przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/71/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 24 CZERWCA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Pawlak - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Podsumowanie imprezy Dni Morza 2008r.
4. Zapoznanie sie z koncepcją zabudowy wysokiej terenu przy ul. Al. Piastów 30 i Boh. Warszawy przedstawioną przez Gryfbud.
5. Zapoznanie się z realizacją stanowiska nr 14/08 z dnia 30.01.2008r. Komisji Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej dot. proj. uchwały w sprawie bezprzetargowego zbycia działek 20/25 i 20/16.
6. Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za-6, wstrz-2) przyjęła protokół z dnia 03.06.2008r.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie imprezy Dni Morza 2008r.


Głos zabrał jako pierwszy dyr. BPiI- Piotr Wachowicz.

Przedstawił radnym  informację nt. zadań realizowanych w ramach Dni Morza 2008r. Były to  działania polegające na integracji wydarzeń z promocją miasta. Wyjaśnił, na czym polegały działania  z obszaru Biura ds. Morskich. Budżet  imprezy zostanie rozliczony  na przełomie lipca i sierpnia, ale zgodnie z przyjętym założeniem nie powinien on przekroczyć  zakładanej kwoty tzn. 2,2 mln zl. Jako największy plus imprezy  wymienia się: widowisko stawiania żagli na Darze Młodzieży, festiwal fajerwerków, iluminacje świetlne Wałów Chrobrego, koncerty, nowe usytuowanie sceny, piaskowa rzeźba Sediny i bezpieczeństwo imprezy.

Szczegółowa informacja pisemna stanowi załącznik do protokołu.

Pani Dyr. Szczecińskiej Agencji Artystycznej przedstawiła materiał  pisemny dot.  podsumowania wydarzeń artystycznych, do zakresu  obowiązków Agencji  należało m.in.:  booking artystów, koordynacja prac związanych z budową infrastruktury technicznej, organizacja  programu  artystycznego na scenie szantowej, dziecięcej i głównej, org. koncertu Filharmonii, zorganizowanie wraz z Wydziałem Oświaty  konkursu "Porty Świata". Materiał pisemny w tej sprawie stanowi załącznik do protokołu.

Podsumowanie Dni Morza  w zakresie bezpieczeństwa publicznego przedstawił również Wydział Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Ludności. Dla zabezpieczenia imprezy  zaangażowanych było łącznie 271 funkcjonariuszy  KM Policji, 409 funkcjonariuszy KW Policji, oraz 83 funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Dodatkowo do zabezpieczenia działań - firma  ochroniarska ALKON. Do zabezpieczenia  imprezy od strony  wody użyto jednostki pływające policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej i WOPR, działały dwie sieci łączności m.in. łączność cyfrowa TETRA. Szczegółowy raport w tej sprawie stanowi zał. do protokołu.

Przewodniczący Komisji Arkadiusz Pawlak  zadał pytanie p. Wachowiczowi, w jakim kierunku  idą  zmiany  dot. samej organizacji imprezy, czy jako Wydział są  zadowoleni z końcowego efektu?

Piotr Wachowicz BPiI- stwierdził, że po  wstępnej analizie przebiegu imprezy, zmiany będą szły w kierunku większego nacisku na kwestie związane z żeglarstwem i morzem, organizacje  koncertów szantowych, zloty żaglowców. Pokazy fajerwerków  miasto chciałoby wykorzystać przy innych imprezach. Odnośnie  gwiazd  muzycznych zaproszonych na Dni Morza- przypomniał, że nie był to główny  punkt programu, nacisk  chcą kłaść na zupełnie inne elementy. Głównie morskie i żeglarskie.  

Komisja przyjęła informację przedstawiona przez dyr. Wydziałów .


Ad. pkt. 4.
Zapoznanie sie z koncepcją zabudowy wysokiej terenu przy ul. Al. Piastów 30 i Boh. Warszawy przedstawioną przez Gryfbud.


Komisja zapoznała się z  koncepcją  zabudowy wysokiej terenu przy ul.  Al. Piastów 30 i  Boh. Warszawy przedstawioną przez  Gryfbud (prezentacja multimedialna).

Głos zabrał pan Robert Krupowicz- Status  Inwest. Działają na zlecenie Gryfbudu, pan Szarżanowicz  nabył wskazany  teren na rynku wtórnym i wystąpił z pomysłem zabudowy tego terenu, inwestycja którą proponują  jest niezwykle atrakcyjna. Powstał już projekt tego przedsięwzięcia, zakładał on pierwotnie  zabudowę trzykondygnacyjną  centrum handlowego z podziemnym parkingiem.  Kolejny, zmieniony projekt  powstał ,gdy   władze miasta poinformowały inwestora, że  jednym z priorytetów rozwoju Miasta jest tworzenie  warunków  dla rozwoju tzw. "centrów usług", a co za tym idzie- Szczecin potrzebuje bardzo powierzchni biurowych.  Na zlecenie pana Szarżanowicza  sporządzona została opinia  prof. Jana Tarczyńskiego, która doradza zabudowę  wysoką tego terenu. Przygotowano projekt zakładający  postawienie dwóch apartamentowców o wysok. 100 m z funkcją usługową i biurową.  Koncepcja zabudowy została przedstawiona komisji w materiale pisemnym, który stanowi zał. do protokołu.

