przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/59/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 28 LUTEGO 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Oczyszczalnia ścieków Pomorzany - problemy z realizacją inwestycji.
4. Sprawy różne i wolne wnioski
/analiza korespondencji skierowanej do komisji/.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania za -3 , wstrzym.- 3 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 22 lutego br.


Ad. pkt. 3.
Oczyszczalnia ścieków Pomorzany - problemy z realizacją inwestycji.


p. Duklanowski - prosi o przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie realizacji inwestycji „Oczyszczalnia ścieków POMORZANY”.
 
p. O. Geblewicz- realizacja inwestycji oczyszczalnia ścieków POMORZANY borykała się przede wszystkim z nieoczekiwanym pojawieniem się odpadów na terenie inwestycji. Obecnie sytuacja została opanowana i nie rzutuje na termin realizacji oczyszczalni. Odpady są sukcesywnie eliminowane, do końca marca zostaną wybrane zaś do końca czerwca mają być przemielone na sita a dalej poddane rekultywacji. Kolejny problem jaki się pojawił to natężenie konstrukcji w dwóch budynkach. Zarząd postanowił poprzez Inżyniera Kontraktu zlecić wykonawcy opracowanie diagnozy przyczyn i programu naprawczego zaistniałego incydentu. Wykonawca został poinformowany o krokach zarządu, a także o fakcie, iż nie zostanie zapłacona kwota za kontrakt do czasu naprawy powyższego. Zlecono także opracowanie oceny tego stanu niezależnym ekspertom z uczelni. Informacje podane w mediach odnośnie zaciągania dodatkowych pożyczek na zapłatę wykonawcom za usługę przez ZWiK są zupełnie nieprawdziwe. ZWiK otrzymał gwarancję pożyczki – sporną sprawą w kwestii finansowej jest zapłata za usuwanie odpadów przez wykonawcę, ZWiK płaci tylko za te zadania, które zostaną zrealizowane przez Inżyniera Kontraktu. ZWiK na dzień dzisiejszy wygrał wszystkie roszczenia w realizacji inwestycji
 
p. Stopyra- czy rekultywację odpadów z oczyszczalni ścieków nie można sfinansować ze środków realizacji inwestycji.
 
p. Geblewicz- program jest finansowany ze środków unijnych nazwa się „Poprawa jakości wody” trudno będzie pozyskać środki unijne na cel rekultywacji. Na terenie oczyszczalni pozostał   problem rekultywacji ziemi, która pozostała po wywiezieniu odpadów. Nie można tez wrzucić koszt ów rekultywacji w taryfę opłat za wodę .
 
p. Przepiera- przepisy unijne są skomplikowane i nie pozwolą na wydatkowanie kwot związanych z rekultywacją ziemi w ramach inwestycji oczyszczalnia ścieków .
 
p. Posłuszny – jaki ostateczny termin zakończenia inwestycji?
 
p. Geblewicz- sądzi, iż połowa roku 2009.  
 
p. Napieralski- dlaczego planując taka dużą inwestycję przeoczono problem składowiska odpadów na terenie oczyszczalni a także nie zauważono problemu pojawienia się metanu w odpadach.
 
p. Przepiera- oczyszczalnia jest największym projektem na terenie Polski,  opiewa na 1 miliard złotych, jej wielkość powoduje to, iż podczas realizacji „pojawiają „ się różne problemy. Kwestia odpadów była rozpoznana– dokonano odwiertów i miasto wiedziało o byłym składowisku, ale nie oszacowano skali zjawiska. Problemem byli wykonawcy, którzy np. nie ubezpieczyli się od realizacji takich zdarzeń.
 
p. Dzikowski- bez wątpienia na początku inwestycji można było dokonać odwiertów istniejącego tam składowiska , w trakcie całego procesu inwestycyjnego były inne perturbacje np. brak opłat za wynagrodzenie dla pracowników podwykonawcy.
 

p. Geblewicz- były problemy niezaleznie od ZWiK-u, związane z podwykonawcami–prowadzili rozmowy rozjemcze i problem został rozładowany.

Komisja ustaliła,  iż dokona wyjazdowego posiedzenia celem zapoznania się ze stanem realizacji inwestycji w miesiącu maju.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski
/analiza korespondencji skierowanej do komisji/.


Komisja po zapozaniu się z pismem  pismem mieszkańców ulicy Cisowej w sprawie zalewania piwnic i garaży na tejże ulicy postanowiła zwrócic sie do Zastepcy Prezydenta Miasta z prośbą o  pozytywne rozpatrzenie sprawy / w miarę możliwości budżetowych miasta/  - poinformowanie komisję i zainteresowanych o sposobie załatwienia sprawy.

Komisja po zapozaniu się z pismem p.Z.Kuligowskiego w sprawie stanu technicznego budynku przy ulicy Ostrowskiej 5 w Szczecinie postanowiła skierować je do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecnie - celem  zbadania sprawy i udzielenie odpowiedzi komisji a także zainteresowanemu. 

 p. Ruciński- nawiązując do artykułu w Kurierze Szczecińskim a dotyczącym sposobu obniżania chodników w strefie płatnego parkowania /ul. Jagiellońska/ a także zorganizowania miejsc parkingowych w rejonie Placu Lotników /Placu Zwycięstwa /czy nie zasadne jest zastosowanie w tym rejonie nawierzchni ażurowej/ i zalania przejścia przy Bramie Królewskiej – prosi o zajęcie się tematem przez służby miejskie.

 
p. Przepiera- w sprawie sposobu zasad obniżania krawężników proponuje aby zaprosić na jedno z posiedzeń ZD i TM –to oni są odpowiedzialni za tą dziedzinę /nie sądzi aby obniżanie chodników odbywało się niezgodnie z prawem /.Zobowiązał przekazać sprawę do ZD i TM celem udzielenia informacji zwrotnej. W sprawie parkingu odpowiedział, iż poprawa nawierzchni jest realizowana w sposób bieżący – zaś problem zostanie rozwiązany kompleksowo w momencie realizacji Galerii Kaskada.       
 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/02/21, odpowiedzialny/a: Tubacka Beata, wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2008/03/05 10:58:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2008/03/05 10:58:43 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/05 10:58:25 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/05 10:57:16 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/05 10:56:44 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/05 09:33:27 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/03/04 10:27:53 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/02/21 10:08:24 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/02/21 10:07:29 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/02/21 10:06:52 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2008/02/21 10:01:17 nowa pozycja