przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/132/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 11 LUTEGO 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Rozpatrzenie pisma Stowarzyszenia Obywatelskiej Inicjatywy Uwłaszczeniowej w sprawie
aktualnej sytuacji uwłaszczeń mieszkańców Międzyodrza Wyspy Puckiej.
3. Analiza korespondencji.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie pisma Stowarzyszenia Obywatelskiej Inicjatywy Uwłaszczeniowej w sprawie
aktualnej sytuacji uwłaszczeń mieszkańców Międzyodrza Wyspy Puckiej.


Wprowadzenia do tematu dokonał p. L. Duklanowski- Przewodniczący Komisji  - zapoznał zebranych z treścią pisma Obywatelskiej  Inicjatywy Uwłaszczeniowej w sprawie uwłaszczenia mieszkańców Wyspy Puckiej, przypomniał zebranym, iż problemem tym komisja zajmowała się już kilkukrotnie w tej kadencji a sprawa nadal pozostaje otwarta i niezałatwiona.
Następnie głos zabrała  Wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Wyspa Pucka Międzyodrze – wyartykułowała  problemy z jakimi zwracają się do miasta -  uwłaszczenie mienia komunalnego na Wyspie Puckiej nie załatwione  od lat 60, brak modernizacji ulicy Gdańskiej oraz uciążliwość  wytwórni asfaltu.
p. A. Kropopek- Przewodniczący Rady Osiedla Wyspa Pucka Międzyodrze - minionej kadencji, przybliżył zebranym historię konfliktu: głównym problem mieszkańców wyspy jest brak decyzji o uwłaszczeniu. Mieszkańcy posiadają  nieruchomości, które były budowane jako samowole  budowlane –  niektóre  z nich udało się zalegalizować,  w latach 70- tych kilkanaście nieruchomości zostało uwłaszczonych za symboliczną złotówkę, w latach 80- proces zaniechano, w latach 90- tych również nie podjęto  żadnej wiążącej decyzji i do tej pory miasto mimo obietnic nic nie zrobiło. W międzyczasie rozpoczęto prace nad planem zagospodarowania przestrzennego z którego wynika, iż wyspa będzie terenem komercjalizacyjnym. W minionej kadencji był powołany zespół z udziałem przedstawicieli miasta i radnych w celu wypracowania konsensusu, problem który ciągle się pojawiał to plany miasta dot. wybudowania wałów przeciwpowodziowych; a także propozycja umów krótkoterminowych na które oni się nie zgadzają. Dwa lata temu rolnicy złożyli  propozycję projektów  umów ale zaginęły w Urzędzie Miasta, w styczniu 2009 osobiście po raz kolejny dostarczył nowe projekty. W miesiącu sierpniu wydział WGN U.M. przygotował propozycje  umów,  niestety nie  uwzględniały  wersji przedłożonej przez rolników a  Komisję Budownictwa i Mieszkalnictwa poinformowano, że rolnicy nie przedłożyli swoich umów. Miasto wystąpiło do  Kancelarii Radców Prawnych Biel, Judek, Poczobut-Odlanicki, s.p.  z prośbą o opinię, której do dziś nie otrzymali ( opinia była korzystna dla rolników). Otrzymali decyję, że miasto zmieniło politykę w sprawie uwłaszczenia  Wyspy Puckiej  w związku z  tym, iż w sejmie trwają prace związane z nowelizacją ustawy  o odralnianiu. Niestety dokument ten nie by przychylny w swoich zapisach dla rolników i sprawa pozostaje niezałatwiona do dnia dzisiejszego.
p. G. Jankowski Zastępca Dyrektora WGN - ww. wypowiedż jest zbiorem działań miasta na przestrzeni kilkunastu lat.  Jako przedstawiciel WGN nie zgadza się z opinią, iż był jedynym wydziałem w urzędzie, który utrudnił rolnikom uwłaszczenie. Oczekiwania zainteresowanych dot.prywatyzacji mienia, na przestrzeni lat prawo zmieniło się kilkukrotnie  i  w sprawach cywilnych nie ma  możliwości skorzystania z kodeksu administracyjnego, co wiąże się z  nieodpłatnym  przekazaniem  nieruchomości za symboliczną złotówkę. Gmina Miasto Szczecin nie może tak jak Skarb Państwa sprywatyzować swojej nieruchomości, może natomiast zrobić przetarg i wtedy podpisać umowy  3 -letnie na dzierżawę, co daje w konsekwencji podstawę do skorzystania z prawa  pierwokupu. Jednak na Wyspie Puckiej występują rożne problemy uwłaszczeniowe: 12 rolników ( z nimi miasto chce podpisać umowy 30-letnie); najemcy w budynku komunalnych (administrowanym przez TBS) - jak zostaną zalegalizowane samowole budowlane, wtedy miasto ich sprywatyzuje oraz kolejna grupa dzierżawców, którzy posiadają nieruchomości na gruncie dzierżawionym. Aktualnie w wydziale  toczą się postępowania  w 24 przypadkach, pozostałe 10 to samowole budowlane.      
p. Dzikowski- zapytał czy ww. opinia wykonana przez  Kancelarię Radców Prawnych Biel, Judek, Poczobut-Odlanicki, s.p. była pozytywna dla mieszkańców wyspy.
p. Balicka -zapytała ile takich opinii zostało wydanych z podziałem na pozytywne  i negatywne dla mieszkańców?
p. Jankowski- ww. opiniach zostały przedłożone gotowe propozycje dla każdej z poszczególnych grup mieszkańców. Miasto posiada kilka opinii prawnych w przedmiocie sprawy , nie można jednoznacznie stwierdzić czy były pozytywne dla rolników, każda z nich proponowała rozwiązania zgodne z prawem. Dodał, iż miasto zaplanowało spotkanie z nową Radą Osiedla dnia 19.02.2010. na którym Geodeta Miasta ma wyjaśnić problemy podziału gruntów.
p. W. Wnuk- Geodeta Miasta - wyjaśnił zebranym, iż podziały gruntów zostały juz zatwierdzone , teraz działki zostają łączone aby można było założyć nowe księgi wieczyste na wszystkie nieruchomości miasta, to ustawodawca nałożył taki obowiązek.
W dalszej części   dyskusji radni zgłosili następujące wnioski do  Prezydenta m.Szczecina celem realizacji:

  • zintensyfikowanie działań zmierzających do prywatyzacji mieszkań w budynkach komunalnych administrowanych przez TBS ( legalizacja samowoli budowlanych),
  • przedstawienie stanowiska Prezydenta m.Szczecina odnośnie uwłaszczenia III grupy użytkowników wyspy zwanej umownie działkowcami,
  • wyjaśnienie dlaczego nie realizowania jest Uchwała Rady Miasta z dnia 16 października 2006 roku Nr LXIII/1165/2006,
  • udzielenie odpowiedzi, ile zostało opracowanych opinii prawnych w przedmiocie sprawy ( w tym ile było pozytywnych dla mieszkańców wyspy). 

 Z uwagi na brak guorum zostaną przegłosowane na kolejnym posiedzeniu komisji.


Ad. pkt. 3.
Analiza korespondencji.


punkt porządku obrad przełożono na kolejne posiedzenie komisji -brak quorum.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/02/08, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2010/12/01 09:47:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2010/12/01 09:47:51 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2010/02/12 11:03:01 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2010/02/09 09:33:29 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2010/02/09 08:27:27 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2010/02/08 13:46:06 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2010/02/08 13:40:05 nowa pozycja