przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/31/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 11 LIPCA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Informacja nt. planów Wydziału Oświaty w stosunku do budynku przy ul. Jagiellońskiej 62.
3. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
4. Wnioski Wydziału Kultury do projektu budżetu Miasta na rok 2008.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dn. 27.06.07 przyjęty został w głosowaniu: jednomyślnie - za.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. planów Wydziału Oświaty w stosunku do budynku przy ul. Jagiellońskiej 62.


P. Bartnik - zapoznał radnych z treścią pism stanowiących załączniki nr 3-7 do protokołu. Zapytał, jakie są plany Wydziału Oświaty w stosunku do budynku przy ul. jagiellońskiej?

L. Rogaś - oświadczyła, że reorganizacja szkolnictwa specjalnego w Szczecinie jest konieczna. Temat jest nadal aktualny. Sieć szkół specjalnych jest niedostosowana do potrzeb. W omawianym budynku planuje się utworzenie Warsztatów Terapii zajęciowej, miejsca gdzie pomocą objęci będą nie tylko uczniowie szkól specjalnych ale i ich absolwenci. Szczegółowy projekt tego przedsięwzięcia będzie gotowy do końca wakacji. Budynek jest nam potrzebny już teraz po to, by rozpocząć w nim prace zmierzające do przystosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozpatrywany jest także projekt przeniesienia tam administracji z budynku dyr. Peplińskiego i dostosowanie jego pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych.

G. Hilmon - Brzozowska - Szkoła Ogólniak - uznała, że budynek nie nadaje się do potrzeb dzieci niepełnosprawnych (kręte , krótkie korytarze, ostre załamania). Przypomniała, że szkoła ma 130 słuchaczy i w większości są to osoby dla których Ogólniak jest szkołą drugiej szansy. Klasy są małe (10-15 osób),czesne  niewysokie. Szkoła zainwestowała w remont budynku ok. 250 tys. zł, wyposażyła sale komputerowe, nie korzystała z możliwości zwolnienia z opłat czynszowych, przysparzając miastu dodatkowego dochodu z tego tytułu.

J. Wijas- zapytał, czy Wydział Oświaty interesuje się losem uczniów Ogólniaka, czy ma dla nich jakąś propozycję?

L. Rogaś - wyjaśniła, że rolą Wydziału jest zapewnienie właściwych warunków uczniom placówek publicznych. Przypomniała, ze od roku informowano szkole o nieprzedłużeniu umowy najmu. Jaj zdaniem szkoła popełniła nadużycie dokonując naboru na kolejny rok szkolny i wskazując na swoją siedzibę budynek przy ul. Jagiellońskiej.

M. Kopeć - przypomniał, że szkoła utraciła uprawnienia szkoły publicznej. Kontrola Kuratora wykazała tam szereg nieprawidłowości. Dopiero po ich usunięciu uprawnienia te zostały przywrócone.

P. Bartnik - uznał, że Komisja powinna podzielić argumenty Wydziału Oświaty. Niezależnie od tego należy wspomóc placówkę, która jest druga szansą edukacyjną dla wielu uczniów. zaproponował zwrócenie się do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami o wskazanie szkole nowego budynku (zaproponował nieruchomość przy ul. Strzałowskiej, po byłym Zespole Szkół Specjalnych). Po odbyciu wizji lokalnej i decyzji zainteresowanych co do ww. lokalizacji, można będzie kontynuować rozmowy na temat warunków, na jakich nowy budynek zostanie przekazany Ogólniakowi.


Ad. pkt. 4.
Wnioski Wydziału Kultury do projektu budżetu Miasta na rok 2008.


Ww. punkt porządku obrad postanowiono przenieść na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


B. Wójcik - Galeria Officyna - zaprosił obecnych na sali na pierwszą polsko - niemiecką edycję festiwalu DokumentART, która odbędzie się w Szczecinie w dn. 22-27 września br. Poinformował, że budżet festiwalu po stronie niemieckiej to 200-250 tys. euro, ze strony polskiej współfinansowany jest przez Urząd Miejski (40 tys. zł) i Urząd Marszałkowski (30 tys. zł).

J. Lewiński - przedstawił radnym pismo stanowiące załącznik nr 8 do protokołu. Podkreślił, ze TBS Prawobrzeże nie prowadził z nim żadnych rozmów na temat opuszczenia pracowni. Przedstawił także wyciąg z KRS, z którego - zdaniem p. Lewińskiego - nie wynikają żadne cele statutowe możliwe do realizacji w lokalu przy ul. Mariackiej.  zadeklarował chęć wykupu lokalu i dalszej działalności w tym miejscu.

B. Walknowski - przypomniał wcześniejsze wystąpienie do Komisji, w którym proponuje przekazanie artystom na własność lokali, w których prowadzą działalność. Przypomniał, że zwykle są one w b. złym stanie, remontu dokonują sami artyści na własny koszt. W zamian za to uzyskują status najemcy, który nie sprzyja stabilizacji.

P. Bartnik - poprosił obecnego na sali przedstawiciela Wydziału Gospodarki Nieruchomościami o zwrócenie się do TBSP i przekazanie radnym planów spółki w stosunku do pracowni przy ul. Mariackiej.

A. Karut - złożył propozycję stanowiska, którego treść stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Ww. stanowisko zostało przyjęte w głosowaniu: 4 - za, 0 - przeciw, 3 - wstrzym.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2007/08/10 15:28:04
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2007/08/10 15:28:04 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/07/05 08:59:54 nowa pozycja