przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/94/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 27 STYCZNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Plan remontów ulic na rok 2009.
4. Plan remontów szkół na rok 2009.
5. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekt nr 14/09).
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 11.12.08 przyjęty został w głosowaniu: 8 - za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 16.12.08 przyjęty został w głosowaniu: 8 - za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.


Ad. pkt. 3.
Plan remontów ulic na rok 2009.


M. Przepiera - Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - omówił materiał dot. remontów chodników (załącznik nr 3).

P. Tarczyński - Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego - omówił materiał dot. remontu nakładek asfaltowych (załącznik nr 4 do protokołu). Odpowiadając na pytanie radnej J. lemm dot. niewielkiej liczby remontowanych dróg w dzielnicach północnych, poinformował ze po zakończeniu inwestycji realizowanej przez ISPA (czerwiec br) będzie można dokonać przeglądu stanu nawierzchni dróg. Przypomniał też zobowiązanie dot. odtwarzania pierwotnego stanu technicznego drogi po zejściu firm wykonawczych.

T. Kalina – zapytała o budowę chodnika na ul. Spokojnej.

M. Przepiera - wyjaśnił, że wytyczenie chodnika i drogi w tym miejscu jest trudnym zadaniem. Aby je zrealizować należy wskazać te, które „spadną” z planu remontów. Generalnie potrzeb jest więcej jak możliwości i trzeba dokonywać jakiegoś wyboru.

J. Balicka, J. Lemm - wobec planowanej rozbudowy dworca PKS zapytały o zasadność remontu chodnika przy ul. Owocowej.

M. Przepiera – wyjaśnił, że nie mamy żadnego potwierdzenia, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana w najbliższym czasie, a bezpieczeństwo mieszkańców wymaga by chodniki zostały wyremontowane.

K. Marlicz – poprosiła o wszystkie wnioski, jakie wpłynęły do UM dot. remontu dróg i chodników - również i te, które nie zostały ujęte w planach na 2009 rok.

M. Przepiera – zobowiązał się przekazać ww. materiał.

T. Kalina – przypomniała ustalenie dot. corocznego remontu jednego chodnika na każdym osiedlu (realizacja wniosków rad osiedli). Zapytała, czy takie ustalenia są realizowane?

P. Tarczyński – zobowiązał się do wykonania takich remontów w ramach środków własnych ZDiTM.

J. Lemm – zapoznała radnych z pismem firmy Unbaltic (załącznik nr 5 do protokołu).

J. Plewnia – w imieniu grupy ponad 30 przedsiębiorców z ul. Tama Pomorzańska wystąpił z prośbą o wpisanie remontu ww. drogi w plan remontów na najbliższy czas. Zadeklarował pomoc finansową firm zainteresowanych partycypacją w kosztach remontu drogi. Zaapelował zarówno o remont ul. Tama Pomorzańska (brak kanalizacji, brak odwodnienia, brak chodnika, brak oświetlenia, bardzo zły stan nawierzchni) jak i zdewastowanej portierni przy posesji nr 14 (grozi katastrofą budowlaną!) stanowiącej własność miasta. Z uwagi na to, że jest to budynek zabytkowy, nie ma możliwości wyremontowania go bez zgody i nadzoru Konserwatora Zabytków.

P. Tarczyński – oświadczył, że inwestycja przekracza zadania statutowe ZDiTM. Zdając sobie sprawę z ogromu zadania (ok. 20 mln zł; cała ulica Tama Pomorzańska, wraz z odwodnieniem i kanalizacją), Zarząd wpisał je do WPI. Doceniając inicjatywę przedsiębiorców, zaproponował spotkanie, wykonanie ślepego kosztorysu, pomoc i doradztwo.

J. Lemm – zauważyła, że przedsiębiorcy wnioskują o remont określonego odcinka drogi a nie - całej ulicy Tama Pomorzańska. Zapytała, czy jest możliwe etapowanie prac i wykonanie w pierwszej kolejności 200 metrów, o które ubiegają się wnioskodawcy?

M. Przepiera – uznał, że do przemyślenia jest zrobienie konkretnych wyliczeń jedynie dla tego odcinka drogi. Zaproponował zastępujące formy współpracy: społeczne inwestycje lokalne lub partycypacja. Te zasady współpracy należy ustalić, zaproponował spotkanie sił urzędowych i przedsiębiorców: określenie zakresu prac, kosztów, możliwości współfinansowania ze strony miasta.Zobowiązał się do przedstawienia radnym informacji o takim spotkaniu i o podjętych ustaleniach.


Ad. pkt. 4.
Plan remontów szkół na rok 2009.


A. Serdyńska – Zastępca Dyr. Wydziału Oświaty - przedstawiła i omówiła informację nt. szkół przeznaczonych do remontu w roku 2009 (załącznik nr 5 do protokołu). Podkreśliła, że jest ona wstępna i nie została ostatecznie zamknięta. M.in. SP-21 jest brana pod uwagę i na pewno znajdzie się na tej liście. Przypomniała, że w bieżącym roku na zadania majątkowe jest ponad 52 mln zł., a remonty są realizowane w ramach kilku różnych programów: modernizacji dachów, wymiany okien i poprawy stanu technicznego obiektów oświatowych.

B. Raszkowski – Wydział Oświaty - poinformował o planowanych przesunięciach w budżecie: w ramach budżetu własnego, będą wykonane remonty dodatkowo w GM-2, GM-27, GM-26.

A. Ruciński – ad. wymiana okien: wnioskował, by wraz z wymianą okien równolegle przeprowadzać wymianę zaworów na kaloryferach.

W. Dzikowski – poprosił o przedstawienie zidentyfikowanych potrzeb inwestycyjnych wszystkich szkół. Po oszacowaniu możliwości technicznych Wydziału Oświaty, być może zasadnym będzie jego dofinansowanie  i zamknięcie już rozpoczętych inwestycji.

J. Posłuszny – zapytał o remont sali gimnastycznej w Liceum Morskim? 

A. Serdyńska – zapewniła, że remont sali będzie wykonany w bieżącym roku. Poinformowała jednocześnie, że dodatkowo szkoła ta wymaga ok. 1,5 mln zł na remont budynku zagrożonego katastrofą budowlaną.

W. Dzikowski – poprosił o przedstawienie przez WOś zidentyfikowanego wykazu potrzeb inwestycyjnych.


Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekt nr 14/09).


Projekt uchwały nr 14/09 w spr. zmiany uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości jednego punktu w złotych dla pracowników miejskich jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Szczecinie oraz zasad ustalania wysokości wynagrodzeń na skutek ustalania wartości punktu

P. Grodzki - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej - omówił projekt uchwały. Poinformował, że ma on charakter porządkowy, a na jej realizację są zabezpieczone środki w budżecie Wydziału.

Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały w głosowaniu: jednomyślnie - za.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/01/20, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2009/02/18 11:18:30
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2009/02/18 11:18:30 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/01/28 12:24:49 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/01/23 09:56:49 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/01/23 09:52:41 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/01/20 10:02:16 nowa pozycja