przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/84/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 21 STYCZNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Szczecin- wzorem miasta promującego badania profilaktyczne
- omówienie programów
- działania na przyszłość
(Programy dot: profilaktyka nadciśnienia tętniczego u dzieci,profilakt. raka jelita grubego, profilakt.zwichnięcia stawu biodrowego)
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-5, wstrz-2)  przyjęła protokół z dnia  14.01.2009r.


Ad. pkt. 3.
Szczecin- wzorem miasta promującego badania profilaktyczne
- omówienie programów
- działania na przyszłość
(Programy dot: profilaktyka nadciśnienia tętniczego u dzieci,profilakt. raka jelita grubego, profilakt.zwichnięcia stawu biodrowego)


Tomasz Grodzki przybliżył zebranym ideę spotkań  i dyskusji nad cyklem tematycznym Szczecin- wzorem miasta promującego badania profilaktyczne.  Jest to kolejne spotkanie, na którym Komisja  zapoznaje się z programami profilaktycznymi, realizowanymi w Szczecinie.

 Na dzisiejszym spotkaniu, omówione zostaną programy:

- profilaktyka nadciśnienia tętniczego  u dzieci,

- profilaktyka  raka jelita grubego,

- profilaktyka zwichnięcia stawu biodrowego

Jako pierwszy  głos zabrał pan Profesor Andrzej Ciechanowicz, PAM- omówił choroby układu krążenia  związane  z nadciśnieniem tętniczym, przedstawił dane epidemiologiczne  dot. nadciśnienia u dzieci. Prawidłowo przeprowadzony pomiar ciśnienia, wykonany odpowiedniej wielkości mankietem- jest to jedyna droga do rozpoznania  nadciśnienia tętniczego. Na 100 przebadanych dzieci do 12 r.z. , dwoje z nich cierpi na nadciśnienie. Proponuje, aby wdrożyć  projekt profilaktyki i zapobiegania  nadciśnieniu. Należy w tym  celu:

- nabyć aparaty do pomiaru ciśnienia u dziecka  dla szkół

- przeprowadzić  szkolenie pielęgniarek i dać im kontrakt na tego typu usługę

- informacja nt. wyników badań powinna trafić do lekarza rodzinnego, który dziecko zagrożone poprowadzi dalej (program).

Kolejnym tematem, który warto poruszyć, jest otyłość   u dziecka, potrzebny jest monitoring na bieżąco. Niestety, przy otyłości, częstym schorzeniem jest nadciśnienie tętnicze.

 Przewodniczący Komisji  zwrócił się  do Profesora Cichanowicza, o przygotowanie wstępnego kosztorysu, dot. wdrożenia  tego programu (zakup mankietów do pomiaru ciśnienia, szkolenia pielęgniarek).

Radni  zadawali pytania prof. Ciechanowiczowi, czym  skutkuje nadciśnienie u małego dziecka, jak rozpoznawać, jak leczyć?

Prof. A. Ciechanowicz stwierdził,  że skutki choroby są podobne jak u dorosłej osoby, jest to choroba nieuleczalna. Leczymy objawy i tylko za pomocą objawów- możemy ją rozpoznać. Po to rozpoznajemy nadciśnienie u dziecka- aby je leczyć, bo leczenie  w tak wczesnym wieku daje szanse  całkowitego wyzdrowienia.

Następnie głos zabrał prof. Andrzej Bohatyrewicz- Klinika Traumatologii i Ortopedii PAM-

Dysplazja stawu biodrowego to tylko część  programu ortopedycznego, który pilotuje.  Pierwszym badaniem przesiewowym jest  badanie dziecka po urodzeniu, usg stawu biodrowego, biodra są pod kontrolą, kolejnym badaniem jest profilaktyka wad postawy, profilaktyka zwichnięcia stawu- dziś dysplazja stawu biodrowego jest dobrze rozpoznawalna.

Badanie dziecka (usg stawu) jest  praktycznie bezpłatne dla każdego dziecka, NFZ finansuje w/w, ale jest luka w finansowaniu, nie wiadomo dlaczego. Słabą stroną jest to, że brak jest naprawdę  dobrych specjalistów odnośnie badań usg i interpretacji wyników.  Potrzebna jest , zdaniem  profesora duża kampania medialna, forum informacyjne np. na stronach miasta. To tu powinno być źródło informacji. Profilaktyka wad postawy- potrzebna jest kompleksowa współpraca ze szkołami !

Diagnostyka i leczenie od. osteoporozy- dziś brak jest dobrej interpretacji wyników tego badania. Ale potrzeba jest kompleksowa informacja dot. tego,, gdzie i jak się przebadać.

 Głos zabrał radny Jerzy Sieńko, który przypomniał o idei powołania Zespołu przy Prezydencie, powołanego do tego właśnie celu- abby określić pryncypia i ustalić standardy dla miasta w tym rejonie działania..

Prezydent  Tomasz Jarmoliński uznał, że tematy "profilaktyka zwichnięcia stawu" jak i nadciśnienie u dzieci - to może być temat dla samorządu naszego miasta.

Radny Artur  Szałabawka  popiera gorąco tę ideę, chciałby też, korzystając  z okazji, pochwalić  radnego Sieńkę (Klub radnych PO), że szpital przy ul. Wojciecha nie będzie zlikwidowany do końca bo  nadal będzie wykorzystywany na cele zdrowotne dla małych dzieci.

 Głos zabrał również dr Z. Kowalewski- Szpital Zdunowo. Omówił program dot. profilaktyki raka jelita grubego.

Przedstawił dane statystyczne dot. zachorowań na tego typu schorzenie. Występowanie b.częste, śmiertelność ogromna. Ponad 50% raków jelita  rozpoznawana jest w stanie  zbyt późnym, zmiany są juz zaawansowane, nie rokują zdrowia. Na 11 tys. zachorowań- 8 tys zgonów rocznie.

Ponieważ  jest to ogromny problem, od 2002 wszedł  program ministerialny (badanie przesiewowe jelita grubego- kolonoskopia) Realizują program 3 jednostki w Szczecinie. W chwili obecnej obserwuje się zbyt małe zainteresowanie programem(mała świadomość społeczna dot. zagrożenia). Potrzebna by była lepsza informacja nt. choroby i profilaktyki.  Badaniem  programowym objęta jest grupa ludzi od 50-65 roku życia.

 Podsumowując, nasuwają się określone wnioski:

- należy  włączyć  miasto jako uczestnika FORUM INFORMACYJNEGO

- poszerzyć   program badań przesiewowych o następne 5 lat (przedłużyć program ministerialny  do 70 roku życia)- problem- finansowanie zadania.

Radni z Komisji zwrócili się do pana dr Kowalewskiego o przesłanie kosztorysu (koszt 1 badania kolonoskopii). 

Przewodniczący podziękował zaproszonym gościom, przypomniał, że jest to pierwsze spotkanie w tej sprawie, powołany zostanie Zespół  i wspólnymi siłami (specjaliści lekarze , urzędnicy, Prezydent)  stworzą spójny system działania odnośnie w/w.

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/01/16, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2009/02/11 11:39:33
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2009/02/11 11:39:33 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/01/28 10:41:59 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/01/16 10:22:46 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/01/16 10:21:50 nowa pozycja