przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/109/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 12 LUTEGO 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Rozpatrzenie sprawy kupców z targowiska "Pomorzany" w sprawie zaistniałej sytuacji na placu targowym zmierzającą do likwidacji miejsc pracy
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Rozpatrzenie sprawy kupców z targowiska "Pomorzany" w sprawie zaistniałej sytuacji na placu targowym zmierzającą do likwidacji miejsc pracy


P. R. Pata (Przedstawiciel kupców targowiska) – przedstawił historię działalności Targowiska na Pomorzanach, które powstało 20 lat temu na nie wykorzystywanym parkingu. Przypomniał, że w 1991 roku Rada Miasta podjęła decyzję, że jest to teren przeznaczony pod handel i targowisko. W październiku 2008 roku kupcy z targowiska zwrócili się do ZDiTM-u z zapytaniem o posadowione kontenery pod kątem zmian wizualnych ryneczku. Kupcy otrzymali wtedy odpowiedź, że teren ma zostać przygotowany pod budowę nowych pawilonów handlowych. Taka odpowiedź dała kupcom nadzieję na uregulowanie dotychczasowego stanu targowiska poprzez zawarcie umów dzierżaw. Zdają sobie sprawę, że właścicielem terenu jest Miasto. Przypomniał, że kiedy targowisko powstawało w latach 80-tych, zarządzały nim kolejno ABK, ADM, a obecnie ZDiTM. Kupcy złożyli wnioski o dzierżawę terenu do ZDiTM-u, ale pozostały one bez odpowiedzi. Decyzje nadesłane  z Urzędu Miasta nakazują handlowcom opuszczenie do końca stycznia br. terenu targowiska Obok ryneczku jest parking samochodowy zajmowany przez kupców i klientów targowiska, gdzie  ZDiTM mówi o jego zabraniu w celu poszerzenia ulicy Budziszyńskiej. Zdaniem handlujących ZDiTM zamierza wydzierżawić teren targowiska  pod budowę dyskontu spożywczego, a parking będzie potrzebny pod jego obsługę w zakresie miejsc postojowych. Jeśli chodzi o estetykę tego miejsca to kupcy zgadzają się, że należy zamienić dotychczasowe kontenery na estetyczne pawilony handlowe i są gotowi wykonać to na własny koszt, ale muszą mieć zapewnienie w kwestii wieloletniej dzierżawy terenu.

 

P. M. Błądek (ZDiTM) – przyznał, że ZDiTM nie ustalił daty, od kiedy teren ten stał się działką drogową. Zostało to stwierdzone podczas kontroli i wtedy ZDiTM podjął działania.  W celu uregulowania stanu prawnego zostały skierowane pisma do kupców o złożenie wniosków o zajęcia pasa ruchu drogowego. Takie wnioski trafiają do opinii Wydziału Rozwoju Miasta. W tym przypadku wydana opinia jest negatywna ze względu na to, że prowadzona funkcja na tym terenie jest niezgodna z zapisami studium.  Teren jest przeznaczony pod cele użytku publicznego tj. na poszerzenie ulicy Budziszyńskiej.  Zwrócił uwagę, że samo targowisko nigdy nie uzyskało pozwolenia na budowę, ponieważ są to obiekty tymczasowe. Kupcy zajmują teren nielegalnie. 

 

P. K. Kamiński (Straż Miejska) – powiedział, że z ich punktu widzenia sprawa interesuje Straż Miejską pod kątem utrzymania targowiska w należytej czystości. Problem stanowi sytuacja, że targowisko nie ma jednego zarządcy. 

 

P. J. Kudelski (WGKiOŚ) –  nie przygotowany do omawiania tematu, ponieważ dowiedział się o nim 45 minut temu. Z informacji  jakie posiada,  jest w stanie stwierdzić, że nigdy nie było żadnej spółki ani też zarządców nad targowiskiem. Jedną opłatą, jak jest pobierana od kupców to opłata targowa. Stwierdził, że targowisko jest posadowione w pasie ruchu drogowego i kupcy nie wnosili opłaty za dzierżawę pasa. Ponadto teren targowiska nie jest ogrodzony i nie ma dojazdu. W sprawie kupców prosiła o pomoc także Rada Osiedla Pomorzany. Poinformował, że Miasto otrzymywało od okolicznych mieszkańców sygnały o zaistniałych sytuacjach, jakie miały miejsca w godzinach wieczornych na targowisku. Każde inne targowisko ma zarząd spółki, teren ogrodzony, płaci za dzierżawę i ustala regulamin. Podsumował, że to targowisko nie spełnia żadnej z tych norm.

 

Radny W. Dąbrowski – jest zdziwiony, że służby miejskie ze sobą nie współpracują. Kiedy okazuje się, że kupcy z targowiska chcą uregulować stan prawny i poprawić estetykę targowiska to Miasto jako jedyne wyjście z sytuacji postanawia likwidację targowiska. Rada Osiedla Pomorzany wielokrotnie wnioskowała o utwardzenie odcinka drogi pod miejsca parkingowe i twierdzi, że nie ma żadnej potrzeby likwidacji parkingu przy ryneczku.

