przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/42/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 28 LISTOPADA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 18:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 22 listopada br.
3. Rozpatrzenie skargi p.A.Garczyńskiego na Prezydenta Miasta w przedmiocie niezgodnego z prawem obciążania skarżącego opłatami za parkowanie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania.
4. Rozpatrzenie skarg pp.Badura,Żołnierowicz,Flis,Fijakowskich na Prezydenta Miasta w sprawie nierozpatrzenia wniosku o wykup dzierżawionego terenu przy ul.Okrętowej i Marynarskiej w Szczecinie.
5. Sformułowanie wniosków i uwag do projektu budżetu miasta na rok 2008.
/Przewodniczący prosi o zgłaszanie swoich uwag na piśmie/.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 22 listopada br.


Komisja w wyniku głosowania ; za - 4, wstrzym.- 3 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 22 listopada bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi p.A.Garczyńskiego na Prezydenta Miasta w przedmiocie niezgodnego z prawem obciążania skarżącego opłatami za parkowanie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania.


Wprowadzenia do tematu dokonała p. H. Sokulska prawnik BRM /komplet dokumentów stanowi załącznik nr 3 do protokołu/– z treści skargi wynika , że przedmiotem jest zarzut niezgodnego z prawem obciążania skarżącego opłatami za parkowanie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba niepełnosprawna winna być wyposażona w kartę parkingową umieszczoną w widocznym miejscu, aby móc zaparkować samochód w strefie na terenie miasta Szczecina jednak na miejscu do tego wyznaczonym. W lipcu br. Wojewódzki sąd Administracyjny uznał dwie uchwały R.M niezgodne z prawem / dot. opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych/ -miasto przekazało skargę kasacyjną do NSA. Zapytała  Dyrektora p.T. Lachowicza jakie są zapisy w ewidencji strefy odnośnie miejsca zaparkowania przez zainteresowanego?
 
p. Lachowicz- z ewidencji jaką posiada w strefie wynika, iż skarżący zaparkował poza miejscem dla osób niepełnosprawnych.
 
p. Duklanowski- być może należy wziąć pod uwagę aspekt społeczny ?
 
p. Stopyra- popiera wniosek przedmówcy czy nie można umorzyć postępowania?
 
p. H. Sokulska z punktu widzenia społecznego  wniosek radnych jest uzasadniony.
 
p. Lachowicz- proponuje zwrócić uwagę na inny aspekt, skarżący złamał prawo odwoływał się do różnych instytucji, Prezydent poinformował skarżącego, iż należność może zostać rozłożona na miesięczne raty. Obecnie na terenie miasta Szczecina wydano ok. 8 tysięcy kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych więcej niż jest miejsc w strefie. Skarżący zawsze może wstąpić do ZDiTM z wnioskiem o umorzenie długu, jednak p. A. Garczyński domaga się kasacji wyroku a to jest niezgodne z prawem.
 
p. Duklanowski –podsumowując dyskusję zaproponował zobowiązanie merytorycznych służb miejskich do poinformowania zainteresowanego o sposobie załatwienia sprawy w celu umorzenia długu.  
 
p. Sokulska- zwróciła uwagę na procedurę załatwienia skargi; proponuje odrzucenie skargi w zakresie kwestionowania prawa przez skarżącego w formie projektu uchwały /inicjatywy uchwałodawczej/. Druga sprawa to przekazanie pisma przez Dyrektora WGKiOŚ do skarżącego informującego o sposobie załatwienia umorzenia zaległości powstałej wobec miasta.
 
p. M. Przepiera– zobowiązał się do powyższego czyli poinformowania p. A. Garczyńskiego o procedurze umożliwiającej wystąpienie z wnioskiem do miasta o umorzenie długu.
 
Komisja zgodziła się z w/w tokiem postępowania w przedmiocie skargi jednocześnie w wyniku głosowania: za – 6 / jednogłośnie / podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie odrzucenia skargi Pana Andrzeja Garczyńskiego na Prezydenta Miasta. 
 
 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skarg pp.Badura,Żołnierowicz,Flis,Fijakowskich na Prezydenta Miasta w sprawie nierozpatrzenia wniosku o wykup dzierżawionego terenu przy ul.Okrętowej i Marynarskiej w Szczecinie.


