PROTOKÓŁ NR 0063-4/65/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 6 MARCA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 21.02.br |
3. | Rozpatrzenie sprawy dot. pozyskania na cele inwestycyjne nieruchomości u zbiegu ulic Południowej, Radomskiej oraz Bohaterów Narwiku na wieloletnią dzierżawę pod budowę salonu samochodowego |
4. | CZĘŚĆ II POSIEDZENIA WSPÓLNIE Z KOMISJĄ DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA RM:
Prezentacja materiału "Ocena strategicznego systemu gospodarki odpadami dla miasta Szczecina". /materiał zostanie przekazanym radnym dnia 4 marca 2008 roku/. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 21.02.br
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /6-za,1-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy dot. pozyskania na cele inwestycyjne nieruchomości u zbiegu ulic Południowej, Radomskiej oraz Bohaterów Narwiku na wieloletnią dzierżawę pod budowę salonu samochodowego
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - przedstawił członkom Komisji wniosek Państwa Łopińskich w sprawie wieloletniej dzierżawy gruntu położonego przy zbiegu ulic: Południowej, Radomskiej oraz Bohaterów Narwiku na wieloletnią dzierżawę pod budowę salonu samochodowego. Następnie zapoznał radnych ze stanowiskiem Prezydenta B. Chochulskiego w przedmiotowej sprawie - załącznik nr 4 do protokołu. Przewodniczący Komisji zwrócił się do wnioskodawcy o szczegółowe omówienie planów inwestycyjnych zwuiązanych z pozyskaniem nieruchomości od Miasta.
P. Z. Łopiński (Wnioskodawca) - dokonał prezentacji planowanej inwestycji tj. budowy salonu samochodowego Volkswagena i Audi - załącznik nr 5 do protokołu. Zwrócił uwagę, że obok sprzedaży nieruchomości istnieje możliwość wieloletniej dzierżawy, co będzie korzystne dla obu stron. Przedstawił: historię przedsięwzięcia od strony formalnej, swój wkład w rozwój działalności gospodarczej Miasta oraz swój związek ze Szczecinem, w którym prowadzi działalność gospodarczą nieprzerwanie od 1974 roku. Podkreślił, że w obecnym miejscu prowadzona przez niego działalność o branży motoryzacyjnej jest blokowana w kwestii dalszego rozwoju firmy z uwagi na niewystarczający powierzchniowo teren. Następnie odniósł się do protestu Rady Osiedla Gumieńce w sprawie ulokowania inwestycji związanej z motoryzacją na działce nr 83/23 o pow. 16827m2 z obr.2149 (Pogodno 149), który zostały odrzucony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Poprosił radnych o pozytywne zaopiniowanie wieloletniej dzierżawy przedmiotowej nieruchomości na mocy uchwały Rady Miasta nr XLI/521/97 z dnia 29.12.1997 roku. Zwrócił uwagę, że Miasto Szczecin na dzień dzisiejszy nie posiada salonu samochodowego Audi. Zwrócił uwagę, że I etap inwestycji rozpocząłby się od budowy salonu Volkswagena, który zakłada: zatrudnienie na poziomie 50 pracowników, zaangażowanie lokalnych podmiotów budowlanych, wpływy do budżetu lokalnego z podatku PIT i CIT, podatku od nieruchomości. II etap inwestycji tj. budowa salonu Audi pozwoli na zatrudnienie dodatkowych 30 pracowników, większe wpływy do budżetu lokalnego i państwowego, poprawę wizerunku wjazdowej części Miasta i pozyskanie klienta zagranicznego. Następnie przedstawił wymiar finansowy działalności swojej firmy. Podsumował, że interesuje go wieloletnia dzierżawa na co najmniej 30 lat i gwarantuje poprawę wizerunku Miasta w ciągu roku od zawarcia umowy dzierżawy.
Radna J. Lemm - zwróciła uwagę, że dla Miasta dużo bardziej bezpieczna jest forma wieloletniej dzierżawy, a nie sprzedaży nieruchomości, gdzie Miasto może na każdym etapie kontrolować całość inwestycji. Zapytała, czy są inne firmy zainteresowane tym gruntem i czy zgodne z prawem będzie przekazanie w wieloletnią dzierżawę przedmiotowego terenu w trybie bezprzetargowym wybranemu podmiotowi w momencie, kiedy znajdą się inni chętni do zawarcia umowy dzierżawy.
P. S. Jankowski (WGN) - odpowiedział, że były inne firmy chętne na ten teren, ale nie ze Szczecina. Wyjaśnił, że nie ma przepisów wprost mówiących o zakazie dzierżawy konkretnemu podmiotowi, kiedy jest więcej chętnych. Podkreślił, że dzierżawy nie są uregulowane prawnie tak samo jak zbycie terenów.
