przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-13/94/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. SPORTU
Z DNIA 5 MARCA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 26.02.br
3. Medycyna sportowa - plany powołania nowej przychodni sportowej
4. Zaopiniowanie projektu uchwały stypendialnej dla olimpijczyków i paraolimpijczyków
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 26.02.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /9-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Medycyna sportowa - plany powołania nowej przychodni sportowej


P. T. Jarmoliński (Z-ca Prezydenta Miasta) – stwierdził, że temat jest bardzo istotny dla Miasta i został wywołany na podstawie spostrzeżeń. Szczecińskie Towarzystwo Sportu wystąpiło o pomoc w kwestii organizacji medycyny sportowej w naszym mieście. Przyznał, że system opieki zdrowotnej nad naszymi sportowcami nie jest doskonały. W Szczecinie sytuacja wygląda tak, że funkcjonują 3 przychodnie i żadna z nich nie jest pełni profilowana w stosunku do ustawy. Specjalistów od medycyny sportowej jest w naszym województwie bardzo mało ok. dwunastu, a w samym Szczecinie tylko trzech. Zakres przychodni obejmuje orzecznictwo w kwestiach możliwości uprawniania sportu – do lat 21 oraz orzecznictwo okresowe dla uprawiających sport. Drugi typ świadczeń jest związany ze wszystkimi urazami i kontuzjami oraz świadczenia dla sportowców niepełnosprawnych pod kątem rehabilitacji. W poradniach, które mamy pracuje siedmiu lekarzy uprawnionych do orzecznictwa sportowego. Zadanie to nie wchodzi w zakres działania Gminy. Dodatkowo w Szczecinie funkcjonuje jeszcze dwóch lekarzy z takimi uprawnieniami, ale bez przyjmowania w przychodniach. Jego zdaniem sensowne byłoby powołanie jednej przychodni wyłącznie pod usługi zdrowotne dla sportowców. Przedstawił program, jaki powinien funkcjonować w powołanej przychodni medycyny sportowej. Usługi z tego zakresu są częściowo kontraktowane z NFZ.  Świadczenia finansowane przez NFZ dla sportowców nie są duże i za ubiegły rok wynoszą  276 tys. zł. Większość świadczeń dla sportowców jest płatnych. Jego zdaniem należy iść w stronę organizacji takiej placówki w Mieście, a nie finansowania tych świadczeń. W tym zakresie jest zapewniona płatność przez NFZ, a w przypadku sportu wyczynowego płacą kluby sportowe. Na dzień dzisiejszy nie ma w Szczecinie placówek,  w których można by wykupić takie świadczenia. Jesteśmy daleko od zapewnienia standardów dla tych usług. Poinformował, że zostaną w tych kwestiach poczynione konsultacje ze środowiskiem sportowców i środowiskiem medycznym w celu dalszego poprowadzenia tematu. Za trzy miesiące powinien być opracowany model rozwiązania organizacyjnego do wdrożenia tego projektu.

P. A. Roślewski – stwierdził, że dla doraźnych potrzeb obecny system  jest wystarczający,  ale po specjalistyczne świadczenia dla sportowców jest trudny dostęp.  Jego zdaniem jest kilka sposobów rozwiązania sytuacji. Samo utworzenie przychodni jest bardzo kosztowne w realizacji. Dobrze byłoby stworzyć ośrodek, który kumulowałby szerszy zakres usług dla sportowców. Innym problemem jest stworzenie bazy i zaplecza na specjalistyczne gabinety lekarskie. Podsumował, że w Szczecinie jest duże zapotrzebowanie na usługi medyczne z zakresu medycyny sportowej.

Radny W. Dąbrowski – uważa, że ten temat powinien być omawiany w szerszym gronie m.in. z przedstawicielami sportowców, Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiej Akademii Medycznej.

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz – wyjaśnił, że Komisja w pierwszej kolejności powinna dać akces do stworzenia takiej przychodni.  Prezydent po otrzymaniu akceptacji, dopiero stworzy projekt powołania takiej placówki ze wskazaniem źródeł finansowania i bazy. Zgłosił wniosek o przyjęcie stanowiska o treści: " Komisja Sportu RM uważa za zasadne utworzenie w Szczecinie przychodni medycyny sportowej. Komisja zawraca się do Pana Prezydenta z wnioskiem o powołanie takiej placówki i podjęcie działań zmierzających  do stworzenia i wdrożenia stosownej formuły, w jakiej nowa przychodnia miałaby funkcjonować".  

Komisja w wyniku głosowania /8-za/ pozytywnie jednogłośnie przyjęła ww. stanowisko.

 

 


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektu uchwały stypendialnej dla olimpijczyków i paraolimpijczyków


P. R. Szych (Dyrektor WSiT) – przedstawił projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych Gminy Miasto Szczecin dla zawodników - uczestników Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich – załącznik nr 3 do protokołu. Poinformował, że w poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Sportu, gdzie ustalono nowy podział środków finansowych i zwiększono 30 tys. zł na paraolimpijczyków. Następnie omówił projekt w sprawie przyjęcia "Programu wsparcia finansowego i organizacyjnego uczestników Olimpijskich i Paraolimpijskich "Pekin 2008" do startu w kolejnych Igrzyskach" - załącznik nr 4 do protokołu.

Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - poddał pod głosowanie przedmiotowe projekty uchwał.  

Komisja Sportu RM w wyniku głosowania /10-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała projekty uchwał:
 - w sprawie przyjęcia "Programu wsparcia finansowego i organizacyjnego uczestników Olimpijskich i Paraolimpijskich "Pekin 2008" do startu w kolejnych Igrzyskach"
 - w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych Gminy Miasto Szczecin dla zawodników - uczestników Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji A. Mickiewicz - poinformował członków Komisji o organizacji w dniu 26 marca 2009 roku  V edycji Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w Pływaniu o Puchar Dyrektora XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie - załącznik nr 5 do protokołu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Andrzej Mickiewicz
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/02/20, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2009/03/20 11:40:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2009/03/20 11:40:13 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/02/27 10:45:13 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/02/20 09:40:56 nowa pozycja