PROTOKÓŁ NR 0063-4/166/10
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 1 CZERWCA 2010 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 25.05.br |
3. | Rozpatrzenie pisma spółki Jupiter AS oraz spółki Bondi w sprawie przeanalizowania zasadności i możliwości podjęcia działań zmierzających do zmiany załącznika do uchwały Rady Miasta NR XVI/316/04 z dnia 16 lutego 2004 roku w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin. |
4. | Sprawozdanie z wizji lokalnej 27.05.br w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy dla Spółki TERBET - cz.dz.nr 9/3 przy ul. Tama Pomorzańska w Szczecinie |
5. | Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 28 i 29/2010 |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 25.05.br
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie pisma spółki Jupiter AS oraz spółki Bondi w sprawie przeanalizowania zasadności i możliwości podjęcia działań zmierzających do zmiany załącznika do uchwały Rady Miasta NR XVI/316/04 z dnia 16 lutego 2004 roku w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - odczytał pismo firmy Jupiter i Bondi w sprawie przeanalizowania zasadności i możliwości podjęcia działań zmierzających do zmiany załącznika do uchwały Rady Miasta NR XVI/316/04 z dnia 16 lutego 2004 roku w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin - załącznik nr 3 do protokołu. Oddał głos wnioskodawcom.
Przedstawiciele firmy Bondi i Jupiter AS (Wnioskodawcy) - poinformowali, że pomysł powstał w latach 90-tych i wtedy rozpoczęły się działania zmierzające do możliwości nadania odpowiedniego kształtu i sprywatyzowania najmowanego od wielu lat budynku przy al. Jana Pawła II. Wojewódzki Konserwator Zabytków poparł nasze działania, aby dostosować budynek do otaczającej zabudowy. W 2005 roku wydawało się, że będzie pozytywna realizacja tej sprawy, wtedy jednak ówczesny Z-ca Prezydenta Miasta Pan J. Krawiec wskazał warunki do spełnienia przez firmę, aby doszło do zgody na prywatyzację i przebudowę obiektu. Warunki te okazały się niemożliwe do zrealizowania. Dysponujemy wszelką korespondencją w tym temacie. Przeszkodą w prywatyzacji jest to, że budynek jest sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i uchwała wyklucza go z możliwości sprzedaży. Gdyby doszło do zmiany uchwały poprzez proponowaną zmianę zapisu § 2 w załączniku do uchwały w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin byłaby by możliwość prywatyzacji przedmiotowego budynku. Wyszliśmy z założenia, że skoro Miasto sprzedaje lokale w trybie bezprzetargowym, a tu przeszkodą jest tylko sprzeczność z planem to Miasto mogłoby zezwolić na dopuszczenie możliwości sprzedaży takich budynków z jednoczesnym zobowiązaniem nabywcy do jego dostosowania do obowiązującego planu. Miasto nie ma środków finansowych na dostosowanie tego budynku do zgodności z planem, więc takie rozwiązanie będzie z korzyścią dla Miasta.
P. M. Wajdziak (WGN) - zwrócił uwagę, że obowiązująca uchwała zakazuje zbycia lokali niezgodnych z planem, a Rada Miasta nie może utrwalać nieruchomości, które nie mieszczą się w ładzie przestrzennym. Przyjęcie proponowanej zmiany uchwały jest niedopuszczalne, ponieważ może doprowadzić do rozproszenia stanu władania innych nieruchomości i znacznego utrudnienia w zakresie jednolitego działania. Propozycje firmy Jupiter i Bondi zostały przedstawione zewnętrznej kancelarii prawnej, która stwierdziła, że jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest rozwiązanie dotychczasowej umowy najmu i wystawienie nieruchomości do przetargu nieograniczonego.
Wnioskodawcy - skoro była taka możliwość przed 2004 rokiem i nie zdążyliśmy zrealizować nabycia to prosimy o przywrócenie takiego prawa. Nasza propozycja nie bazuje na możliwości zniesienia zakazu nabycia lokali niezgodnych z planem, ale zastosowania nabycia warunkowego przez doprowadzenie tych budynków do stanu zgodnego z prawem. 10 lat temu uchwała dawała taką możliwość. W 2004 roku poprzez nowelizację uchwały taka możliwość została zniesiona i od tego czasu szukamy możliwości, aby firma, która jest wieloletnim dzierżawcą i spełnia wszelkie wymogi mogła nabyć zajmowaną nieruchomość. Jedną przeszkodą jest niezgodność budynku z planem, co można zmienić poprzez przebudowę budynku polegającą na nadbudowie o 3 kondygnacje.
