przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/134/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 8 KWIETNIA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Pawlak - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Przebudowa Amfiteatru w Parku Kasprowicza- zapoznanie się ze stanem realizacji inwestycji, współfinansowanej przez U.E.
4. Zapoznanie się z planami budowy Ogrodu Botanicznego
5. Spotkanie z nowopowołanym Ogrodnikiem Miejskim panią Magdaleną Grycko.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-6, wstrz-3) przyjęła protokół z dnia 18.03.2010


Ad. pkt. 3.
Przebudowa Amfiteatru w Parku Kasprowicza- zapoznanie się ze stanem realizacji inwestycji, współfinansowanej przez U.E.


Koncepcję przebudowy Teatru Letniego w Szczecinie przedstawiła  pani Ewa Mrugalska- Kierownik Teatru Letniego. Materiał pisemny dot. zadania pn"Modernizacja publicznej infrastruktury turystycznej-przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie" w roku budżetowym 2010- stanowi załącznik do protokołu.

Zadanie to będzie realizowane przy wsparciu finansowym  ze środków Unii Europejskiej - kwota dofinansowania to 1 304 938 zł.

Zadanie to składa się z 3 etapów prac:

1. Remont i przebudowa podscenia - zadanie konieczne

2. Budowa nowej toalety publicznej

3. Przebudowa widowni, rozbudowa zadaszenia.

Po prezentacji multimedialnej- rozpoczęła się dyskusja. Radna Judyta Lemm pyta o bar na tyłach Teatru, co tam się dzieje, czy będzie to remontowane?Czyje to jest?

Odp.p. kier. .Mrugalska - jest to bar Platan, właściciel baru p.Chmurski, jest to niezależna działalnośc gospodarcza. Nie mają z tym nic wspólnego.

Dyr.Przepiera dodał, że Teatr Letni Szczecińska  Agencja Artystyczna  dwukrotnie próbowała przejąć , bez efektu. W roku 2009 SAA zorganizowała tam tylko 1 imprezę pn. "Szczecińska Majówka."

Radni dyskutowali nad koniecznością i możliwościami wydłużenia remontowanego dachu, o złym stanie drogi asfaltowej przy dojściu do Teatru oraz konieczności monitorowania całego Teatru i całego obiektu- potrzebna jest tu  większa ilość kamer.

Pani Mrugalska poinformowała również, że Gmina Miasto Szczecin otrzymała nagrodę główną i tytuł Najlepiej Oświetlonej Gminy i miasta roku 2009 za bardzo oryginalne i niepowtarzalne wykonanie iluminacji Teatru Letniego im.Heleny Majdaniec. Odbyło się to  podczas targów Sprzętu Oświetleniowego w Warszawie.


Ad. pkt. 4.
Zapoznanie się z planami budowy Ogrodu Botanicznego


Prezentację dot. mającego powstać Ogrodu Botanicznego przedstawił Komisji pan dyr.Dariusz  Matejski -WGKiOŚ.

Powstanie ogrodu wiąże się jeszcze z różnymi koniecznymi formalnościami, m.in. rejestracja ogrodu botanicznego, powołanie Rady Ogrodów Botanicznych, składającą się  z wybitnych specjalistów i autorytetów naukowych. Należy również powołać Radę Naukową .

Teren Ogrodu Botanicznego to ok. 18 hektarów, i będzie to obszar zawarty pomiędzy  ogrodem Różanki a Syrenimi Stawami. Jest to obecnie teren mocno zaniedbany.

Radna Judyta lemm pyta, kto ma odpowiadać za Ogród Botaniczny? Czy będzie to rola Ogrodnika Miasta?

D.Matejski odpowiedział, że chcieliby oddać to  w  zarząd ZUK lub np.uczelni, przy powstaniu Rady Naukowej. Ma być to funkcja dydaktyczno-naukowa.

Komisja dyskutowała nad  zagospodarowaniem Parku Kasprowicza,  konieczna jest  wizja lokalna terenów, o których dziś mowa, Przewodniczący  komisji zaplanował posiedzenie wyjazdowe m.in. do Syrenich Stawów, Różanki.  Zadał pytanie, jak wygląda sprawa np.rewitalizacji wieży w Lasku Arkońskim, kiedyś, przed wojną było to piękne miejsce spotkań mieszkańców miasta.

dyr. M. Przepiera stwierdził,że potrzebne są środki zewnętrzne na rewitalizację tego obiektu, przy takich inwestycjach potrzeba 15% wkładu własnego. Miasto na dzień dzisiejszy nie posiada rezerwowych pieniędzy na tego typu zadania.


Ad. pkt. 5.
Spotkanie z nowopowołanym Ogrodnikiem Miejskim panią Magdaleną Grycko.


Dyr.WGKiOŚ  Michał Przepiera przedstawił komisji nowopowołanego Ogrodnika Miasta panią Magdalenę Grycko.