W imieniu skarżących głos zabrał p.A.Kroppek- Przewodniczący poprzedniej kadencji Rady Osiedla, omówił problemy wykupu bądż długoletniej dzierżawy terenu z jakimi z borykają się rolnicy z Wyspy Puckiej /komplet dokumentów stanowi załącznik nr 4 do protokołu/
W minionej kadencji został powołany zespół, który przygotował komplet dokumentów do uchwalenia przez Radę Miasta poprzedniej kadencji, w roku 2006 została podjęta uchwała ,na bazie której rolnicy wystąpili do miasta o wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym na okres trzydziestu lat nieruchomości gruntowych – przedstawione przez miasto projekty umów są dla skarżących nie do przyjęcia / muszą podpisywać weksle itp./. 
 
p.Duklanowski- zwrócił uwagę na fakt ,iż na terenie wyspy jest uchwalony plan i nie widzi podstaw do negatywnej decyzji urzędu w sprawie uwłaszczenia.
 
p. Sokulska- na sprawę należy patrzeć dwutorowo: to właściciel terenu czyli miasto decyduje o tym czy chce sprzedać teren i na jakich zasadach, skoro Prezydent Miasta wystąpił do RM z wnioskiem o uwłaszczenie to znaczy że wykazał dobrą wole. Zapisy umów przedstawione rolnikom są wynikiem polityki miasta wobec dzierżawców terenów, muszą zabezpieczać interes miasta. Z drugiej strony propozycja miasta dot. podpisania umów na okres 5 lat nie rozwiązuje problemu skarżących się.
 
p.K.Gajewski- zwrócił uwagę, iż uchwała RM podjęta w roku 2006 umożliwiająca dzierżawę wieloletnią była przygotowana w oparciu o stary plan, obecnie został uchwalony z mocą obowiązującą nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla wyspy, który przewiduje tereny uprawne dla rolników. Obecnie trwa podział geodezyjny. Obawa miasta wynika z tego, iż jest przygotowywana zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która przekwalifikuje grunty rolne leżące w obrębie miasta z mocy ustawy na tereny pod budownictwo mieszkaniowe co spowoduje swobodę w przeznaczeniu gruntów.
 
Rolnicy obecni na posiedzeniu komisji zwrócili uwagę, iż chcą przedstawić swojej umowy ale miasto nie chce ich zaakceptować, nie zgadzają się z faktem iż muszą przedstawić swoje umowy ale U.M. nie chce ich zaakceptować. Zwracali też uwagę na aspekt ludzki, jako rolnicy nie mogą otrzymać żadnych dotacji z UE bowiem nie mają żadnego prawa do terenu, ziemie są ich jedynym żródłem utrzymania –pozostali rolnicy mieszkający na wyspie w różnych kadencjach Prezydentów Miasta otrzymywali prawo do gruntu.
 
p. Dąbrowski- zapytał jakie są przeszkody prawne aby zawrzeć umowy ?
 
p. Gajewski- Prezydent zaproponował rolnikom treści umów ale wnioskodawcy nie godzili się z nimi. Jest to majątek miasta i należy odpowiedzieć na pytanie jaką umowę w imieniu wszystkich mieszkańców miasta przygotuje Prezydent, dbając o wszystkie aspekty zaproponował takie umowy które zabezpieczają interes miasta.
 
p. Sokulska- zwróciła uwagę, iż Prezydent Miasta próbował wykonać zapisy uchwały - problem stanowi projekt umowy. Właściciel gruntu musi zabezpieczyć interes miasta. Zabezpieczenie w postaci weksla jest powszechnie stosowane i nie ma obaw dla skarżący się. Proponuje przedyskutowanie przez wszystkie strony zapisów umowy.
 
 
p. Stopyra- wnosi o przyjęcie stanowiska o brzmieniu:
Komisja Gospodarki Komunalnej ,Ochrony Środowiska i Mienia R.M. po zapoznaniu się ze skargami mieszkańców Wyspy Puckiej na Prezydenta Miasta na nie załatwienie wniosku o wykup dzierżawionego terenu postanowiła zobowiązać Prezydenta do wykonania  postanowień uchwały Rady Miasta Szczecina z dnia 25 września 2006 roku Nr LXII/1153/06 obligując go do zawarcia umów dzierżawnych na okres 30 lat z rolnikami. 

Komisja w wyniku głosowania :za- 5 , wstrzym.- 1 przyjęła w/w stanowisko.

p.Duklanowski-  zapytał czy komisja nie powinna wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie w/w skarg

p.Sokulska- wyjaśniła, iż załatwienie skarg nie wymaga inicjatywy uchwałodawczej.

 
 


Ad. pkt. 5.
Sformułowanie wniosków i uwag do projektu budżetu miasta na rok 2008.


Punkt  ten przełożono na kolejne posiedzenie komisji.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2007/12/06 09:25:00
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2007/12/06 09:25:00 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2007/11/29 13:00:56 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2007/11/21 10:18:29 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2007/11/21 10:11:09 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2007/11/21 09:24:34 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2007/11/21 07:46:33 nowa pozycja