Radny A. Ruciński - powiedział, że razi go brak inicjatywy ze strony Miasta w tej sprawie. Śródmieście Miasta wygląda coraz gorzej i nie ma propozycji rozwiązania problemu. Apeluje do służb miejskich do znalezienia rozwiązania w tej sprawie.
P. A. Loch (WUiAB) - zwrócił uwagę, że nie można w nowym planie zawrzeć zgodności z planem niższych budynków, bo wtedy wszystkie budynki niezgodne z planem zostaną zalegalizowane.
Radny W. Dąbrowski - chciałby poznać stanowisko Prezydenta Miasta w tej sprawie.
Wnioskodawcy - sądzimy, że w podobnych sytuacjach są też inni przedsiębiorcy. Skoro przedstawiona propozycja jest nie do przyjęcia, to może Miasto znajdzie inny, prostszy sposób rozwiązania tej sprawy.
Radny J. Posłuszny - poprosił o opinię, czy możliwe jest, że najemca przebuduje za zgodą Miasta budynek i w ten sposób dostosuje go do zgodnego z planem, a wtedy będzie mógł go nabyć zgodnie z prawem ?
P. M. Wajdziak (WGN) - nie można tu mówić o prostej analogi. Najemca lokalu użytkowego tylko za zgodą właściciela może dokonać rozbudowy i przebudowy.
P. A. Loch (WUiAB) - stwierdził, że były takie przypadki i jest to możliwe o ile będzie wydane zaświadczenie o samodzielności lokalu. Zmieniło się orzecznictwo w takich sprawach.
Przewodniczący Komisji . P. Kęsik - rozumie, że najlepszą alternatywą jest zmiana uchwały, a gorszą jest rozwiązanie obowiązującej umowy najmu i wystawienie budynku na przetargu lub rozwiązanie umowy i doprowadzenie budynku do zgodności z planem przez Miasto i zbycie w przetargu.
P. M. Wajdziak (WGN) - wyjaśnił, że ostatnia propozycja nie wchodzi w grę, ponieważ Miasto nie buduje budynków pod działalność komercyjną. Umiejscowienie w ścisłym centrum administracji publicznej jest bezzasadne z punktu możliwości osiągnięcia ceny za taką nieruchomość. Nierozwiązanie tego problemu od 15 lat świadczy o wyjątkowo skomplikowanym przypadku.
Radny A. Ruciński - wnosi o przedstawienie za 2-3 tygodnie możliwości rozwiązania tej sprawy przez Dyrektora WGN.
P. M. Wajdziak (WGN) - poprosił o 3 tygodnie czasu na opracowanie możliwych rozwiązań tej sprawy. Prosi o przeanalizowanie konstrukcji możliwości prawnych także przez radcę prawnego wnioskodawców.
Radny W. Dąbrowski - wnosi o wytypowanie dwóch przedstawicieli z Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM do udziału w spotkaniach roboczych w przedmiotowej sprawie.
Komisja przez aklamacje wytypowała radnych: J. Posłusznego i A. Rucińskiego do udziału w spotkaniach roboczych mających na celu wypracowania rozwiązania możliwości zbycia budynku przy ul. Papieża Jana Pawła II w Szczecinie na rzecz wnioskodawców. Komisja powróci do sprawy za 3 tygodnie tj. na posiedzeniu 22.06.br.
Ad. pkt. 4.
Sprawozdanie z wizji lokalnej 27.05.br w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy dla Spółki TERBET - cz.dz.nr 9/3 przy ul. Tama Pomorzańska w Szczecinie
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - odczytał oświadczenie Prezesa Zarządu firmy Terbet - załącznik nr 4 do protokołu. W oświadczeniu tym firma zobowiązuje się wykonania niezbędnych czynności w celu przedłużenia umowy dzierżawy na kolejne lata. Przewodniczący Komisji stwierdził, że taki zakład jest potrzebny Miastu i proponuje podpisanie umowy z Miastem na czas nieokreślony z obwarowaniem zobowiązania firmy do wykonania w ciągu 2 lat postanowień zawartych w oświadczeniu firmy Terbet ze szczególnym naciskiem na wyeliminowanie pylenia na okoliczne tereny. Po dopełnieniu zobowiązań Komisja może wnioskować o kolejne przedłużenie umowy dzierżawy na czas określony 10 lat.