Radny Duklanowski zadał pytanie, czy będą tam planowane podziemne parkingi mieszkańców.

P. Z.Beker- Status Inwest- zaplanowane zostały  tam parkingi zabezpieczające potrzeby użytkowników ale nie potrzeby mieszkańców 

Radny P. Kęsik zadał pytanie, kiedy  zainteresowani złożyli wniosek  o zmianę w  planie zagospodarowania przestrzennego?

Pyta  Prezydenta Nowaka, czy są przeciwskazania, aby taki budynek  tam powstał?

Uzyskał odpowiedź, że pierwszy wniosek  w tej sprawie złożono w październiku  ubiegłego roku. Są w trakcie rozmów z Prezydentem Miasta.

Głos zabrał również Prezydent Krzysztof Nowak- poinformował, że nie ma zgody na nową koncepcję zabudowy tej niecki,  plan również nie zakłada takiej koncepcji.Warunki w studium mówią, że może  być  tam tylko 5 kondygnacji.  Pan Szarżanowicz był na rozmowach z Prezydentem Miasta, zwrócono się do pana Prof. Marzęckiego o opinię w tej sprawie i wynika z niej  jednoznacznie, że  dopuszczona tam może być tylko zabudowa do 40 m. wysokości.  W chwili obecnej są  więc przeciwskazania, głównie prawne. Poza tym przeznaczenie  tego budynku również się zmieniło, pierwotnie wniosek  złożony przez Gryfbud zakładał tam inne funkcje. Między innymi mieszkalnictwo i usługi. W chwili obecnej mowa jest tylko o biurowcu. To również trzeba by było zmienić. Prezydent poruszył również  kwestie wartości tej działki, gdy  nowa koncepcja weszłaby w zycie- wartość tego gruntu  diametralnie ulega zmianie.

Marcin Wajdziak- WGN- umowa zawarta pomiędzy miastem i  Gryfbudem została zawarta w styczniu 2006r, z wnioskiem o zmianę  w planie zainteresowani wystąpili  01.10.2007r. Aby dokonać zmian we wniosku na zmianę przeznaczenia użytkowania tego gruntu- trzeba zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

Radny Andrzej  Karut jest zdania, że jeżeli  jest dobra wola miasta, aby pomóc inwestorom, którzy chcą wejść  na rynek- to czy po prostu nie można spisać  nowej umowy -korzystnej dla obu stron?

Prezydent Nowak odparł, że jeżeli we wniosku pojawią  się nowe funkcje - biurowe- to Prezydent pochyli się nad tym wnioskiem.

Głos zabrał również radca  prawny Status Invest- który przypomniał, że zgodnie z istniejącym planem, jest tam przypisana funkcja usługowa. Ale wniosek  o zmianę  planu został przekazany do Prezydenta i jego rolą jest, aby podjąć  decyzję w tej sprawie.

Radny Jerzy Sieńko zwrócił uwagę na fakt różnicy wartości gruntu. uważa, że można  ponownie przeszacować  wartość  działki i zainteresowani  wyrównają  różnice wynikające z tej kalkulacji.

Radny Karut powiedział,że docierają do niego sygnały, że miasto nie jest przychylne inwestorom. Może czas to zmienić?

Przewodniczący Komisji Arkadiusz Pawlak  złożył w  imieniu Komisji wniosek do Prezydenta K. Nowaka o przygotowanie   opinii  prawnej dot. przedstawionej sytuacji i możliwości dokonania zmian na tym poziomie. Komisja wyznaczyła termin wydania opinii do dnia 07.07.2008r. Za dwa tygodnie, po zapoznaniu się z przedstawionym dokumentem-  Komisja powróci do tematu.

Wniosek przegłosowano - za-8- jednogłośnie.

Prezydent K.Nowak poinformował, że  taka opinia prawna jest już w przygotowaniu, bowiem jakiś czas temu wystąpił o nią do prawników.

Radny Piotr Kęsik zadał pytanie, kiedy dokładnie Prezydent Nowak wystąpił o opinię prawną w tej sprawie?

