przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-13/140/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 20 MAJA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 13 maja br.
3. Bezpieczeństwo imprez masowych na stadionie miejskim przy ul. Karłowicza 28 w Szczecinie
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 13 maja br.


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /9-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Bezpieczeństwo imprez masowych na stadionie miejskim przy ul. Karłowicza 28 w Szczecinie


P. W. Gill (MOSRiR) - powiedział, że jeśli chodzi o spełnienie wymogów bezpieczeństwa stadionu to został ogłoszony przetarg i wpływają oferty, które zostaną zweryfikowane. Jest to przetarg na wdrożenie systemu sprzedaży i identyfikacji kibica oraz systemu kontroli wejść.  W budżecie jest zagwarantowana kwota 700 tys. złotych na takie zadanie. System ten umożliwi spełnienie koniecznego warunku funkcjonowania na tym stadionie. Obecny monitoring jest niewystarczający i w trakcie meczy muszą być montowane dodatkowe kamery przenośne. Ponadto system kołowrotowy ma zbyt małą przepustowość. Przypomniał, że na ten temat obradowała w poniedziałek Komisja Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.

Przedstawiciele Klubu Pogoń Szczecin SA - obawiają się problemów z wejściem kibiców na stadion przy obecnym kołowrocie. Zapytali, czy nie można zwiększyć przepustowości wejścia. Zwrócili uwagę, że w obecnym stanie systemu bezpieczeństwa mogą być problemy z uzyskaniem dalszej licencji.

P. W. Gill (MOSRiR)  - wyjaśnił, że na żadnym stadionie nie ma takich warunków, że wszyscy wchodzą na stadion w ciągu 15 minut. Podkreślił, że jest ograniczony środkami finansowymi w budżecie Miasta. Jedyna możliwość szybszego wejścia kibiców to zakup dodatkowych kołowrotów. Przy czym jeden kołowrót z zestawem kosztuje ok. 50 tys. złotych i jest to najdroższy element w całym systemie. Przelicznik jest taki, że jeśli przychodzi 17 tys. kibiców na mecz to powinno być dwukrotnie więcej kołowrotów.

P. A. Kałużny i G. Smolny (Przedstawiciele Klubu Pogoń Szczecin SA) - stwierdzili, że kamery na płotach zewnętrznych powinny być stałe, a nie wypożyczane. Policja ma pomysł  na dodatkowy płot oddzielający parking od korony stadionu za wysokimi trybunami.  Tylko podział stref miejsc na stadionie gwarantuje doprowadzenie do sytuacji, że bezpieczeństwo będzie dobrze realizowane. Przypomnieli, że 25 lipca br. stadion powinien być gotowy do standardów UEFA, co  jest niemożliwe. Dodatkowym problemem jest brak toalet. Dlatego zaapelowali do Komisji o dodatkowe dofinansowanie Pogoni w kwocie 500 tys. zł w celu poprawy warunków sanitarnych i bezpieczeństwa stadionu.

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - potwierdził, że obecne toalety na stadionie budzą jedynie wstyd. Jego zdaniem należy przyjąć wniosek do budżetu Miasta na kolejny rok, aby  w pozycji inwestycyjnej zamieścić pozycję dot. budowy nowych toalet. na stadionie Pogoni.

Radny P. Kęsik - powiedział, że rozwiązaniem jest postawienie toalet w formie kontenerowej, które nie wymagają pozwolenia na budowę.  

P. W. Gill - jest to możliwe tylko na 3 miesiące za pomocą zgłoszenia, a po tym czasie i tak wymagane jest pozwolenie na budowę.

Radny J. Serdyński - jest przeciwny dodatkowemu doposażaniu stadionu Pogoni skoro ma być budowany nowy stadion. Należy utrzymać dotychczasowy system monitoringu przy wypożyczaniu kamer. Jego zdaniem dwa razy więcej kamer nie pomoże w rozbojach które mają miejsce na stadionach. Pomimo monitoringu nigdy nie ma winnych przy ewentualnych zamieszkach  i wciąż strach jest iść na mecz z całą rodziną. Podsumował, że potrzebne jest egzekwowanie prawa, a nie tylko monitorowanie.

P. A. Kałużny i G. Smolny (Przedstawiciele Klubu Pogoń Szczecin SA)  - tylko nowy stadion pozwala na pełną identyfikację kibica.  Na dzień dzisiejszy stadion Pogoni jest obiektem muzealnym bez systemu identyfikacji kibica. Przy nowoczesnym stadionie temat bezpieczeństwa zanika, ponieważ sama forma kibicowania bardzo się zmienia na nowych obiektach. Jednak nowy stadion nie będzie wcześniej niż za 5 lat i do tego czasu możemy  kibica odpowiednio wyedukować za pomocą poprawy bezpieczeństwa na dotychczasowym stadionie. Jeśli chodzi o stwierdzenie radnego J. Serdyńskiego to  mówimy tu o incydentach istniejących podczas meczów i nie jest prawdą, że nie są wyciągane sankcje wobec pseudokibiców.

