przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/37/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 21 LISTOPADA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Akcja "Zima"- informacja nt. zabezpieczenia miejsc noclegowych dla osób bezdomnych w okresie zimowym.
4. Prace nad projektem budżetu na rok 2008- analiza budżetu w dziale "ochrona zdrowia" i "pomoc społeczna"
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgloszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za- 4, wstrz-3) przyjęla protokół z nia  14.11.2007r.


Ad. pkt. 3.
Akcja "Zima"- informacja nt. zabezpieczenia miejsc noclegowych dla osób bezdomnych w okresie zimowym.


Informację  nt. zabezpieczenia miejsc noclegowych dla osób bezdomnych w okresie zimowym przedstawił   Komisji p. Jacek Tarabicki- z-ca dyr. Wydziału  Zdrowia i Polityki Społecznej. Materiał  pisemny  w tej sprawie stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

W chwili obecnej schroniska dysponują   ok 520 miejscami dla bezdomnych, ilość  miejsc jest wystarczająca. MOPR pełni rolę koordynatora, monitoring prowadzony jest  przez całą zimę.

Komisja po zapoznaniu się  z przedstawioną  informacją- pozytywnie zaopiniowała przygotowanie miasta do  akcji "Zima".

 

 


Ad. pkt. 4.
Prace nad projektem budżetu na rok 2008- analiza budżetu w dziale "ochrona zdrowia" i "pomoc społeczna"


Wstępnej  analizy   budżetu w dziale "ochrona zdrowia" i "pomoc społeczna" - wprowadzenia dokonał   pan Piotr Grodzki-dyr. Wydziału  Zdrowia i Polityki Społecznej.

Materiał pisemny dot. projektu budżetu, zaprezentowany przez Wydział  Zdrowia stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Dyr. Grodzki przypomniał o  cięciach  budżetowych, na inwestycje w pomocy społecznej  jest w projekcie  budżetu  kwota zerowa, zabrane zostały  wszystkie zadania, potrzebne są środki np. na remont budynku na Strzałowskiej, na remont  Domów Dziecka, na powołanie kolejnych 2 żłobków. Jest również potrzeba zwiększenia  środków na podwyżki dla pracowników opieki społecznej w DPS-ach, zabrane zostały pieniądze na programy polityki zdrowotnej.  Dyrektor podkreślił,ze należy zabezpieczyć w pierwszej kolejności  środki własne na dofinansowanie zadań, gdzie w grę wchodzą zadania inwestycyjne dot. zachowania standardów w DPS-ach. Należy bezwzględnie określić  priorytety inwestycyjne i bronić tych zapisów budżetowych.

radna kalina jest zdania, że Wydział Zdrowia powinien takie priorytety określić i przedstawić je Komisji na kolejnym spotkaniu.

Dyrektor poinformował,  że wniosek o rezerwę celową  na wydatki bieżące został przekazany do Prezydenta oraz Skarbnika.  Wniosek ten stanowi zał. do protokołu. 

Przewodniczący Komisji Tomasz  Grodzki  powrócił do tematu  potrzeb inwestycyjnych w DPS na ul. Romera. Pismo w tej sprawie stanowi zał. do protokołu. Dyrektor DPS na Romera wykazuje zapotrzebowanie budżetowe od. zabezpieczenia .środków własnych na dostosowanie  części budynku "A" do standardów ustawowych. Potrzeba na to zadanie  680 tys zl z budżetu miasta, pozostałe środki zabezpiecza Urząd Wojewódzki i PFRON.  Całość inwestycji- 1.510 tys zl.

Przewodniczący Komisji T. Grodzki prosi o komentarz Dyr. WZiPS.

Głos zabrał z-ca Dyr. Jacek Tarabicki, który poinformował,że jest to niezbędne minimum, które trzeba w DPSie wykonać , jest to konieczność  i środki znaleźć się musza, będą wnioskować jako Wydział ponownie do Skarbnika o przywrócenie części środków na niezbędne inwestycje w celu zachowania standadrów.

Przewodniczący Komisji T. Grodzki  zwrócił się do dyrektorów placówek (DPS) o podanie niezbędnych priorytetów, inwestycji najbardziej palących, najpilniejszych potrzeb, które musza być  dokonane w kierowanych przez nich placówkach.

Jako pierwszy  głos zabrała   p. Zofia Krejczy- DPS ul. Krucza-

Najpilniejszą potrzebą jest wymiana systemu przesyłowo-alarmowego w budynku. W chwili obecnej  system nie funkcjonuje jak należy, bez tego Dom nie może prowadzić  działalności. Koszt wymiany w/w to 300 tys złotych. Jeżeli nie przeprowadzą  tej inwestycji- nie otrzymają  zezwolenia na prowadzenie  działalności.

Dodatkowo potrzebują  dla Ośrodka Alzheimera  120 tys zl na zakup samochodu do przewozu podopiecznych. Razem- 420 tys zl.

Głos zabrał Ryszard Budzisz- DPS ul. Romera-

Pismo- wniosek złożył do Komisji Zdrowia.  najpilniejsza potrzeba jest  przerobienie  części "A" budynku (dostosowanie do standardów), jest tam 36 mieszkań, bez monitoringu, wymiana wind, remont mieszkań. Potrzeba na to z budżetu miasta 680 tys zl (środki własne). Resztę obiecał Wojewoda oraz PFRON.

Pan Leopold Chełmiński- DPS na ul. Broniewskiego

Priorytetem jest zadanie  pn. "adaptacja poddasza  w DPS na prowadzenie tam terapii zajęciowej". Wykonanie tej inwestycji pozwoli na  zwiększenie ilości miejsc  w DPS o 10, oraz pozwoli na  otwarcie Środowiskowego Domu Dziennej Pomocy- na remont potrzeba 330 tys zl. Z tego, DPS  otrzyma dofinansowanie  w kwocie 50% (Urząd Marszałkowski) - czyli kwota potrzebna na realizację inwestycji to 170 tys złotych.

Dyrektor MOPR- Marcin  Janda- potrzeba dodatkowo w budżecie 1440 tys złotych. Jest to kwota potrzebna  na zabezpieczenie zadań inwestycyjnych (obiekty MOPR : ul. kadłubka, Abramowskiego, Struga) oraz zabezpieczenie dokumentacji technicznej dla budynku przy ul. Strzalowskiej 9.

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2007/11/28 12:44:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2007/11/28 12:44:53 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/11/09 10:15:48 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/11/07 10:33:09 nowa pozycja