PROTOKÓŁ NR 0063-6/127/10
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 17 MARCA 2010 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Dyskusja nt. przekazania nieruchomości przy ul. Wyzwolenia(były szpital miejski) Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej |
4. | Zapoznanie się z problemami lokalowymi Stowarzyszenia "Tęcza", mieszczącego się przy ul. Boh.Warszawy w Szczecinie. |
5. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nire zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia:
01.03.2010- za- 6
10.03.2010- za-6
Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. przekazania nieruchomości przy ul. Wyzwolenia(były szpital miejski) Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki przypomniał zebranym, że nie wpłynął nowy projekt uchwały w sprawie przekazania szpitala miejskiego, ale stale trwają rozmowy dot. uściślenia warunków protokołu uzgodnień pomiędzy Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską a Miastem Szczecin.
Odnośnie przeznaczenia tego obiektu na działalność społeczną, Komisja poparła samą ideę stworzenia tam kompleksu składającego się z DPS, szpitala rehabilitacyjnego oraz oddziału opieki długoterminowej. Proponuje, aby dziś nie dyskutować tej sprawy, nie mając nowych informacji, a dyskusję przenieść na sesję Rady w poniedziałek.
Radny Paweł Juras zgłosił chęć dyskusji, co prawda nie przyszedł pomimo zaproszenia na Komisję żaden z odpowiedzialnych Prezydentów Miasta, ale ma szereg pytań i wątpliwości, które chciałby zgłosić dziś, tu, na posiedzeniu. Radny Juras zgłosił swoje pytanie do Protokołu, na piśmie. Brzmią one:
Pytania do Prezydenta Miasta , dot. projektu uchwały nr 48/10.
1. Podanie powodu braku ujęcia ceny nieruchomości w projekcie uchwały
2. Pyt. dot. protokołu z rokowań:
a) czy jest to integralna część uchwały?
b) odnośnie p.3 projektu protokołu- w związku z faktem, że „kongregacja oświadcza, z dniem sprzedaży nieruchomości na rzecz Archidiecezji, oraz możliwością prowadzenia Centrum Opiekuńczo-Leczniczego, zrzeka się roszczeń do nieruchomości „ warunek ten rozpatrywany będzie łącznie
c) z związku z zobowiązaniem Archidiecezji do zwrotu bonifikaty, w przypadku wykorzystania nieruchomości na inne cele, niż cele uzasadniające uzyskanie bonifikaty przed upływem 10 lat, czyli de facto 3 lata po rozpoczęciu działalności Szpitala, został należycie zabezpieczony interes miasta ?
d) czy miasto zabezpieczyło należycie swoje interesy, zakładając, ze po 25 latach Archidiecezja może sprzedać przedmiotową nieruchomość ( w całości lub jej części) na „wolnym rynku”, bądź prowadzić usługi medyczne i rehabilitacyjne po cenach komercyjnych, bez obaw o konieczność zwrotu bonifikaty, zapłaty kary umownej czy skorzystania przez Miasto z prawa odkupu.
c) prawo odkupu- czy miasto zabezpieczyło swój interes prawny, rezygnując z prawa odkupu w sytuacji zgłoszenia „rozpoczęcia wykonania robót budowlanych, a nie warunku dot. oddania gotowego obiektu Szpitala do użytku.
Obecny na sali dyr. Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Marcin Wajdziak odpowiedział na kilka pytań, na które był w stanie udzielić odpowiedzi.Odnośnie operatu szacunkowego- radni posiadają taką wycenę, otrzymali ją na piśmie kilka dni temu. Wszelkie szczegóły dot. zwrotu bonifikaty, ustalone zostały w protokołe, odnośnie prawa odkupu nieruchomości przez miasta(w momencie gdyby nie dochowano warunków umowy) funkcjonuje 5 lat i tak miasto ma prawo do pierwokupu i ustawa to reguluje.
Wszelkie odpowiedzi na pytania radnych zostaną udzielone na sesji, w trakcie szczegółowej dyskusji nt. tego projektu uchwały.
Ad. pkt. 4.
Zapoznanie się z problemami lokalowymi Stowarzyszenia "Tęcza", mieszczącego się przy ul. Boh.Warszawy w Szczecinie.
Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki zapoznał zebranych z wnioskiem Stowarzyszenia "Tęcza", mieszczącego się przy ul. Boh.Warszawy w Szczecinie. Wniosek Stowarzyszenia w tej sprawie stanowi pisemny załącznik do protokołu.
Głos zabrała pani Alicja Zołotucho, Prezes Stowarzyszenia. Przedstawiła problem Stowarzyszenia, od kilku lat borykają się z problemami lokalowymi, działalność terapeutyczno-rehabilitacyjna, którą prowadzą rozszerza się, świadczą coraz więcej usług. Starają się o lokal min.1000-1500 m kw.Od 3 lat czynią starania o pozyskanie większej powierzchni- niestety bezskutecznie. Obecnie stowarzyszenie nie może już sprostać oczekiwaniom rodziców i opiekunów dzieci zagrożonych niepełnosprawnością oraz niepełnosprawnych.Warunki lokalowe uniemożliwiają im to zadanie. Pani Prezes przedstawiła również radnym wykaz czynności (jest to korespondencja w sprawie poszukiwania większego lokalu, prowadzona pomiędzy Stowarzyszeniem, władzami samorządowymi i wojewódzkimi). Wykaz ten , stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
Głos zabrała pani Małgorzata Olejnik- dyr. WZiPS. Do współpracy, jeżeli chodzi o szukanie lokalu zostały zaproszone władze województwa oraz Urząd Marszałkowski, bowiem w Stowarzyszeniu przyjmowane są dzieci z całego województwa. Niestety, nie mają lokalu dla Stowarzyszenia, wiedzę nt. powinien mieć Wydział Gospodarki Nieruchomościami.
