przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/16/07
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 14 MARCA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Inicjatywa utworzenia Państwowej Akademii Artystycznej w Szczecinie.
3. Koncepcja funkcjonowania jednostek kultury podległych Samorządowi Województwa Zachodniopomorskiego i Szczecinowi, w tym Opery na Zamku w Szczecinie i Filharmonii.
4. Stopień przygotowania wojewódzkich instytucji kultury do absorpcji środków unijnych, ze szczególnym uwzględnieniem funduszy strukturalnych na działania w sferze kultury.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Inicjatywa utworzenia Państwowej Akademii Artystycznej w Szczecinie.


prof. M. Radomska - Tomczuk - Rektor Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej i J. Siemak - Prorektor Szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu - poinformowali o inicjatywie utworzenia akademii, w której mogliby kształcić się przyszli muzycy i plastycy.

J.Siemak - poinformował, że w 2004 roku Senat Akademii Muzycznej podjął uchwałę przyznającą filii prawo do samodzielności. Jednak ustawa o szkolnictwie wyższym nie przewiduje możliwości łączenia placówek publicznych i niepublicznych. Koniecznym jest opracowanie nowej formuły szkoły i rozwiązanie problemów "technicznych". W tym celu powołano zespoły robocze które w ciągu 2 miesięcy opracują wstępną koncepcję połączenia obu szkół. Zaapelował o pomoc finansową dla filii - z chwilą podjęcia decyzji o usamodzielnieniu oczywistym staje się, że Poznań przestanie finansować szczecińską placówkę. Rozwiązaniem może być ufundowanie 15 stypendiów dla najzdolniejszych studentów (15 osób x 6 tys. zł/ rok) oraz dofinansowanie zakupu i remontu instrumentów (ok. 950 tys. zł).

prof. B. Boguszewski - Dyrektor Muzyczny Uniwersytetu Szczecińskiego - uznał, ze warto zabiegać o to, by nowopowstała placówka była uczelnią akademicką a nie - zawodową. Ważne jest także zapewnienie odpowiednio wykształconej kadry oraz zaplanowanie kierunków kształcenia. Pomysł utworzenia nowej uczelni warto, jego zdaniem, skonsultować w Ministerstwie Kultury.

T. Jarmoliński - Zastępca Prezydenta Miasta - zaproponował, by włączyć do inicjatywy także środowiska skupione wokół szczecińskiej muzyki jazzowej i aktorów teatralnych. Za konieczne uznał opracowanie planu finansowego i organizacyjnego tego przedsięwzięcia do końca roku.

P. Bartnik - zaproponował przyjęcie stanowiska o treści:

Komisja Edukacji i Kultury Rady Miasta Szczecin oraz Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego popierają powołanie w Szczecinie publicznej uczelni artystycznej. Jednocześnie Komisje zobowiązują się do przygotowania uchwał w tej sprawie.

Ww. stanowisko zostało przyjęte w głosowaniu: jednomyślnie - za.

 


Ad. pkt. 3.
Koncepcja funkcjonowania jednostek kultury podległych Samorządowi Województwa Zachodniopomorskiego i Szczecinowi, w tym Opery na Zamku w Szczecinie i Filharmonii.


 W. Jabłoński - Członek Zarządu Województwa - omówił sytuację Opery i Operetki. Poinformował, że nowy dyrektor (wybrany w konkursie, którego rozstrzygniecie nastąpi 15.05.br.) opracuje koncepcję funkcjonowania placówki. W budżecie województwa Opera i Operetka otrzymała 6 mln zł, co wystarczy na opłacenie podstawowych świadczeń w tym - płac dla 180 pracowników. Przyznał równocześnie, że środki te plasują szczecińską Opere i Operetkę na dole listy budżetów podobnych instytucji w kraju.

A. Durka - zaplanowane w budżecie środki na funkcjonowanie placówki są, jego zdaniem,  niewystarczające. Za konieczne uznał staranie się o dodatkowe źródła finansowania.

Przedstawiciele Związków Zawodowych działających przy Operze i Operetce - oświadczyli, ze w dyskusji na temat przyszłości Opery i Operetki czują się jak przedmiot a nie - jak podmiot działania. Prosili o odpowiedź na pytanie, jakie są plany w stosunku do Opery i pracowników jednostki. Prosili także o przedstawienie koncepcji powalającej na długofalowe planowanie rozwoju.

W. Jabłoński - powtórzył, że koncepcja funkcjonowania placówki zostanie opracowana przez nowego dyrektora placówki. Zapewnił także, że nie ma zamiaru łączenia Opery i Operetki z Filharmonią. Rozważana do niedawna koncepcja zakładała funkcjonowanie w jednym budynku obu instytucji, bez możliwości łączenia ich działalności. W chwili obecnej zapadła decyzja o odstąpieniu od powyższych planów. Na dzień dzisiejszy nie ma także planów tworzenia teatru impresaryjnego.

T. Jarmoliński - poinformował, że 20.06.br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na nowy budynek Filharmonii. Podtrzymał zamysł budowania obiektu ze środków Miasta.

A. Oryl - Dyrektor Filharmonii - zapoznał radnych z planami artystycznymi na bieżący rok (Festiwal Beethovenowski, koncerty Massimo Mercelii Trio, chóru Lege Artis i "Miasto - Muzyka - Maszyna" w Muzeum Komunikacji).


Ad. pkt. 4.
Stopień przygotowania wojewódzkich instytucji kultury do absorpcji środków unijnych, ze szczególnym uwzględnieniem funduszy strukturalnych na działania w sferze kultury.


M. Jacyna - Witt - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu - poinformowała, że informacja Marszałka dotycząca pozyskiwania środków unijnych, została przekazana radnym sejmiku.

P. Bartnik - poinformował, że niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu tzw. "miękkich" środków unijnych jest zamek książąt Pomorskich. Pozostałe placówki, które otrzymują dofinansowanie z UE to: Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Współczesny, Filharmonia, Opera i Operetka oraz Książnica Pomorska.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/11/30 10:20:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/11/30 10:20:22 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/03/13 13:05:44 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/03/22 11:09:19 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/03/07 12:43:01 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/03/07 12:35:15 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/03/07 12:28:10 nowa pozycja