PROTOKÓŁ NR 0063-4/61/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 7 LUTEGO 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 24.01.2008r |
3. | Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. przedłużenia dzierżawy nieruchomości przy ul. Kołłątaja dz.nr 8/14 oraz wyrażenia zgody na adaptację dalszych wolnych powierzchni |
4. | Ponowne rozpatrzenie wniosku Spółki DDB Auto Bogacka dot. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gumieńce-Słowieńsko (teren przy ul. Mieszka I i ul. Wierzbowej) |
5. | Zaopiniowanie sprawy dot. wydzierżawienia nieruchomości gruntowej, zabudowanej przy ul. Grabowej 1 tzw. "GROTA" na czas nieokreślony |
6. | Wydanie opinii w sprawie najmu w drodze bezprzetargowej dwóch pomieszczeń biurowych, położonych w gmachu Urzędu Miasta Szczecin. |
7. | Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 01/2008 |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 24.01.2008r
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /6-za,2-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. przedłużenia dzierżawy nieruchomości przy ul. Kołłątaja dz.nr 8/14 oraz wyrażenia zgody na adaptację dalszych wolnych powierzchni
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - przypomniał sprawę wniosku Pana Jacka Bochnaka, który stara się o przedłużenie umowy dzierżawy nieruchomości przy ul. Kołłątaja 8/14 w Szczecinie - załącznik nr 3 do protokołu. Stwierdził, że sprawę pawilonu przy ul. Kołłątaja należy rozpatrywać w powiązaniu z sąsiadującym Targowiskiem Manhattan, które zawarło z Miastem wieloletnie umowy dzierżawy - załącznik nr 4 do protokołu. Zwrócił uwagę, że zarówno Targowisko Manhattan, jak i pawilon Pana Bochnaka są posadowione w pasie ruchu drogowego. Następnie przytoczył ważniejsze zapisy zawarte w umowach dzierżawy Miasta z Targowiskiem Manhattan i zaproponował wniesienie § 10 do nowej umowy z Panem Bochankiem, co umożliwi zainwestowanie na dzierżawionym terenie. Ponadto uznał, że w umowie przedłużającej dzierżawę dla Pana Bochnaka należy uwzględnić sugestie Pani H. Sokulskiej, zawarte w sporządzonej przez nią opinii prawnej - załącznik nr 5 do protokołu. Podkreślił, że opinia prawna daje możliwość przedłużenia umowy dzierżawy poprzez zawarcie aneksu przedłużającego czas trwania umowy dzierżawy do 30 lat z jednoczesnym zawarciem warunku o poddaniu się przez dzierżawcę egzekucji w trybie art. 777kpc. w przypadku zapotrzebowania tego terenu dla Miasta. W związku z powyższym Przewodniczący Komisji zgłosił wniosek o wystąpienie Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM z wnioskiem do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego o przedłużenie Panu Jackowi Bochankowi umowy dzierżawy nieruchomości, położonej przy ul. Kołłątaja w Szczecinie, oznaczonej jako działka nr 8/14 z obr. 9/1 NO,poprzez przygotowanie projektu aneksu umowy (zawartej pomiędzy Panem Jackiem Bochankiem a ZDiTM). Jednocześnie Komisja zobowiązuje ZDiTM do zawarcia w przedmiotowym aneksie całości zapisów § 10 z umowy dzierżawy zawartej w dniu 21.11.2001 roku pomiędzy Miastem Szczecin a Spółką „Manhattan” oraz umieszczenie zapisów z opinii prawnej Radcy Prawnego Pani Hanny Sokulskiej z dnia 23.08.2006 roku. Ponadto Komisja wnosi o przesłanie opracowanego projektu aneksu do Pani H. Sokulskiej –Radcy Prawnego Biura Rady Miasta w celu zaopiniowania.
Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wniosek.
Ad. pkt. 4.
Ponowne rozpatrzenie wniosku Spółki DDB Auto Bogacka dot. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gumieńce-Słowieńsko (teren przy ul. Mieszka I i ul. Wierzbowej)
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - przypomniał wniosek Spółki DDB Bogacka - załącznik nr 6 do protokołu. .Przypomniał, że Komisja na swoim posiedzeniu 13 grudnia 2007 roku postanowiła odłożyć sprawę do końca stycznia 2008 roku w celu spotkania się przez obie strony sprawy tj. Prezesa Spółki Pana J. Bogackiego z mieszkańcami ul. Wierzbowej + Rada Osiedla Gumieńce pod kątem wypracowania wspólnego stanowiska. Przewodniczący Komisji zapytał mieszkańców, czy doszło do porozumienia z inwestorem?
