przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/10/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 7 LUTEGO 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 24.01.07 i 31.01.07.
3. Dyskusja nt. prywatyzacji Przedszkola Publicznego Nr 29.
4. Stanowisko Komisji Edukacji i Kultury do projektu budżetu Miasta na rok 2007.
5. Analiza korespondencji.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 24.01.07 i 31.01.07.


Protokół z posiedzenia Komisji w dn.  24.01.07 przyjęty został w głosowaniu: jednomyślnie - za, bez uwag.

Protokół z posiedzenia Komisji w dn.  31.01.07 przyjęty został w głosowaniu: jednomyślnie - za, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. prywatyzacji Przedszkola Publicznego Nr 29.


Rodzice dzieci uczęszczających do PP-29  protestując przeciwko koncepcji prywatyzacji placówki zapytali: o korzyści finansowe, jakie powstaną w wyniku prywatyzacji przedszkola, o to czy brano pod uwagę możliwości finansowe rodziców, ile będzie wynosiło czesne w sprywatyzowanej placówce? Poinformowali także, iż sąsiednie placówki są przepełnione, a przedszkole przy ul. potulickiej nie spełnia wymogów bezpieczeństwa dla tak małych dzieci (schody zabiegowe, wysokość stopni powyżej 15 cm., droga do toalety - po schodach, łóżeczka do leżakowania piętrowe - ostatnio w placówce doszło do upadku z łóżka, w wyniku którego dziecko złamało rękę).

L. Rożek - główny specjalista w Wydziale Oświaty - zapewniła, że w sąsiednich placówkach znajdzie się od 1 września miejsca dla dzieci z PP-29: co roku jest nadmiar miejsc w przedszkolach, Szczecin zapewnia miejsca także dla dzieci z gmin ościennych. Ad. przewidywane czesne: trudno jest dzisiaj o tym mówić, istniejące dzisiaj w mieście prywatne przedszkola utrzymują czesne na poziomie 550-700 zł/ miesiąc i w tym są już zawarte opłaty za wszystkie zajęcia dodatkowe. W przedszkolu prywatnym Miasto również partycypuje w kosztach utrzymania dzieci w wysokości 75% kosztów, pozostałe 25%

P. Bartnik - zapytał, co się stanie z osobami które korzystają z ulg w opłacie czesnego z tytułu ilości dzieci w rodzinie?

L. Rożek - wyjaśniła, że taka ulga będzie brana pod uwagę: w specyfikacji warunków konkursu zostaną umieszczone zapisy o uldze na drugie i kolejne dziecko.

Przedstawiciele rodziców zauważyli, ż przy trójce dzieci w przedszkolu publicznym koszt utrzymania dzieci to ok. 1500 zł/ miesiąc. W przypadku przedszkola prywatnego będzie to ponad 2000 zł. Ad. zajęcia dodatkowe - zauważyli, że nie wszystkie zajęcia proponowane w prywatnych przedszkolach odpowiadają dzieciom i ich rodzicom.

A. Karut - zapytał, w jaki sposób rozwiązywane będą problemy awarii w budynkach?

L. Rożek - wyjaśniła, że budynek nadal pozostaje mieniem gminnym i miasto partycypuje w tych kosztach. Dodatkowo każdy budynek jest ubezpieczony i firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty awarii.

E. Masojć - Zastępca Prezydenta Miasta - podkreśliła, że istotą prywatyzacji jest to że gmina nie pozbawia się swojego majątku. Miasto sprawdza, czy budynki są wykorzystywane zgodnie z umową i czy ich stan nie ulega pogorszeniu.

P. Bartnik - zapytał, czy jest możliwe sprawdzenie, gdzie są zameldowane dzieci uczęszczające do PP-29?

L. Rożek - 11 dzieci jest zameldowanych w gminach ościennych, 30 mieszka w pobliżu przedszkola, a 35 - na terenach innych dzielnic.

Rodzice dzieci uczęszczających do PP-46 - przedstawili i omówili materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu. Podkreślili, że we wszystkich przedszkolach na osiedlu miejsca wypełnione są w 100%. Podkreślili, że nikt nie ma prawa zmuszać ich do zapisania dzieci do przedszkoli w innych dzielnicach miasta i budzenia ich o 5.00 rano. Dodatkowo zgłosili, że przy jednym z przedszkoli działa sklep monopolowy. 

P. Bartnik - poprosił o wskazanie przedszkoli rezerwowych dla dzieci z PP-46.

A. Karut - w imieniu radnych z Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności zobowiązał się zająć sprawą sklepu monopolowego. Ad. konkurs na dyrektorów prywatyzowanych placówek - poprosił o przekazanie warunków konkursu.

L. Rożek - zobowiązała się przekazać radnym ww. dokumenty.

U. Pańka - przypomniała, że Prezydent Miasta obiecał, że nie zabierze żadnych środków z budżetu oświaty. Proponowane działania maja prowadzić do racjonalizacji gospodarki finansowej w oświacie, a w konsekwencji - do poprawy warunków nauczania.

M. Błaszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 2 - poprosiła o możliwość sprywatyzowania placówki.  Jest to, jej zdaniem, ogromna szansa dla rozwoju przedszkola: zwiększenia oferty edukacyjnej, podwyższenia jakości standardów pracy, tworzenia małych grup i prowadzenia nauki języków obcych. Poinformowała, że zapoznała z propozycja zarówno Radę Pedagogiczną jak i rodziców ( z uwagi na czas ferii zimowych - informacja została przekazana jedynie części z nich) i uzyskała pełne poparcie dla swojego pomysłu.

P. bartnik - uznał, że inicjatywa jest b. interesująca. zauważył jednocześnie, że w ten sposób na całej długości Al. Wojska Polskiego nie będzie żadnego publicznego przedszkola.  Być może jednak jest to alternatywa dla planowanego do prywatyzacji PP-46. Poprosił Wydział Oświaty o opinię w tej sprawie.


Ad. pkt. 4.
Stanowisko Komisji Edukacji i Kultury do projektu budżetu Miasta na rok 2007.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 5.
Analiza korespondencji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2007/03/22 10:57:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2007/03/22 10:57:19 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/02/02 14:45:05 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2007/02/01 11:31:44 nowa pozycja