. Traktorowej 1 w Szczecinie na rzecz placówki oświatowej Centrum Kształcenia Sportowego.
P. P. Szczeszek (KS Wiskord) - przedstawił prośbę Klubu Sportowego Wiskord dot. przekazania przystani kajakowej przy ul. Traktorowej 1 w Szczecinie na rzecz placówki oświatowej Centrum Kształcenia Sportowego - załącznik nr 3 do protokołu. Przedstawił problemy Klubu dot. utrzymania bazy sportowej. Powiedział, że Klub ściśle współpracuje z okolicznymi szkołami. Wobec problemów finansowych potrzebnych do dalszego utrzymania bazy sportowej oraz przeprowadzenia remontu i modernizacji Zarząd Klubu uznał, że najlepsze będzie przekazanie bazy na rzecz Centrum Kształcenia Sportowego na Prawobrzeżu.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - zapytał, czy jest w tej sprawie deklaracja Miasta.
P. P. Szczeszek (KS Wiskord) - powiedział, że swoje zainteresowanie wyraził Dyrektor CKS. Dodał, że całość wyposażenia bazy sportowej jest własnością Klubu.
Radny M. Kopeć - stwierdził, że jest to przedwczesna deklaracja, ponieważ konkurs na dyrektora CKS został dopiero ogłoszony. Ponadto Centrum jest podległe Wydziałowi Oświaty.
P. R. Szych (WSiT) – zwrócił uwagę, że Klub jest wspierany przez dotacje Miasta.
P. J. Ciochoń (WSiT) – przedstawił planowane działania dot. modernizacji obiektu, gdzie sytuacja lokalowa Klubu jest trudna. Zasoby sportowe są bardzo zdewastowane. Pod tym kątem zlecono opracowanie wykonania niezbędnych remontów wraz z ich kosztorysem. Koszt umowy opiewa na 33 tys. zł. Dodał, że wykonawcy umowy mają problemy z określeniem prawa własności dojazdu do posesji. Do końca kwietnia powinna być opracowana pełna analiza i wtedy zostaną przedstawione faktyczne koszty i potrzeby remontowe.
P. P. Szczeszek (KS Wiskord) - wyjaśnił, że wcześniej Klub otrzymywał opinie, z których wynikało, że nie ma szans na wyremontowanie bazy sportowej, stąd też pomysł na przejście do Centrum Kształcenia Sportowego.
Radny J. Serdyński – powiedział, że skoro są nierozwiązane kwestie właścicielskie oraz nie określone nakłady, jakie mają być poniesione na modernizację obiektu i wyposażenie jej w media, to proponuje, aby Komisja zajęła się tematem po tych uzgodnieniach.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz – proponuje przesłać pismo Klubu Wiskord do Pani Prezydent Masojć z jednoczesnym poparciem Komisji Sportu i uwagą, że propozycja Klubu jest godna rozpatrzenia i poparcia. Ponadto Komisja zwraca się z prośbą do pani Prezydent o pozytywne przychylenie się do wniosku Klubu.
Komisja w wyniku głosowania /7-za,1-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.
P. T. Góra (RO Żydowce-Klucz) - poinformowała, że Pani Prezydent Masojć jest dobrze poinformowana o sytuacji Klubu i jest przychylna sprawie. Poczyniono w tej sprawie pierwsze rozmowy i oczekują na obejrzenie przez nią siedziby Klubu.
Ad. pkt. 4.
Zapoznanie się z informacją dot. lokalizacji toru motocrossowego w Szczecinie w obrębie Śnieżnej Górki
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz – zapoznał radnych z odpowiedzią Prezydenta B. Chochulskiego na dezyderat Komisji w sprawie lokalizacji toru motocrossowego w obrębie Śnieżnej Górki– załącznik nr 4 do protokołu.