Radny J. Serdyński - poprosił o przedstawienie opinii prawnej w tym temacie.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o następującej treści:
Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM na posiedzeniu 06.03.br pozytywnie zaopiniowała wniosek Państwa Alicji i Zbigniewa Łopińskich o wieloletnią dzierżawę nieruchomości u zbiegu ulic Południowej, Radomskiej oraz Bohaterów Narwiku w Szczecinie pod budowę salonu samochodowego Volkswagena i Audi w ramach wspierania lokalnych przedsiębiorców dla rozwoju Miasta w sferze ekonomicznej i społecznej - po jednoczesnym spełnieniu nw wniosków o :
1) przedstawienie opinii prawnej umożliwiającej lub nie zawarcie umowy wieloletniej dzierżawy w trybie bezprzetargowym; (w przypadku uzyskania pozytywnej opinii prawnej jak niżej);
2) zawarcie w umowie dzierżawy zapisu uniemożliwiającego możliwość wykupienia dzierżawionej nieruchomości przed upływem końca terminu zawartej umowy;
3) ujęcie w umowie dzierżawy jak najkrótszego terminu zagospodarowania terenu;
4) uwarunkowanie podjęcia ostatecznej decyzji po przedstawieniu Komisji wynegocjowanego projektu umowy dzierżawy przedmiotowego terenu.
Komisja w wyniku głosowania / 6-za/ przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 4.
CZĘŚĆ II POSIEDZENIA WSPÓLNIE Z KOMISJĄ DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA RM:
Prezentacja materiału "Ocena strategicznego systemu gospodarki odpadami dla miasta Szczecina".
/materiał zostanie przekazanym radnym dnia 4 marca 2008 roku/.
wprowadzenia do tematu dokonał p. B. Chochulski Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina - cieszy się, iż miasto Szczecin rozpoczyna proces debaty publicznej nt. dalszych planów miasta odnośnie gospodarki odpadami a także podjęcia decyzjo o sposobie zagospodarowania odpadów np. poprzez budowę zakładu termicznej obróbki odpadów
p. S.Gastor- Zespół PU "POŁUDNIE" - dokonał prezentacji multimedialnej "Oceny strategicznej systemu gospodarki odpadami Miasta Szczecina" - decyzją Rady Miasta będzie wybór lokalizacji dla budowy zakładu termicznej obróbki odpadów a także dalszego systemu gospodarki odpadami - całość prezentacji stanowi załącznik nr 3 do protokołu /.
Następnie radni zapoznali się i wypełnili ankietę stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu .
p. Skorwon- Inżynierskie Biuro Konsultingowe GLIWICE - w drugiej części prezentacji multimedialnej omówił metody termiczne obróbki odpadów wraz z uzasadnieniem zagadnienia ekonomicznego i ekologicznego.
p. M. Przepiera- Dyrektor WGKiOŚ- poinformował, iż materiały prezentacji zostaną przekazane w formie multimedialnej – będą stanowiły link na stronie internetowej m.Szczecina.
p. J. Serdyński- przyjął z zadowoleniem początek "drogi" Rady Miasta w zakresie rozpoczęcia i próby zakończenia problemu gospodarki odpadami. Deklaracja spalania dotyczy tylko odpadów już przetworzonych, poddanych obróbce odzysku.
p. M. Kopacka - stwierdziła, że na dzień dzisiejszy jest przedwczesne podejmowanie stanowiska w przedmiotowej sprawie.
P. M. Przepiera - przyczyn tego jest wiele m.in. środki finansowe, obecnie zaistniała możliwość pozyskania środków z UE.
P. M. Przepiera (WGKiOś) - podkreślił, że jest to dopiero pierwsza dyskusja na ten temat. Odniósł się do wypowiedzi radnego A. Rucińskiego poddającego pod wątpliwość wykorzystanie popiołu uzyskanego wskutek spalania. Powiedział, że ustawodawca nie dopuści do wykorzystania każdego popiołu.
p. Redes- BPOŚ TERMIRA - w swej wypowiedzi podkreślił, iż miasto nie jest właścicielem odpadów- należy podjąć decyzje w sprawie, drugim elementem do rozważenia dla radnych jest uciążliwość odpadów w kontekście lokalizacji?
p. Przepiera- miasto współpracuje z przewoźnikami, posiada także spółkę z udziałem większościowym miasta MPO. Firmy wywozowe gotowe są do współpracy z miastem poprzez zagwarantowanie strumienia odpadów.
Przedstawiciele Zespołu Dolna Odra- powinniśmy na dzień dzisiejszy nie rozstrzygać o instalacjach wykorzystanych w spalarni- stroną miasta jest załatwienie problemu gospodarki odpadami. Dolna Odra jest fachowcem od spalania odpadów i jest chętna do uczestniczenia i służenia pomocą w procesie .
p. Przepiera- statystycznie wytwarzamy 150 ton odpadów- dane są bardzo rozbieżne, w zależności od tego jaki podmiot je nalicza , nawet w rozbieżności 1-10.
Przewodniczący komisji podziękował radnym i gościom zaproszonym za uczestnictwo- jest to wstępna dyskusja - problemem będzie podjęcie decyzji o lokalizacji spalarni.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2008/03/11 14:54:28 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/02/28 09:23:49 | nowa pozycja |