PROTOKÓŁ NR 0063-5/60/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 21 LUTEGO 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Wiceprzewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Opiniowanie projektów uchwał Nr 33/08 i 34/08. |
3. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektów uchwał Nr 33/08 i 34/08.
Projekt uchwały Nr 33/08 w spr. zamiaru stopniowej likwidacji publicznej Szkoły Podstawowej Nr 36 im. Ks. Bogusława X w Szczecinie, ul. Wojciechowskiego 50.
A. Sielicka - Rada Rodziców SP36 - przedstawiła i omówiła prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.
E. Masojć - Zastępca Prezydenta Miasta - ustosunkowała się do przytoczonych argumentów. Poinformowała, że podejmując decyzję w sprawie SP36 nic jej nie było wiadomo o realizowanej na osiedlu szkole prywatnej TAK. Nigdy nie spotkała się z ludźmi realizującymi to zadanie, jedyny kontakt z inwestorem to formalne pisma kierowane do Urzędu Miasta. Ad. zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa komunikacyjnego dzieci - przekazała materiały stanowiące załączniki nr 4 do protokołu. Podkreśliła, że przedstawione uchwały mają na względzie przede wszystkim dobro dzieci. Zajęcia w SP36 odbywają się w piwnicach i jest to niedopuszczalne. Po przeniesieniu na Zakole - warunki nauki zdecydowanie się poprawią. Doprowadzimy do rozdzielenia szkoły podstawowej i gimnazjum, dzieci otrzymają bardzo ładny budynek z pełną infrastrukturą: biblioteką , aulą, salą gimnastyczną.
L. Rogaś - Dyrektor Wydziału Oświaty - uzupełniając informacje dot. budynku przy ul. Wojciechowskiego przypomniała, że funkcjonuje w nim zarówno szkoła podstawowa jak i gimnazjum i nie ma możliwości technicznej rozdzielenia obu szkół. Przypomniała również, ze jednym z podstawowych założeń restrukturyzacji jest dążenie do rozdzielenia obu typów szkół i w tym przypadku właśnie ten argument był decydującym przy przedstawianiu omawianego projektu uchwały. Ad. wniosek o zmianę trasy autobusu nr 51 - poinformowała, że Wydział Oświaty dysponuje pismem Rady Osiedla Ankońskie - Niemierzyn i oświadczeniem Przewodniczącej Rady Osiedla Osów, z którego wynika że obie Rady Osiedla są przeciwne tworzeniu dodatkowej pętli i przystanku przy szkole na Zakolu. Podkreśliła, że mówiąc o bezpieczeństwie dzieci, o braku anonimowości i zachowaniu wszystkiego co dobre, wyjaśniła że intencją Wydziału jest przeniesienie całych klas wraz z nauczycielami.
E. Masojć - poinformowała, że podczas spotkań z nauczycielami obu szkół, zainteresowani proponowali ,by jeżeli zostanie podjęta decyzja o likwidacji szkoły, to stało się to bez przeciągania w czasie i by był to proces jednorazowy. Decyzję w tej sprawie pozostawili jednak radnym.
L. Rogaś - przedstawiła materiał stanowiący załącznik nr 5 do protokołu. Poinformowała, że zawarte w nim wyliczenia są symulacją przeprowadzoną dla likwidacji, a nie - wygaszania szkoły (zgodnie z sugestią nauczycieli). Materiały dotyczące kwestii bezpieczeństwa komunikacyjnego powstały we współpracy z radami osiedli, Strażą Miejską i Policją. Obecni na spotkaniu nie wnieśli zastrzeżeń do bezpieczeństwa dzieci, jedyną ich sugestią było wybudowanie chodnika wzdłuż ul. Chorzowskiej i budowa takiego chodnika jest w planach. Służby zaproszone na spotkanie oświadczyły, że w tym rejonie nie występuje szczególne niebezpieczeństwo dla dzieci. Niezależnie od tego czekamy na oficjalne stanowisko Policji, prawdopodobnie otrzymamy je do sesji. Ad. propozycja utworzenia zespołu szkół w budynku przy ul. Wojciechowskiego przypomniała, że rok temu Kurator oświadczył na posiedzeniu Komisji Edukacji, że nie wyrazi zgody na utworzenie zespołu szkół w tym miejscu.