P. A. Majkowski (KM Szczecin) - sprecyzował, że chodzi o 5 ha łąki z terenu Śnieżnej Górki, który nie podlega restrykcjom dot. ochrony przyrody. Zwrócił uwagę, że przez 3 lata sprawa pozostaje bez jasnego stanowiska Miasta. Klub Motorowy Szczecin nie ma swojego terenu, a jeśli przeniesie się do innej Gminy to przestanie być szczecińskim klubem. Podkreślił, że teren o który stara się Klub jest wykrojony spod wszelkich obostrzeń krajobrazowych i nie jest działką inwestycyjną. Jest oddalony od zabudowy mieszkaniowej o parę hektarów odległości, gdzie dodatkowo autostrada oddziela osiedle.
P. A. Porożyńska-Dołgoszyja (BPPM) – poinformowała, że w pobliżu jest 5 domów.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz – poprosił Prezydenta Chochulskiego o wyjaśnienie odpowiedzi, jakiej udzielił Komisji.
P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) – wyjaśnił, że nie odpowiada merytorycznie za kwestie związane ze sportem w mieście i plany zagospodarowania przestrzennego. Jedynie odpowiada w tej sprawie w zakresie gruntów. W odpowiedzi wyraźnie jest napisane, że negatywna opinia została wyrażona przez BPPM. Lokalizacja toru we wskazanym miejscu przez Klub powoduje powstanie problemów poprzez protesty okolicznego sąsiedztwa. Bez tego nie ma mowy o dalszym procedowaniu. Jeśli ma to być inwestycja miejska to należy ją poprowadzić przez Wydział Sportu i Turystyki UM.
Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz – zapytał, czy Miasto może się w końcu wypowiedzieć jednoznacznie, czy jest takie miejsce w Szczecinie pod sport motorowy , czy go nie ma.
P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) - jeśli radni zamierzają wskazać lokalizacje pod ten cel to należy zlecić takie opracowanie i włączyć pozycję budżetową. Ponadto BPPM powinno wskazać możliwe lokalizacje pod ten sport i należy uzyskać zgodę rady osiedla i społeczeństwa Dodatkowo Klub powinien wynająć fachowca od zbadania infrastruktury takiego terenu.
P. A. Majkowski (KM Szczecin) – nie rozumie, dlaczego ma dalej szukać sam terenu i zlecać geodecie i biurze architekta opracowania skoro Miasto i tak nie wyrazi zgody. Nie chce od Miasta pieniędzy, a jedynie teren.
P. A. Porożyńska-Dołgoszyja (BPPM) – powiedziała, że Klub nie dostarczył danych dot. jakie są uwarunkowania tej lokalizacji pod kątem mediów i kibiców. Wciąż nie mamy żadnych szczegółowych danych. Biuro wskazało inną lokalizację w Żydowcach w rejonie ulicy Wrzosowej, dojazd przez ulicę Rymarską. Pozostałe tereny są we własności Skarbu Państwa. Wskazany obszar przez jest trudny do zainwestowania ze względu na układ komunikacyjny i nie ma obok budynków mieszkalnych, ponadto jest obok autostrady. Prosi, aby Klub przeanalizował ten teren pod kątem realizacji swojej inwestycji.
P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) – stwierdził, że gdyby Miasto miało wiele terenów o pow.. 5 ha to wystawiło by je na przetargi. Zaznaczył, że należy pamiętać, że tereny wskazane przez Klub mają pewne uwarunkowania m.in. odnośnie emitowanego hałasu.
Radny A. Ruciński – podsumował, że na pewno nic się nie da zrobić w tej sprawie, aby zadowolić wszystkie strony. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie chciał takiej inwestycji koło swojego domu. Stwierdził, że wskazana lokalizacja przez BPPM jest właściwa, ponieważ sama autostrada jest naturalną barierą oddzielającą planowany tor motocrossowy od osiedli mieszkalnych. Stwierdził, że Miasto powinno wydać tymczasowe roczne pozwolenie i wtedy podczas działalności ustalić wpływ na środowisko. Należy postawić warunki, jakie ma spełnić Klub przy realizacji tej inwestycji.
Radny P. Kęsik – zaznaczył, że przez długie lata tradycja tego sportu w Szczecinie funkcjonowała i należałoby ją utrzymać. Dodatkowo można postawić ekrany dźwiękochłonne przy takiej inwestycji.