P. M. Wajdziak (WGN) - przyznał, że w umowie dzierżawy można zapisać wszystko. Ponadto umowę na czas nieoznaczony można rozwiązać zawsze i w dowolnym terminie i taka umowa jest korzystniejsza dla samej Gminy. Jeśli będzie zgoda na zawarcie takiej umowy to powinny być bardzo szczególnie wyartykułowane zobowiązania przyszłego dzierżawcy z podaniem konkretnych dat ich wykonania.
Radny J. Posłuszny - stwierdził, że w tym przypadku trzeba podpisać umowę na czas nieokreślony i wymusić działania firmy pod katem wyeliminowania wszelkich uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.
Przewodniczący RO Pomorzany - powiedział, że każda działalność powinna być prowadzona w sposób zgodny z otoczeniem. Z przebiegu dotychczasowej działalności firmy Terbet szczerze może powiedzieć, że firma nic nie robiła w kierunku mieszkańców. Przypomniał, że podczas wizji lokalnej Przez firmy Terbet wyraźnie powiedział, że nie ma możliwości przesunięcia i osłony maszyny kruszącej. Stwierdził, że jest to krok do przodu, że Komisja chce obwarować nową umowę pewnymi warunkami do spełnienia przez Terbet. Najważniejsza jest tu eliminacja uciążliwości dla mieszkańców.
Radny W. Dąbrowski - mieszkańcy o tyle mają rację, że dzielnica Pomorzany jest ciągle obciążana uciążliwymi inwestycjami. Przyznał, że ważną sprawą jest utrzymanie miejsc pracy i funkcja zapobiegania przeciwko dzikim wysypiskom gruzu, ale to wszystko nie może się odbywać kosztem okolicznych mieszkańców. Dotychczasowa próba wyjścia na przeciw mieszkańcom nie przyniosła żadnych rezultatów, co ogranicza ich zaufanie do firmy Terbet . Skoro jest wola przedłużenia umowy to trzeba zabezpieczyć wszelkie możliwe warunki. Ważne jest zniwelowanie poziomu hałasu i pylenia, dlatego przychyla się do wniosku przedłużenia umowy na czas nieokreślony z zawarciem takich obostrzeń, jednocześnie deklarując wstrzymanie się przy głosowaniu wniosku firmy Terbet.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o następującej treści "Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM pozytywnie zaopiniowała sprawę przedłużenia umowy dzierżawy dla Spółki TERBET - cz.dz.nr 9/3 przy ul. Tama Pomorzańska w Szczecinie na czas nieokreślony z jednoczesnym zobowiązaniem Prezesa Zarządu Spółki Terbet do wykonania w ciągu 2 lat zobowiązań zawartych w załączonym oświadczeniu ze szczególnym naciskiem wyeliminowania pylenia na okoliczne nieruchomości. Po spełnieniu wszystkich zobowiązań Komisja rekomenduje ponowne zawarcie umowy na czas określony 10 lat."
Komisja w wyniku głosowania /4-za,2-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 5.
Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 28 i 29/2010
- Wykaz nieruchomości nr 28/2010 (78 pozycji nieruchomości do zbycia w trybie bezprzetargowym na własność z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych przy ul. Wierzbowej) - załącznik nr 5 do protokołu.
P. S. Jankowski (WGN) -wyjaśnił, że w tym przypadku Miasto przystępuje do regulacji .
Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz ze zobowiązaniem Dyrektora do wyjaśnienia działki oznaczonej jako E3.
- Wykaz nieruchomości nr 29/2010 (ul. Perlista dz.nr 153/2 pow. 78m2- bezprzetargowo w użytkowanie wieczyste lub na własność z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości o adresie Perlista 34) - załącznik nr 6 do protokołu.
Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2010/06/08 12:07:23 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2010/05/27 13:20:41 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2010/05/26 09:50:24 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2010/05/24 13:33:59 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2010/05/19 14:00:10 | nowa pozycja |