 

Radny A. Szałabawka – zauważył, że ta część dzielnicy Pomorzany nie jest obłożona sklepami wielkopowierzchniowymi. Kupcy od lata starali się o stworzenie prawdziwego ryneczku, ale Miasto nie odpowiadało na wnioski o dzierżawę. Sytuacja może być taka, że w tym rejonie powstanie dyskont spożywczy i teren rynku może się okazać potrzebny pod parking przed sklepem. Stwierdził, że nie ma najmniejszego problemu z parkowaniem samochodów w tym miejscu. Wysuwany argument za likwidacją rynku, aby nie było zagłuszania ciszy nocnej jest nietrafiony, ponieważ obok są dwa sklepy monopolowe które są tego przyczyną.

 

Radny A. Mickiewicz – powiedział, że targowisko nie funkcjonuje nielegalnie, ponieważ kupcy płacą do Miasta podatki i opłatę targową przez wiele lat. Zapytał, gdzie ci ludzie znajdą nową pracę w dobie kryzysu. Należy pamiętać, że z pracy na targowisku utrzymują się całe rodziny. Dlaczego Miasta zamiast zacząć negocjacje z kupcami od razu podejmuje decyzję o likwidacji targowiska ? 

 

P. M. Błądek (ZDiTM) – przypomniał, że problem pojawił się w momencie, kiedy kupcy mieli płacić opłatę za zajęcia pasa ruchu drogowego. To nie parking jest podstawą do likwidacji targowiska, ale negatywna opinia Wydziału Rozwoju Miasta i opinia plastyczna. Stwierdził, że Kupcy wciąż mogą  wystąpić do Miasta o decyzję lokalizacyjną, gdzie muszą przedstawić projekt budowlany i uzyskać  pozwolenie na budowę, w tym opinię pod kątem organizacji ruchu drogowego.

 

Radny J. Serdyński - zaproponował, aby Komisja zobowiązała wydziały merytoryczne UM do wydania opinii pod kątem dalszego funkcjonowania targowiska w formie spełniającej warunki.  

 

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zwrócił uwagę na brak porozumienia w tej sprawie pomiędzy wydziałami UM. Przedstawiciel z Wydziału Rozwoju Miasta nie może się tłumaczyć, że wie o posiedzeniu Komisji od 45 minut, ponieważ faxy z zaproszeniem na posiedzenie zostały wysłane do wydziałów we wtorek za potwierdzeniem. Stwierdził, że Komisja nie jest traktowana poważnie przez władze Miasta. Nie ma na dzisiejszym posiedzeniu, pomimo imiennych zaproszeń:  Prezydenta B. Chochulskiego, Dyrektora  z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami  i Wydziału Rozwoju Miasta.  

 

P. E. Nosek (WRM Architekt Miasta ) – wyjaśniła, że został powołany zespół do wydawania opinii do funkcjonujących i powstających obiektów miejskich pod kątem planistycznym. Na dzień dzisiejszy stan estetyczny targowiska budzi wiele wątpliwości. ZDiTM zwrócił się o wydanie opinii, która jest negatywna ze względu na posadowione obiekty.

 

Radny T. Hinc – stwierdził, że w świetle aktualnych wydarzeń w kraju, każde miejsce pracy w mieście jest ważne. Poruszył aspekt bezpieczeństwa terenu wokół targowiska. Powiedział, że kompromitacją jest, że Pan Kudelski z WRM wie o tym temacie od 45 minut, a targowisko istnieje od 20 lat.  UM jest po to, aby pomagać mieszkańcom w trudnych sytuacjach.

 

Radny P. Juras  - proponuje pomoc ze swojej strony  oraz doradztwo z zakresu wymogów formalnych, jakie kupcy muszą spełnić w celu dalszego funkcjonowania na targowisku. Zaprosił kupców na dyżur SLD w każdy wtorek.

 

Radny J. Posłuszny – zgłosił wniosek formalny o wizję lokalną ryneczku.

 

P. M. Błądek (ZDiTM) – na dzień dzisiejszy decyzja jest odmowna, ale wpływają indywidualne odwołania kupców, które czekają na rozstrzygnięcia SKO. Wyjaśnił, że ZDiTM jest zobowiązany do naliczania kar za zajmowanie pasa ruchu drogowego bez zezwolenia.

 

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o wydelegowanie z Komisji trzech przedstawicieli (radni: W. Dąbrowski - Wiceprzewodniczący Komisji oraz członkowie Komisji : radny P. Juras  i J. Posłuszny) do wspólnego spotkania się z przedstawicielami ZDiTM-u oraz Panią Architekt Miasta i kupcami z Targowiska Pomorzany w celu konfrontacji potrzeb kupców w świetle obowiązującego prawa.

 

Komisja przyjęła ww. wniosek jednogłośnie /8-za/  


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/02/10, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2009/03/04 07:56:30
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2009/03/04 07:56:30 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/02/24 14:50:39 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/02/10 13:59:21 nowa pozycja