przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/147/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 7 KWIETNIA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Wiceprzewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Analiza projektu uchwały w spr. trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla niepublicznych: przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin.
4. Opiniowanie wniosku I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego o zawarcie w trybie bezprzetargowym umowy dzierżawy terenu sąsiadującego ze szkołą - ok. godz. 11.00.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.03.2010 przyjęto w głosowaniu: 3- za, 0-przeciw, 2 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 24.03.2010 przyjęto w głosowaniu: 2 – za, 0-przeciw, 3- wstrzym.
 


Ad. pkt. 3.
Analiza projektu uchwały w spr. trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji dla niepublicznych: przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek oświatowych, funkcjonujących na terenie Miasta Szczecin.


T. Kalina – zauważyła, ze przedstawiony materiał (załącznik nr 3) jest propozycją opracowaną przez Wydział Oświaty bez konsultacji z przedstawicielami środowiska oświaty niepublicznej. Złożyła wniosek o odłożenie dyskusji do czasu wypracowania wspólnego projektu.

Ww. wniosek został przyjęty w głosowaniu: za – 4, przeciw - 0, 1 - wstrzym.

B. Raszkowski – WOś – przypomniał, że Wydział czekał na wnioski od przerwy semestralnej. Uchwała powinna być podjęta jak najszybciej. Zmiana ustawy o systemie oświaty wymaga jak najszybszego procedowania. Poprosił o wyznaczenie terminu dla szkól niepublicznych na odniesienie się do tego dokumentu.

U. Pańka – uznała, ze trudno oczekiwać, by placówki niepubliczne same zgłaszały wnioski. My mamy zaplecze i my tworzymy dokument, do którego oni mogą się potem odnieść.

M. Kurpiewska – wyjaśniła, że z uwagi na ogromną różnorodność działań wielką trudnością było opracowanie zapisów dot. poradni. Jest możliwe, ze zostaną one "domknięte" przed świętami. Po pierwszym czytaniu przedstawionego na dzisiejszym posiedzeniu dokumentu, zauważa duże zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących zapisów. Poprosiła o czas i kontynuowanie tradycji wspólnej pracy nad tworzeniem nowych dokumentów.

M. Kopeć – przypomniał dyskusje z ostatniego spotkania i ustalenia, jakie wówczas zapadły.Przypomniał, że radni liczyli na wspólne ustalenia, a otrzymali projekt Wydziału Oświaty bez uwag placówek niepublicznych.

Wobec powyższych uwag ustalono, że następne spotkanie Komisji odbędzie się 21. kwietnia. Wówczas Komisja zostanie zapoznana z dokumentem, wypracowanym we współpracy WOś i organizacji pozarządowych. Do 16. kwietnia Wydział oczekuje na propozycje placówek niepublicznych.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie wniosku I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego o zawarcie w trybie bezprzetargowym umowy dzierżawy terenu sąsiadującego ze szkołą - ok. godz. 11.00.


L. Piwoni – I Prywatne LO - przedstawił i omówił pismo stanowiące załącznik nr 4 do protokołu. Poinformował, ze zgłosiła się do niego szkoła partnerska z Angermunde, proponując wspólną budowę sal sportowych przy obu szkołach. Dotychczas szkoła korzysta z sali sportowej na os. Zawadzkiego, i w tej chwili złożyła wniosek o kupno/ dzierżawę terenu przyległego do szkoły. Poprosił o pozytywne zaopiniowanie wniosku, zadeklarował że sala sportowa byłaby wykorzystywana również przez mieszkańców okolicznych domów.

J. Lemm – zapytała, jak duży jest wnioskowany teren?

A. Faleńczyk - WGN – ok. 1800 metrów kwadratowych.

J. Lemm – przypomniała, że jest duże zapotrzebowanie innych szkół niepublicznych tego typu terenami. Szkoła p. Piwoniego ma wieloletnią dzierżawę na bardzo korzystnych warunkach – jak w tej sytuacji traktować pozostałe szkoły o podobnych potrzebach, które złożyły wnioski o teren na działalność i nie zostały potraktowane w podobny sposób jak szkoła p Piwoniego? Dlaczego oddanie terenu ma się odbyć bez przetargu? Dlaczego ta szkoła jest traktowana wyjątkowo? Najwyższa pora zadbać o wszystkie szkoły. Radna chciałaby, żeby wszystkie szkoły były traktowane w podobny sposób, by wszystkie szkoły dostały taka szansę.

U. Pańka – przypomniała, że większość niepublicznych placówek ma dzierżawę na podobnych zasadach. Przypomniała również, że zwiększamy liczbę godzin ustawowo zapisanych na kulturę fizyczną i do zrealizowana tych zadań konieczne są odpowiednie warunki. Wnioskodawca wpisuje się w te zamiary, chce wybudować obiekt jakiego potrzebujemy i po godzinach pracy szkoły udostępnić go mieszkańcom miasta.

A. Faleńczyk – poinformował, że nie zapadła jeszcze decyzja o formie dzierżawy. Wiadomo, że będzie ona wieloletnia. Należy wziąć pod uwagę, że obiekt zostanie wybudowany ze środków inwestora. Jest szkoła, która ma konkretną propozycję i środki, żeby to zrealizować. Wydział z pewnością nie będzie tu robił problemów i ułatwi maksymalnie zrealizowanie tej inwestycji.

A. Sokołowska – BPPM - poinformowała, ze obowiązujący na tym terenie plan przewiduje inne funkcje. W tej chwili, jesteśmy po uzgodnieniach i przygotowujemy zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z wnioskiem szkoły przewiduje się tu funkcję sportową i rekreacyjną. 

M. Kopeć – zgodził się z uwagami J. Lemm o konieczności wspierania całej oświaty niepublicznej w Szczecinie Jest jak najbardziej za tym, by wesprzeć inicjatywę, która wnosi do miasta pieniądz zewnętrzny.

S. Biernat – podsumowując dyskusję powiedziała, że Komisja podchodzi z szacunkiem do tego co robi szkoła. Popiera również inicjatywę przedstawioną przez p. Piwoniego. Nie może jednak zaopiniować wniosku, dopóki nie będzie odpowiednich zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego miasta.

Komisja w głosowaniu: jednomyślnie - za, zwróciła się z prośbą o przekazanie wszystkich wniosków, jakie wpłynęły w tej kadencji do WGN i Woś od szkół niepublicznych starających się o dzierżawę bądź zakup terenu na prowadzenie działalności oświatowej.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/04/01, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/05/10 13:05:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/05/10 13:05:52 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/04/14 08:46:24 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/04/01 13:08:04 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/04/01 13:01:46 nowa pozycja