przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/56/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 20 MARCA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Sprawa mieszkańców ul.Przestrzennej/ interwencja/.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania :za - 5, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 13 marca 2008 roku bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Sprawa mieszkańców ul.Przestrzennej/ interwencja/.


Wprowadzenia do tematu dokonał p. S. Jankowski- mieszkaniec bloku przy ul. Przestrzennej –szczegółowy materiał w sprawie stanowi załącznik nr 3 do protokołu, w swej wypowiedzi podkreślił, iż oczekują od miasta pozwolenia na wykup mieszkań , które zasiedlili w roku 1990 jako kwatery służbowe, w marcu 1990 roku dowódca WOP w Szczecinie wyraził zgodę na przekształcenie budynków koszarowych na lokale mieszkalne, w roku 1998 wygasł trwały zarząd Straży Granicznej dla terenu przy ul. Przestrzennej od tego roku starają się o wykup mieszkań od gminy Szczecin i wpisanie w planie zagospodarowania przestrzennego funkcji mieszkaniowej. Zaproponowane lokale zamienne przez miasto nie spełniają norm , które oni posiadają w swoich mieszkaniach / zainwestowali ogromne środki w remont i doprowadzenie tych budynków do stanu istniejącego.
 
p. Dzikowski- sprawa jest mu znana ponadto była sygnalizowana przez RO Dąbie. Mając na uwadze aspekt społeczny należy sprawę rozpatrzyć  pozytywnie dla mieszkańców, ale nie zna aspektu prawnego-prosi o opinię w tym zakresie. Ponadto zwrócił uwagę na zapisy planu – miasto chce na tym terenie uzyskać inną funkcje i również należy ten aspekt wziąć pod uwagę.
 
p. Duklanowski- nie możemy  niszczyć pracy tych ludzi, uchwalimy plan wyłączymy funkcję mieszkalną z tego terenu a i tak miasto nie ma inwestora na zagospodarowanie powstałej enklawy.
 
p. Wajdziak- kwestia czynności wydziału jest rzeczą wtórna -wykonawczą , najważniejszą rzeczą jest polityka miasta odnośnie tego terenu. Mieszkańcy nie wyrażają woli nabycia lokali zamiennych, propozycja przedstawiona im przez przedstawicieli miasta wynikała z potrzeby pośpiechu -  zaproponowano lokale zamienne jakie obecnie ZB i LK posiadał.
 
Przedstawiciele Biura Planowania Przestrzennego m. Szczecina zwrócili uwagę na proponowane zapisu planu na tym terenie: na zagospodarowanie tego miejsca winniśmy spojrzeć szerzej z punktu widzenia całego miasta. Teren ten jest zaplanowany do intensywnego wykorzystania turystycznego, zapisy proponowane są zgodne ze studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego.
 
p. Gzyl- tereny te mają ogromną wartość turystyczną dla miasta – niestety budynki kolidują z planem rozwoju miasta . Miasto winno przedstawić godne warunki w zastępczych lokalach  dla mieszkańców.
 
p. Dutka Prezes TBS Prawobrzeże - Prezydent Miasta przeznaczył w tegorocznym budżecie miasta Szczecina kwotę 3 mln. zł.  na wybudowanie mieszkań zamiennych TBS-owskich o czynszach komunalnych dla całego „Małego Dąbia „. TBS zorganizował spotkania z mieszkańcami ulicy Przestrzennej na którym rozdano ankiety z zapytaniem o oczekiwania mieszkańców: czy oczekują mieszkań w starych zasobach komunalnych czy mieszkań w  TBS, czy chcą mieszkań na własność / tylko 5 % osób odpowiedziało/. 
 
p. Kubiak – było nieporozumienie -   nie oddali ankiet bo usłyszeli że są nieobowiązkowe. W mieszkaniach TBS-u na prawach komunalnych czynsz obowiązuje tylko do 2015 a co dalej ? Zwrócił uwagę ,iż  „ Natura 2000 „ obejmuje linię brzegowa tego terenu i nie można nic na niej zainwestować a same  mieszkania są objęte ochroną Konserwatora Zabytków / budynki nie mogą być zburzone/. W lipcu 2006 otrzymał pozwolenie na budowę na modernizację strychu a za moment pismo o wykwaterowaniu go z tego lokalu.
 
p. Wajdziak- było kilka spotkań mieszkańców z Prezydentem m. Szczecina p. P. Krzystkiem na których zapadła deklaracja Prezydenta, iż będzie brał pod uwagę sugestię każdej z osób w przydziale mieszkań zamiennych.  

 

p. Stopyra- mając na względzie aspekt społeczny sprawy wnosi o   rozważenie przez Prezydenta możliwości pozostawienia na tym terenie w/w budynków mieszkalnych  a także wprowadzenie do planu zagospodarowania przestrzennego miasta odpowiednich zapisów pozostawiających tam  funkcję mieszkalną.

Komisja w wyniku głosowania : za- 4, , wstrzym.- 3 przyjęła w/w wniosek.

 

p. Dzikowski- wnosi o:

-przedstawienie opinii prawnej w zakresie wskazywanych przez mieszkańców uprawnień wynikających z dokumentów jakie posiadają niezbędnych do zamieszkiwania i wykupu mieszkań w odniesieniu do roszczeń wobec miasta  ( czy można je przełożyć ?),
Komisja w wyniku głosowania : za- 4, , wstrzym.- 3 przyjęła w/w wniosek.

 

-przeanalizowanie takiego wariantu rozwiązania sprawy: wycena przez rzeczoznawców  mieszkań, które zajmują obecnie i zaproponowanie im przez miasto mieszkań o takiej samej wartości,

Komisja w wyniku głosowania : za- 4, , wstrzym.- 3 przyjęła w/w wniosek.

p. Kubiak- jest to ciekawa propozycja – ale muszą skontaktować się z przedstawicielami wszystkich mieszkańców.

p. Goc- wnosi o podjęcie negocjacji Prezydenta Miasta z mieszkańcami - dalszy dialog.  

 

Komisja w wyniku głosowania : za- 4, , wstrzym.- 2 przyjęła w/w wniosek.

p. Dzikowski- zgłosił votum separatum do w/w wniosku– Prezydent Miasta cały czas prowadzi negocjacje z zainteresowanymi mieszkańcami ulicy Przestrzennej.
 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja po zapoznaniu się z pismem p.S.Kujawy dot. " Wstępnego projektu działań zmierzających do likwidacji wandalizmu w postaci "graffiti..." postanowiła przesłać je do B.Chochulskiego Zastępcy Prezydenta  celem zapoznania się, udzielenia odpowiedzi zainteresowanemu a w odpisie komisji. 

Komisja zapoznała się również z pismem Strażnika Ochrony Przyrody p. A. Nieczajew  w sprawie wycinki drzew w Dolnym i Górnym Ogrodzie Botanicznym / stanowi załącznik nr 4 do protokołu /.

p.D.Matejski- Zastępca Dyrektor WGKiOS - temat jest mu znany, podjął już stosowne działania mające na celu wyjaśnienia sprawy wycinki drzew. Pracownicy wydziału wizytowali teren ustalili, iż wycinki dokonała  firma na zlecenie, część drzew była obumarła i chora. Sprawa jest w toku - poinformuje komisję o podjętych działaniach.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/03/14, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2008/04/04 10:40:48
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2008/04/04 10:40:48 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/26 09:44:39 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/14 11:56:55 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/14 11:50:19 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/14 09:43:51 nowa pozycja