P. M. Jacyna-Witt - w imieniu mieszkańców ul. Wierzbowej na ręce Przewodniczącego Komisji złożyła notatkę ze spotkania w siedzibie Rady Osiedla Gumieńce - załącznik nr 7 do protokołu oraz opinię architekta Pani H. Frejno do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Gumieńce-Słowieńsko pod kątem zmiany przeznaczenia terenu z usług rekreacji i gastronomii na usługi motoryzacyjne - załącznik nr 8 do protokołu. Powiedziała, że w przedmiotowej opinii są jasne zastrzeżenia do zapisów studium w stosunku do propozycji Pana Bogackiego. Przypomniała, że przedmiotowy teren o pow. 12 tys. m2 został przekazany w zamian za 4 tys. m2 dla Pana Bogackiego pod cele drogowe+rekompensata milion złotych. Tereny zamienne stanowiły w planie zagospodarowania przestrzennego funkcję terenów zielonych, na których później ustanowiono funkcję rekreacyjno-gastronomiczną w studium. Następnie zmieniono niewielki zarys granicy, zmieniając tym samym zabezpieczony obręb zieleni chronionej i otwarto drogę do zmiany planu. Stwierdziła, że Ci co stworzyli tą zmianę w studium zapomnieli o zmianie granicy terenów mieszkalnych. Podkreśliła, że zgodnie z opinią Panią Frejno teren ten jest historycznie chroniony, gdzie nawet mieszkańcy nie mogą rozbudować swoich domów, a nawet wstawić okien połaciowych. Tymczasem Pan Bogacki chce postawić warsztat samochodowy z parkingami i funkcją przemysłową. Podsumowała, że jest to nie spójne i niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego oraz z zasadami dobrego współżycia społecznego. Wnioskuje o pozostawienie aktualnie obowiązującego planu i nie wprowadzanie do niego żadnych zmian.
P. A. Witkowski (Pełnomocnik Pana J. Bogackiego) - wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie odbyły się dwa spotkania, gdzie ustalono zagospodarowanie dla terenu elementarnego oznaczonego jako ZG 1020.UP do którego mieszkańcy nie wnoszą żadnych uwag tj. wybudowanie biurowca. Problemem jest zmiana terenu elementarnego oznaczonego jako ZG 1031.UP tj. z funkcji rekreacyjno-gastronomicznej na funkcje motoryzacyjną. Zwrócił uwagę, że Pan Bogacki na odbytych spotkaniach zapewnił mieszkańców, że w wyniku zmiany planu zostanie zachowana wysokość zabudowy nie wyższa niż obecny salon samochodowy z zachowaniem pasa zieleni, a sama inwestycja będzie realizowana od strony ul. Mieszka I, a nie ul. Wierzbowej. Zobowiązał się także do udostępnienia kolektora na odprowadzenie wody deszczowej dla mieszkańców. Jednak mieszkańcy definitywnie odmawiają zmian na tym terenie. Zgłosił uwagę dot. utrudnień z zapoznaniem się z opinią Pani architekt H. Frejno. Podsumował, że na przedmiotowym terenie można obecnie prowadzić usługi rekreacyjno-gastronomiczne, które Pan Bogacki chce zmienić na funkcje motoryzacyjne. Zwrócił się do Komisji o pozytywne zaopiniowanie wniosku Spółki DDB Bogacka.
P. M. Jacyna-Witt - powiedziała, że mieszkańcy godzą się na przystąpienie do zmiany planu dla terenu elementarnego oznaczonego jako ZG.1020.UP z wyłączeniem zmiany dla terenu elementarnego ZG.1031.UP ze szczególną kontrolą przygotowywanego projektu uchwały.
Radny T. Hinc - poruszył sprawę procentowego pokrycia Miasta aktualnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Stwierdził, że należy się zastanowić, czy harmonogram uchwalania planów pozwala na wnoszenie zmian do niedawno uchwalonych planów oraz, czy będzie to efektywna praca BPPM przy ponownym otwieraniu uchwalonych i obowiązujących już planów. Jego zdaniem propozycja Pana Bogackiego zmierza do zmiany planu, gdzie BPPM jest ograniczone środkami finansowanymi i opracowuje plany na tereny, które ich nie mają. Zaznaczył, że Miasto ma uchwalone dopiero 19% planów.
P. M. Jacyna-Witt - ponownie podkreśliła, że mieszkańców nie satysfakcjonują obietnice Pana Bogackiego, ponieważ proponowana zmiana jest nie zgodna ze studium uwarunkowań, a sam teren zielony jest objęty ochroną konserwatorską. Ponadto usługi motoryzacyjne tylko rozdzielą tereny mieszkalne od terenów zieleni publicznej.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zauważył, że Miasto może zobowiązać Pana Bogackiego do zagospodarowania terenu zielonego.
Radny P. Juras - poruszył sprawę blokowania przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać w Mieście.
Radny T. Hinc - jest przeciwny zmianie planów, które niedawno zostały uchwalone.
Radna K. Marlicz - poprosiła o przedstawienie opinii przez Biuro Planowania Przestrzennego Miasta do zmiany terenu elementarnego oznaczonego jako ZG 1031.UP
P. A. Sokołowska (BPPM) - wyjaśniła, że ten teren został objęty ochroną konserwatorską jako strefa B. Obszar ten był uchwalony jesienią 2007 roku i sąsiaduje z rzeką Bukowa oraz cmentarzem. Teren ten ma spore ograniczenia w zakresie zabudowy i jest terenem zielonym z wydzielonym kawałkiem pod delikatną zabudowę rekreacyjno-gastronomiczną z dużym procentem zieleni.
