przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/139/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 30 MARCA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Szczecińskie Centrum Renowacyjne - analiza wykonania budżetu za rok 2009, plan na rok 2010 i lata kolejne.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Szczecińskie Centrum Renowacyjne - analiza wykonania budżetu za rok 2009, plan na rok 2010 i lata kolejne.


K. Flaga – Gieruszyńska – Prezes SCR - omówiła materiał stanowiący załącznik nr 3 i 4 do protokołu. Przedstawiła również prezentację multimedialną - załącznik nr 5.

J. Lemm – poprosiła o rozdzielenie w dyskusji pojęcia renowacji od rewitalizacji: nie widać tego drugiego procesu, liczba najemców, którzy nie płacą jest ogromna i stanowi ¼ zasobu SCR.

K. Flaga - Gieruszyńska – potwierdziła,  że pomiędzy oboma procesami nie można postawić znaku równości. Stąd koncerty i imprezy kulturalne, jakie SCR prowadzi na deptaku Bogusława. Proponujemy warsztaty plastyczne i muzyczne kierowane do dzieci. Piszemy projekty wspólnie z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami, często otrzymujemy dofinansowanie np. z Urzędu Marszałkowskiego. Staramy się motywować dłużników, proponujemy im np. prace porządkowe i odpracowanie zadłużenia.

J. Lemm – jako radni chcielibyśmy, by ta część miasta mogła się rozwijać. Puste lokale generują koszty, brak jest choćby wpływów z najmu. Odczucie mieszkańców jest takie, że rewitalizacja jest niewystarczająca. Macie państwo dużo budynków, których nie jesteście właścicielami w 100%. Budzi to wiele wątpliwości.

K. Flaga - Gieruszyńska – przypomniała, że współwłaściciele kamienic często prze laty kupili swoje mieszkania z bonifikatą, a i na to musieli zaciągnąć kredyty. Musimy brać to pod uwagę planując remont, nie możemy ich zmuszać do wydatków, na które nie są przygotowani.

J. Lemm – zapytała, czy rozważano sprzedaż lokali w tym stanie, w jakim są dziś z zagwarantowaniem umową obowiązku wykonania remontu np. w ciągu roku od daty zawarcia aktu kupna sprzedaży?

K. Flaga - Gieruszyńska – uznała, że taka konstrukcja jest możliwa do przeprowadzenia jedynie w takiej sytuacji, kiedy w grę wchodzi 100% udział w nieruchomości. Przy kilku właścicielach jest to praktycznie nie wykonalne.

M. Goc – zapytał, czy wobec kilku podmiotów zajętych zarządzaniem nieruchomościami miejskimi planowane jest rozwiązanie kompleksowe, polegające na stworzeniu jednego zarządcy dla wszystkich miejskich nieruchomości?

K. Flaga - Gieruszyńska – uznała, że powinno tu być jednak kilka podmiotów: tematyka związana z nieruchomościami to zarówno zarządzanie jak i budownictwo społeczne, pomoc socjalna i społeczna, rewitalizacja itd. Muszą być instrumenty pozwalające na realizowanie tych zadań. Trzeba to uporządkować, ale jednocześnie nie wchodzić sobie wzajemnie w drogę. Można stworzyć instrumenty, które pozwolą na udzielenie pomocy osobom w potrzebie, jednak 3-5 lokali socjalnych, jakie rocznie otrzymuje SCR to zbyt mało by rozwiązać problem.

J. Balicka – zapytała, jak rozwiązywane są podobne problemy w innych miastach? Jak funkcjonują podobne spółki?

K. Flaga - Gieruszyńska – poinformowała, że nie ma takich spółek jak SCR.

J. Balicka – zapytała, czy to może być powodem tego, że w RPO nie ma naboru na projekt który realizuje SCR.

K. Flaga - Gieruszyńska – poinformowała, że terminy są ciągle przesuwane, ponieważ w każdej miejscowości posiadającej zabytkowe zasoby trwają starcia o sposób i termin realizacji takiego zadania.

J. Balicka – ad. program Jessica, zapytała czy p. prezes zna dobre praktyki, na które można się powołać, że ten system w Europie się sprawdził?

K. Flaga - Gieruszyńska – potwierdziła, ze instrument jest stosunkowo nowy i nie ma doświadczeń w skali dużego okresu czasu. To jak on zafunkcjonuje będzie zależało od warunków wejścia do tego programu, a tych warunków jeszcze nie ma. Ma nadzieję, że będą one tworzone w sposób dedykowany. I będą dostosowane do specyfiki naszej oraz innych podmiotów gminnych.

A. Karut – zapytał, czy prawdą jest że w innych województwach program Jessica jest dotacja unijną do 60%? Czy jedynie w Szczecinie – jest to pożyczka?

K. Flaga - Gieruszyńska – poinformowała, ze nie zna takich przypadków.

T. Hinc – oświadczył, że jest to decyzja polityczna Marszałka Województwa: postanowiono tak dużą kwotę przeznaczyć na realizację właśnie programu Jessica. W innych województwach program ten nie występuje w postaci mechanizmu parabankowego i parakredytowego.

A. Karut – przypomniał, że przez 2 lata walczył o uratowanie szkoły "Maciusia". Poinformował, że ma koncepcję rewitalizacji centrum Śródmieścia, które rozwiąże wszystkie problemy, o których mowa na komisji. Zaproponował uzyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na ekologiczną kotłownię zasilaną pelletami.

T. Hinc – radny oczekiwał na przedstawienie programu, którym SCR udowodni że kolejne lata będą dla spółki inne niż dotychczasowe. SCR jest w tej chwili zarządcą wielu pustostanów, radny oczekiwał planu poprawy sytuacji SCR, której kwintesencją jest przypadek restauracji "Chief". Tak dalej być nie może. Od ubiegłego roku tak naprawdę nic się nie zmieniło.

K. Flaga - Gieruszyńska – przypomniała, że trzeba pamiętać, iż ta spółka od 2005 r. podnosi się z upadku. Zadłużenia wygenerowane do 2005 r. były ogromne, staramy się stopniowo z tego wychodzić. P. prezes uważa, że niepoważnym jest rzucanie się na kolejne inwestycje z taką a nie inną sytuacją finansowa. W chwili, kiedy osiągniemy poziom sensownego partnera, wchodzimy do inwestycji.

T. Hinc – zapytał czy jesteśmy w stanie, w oparciu o obecną strukturę, zrealizować zaplanowane zadania? Może jednak rozwiązaniem będzie połączenie np. z TBS, który ma zupełnie inną sytuację finansową a wykonuje podobne działania ( w części)? To co w tej chwili się dzieje, to reanimacja jednego kwartału która trwa 10 lat. 

K. Flaga - Gieruszyńska – przypomniała, że postanowiono nie czekać na środki europejskie i rozpocząć remont w najbliższym czasie: w odstępie 3-4 miesięcy wchodzimy na kolejną kamienicę. Rozpoczynamy od tej, która w 100% jest własnością SCR. Środki pozyskane ze sprzedaży lokali w systemie deweloperskim będą stanowić zaczyn do remontów kolejnych kamienic.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/03/23, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/04/14 09:18:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/04/14 09:18:07 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/03/23 11:49:40 nowa pozycja