P. T. Góra (Rada Osiedle Żydowce-Klucz) - zobowiązała się, że Rada Osiedla zorganizuje spotkanie z mieszkańcami i właścicielami zakładów z tego terenu pod kątem ewentualnej realizacji toru w tym miejscu.
Radny W. Dąbrowski – stwierdził, że UM powinien dawać wyraźne sygnały, że może taką inwestycję zrealizować w danym miejscu, czy też nie dostanie pozwolenia.
P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) - wyjaśnił, że Miasto nie posiada lokalizacji wskazanych w planie wprost pod tor motocrossowy, ale są one poszukiwane, co wymaga określonej pracy i zatrudnienia fachowców.
Radny P. Kęsik – jego zdaniem problemem formalno-prawnym jest brak umiejscowienie takiej inwestycji w planach zagospodarowania przestrzennego Miasta i w studium.
Radny P. Bartnik - podsumował, że bardzo źle się stało, że motocross w Szczecinie został zlikwidowany.
P. A. Majkowski (KM Szczecin)- podkreślił, że tematu problemów motocrossu Miasto nie uniknie, ponieważ na terenie Miasta z powodu braku toru, sport ten jest uprawiany nielegalnie i będzie tak nadal.
P. M. Wajdziak (WGN) – dodał, że nie można wydać przy takiej inwestycji tymczasowego pozwolenia, ponieważ jeśli coś się wydarzy na terenie toru motocrossowego to odpowiedzialny będzie Prezydent. Ponadto po roku czasu użytkowania tej nieruchomości trzeba będzie zmienić formę użytkowania tego terenu i wystąpić o warunki zabudowy.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
P. R. Szych (WSiT) – poinformował, że w niedzielę startuje w Szczecinie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem w „Zdrowym Ciele Zdrowy Duch” z 3 aspektami sportowymi: bieg masowy na 2,5 km w walce z cukrzycą, piłka nożna i scena sportowa z udziałem szczecińskich olimpijczyków + prezentacja zespołów sportowych. Poprosił radnych o zgłaszanie się do udziału w biegu.
Radny Dymkowski - nawiązał do informacji, że Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w środę zadecydował, że mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata w RPA 2010 pomiędzy Polską a Irlandią Północną zostanie rozegrany na stadionie Pogoni przy ul. Twardowskiego. Zapytał, jakie warunki musi spełnić Szczecin, aby ten mecz się odbył.
P. T. Jarmoliński (Z-ca Prezydenta Miasta) - obecnie jest to na etapie rozmów. Przy ustalaniu szczegółów Komisja Sportu zostanie poinformowana.
P. R. Szych (WSiT) - przedstawił temat, który wszedł nowego roku do Wydziału tj. pozycja budżetowa pod nazwą "Promocja Miasta przez sport". Przedstawił propozycję wsparcia dyscyplin halowych w ramach tego działu: piłka siatkowa, ręczna, koszykówka, halowa piłka nożna Futsal. Poprosił, aby Komisja Sportu zajęła się tym tematem najbliższym posiedzeniu.
T. Jarmoliński (Z-ca Prezydenta Miasta) - dodał, że ta propozycja wynika z opracowania programu funkcjonowania hali widowiskowo-sportowej.
P. R. Szych (WSiT) - przedstawił parametry - system punktowy: klasa rozgrywkowa-liga, popularność dyscypliny w kraju, szansa awansu, ryzyko spadku, ocena promocji zrealizowanej w 2008 roku. Przedstawił kluby sportowe brane pod uwagę: Piast Prokonstal-piłka siatkowa kobiet, Morze Bałtyk-piłka siatkowa mężczyzn, Pogoń Handball- piłka ręczna , Pogoń 04-piłka nożna halowa, AZS Radex-koszykówka.
Radny P. Bartnik - stwierdził, że należy rozsądnie rozłożyć priorytety podziału tych środków.
Komisja postanowiła zająć się tym tematem na następnym posiedzeniu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Andrzej Mickiewicz |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2009/01/28 15:15:41 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/01/05 12:25:33 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/01/05 12:13:31 | nowa pozycja |