Pan Prezydent Krzysztof  Nowak stwierdził, że jest to sprawa wielowątkowa, bardzo trudna i zajmują się tym  wraz z Prezydentem Chochulskim od dłuższego czasu, nie potrafi powiedzieć kiedy złożył taki wniosek o wydanie przedmiotowej opinii.

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Zapoznanie się z realizacją stanowiska nr 14/08 z dnia 30.01.2008r. Komisji Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej dot. proj. uchwały w sprawie bezprzetargowego zbycia działek 20/25 i 20/16.


Przewodniczący Komisji Arkadiusz Pawlak  przypomniał  Komisji  treść   stanowiska nr 14/08  z dnia 30.01.2008r.  dot. proj. uchwały w sprawie  bezprzetargowego zbycia działek  20/25 i 20/16 na rzecz pani Grażyny Łangowskiej-Śpiewak. Komisja w styczniu  zajmowała się ta sprawą, radni podjęli decyzję, aby pomóc zainteresowanej w załatwieniu ostatecznych formalności,     z-ca dyr. WGN p. Jankowski zadeklarował, że jeżeli  wpłynie do Prezydenta  Miasta wniosek od Komisji, Wydział przygotuje projekt uchwały w tej sprawie. Minęło pół roku  i dziś radni z Komisji dowiadują się, że  sprawa załatwiona pozytywnie nie  zostanie, projektu uchwały nie ma i nie będzie, pomimo wcześniejszych deklaracji. Przewodniczący pyta, dlaczego tak się stało i dlaczego dopiero dziś  wszyscy się o tym dowiadują. Dlaczego miasto obiecuje coś, czego nie może dać? 

 Pismo w tej sprawie (opinia  Prezydenta Chochulskiego w tej sprawie ) stanowi załącznik do protokołu.  Z pisma wynika, ze  brak jest podstaw do  bezprzetargowego zbycia  nieruchomości w trybie art.231 paragraf 2 KC, z uwagi na aktualny stan zabudowy zlokalizowanej na działce nr 20/25, pomimo spełnienia  części przesłanek  wynikających z tego kodeksu.

Przewodniczący A. Pawlak zacytował  treść wypowiedzi  dyr. Jankowskiego z WGN, zawartej  w protokole komisji z dnia 29.01.2008r, gdzie WGN obiecuje tę sprawę załatwić pozytywnie.

Głos zabrała pani  Łangowska-Śpiewak, przypomniała raz jeszcze, jak wyglądały losy  związane z załatwianiem tej sprawy. Otrzymała dwie opinie prawne, w jednej z nich dopuszcza się zbycie tej nieruchomości a druga opinia  zawiera szereg  wątpliwości  i zostały one zawarte w piśmie p. Prezydenta Chochulskiego (patrz zal. do protokołu).

Przewodniczący  Komisji poprosił o opinię w tej sprawie p. Hannę Sokulską, radcę prawnego BRM.

Mecenas Sokulska stwierdziła, że jest kilka wątków tego problemu a mianowicie:

1. Umowa dzierżawy tego gruntu i warunki w niej zawarte. Trudno jest z tym dyskutować.

2. Lokalizacja  tego  gruntu- czasowa

3. Odnośnie regulacji prawnych, wiadomo kiedy można zbyć tą działkę i na jakich warunkach

4. pytanie do Prezydenta: czy miasto chce się pozbyć tej działki czy nie? Jeżeli tak, to można się zastanawiać, jak wybrnąć  prawnie z tego problemu.

Głos zabrała również  radna Judyta Lemm, która poruszyła sprawę  zabudowań posadowionych na terenie działki, pozwoleń na budowę, legalizacji tego typu przedsięwzięć.

Pani Śpiewak stwierdziła, że  działała zawsze zgodnie z prawem, miała właściwe zgody i pozwolenia wymagane przez Urząd. Jest zdziwiona takim obrotem sprawy.

Przewodniczący A. Pawlak  zamyka dyskusję w tej sprawie, sugerując pani Śpiewak aby spróbowała rozwiązać swój problem na drodze sądowej. W tej sytuacji - nie widzi możliwości pomocy  jako Komisja Rady Miasta.

Radny Leszek Duklanowski  proponuje wniosek  formalny o treści:

W związku  ze sprzecznymi  opiniami  prawnymi nt. bezprzetargowego zbycia działek  20/25 i 20/16 na rzecz pani Grażyny Łangowskiej-Śpiewak., Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM odstępuje od  opiniowania tej sprawy.

Wniosek przyjęto przez aklamacje.

 


Ad. pkt. 6.
Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji.


Komisja odstąpiła od rozpatrzenia tego punktu porządku obrad.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Arkadiusz Pawlak
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/06/17, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2008/07/09 10:02:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2008/07/09 10:02:22 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/06/17 15:06:32 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/06/17 12:45:33 nowa pozycja