Dyr. Marcin Wajdziak- WGN- stwierdził, że na dzień dzisiejszy nie dysponują lokalami o takiej powierzchni. Mniejsze lokale proponowali już Stowarzyszeniu, ale nie jest to dla nich satysfakcjonujące rozwiązanie.
Radny Andrzej Karut zaproponował budynek przy ul. Strzałowskiej, który stoi pusty a po remoncie można go oddać na potrzeby Stowarzyszenia.
Dyr. M. Olejnik przypomniała wszystkim, że na ul.Strzałowskiej trwają prace adaptacyjne, roboty są już mocno zaawansowane i jest to zgodnie z ustaleniami budynek na potrzeby chorych na Alzheimera.
Przewodniczący Komisji T. Grodzki zasugerował,że takim idealnym miejscem dla Stowarzyszenia, będzie lokal po Domu Dziecka Zielony Dwór, który niedługo opustoszeje. Jeden z tych 3 obiektów mógłby zostać przekazany pani Zołotucho. Jest tam piękny ogród, sala gimnastyczna i tereny zielone wokół. Prosi, aby pani Prezes wzięła pod uwagę tę propozycję.
Dyr. Marcin Wajdziak przypomniał, że na razie nie można rozporządzać tym budynkiem, bowiem nie jest on jeszcze wolny od ludzi i rzeczy. Nie mają prawa tym dysponować.
Pani Zołotucho na propozycję Przewodniczącego Komisji odnośnie budynku po Domu Dziecka przy ul. Walecznych- stwierdziła, że nie jest to dobra lokalizacja dla matek z dziećmi, miejsce jest źle skomunikowane i jest daleko.Obiekt piękny, ale to nie jest to czego szukają.
Radny Jan Stopyra zaproponował, aby pani Prezes zainteresowała się się budynkiem przy ul. Woj.Polskiego (vis a vis Pałacu Młodzieży), widział ogłoszenie, że są tam powierzchnie do wynajęcia.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie treść projektu stanowiska Komisji, którego jest autorem. Stanowisko o treści j.n. zostało przyjęte w głosowaniu: za- 6-jednogłośnie.
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej zwraca się do Pana Prezydenta z prośbą o pilne wskazanie lokalu z zasobów Miasta lub w porozumieniu z innymi organami tj.Urząd Wojewódzki lub Marszałkowski na działalność Stowarzyszenia "Tęcza" w Szczecinie.Lokal powinien mieć od 1000 do 1500 m kw powierzchni użytkowej.
Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję
Komisja opiniowała następujące projekty uchwał:
54/10 – zmiany uchwały w sprawie powołania rady społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie. Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu.
Projekt omówiła dyr. Małgorzata Olejnik -WZiPS. W związku ze śmiercią jednego z członków Rady Społecznej, nastąpiła konieczność powołania w jego miejsce nowego członka Rady.
Komisja po zapoznaniu się z uzasadnieniem - głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały - za- 6-jednogłośnie.
58/10 – określenia zadań dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na te zadania w roku 2010. Projekt uchwały omówiła dyr. WZiPS- Małgorzata Olejnik.
Projekt ten jest wykonaniem zapisów ustawy art.35a ust.1 i ust.3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. projekt ten jest też zgodny z opinią MOPR w Szczecinie PUP oraz Powiatowej Społecznej Rady ds.Osób Niepełnosprawnych.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt. Komisja po zapoznaniu się z uzasadnieniem - głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały - za- 6-jednogłośnie.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, radna Stefania Biernat poruszyła sprawę związaną z artykułem, który ukazał się w Kurierze SZczecińskim a dot. Dziennych Domów Pomocy Społecznej i podwyżek opłat w tych domach. Po przeczytaniu artykułu, ma wątpliwości, czy dobrze zrobiła, głosując za połączeniem Dziennych Domów z Domami pomocy Społecznej (całodobowymi). Z artykułu jasno wynika, że starzy ludzie płacą teraz dużo więcej za pobyt w tych placówkach, jest to z krzywdą dla tych ludzi.
Odpowiedzi udzieliła dyr. Małgorzata Olejnik-WZiPS- odnośnie nowych zasad finansowania- zastosowano kryteria dochodowe, jest to "zdrowsze" niż stałe koszty opłat, ustalone stawki, którzy płacili ludzie niezależnie od dochodów. W chwili obecnej, DPS dzienny funkcjonuje dłużej(wydłużono godziny otwarcia) i dysponuje bogatszą ofertą. 23 osoby zwróciły się z podaniem o zwolnienie części płat i podanie zostało rozpatrzone. Zdaniem dyr. Olejnik, w chwili obecnej są jaśniejsze i sprawiedliwsze zadany odpłatności za dzienne DPS-y, a artykuł w Kurierze nie oddaje niestety sytuacji, która się wydarzyła, w związku z połączeniem ośrodków.
Przewodniczący Komisji podsumowując niefortunny artykuł, potwierdził słuszność działań Wydziału Zdrowia i wprowadzonego systemu opłat.
Na tym zakończono, innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Tomasz Grodzki |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2010/03/31 12:56:46 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2010/03/11 13:31:16 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2010/03/11 13:22:30 | nowa pozycja |