przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/8/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 30 STYCZNIA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Arkadiusz Pawlak - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Analiza funkcjonowania Wydziału Funduszy Pomocowych, efektywność pracy Wydziału, informacja dot. ilości pozyskanych środków zewnętrznych
4. Rozpatrzenie wniosków dot. ewent. likwidacji ogrodów działkowych w mieście.
5. Wybór kandydata do składu Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za- 8)  przyjeła protokół z dnia  23.01.2007r


Ad. pkt. 3.
Analiza funkcjonowania Wydziału Funduszy Pomocowych, efektywność pracy Wydziału, informacja dot. ilości pozyskanych środków zewnętrznych


Analizę   funkcjonowania Wydziału Funduszy Pomocowych, efektywność  pracy Wydziału  przedstawił  Komisji  dyr. Łukasz Pundyk. Prezentacja multimedialna  przedstawiona radnym stanowi zał. do protokołu.

Dyrektor przedstawił  dane dot. ilości działań podejmowanych celem realizacji zadań Wydziałowych- stanowią zał. do protokołu.  Do zadań Wydziału należy prowadzenie i koordynowanie działań na rzecz  pozyskiwania  zagranicznej pomocy finansowej  i niezbędnej dla rozwoju miasta oraz pomoc we wdrażaniu  projektów  współfinansowanych  z zagranicznej  pomocy finansowej. Dyrektor został  zobowiązany  Zarządzeniem nr 570/06 do  ustalenia zasad współpracy  WFP z pozostałymi  jednostkami   urzędu  w zakresie pozyskiwania zagranicznych  funduszy pomocowych.

 Projekty realizowane  z ZPORR -II nabór  zyskały pozytywną  opinię formalną i merytoryczną. Projekt znajdujący się na liście rezerwowej to przebudowa budynku bursy na potrzeby Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego, koszt 14.3 mln zl.

Dyrektor poinformował, że Gmina Miasto Szczecin  złożyła  do I naboru EOG i NMF 6 projektów  na łączną kwotę  w wysokości  90 mln złotych. Przedstawił  również   radnych o projektach, które nie dostały rekomendacji  do wsparcia finansowego.

Radni  chcieli wiedzieć,  jak dociera do Wydziałów informacja, ze można uzyskać dofinansowanie  jakiegoś  programu. Komisja interesowała się, gdzie leży  inicjatywa odnośnie pozyskiwania środków? Otrzymano odpowiedź od dyr. Pundyka, że zawsze po stronie  merytorycznego wydziału. Wydział przygotowuje program, potem zostaje on zaopiniowany przez WFP i dalej cała procedura.

Przewodniczący  Komisji zwrócił uwagę  na fakt braku wykorzystania  środków unijnych w latach poprzednich. Przedstawił   dane dotyczące w/w. Pyta, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy.

Dyr. Pundyk- poinformował, że  szkolenia odbyły się  dwa, jedno  stacjonarne  i wyjazdowe, gdzie udział w szkoleniu brali wszyscy  dyrektorzy Wydziałów, pokazano  im "ścieżkę"  postępowania, ale inicjatywy nie było.

Radny Hinc jest zdania, że Wydział Funduszy Pomocowych  powinien być bardziej aktywny, należy aktywizować dyr. Wydziałów, bowiem im więcej złożonych  wniosków - tym większa możliwość  wykorzystania środków zewnętrznych.

Przewodniczący Komisji zwrócił się z pytaniem, w czym Komisja mogłaby pomóc odnośnie lepszej, efektywniejszej pracy Wydziału, może zwiększenie   ilości etatów pomogłoby dyrektorowi w osiąganiu  lepszych wyników  w pracy.

Dyr. Pundyk odparł, że ilość etatów w Wydziale jest wystarczająca i nie ma konieczności jej zwiększania. Z 15 projektów które przygotowali, 7 dostało dofinansowanie.

Przewodniczący Komisji  przygotował  treść   stanowiska, które zostanie przyjęte na kolejnym posiedzeniu Komisji.

 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosków dot. ewent. likwidacji ogrodów działkowych w mieście.


Wnioski dot.  ewentualnej  likwidacji ogrodów działkowych w mieście omówił dyr. Maciej Cehak- Biuro Planowania Przestrzennego Miasta. Wnioski stanowią załączniki do protokołu.

1. Wniosek  PZD "Zjednoczenie"- protest przeciwko planowanej likwidacji terenu ogrodów działkowych

2.  Wniosek  PZD "Transportowiec"- zmiany w projekcie studium uwarunkowań

3. Wniosek PZD "Bartoszówka"- zachowanie ogrodów działkowych na tym terenie

Dyr. Cehak  omówił procedury związane z  planowaną  likwidacja  ogrodów działkowych. Miasto szuka terenów inwestycyjnych z atrakcyjną   lokalizacją i w  przyszłości   planuje likwidacje (wygaszanie) poszczególnych terenów, obecnie zajmowanych przez ogrody działkowe. W chwili obecnej brak jest  szybkich działań, studium uwarunkowań, w którym znalazły się  zapisy  nie jest prawem miejscowym, należałoby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Są ogrody, które będą likwidowane w całości i takie które będą  likwidowane tylko w części. Odnośnie "Bartoszówki"- sprawa jest nadal otwarta, nie ma decyzji w tej sprawie. Plan zagospodarowania terenu nie nakazuje  likwidacji  ogrodów, tylko na nie  zezwala.

Komisja dyskutowała, jak pogodzić interesy mieszkańców   osiedla, oraz osób uprawiających ogrody z interesem miasta, radny Posłuszny uważa, że problem jest na tyle ważny,  że trzeba się nad nim pochylić i podjąć  decyzję. Proponuje, aby zastanowić się nad  przenoszeniem terenów likwidowanych w inne,  niewykorzystane miejsca w mieście.  Nie wszystkie ogrody  są zagospodarowane w 100%, i te powinny być "zasilone" przez  osoby  z likwidowanych działek.

Radny Gzyl zaproponował treść stanowiska komisji, nie zostało ono przyjęte z powodu braku quorum. Stanowisko stanowi załącznik do protokołu.

 


Ad. pkt. 5.
Wybór kandydata do składu Społecznej Komisji Mieszkaniowej.


Przewodniczący   Komisji Arkadiusz  Pawlak poinformował, że  decyzją Prezydium  Rady Miasta  postanowiono, że wyboru kandydata do składu  Społecznej Komisji Mieszkaniowej dokonają  kluby radnych, nie Komisje stałe.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Arkadiusz Pawlak
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2007/02/08 11:20:50
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2007/02/08 11:20:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/02/01 11:34:57 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/02/01 09:46:45 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/23 13:09:01 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/01/17 09:46:45 nowa pozycja