A. Sielicka - poinformowała, że rada osiedla wydała decyzję bez żadnej konsultacji z przedstawicielami szkoły. Wcześniej, pomimo wielu prób skontaktowania się z członkami rady, rodzice nie doczekali się żadnej reakcji ze strony radnych osiedlowych.
M. Kopeć - uznał, że Wydział Oświaty wybiórczo stosuje argumenty którymi uzasadnia restrukturyzację. W Szczecinie funkcjonuje wiele szkół podstawowych i gimnazjów w jednym budynku. Kurator wielokrotnie wyrażał zgodę na utworzenie zespołów szkół tam, gdzie było to możliwe do wykonania zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa. Przypomniał, ze jego zastrzeżenia dotyczące bezpiecznej drogi dzieci do szkoły zgłaszane były już w ubiegłym roku: droga ze Skarbówka do dnia dzisiejszego nie została wykonana i trudno tu dopatrywać się planowej pracy Urzędu. Nie wykazano także rzetelnej sytuacji demograficznej na Osowie. Poprosił o umożliwienie spotkania z przewodniczącymi rad osiedli, którzy podpisali się pod dokumentami, o których była wcześniej mowa. Jego zdaniem konieczna jest ich obecność podczas sesji Rady Miasta. Uznał również, że brakuje rzetelnej wizji restrukturyzacji sieci szkół dla miasta Szczecina na najbliższe lata. Poprosił także o skierowanie do radnych osiedlowych zaproszenia do udziału w sesji Rady Miasta.
A. Karut - ad. materiał dotyczący bezpieczeństwa dzieci, zapytał kiedy planowane inwestycje zostaną fizycznie zrealizowane?
M. Przepiera - Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - wyjaśnił, że Obwodnica Śródmiejska wraz z planowanym przejściem podziemnym zostanie zaprojektowana do końca 2008 roku, prace budowlane rozpoczną się w roku 2009 i ich zakończenie będzie w roku 2010. Budowa chodnika wzdłuż ul. Chorzowskiej zostanie wykonana w roku bieżącym. Pozostałe inwestycje, których koszt ocenia się na ok 20 mln zł należy wprowadzić do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego i dokonać odpowiedniej korekty budżetu Miasta. Ad. autobus dowożący dzieci do szkoły - oświadczył, że nie ma możliwości aby duży autobus miejski nawracał pod budynkiem szkolnym. Można rozważyć wykorzystanie do tego celu małego autobusu, który nawrotkę może wykonać na parkingu pod szkołą. Podkreślił, ze realizacja tych inwestycji zależy od radnych i od uchwalonego przez nich budżetu, Wydział którego jest dyrektorem wielokrotnie wnioskował i wprowadzenie niektórych z nich do WPI.
A. Sielicka - zwróciła uwagę na fakt, że w uzasadnieniu projektu uchwały 33/08 jest zapis o zmianie trasy autobusu nr 51.
E. Masojć - oświadczyła, że złoży autopoprawkę do uzasadnienia, mającą na celu wyprowadzenie z niej zapisu dotyczącego zmiany trasy autobusu miejskiego.
M. Kawczyński - przypomniał, że nadal obowiązuje negatywna opinia Kuratora Oświaty w sprawie zamiaru likwidacji SP36 i dopóki nie zostanie ona, zgodnie z prawem, uchylona jest nadal wiążąca i obowiązująca.Dyskusja nad kolejną uchwałą o zamiarze likwidacji jest tak naprawdę próbą obejścia prawa. Zauważył również, że Miasto nadal nie ma pełnych danych dotyczących demografii (informacje ze stron internetowych Urzędu Miasta wskazują jednocześnie na istniejący wyż i niż demograficzny). Nie zostały także wyliczone właściwe koszty funkcjonowania poszczególnych szkół (brak danych dotyczących subwencji i dotacji). Wszystkie te argumenty przemawiają, jego zdaniem, za odstąpieniem od opiniowania projektów uchwał w sprawach likwidacji szkół.