Radny J. Serdyński - prosi, aby MOSRiR przygotował dokumenty w tym temacie przedstawiające konkretne koszty wdrożenia monitoringu i wybudowania nowych toalet.

Radny A. Pawlak - stwierdził, że stworzone warunki muszą być odpowiednie do ekstraklasy.

Radny P. Kęsik - prosi o dane szacunkowe, jaki będzie koszt budowy toalet.

P. W. Gill (MOSRiR) - zobowiązał się do przygotowania takiej informacji w ciągu 2 tygodni.

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - zapytał o przygotowanie Pogoni do  II sezonu 2010/2011.

P. A. Kałużny i G. Smolny (Przedstawiciele Klubu Pogoń Szczecin SA) - proszą o pomoc w negocjacjach z Prezydentem w kwestii zawarcia umowy na II sezon piłkarski. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest taka, że raczej do ekstraklasy w tym roku nie awansujemy. Niemniej celem jest dalsza walka o ekstraklasę. Dbamy o każdą złotówkę wydawaną w klubie. Obecna umowa  z Miastem obowiązuje do końca grudnia 2010 roku. Chcemy wzmocnić drużynę nie tylko o zawodników, ale też o trenerów. Prosimy o utrzymanie dotychczasowego finansowania Klubu przez Miasto i nie zmniejszania tej kwoty. Podkreślili, że nie biorą żadnej pensji i działają nieodpłatnie na rzecz Pogoni .Pragną zdobyć puchar Polski, co wiąże się z udziałem w rozgrywkach na poziomie światowym

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - stwierdził, że należy doprowadzić do końca chociaż jeden projekt sportowy w naszym mieście. Wnosi, aby przed sesją zwołać dodatkowe posiedzenie Komisji Sportu w celu podjęcia stanowiska nt. utrzymania dofinansowania klubu Pogoni na dotychczasowym poziomie. Wiele miast w Polsce szanuje sukcesy swoich sportowców i Szczecin musi także o nich zadbać. Jeśli zdobędziemy puchar Polski to musimy okazać szacunek zawodnikom i wesprzeć w ten sposób promocję Miasta.

Radny P. Kęsik - Prezydent Miasta powinien się zwrócić do wszystkich firm współpracujących z Miastem o wsparcie Pogoni.

P. L. Siwecki (BP) - poinformował, że wczoraj zespół AZS Radex zdobył awans do I ligii i nie należy zapominać o innych klubach. Z tej okazji odbędzie się spotkanie zespołu z Prezydentem Miasta.  Przyznał, że piłka nożna jest najważniejsza dyscypliną sportową w mieście, o czym świadczy poziom finansowania Miasta,  ale mamy tez zamiar odbudować siłę sportów halowych z powodu budowanej hali widowiskowo-sportowej. Jeśli chodzi o negocjacje dot. wsparcia Pogoni to na początku roku ustalono, że aby Pogoń awansowała do ekstraklasy to główny nacisk finansowania będzie w I półroczu. Niestety  Klub nie może się pochwalić wielkimi osiągnięciami w I półroczu. Oczywiście cieszy nas finał w pucharze Polski. Co do dalszego wparcia finansowego to zaznaczył, że właścicielami Klubu są osoby prywatne. Prosi aby ta dyskusja toczyła się na poziomie sportowo-wynikowo-budżetowym i należy pamiętać o innych szczecińskich klubach osiągających wysokie wyniki i innych dyscyplinach sportowych.

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - przypomniał, że Komisja to przewidziała i jedna z przyjętych wcześniej korekt budżetowych dot. klubów halowych.

P. A. Kałużny i G. Smolny (Przedstawiciele Klubu Pogoń Szczecin SA)  - wyjaśnili, że Klub Pogoń nie jest ciemiężycielem innych szczecińskich klubów. Znają innych prezesów Klubów, którzy darzą Pogoń wyrozumiałością za większe ze strony Miasta finansowanie Pogoni. Nie rozumieją,  dlaczego zawodnicy Pogoni w momencie awansu do I ligi nie byli zaproszeni na spotkanie z Prezydentem Miasta, skoro taka jest praktyka.  Inne stowarzyszenia nie wykładają swoich pieniędzy na funkcjonowanie klubów, a oni są karceni za to, że są prywatnymi właścicielami.  

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - Komisja Sportu RM nie dzieli  klubów na lepsze i gorsze. Zwołał dodatkowe posiedzenie Komisji w celu przyjęcia stanowiska w sprawie finansowania Klubu Pogoń SA w sezonie 2010/2011  przed sesją Rady Miasta w dniu 24 maja br.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Andrzej Mickiewicz
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/05/17, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2010/06/10 11:35:21
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2010/06/10 11:35:21 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/05/17 13:55:47 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/05/17 08:11:06 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/05/17 07:52:48 nowa pozycja