Pani Grycko  została ogrodnikiem miejskim i rozpocznie pracę z dniem 12.04.2010.  Taką decyzję podjęła Komisja konkursowa po przeprowadzeniu dodatkowych rozmów z trzema najlepszymi kandydatami.

Pan Przepiera przypomniał, że spośród 12 kandydatów, którzy ubiegali się o to stanowisko komisja konkursowa wybrała pięć osób ( dwie kobiety i 3 mężczyzn) Wszystkie oferty najpierw zostały ocenione pod względem formalno – prawnym, a później pod względem merytorycznym. Następnie przeprowadzono rozmowy z kandydatami. Po nich komisja zdecydowała by przeprowadzić dodatkowe rozmowy z najlepszą trójką. Wybrano Magdalenę Grycko. Kandydatów oceniali: Beniamin Chochulski, zastępca prezydenta Szczecina, prof. Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Michał Dariusz Matejski, zastępcą Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, a także Andrzej Sumisławski, dyrektor ZUK.

Ogrodnik miejski ma pracować  w strukturach Zakładu Usług Komunalnych, w randze zastępcy dyrektora i wszystkie zadania związane z zielenią miejską  będą pod jej  nadzorem. Będzie kierować  zespołem, w którym znajdą się osoby z wykształceniem przyrodniczym i architekci krajobrazu.
Przy ogrodniku powstanie zespół naukowy wspierający ogrodnika. Chęć pracy w zespole wyrazili już prof. Urszula Nawrocka-Grześkowiak oraz dr hab. Grzegorz Nowak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Pani Magdalena Grycko, poproszona o głos -  dokonała autoprezentacji,  jest absolwentką Akademii Rolniczej w Szczecinie, na kierunku Ogrodnictwo o specjalności rośliny ozdobne. Ukończyła Studium podyplomowe z Hodowli Lasu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Zdała egzamin do Służby Leśnej. 
Przypomniała, że zieleń miejska, to nie tylko Zakład Usług Komunalnych, ale wszystkie  zidentyfikowane tereny zielone. Chciałaby, aby Szczecin był wizytówką  miasta zielonego, chciałaby tak dopasować zieleń i roślinność , aby w danych miejscach o określonych porach roku wszystko  kwitło i zieleniło się. I zdobiło najważniejsze miejsca w mieście. Chodzi zwłaszcza o strefy reprezentacyjne, które są wizytówką miasta i powinny być szczególnie pięknie udekorowane.

Przedstawiła kilka pomysłów, np. motywacyjny system nagród, jeżeli  chodzi o aktywizowanie i motywowanie np.Rad Osiedla do dbania o swoje tereny zielone.(nagroda np.Bursztynowy Kwiat Magnoli" dla najbardziej starającego się osiedla)  Propozycje edukacyjne np.dla szkolnej młodzieży(1 klasa w szkole opiekuje się 1 posadzonym drzewkiem).  Przypomniała również o konieczności współpracy z naukowcami, musi powstać  Rada Naukowa, aby miejski ogrodnik miał wsparcie szczecińskich uczelni.

Przewodniczący Komisji Arkadiusz Pawlak pochwalił panią  Grycko za dobre  pomysły, zwłaszcza edukacyjną rolę w szkołach, za zielony  pas drogowy, wizerunek miasta oraz zieleń na osiedlach. Chciałby aby po powołaniu tej funkcji miasto wypiękniało. 

Radny P.Juras pyta o charakter pracy pani Ogrodnik. Czy będzie to funkcja opiekuna każdej roślinki w mieście, czy raczej wizjonera np.krajobrazu zieleni?

Pani M.Grycko odpowiedziała, że  z pewnością będzie to połączenie  obu tych funkcji, będzie chciała tez z rozsądkiem i rozwagą planować swoje  działania.

Radna Judyta Lemm cieszy się, że powołano Ogrodnika Miasta, cieszy się z faktu, że pani Ogrodnik dostrzega piękno tego miasta. Są jednak w mieście miejsca bardzo zaniedbane, liczy, ze pani Ogrodnik zajmie się przede wszystkim zagospodarowaniem centrum miasta. Myśli, że środki finansowe w budżecie miasta są wystarczające na to  zadanie  i trzeba je tylko racjonalnie wydatkować.

Radny Piotr Kęsik zapytał,czy pani Ogrodnik ma juz nowy zakres obowiązków, pyta komu bezpośrednio podlega.

Pani M.Grycko odpowiedziała, że zakres obowiązków posiada, pracuje jako z-ca dyr.ZUK i ma pod sobą 10 osób, odpowiedzialnych tylko  za sprawy zieleni w mieście. Zadania jej podległe rozłożone są na lata.

Dyr.M. Przepiera cieszy się, że Ogrodnik w mieście jest, to duża pomoc dla ZUK.
 


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Arkadiusz Pawlak
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/03/31, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2010/04/23 13:00:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2010/04/23 13:00:38 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/04/23 12:53:01 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/04/19 14:03:18 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/03/31 14:18:41 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/03/31 13:57:02 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2010/03/31 13:51:47 nowa pozycja