M. Kopeć - poprosił o interpretacje art. 17 ustawy o systemie oświaty: czy jest tam rozróżnienie pomiędzy dowożeniem dzieci do szkół a zwrotem kosztów za komunikację miejską? Czy możemy wywiązać się z narzuconych nam obowiązków poprzez refundację kosztów zakupu biletów na autobus? Zgłosił także wątpliwości dotyczące ilości dzieci na Osowie: Wydział Oświaty twierdzi, że przyrost naturalny w tej dzielnicy jest na stałym poziomie. jednocześnie w dokumentach opracowanych przez ten wydział w ubiegłym roku podawano ilość dzieci: 69, w roku bieżącym jest to 88.
L. Rogaś - odpowiadając na pytania p. Kawczyńskiego powołała się również na decyzje Kuratora Oświaty. W uzasadnieniu do tej decyzji są zapisy o konieczności rozdziału dzieci ze szkól podstawowych i gimnazjalnych, co przemawia za słusznością decyzji podjętych przez Wydział. Odnosząc się do wyroku Sądu podkreśliła, że nie jest prawnikiem. Zapytała jednocześnie, co należałoby zrobić w przypadku gdy ostateczną decyzją sądu zostanie uchylona uchwała o zamiarze likwidacji szkoły z dniem 30.08.07? Oczywistym jest, że uchwałę należy wówczas wykonać, i równie oczywistym jest ze nie ma takiej możliwości. Zatem można przypuszczać, że decyzja w tej sprawie jest bezprzedmiotowa. Ad. zarzut, że likwidując mała szkołę publiczna pozostawia się rodzicom do wyboru jedynie szkołę prywatną, przypomniała że dzieci w pobliżu szkoły "Tak" nadal mają do wyboru SP68. Zatem nie można powiedzieć, że Miasto łamie przepisy prawa przenosząc obowiązek utrzymania szkół na barki prywatnej osoby. Ad. pytanie radnego Kopcia dotyczące dowożenia dzieci do szkoły - przytoczyła art. 17 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, który zezwala na wykorzystanie do tego celu środków komunikacji miejskiej.
M. Kawczyński - przytoczył art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty, jak również uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego do ww. przepisów. Wynika z nich, jego zdaniem, że obowiązkiem gminy jest stworzenie takiej sieci szkól, gdzie droga dziecka do szkoły nie będzie dłuższa niż ustawowa odległość wyrażona w kilometrach. Jeżeli zatem jest szkoła, która wymogi ustawowe dot. tych odkległości wypełnia, gmina nie ma prawa takiej szkoły likwidować.
L. Rogaś - zobowiązała się przekazać to pytanie radcom prawnym i uzyskać od nich interpretację ww. przepisów.
Wobec wyczerpania listy mówców Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projekt uchwały nr 33/08 w spr. zamiaru stopniowej likwidacji publicznej Szkoły Podstawowej Nr 36 im. Ks. Bogusława X w Szczecinie, ul. Wojciechowskiego 50, z autopoprawką dotyczącą kwestii dowozu dzieci autobusem nr 51 ( w uzasadnieniu).
W głosowaniu: 0 - za, 3 - przeciw, 2 - wstrzym.
Komisja negatywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Projekt uchwały Nr 34/08 w spr. zamiaru stopniowej likwidacji publicznego Gimnazjum Nr 28 w Szczecinie, ul. Zakole 1A.
J. Bratek - Dyrektor Gimnazjum Nr 28 - poprosiła w imieniu rodziców i nauczycieli o podjęcie decyzji o niewygaszaniu, a - przeniesieniu od 1 września br. gimnazjum do nowej siedziby. Zarówno dzieci, rodzice jak i nauczyciele są zmęczeni długotrwałą procedurą likwidacyjną i chcieliby, aby zapadła ostateczna decyzja.
E. Masojć - przypomniała, że decyzja w tej sprawie należy do Prezydenta. Nie może w jego imieniu w tej chwili deklarować likwidacji szkoły w miejsce jej wygaszenia.
Wobec powyższego Komisja odstąpiła od opiniowała projektu uchwały nr 34/08 do czasu podjęcia decyzji przez Prezydenta.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Podczas posiedzenia radni zapoznali się z treścią pisma Kancelarii Adwokackiej P.D.J. Babski w spr. podejrzenia o popełnieniu przestępstwa (załącznik nr 6 do protokołu).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Wiceprzewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Stefania Biernat |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2008/04/16 15:03:34 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2008/03/28 15:28:39 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2008/02/14 10:04:52 | nowa pozycja |