Wiceprzewodniczący Komisji W. Dąbrowski - powiedział, że skoro na tym terenie są zaszłości historyczne to należy to uszanować, a w Szczecinie są inne tereny wciąż niezagospodarowane i tam inwestorzy mogą się swobodnie rozwijać.
P. W. Wierciak (mieszkaniec ul. Wierzbowej) - dodał, że na ulicy Wierzbowej zamieszkują mieszkańcy, którzy od lat prowadzą działalność gospodarczą i dostali odmowę wykupu swoich terenów, czego nie odmówiono Panu Bogackiemu. Ponadto mieszkańcy chcą zachowania zachowania skarpy.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o wystąpienie Komisji do Prezydenta Miasta o przygotowanie przez BPPM projektu uchwały o przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Gumieńce-Słoweńsko" w Szczecinie (uchwała Nr X/198/03 Rady Miasta Szczecina z dnia 27.10.2003r) zgodnie z wnioskiem Spółki DDB Auto Bogacka - załącznik nr 6 do protokołu.
Komisja w wyniku /3-za,3-przeciw,2-wstrz./ + głos za Przewodniczącego Komisji przyjęła ww. wniosek.
Radny T. Hinc - poprosił Panią Sokulską o przygotowanie opinii o dalszych skutkach podjęcia przedmiotowego projektu uchwały.
Ad. pkt. 5.
Zaopiniowanie sprawy dot. wydzierżawienia nieruchomości gruntowej, zabudowanej przy ul. Grabowej 1 tzw. "GROTA" na czas nieokreślony
P. R. Matusiak (WGN) - szczegółowo przedstawiła radnym wniosek Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Prawobrzeże" o wyrażenie zgody na wynajęcie nieruchomości zabudowanej przy ul. Grabowej 1 "Grota" na czas nieokreślony. Poinformowała, że Miasto proponuje wydzierżawienie przedmiotowej nieruchomości na czas oznaczony na 15 lat. - załącznik nr 9 do protokołu.
Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawę wydzierżawienia nieruchomości gruntowej, zabudowanej przy ul.Grabowej 1 tzw. "GROTA" na okres 15 lat.
Ad. pkt. 6.
Wydanie opinii w sprawie najmu w drodze bezprzetargowej dwóch pomieszczeń biurowych, położonych w gmachu Urzędu Miasta Szczecin.
P. D. Wacinkiewicz (Dyrektor BPM) - szczegółowo omówił wniosek jest to propozycja wynajęcia dwóch pomieszczeń
Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wniosek w sprawie najmu w drodze bezprzetargowej dwóch pomieszczeń biurowych, położonych w gmachu Urzędu Miasta Szczecin na rzecz wykonawcy obsługi prawnej.
Ad. pkt. 7.
Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 01/2008
-
Wykaz nr 01/2008 (Osiedle Wielgowo-Sławociesze dz.nr 95/15 o pow. 1424m2 - sprzedaż w drodze bezprzetargowego z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przy ul. urodzajnej dz. nr 95/11 w Szczecinie-zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolno stojąca z dopuszczeniem usług)
P. M. Waszak (WGN) - szczegółowo omówiła wykaz nieruchomości nr 01/2008 - załącznik nr 11 do protokołu. Wyjaśniła, że przedmiotowy teren jest wąskim paskiem gruntu, który nie nadaje się do samodzielnego zagospodarowania jako samodzielna działka.
Radny T. Hinc - zgłosił wniosek formalny o ogłoszenie na zbycie przedmiotowej działki przetargu ograniczonego do dwóch sąsiadujących właścicieli tj. działki nr 95/11 i 95/16.
P. A. Loch (WUiAB) - przedstawił obowiązujące podziały działek.
Komisja wnosi w wyniku głosowania /5-za,1-przeciw/ po rozpatrzeniu wykazu nieruchomości nr 01/2008 (Osiedle Wielgowo-Sławociesze dz.nr 95/15 o pow. 1424m2 - sprzedaż w drodze bezprzetargowego z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przy ul. urodzajnej dz. nr 95/11 w Szczecinie-zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolno stojąca z dopuszczeniem usług) - wnosi o ogłoszenie na zbycie przedmiotowej działki przetargu ograniczonego do dwóch sąsiadujących właścicieli tj. działki nr 95/11 i 95/16. W przypadku pisemnego oświadczenia jednej ze stron o rezygnacji z nabycia ww. nieruchomości Komisja odstępuje od przetargu ograniczonego na rzecz wnioskodawcy.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2008/02/13 10:33:29 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/02/07 15:15:32 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/01/30 13:37:56 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/01/29 13:09:42 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/01/25 09:33:58 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/01/25 09:04:04 | nowa pozycja |