przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/90/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 12 LUTEGO 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Gospodarka odpadami -selektywna zbiórka odpadów.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za -  7 , wstrzym.- 3 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  5 lutego br.


Ad. pkt. 3.
Gospodarka odpadami -selektywna zbiórka odpadów.


p. Przepiera-  miasto Szczecin prowadzi selektywna zbiórkę odpadów komunalnych zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Szczecina, szczegółowe zasady określają   wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych na obszarze Miasta Szczecina, dotyczące    prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych,
a także  rodzaje urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, wymagania dotyczące ich rozmieszczenia oraz utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,
Udział miasta w selektywnej zbiórce odpadów to przede wszystkim edukacja ekologiczna  – miasto nie dysponuje ani jednym pojemnikiem do selektywnej zbiórki odpadów- pojemniki należą do trzech firm wywozowych: Jantar, MPO, Remondis. Miasto dopłaca do dwóch firm wywozowych do selektywnej zbiórki zgodnie z umową zawartą  w latach 90-tych , około 200 tysięcy z tego odzyskuje  się co dziesiąta złotówkę. Na terenie miasta znajduje się około 3 tysięcy pojemników – selektywna zbiórka jest nieopłacalna należy do niej dokładać.
 
p. H. Lasek- Prezes REMONDIS selektywna zbiórka odpadów w miejscach ich powstawania to pierwszy etap recyrkulacji surowców. REMONDIS współpracuje w tym zakresie zarówno z firmami, jak i miastem Szczecin. Dla firm oznacza to oszczędności i optymalizację gospodarki materiałowej. Dla samorządów jest to pomoc w wypełnianiu ustawowych obowiązków i możliwość minimalizowania ilości deponowanych odpadów. Ze względów ekonomicznych i społecznych przedsiębiorstwo REMONDIS aktywnie uczestniczy w prowadzeniu szeroko rozumianej edukacji ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Na terenie  miasta prowadzone są, głównie dla młodzieży szkolnej, liczne warsztaty, wykłady i konkursy propagujące ideę recyklingu oraz korzyści z odzyskiwania i przetwarzania surowców wtórnych. Selektywna zbiórka odpadów w Szczecinie wynosi ok. 6 % bardzo dobry wskaźnik dla miasta , w Koszalinie 4 % , w Krakowie- 3, 5 %

 

p. Walkowiak- działając zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska MPO również dysponuje pojemnikami do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Z odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych możemy wyselekcjonować papier, plastik i szkło, które wrzucamy do odpowiednich pojemników –problemem jest fakt ,iż mieszkańcy nie wrzucają odpowiednich surowców wtórnych do oznaczonych pojemników – wtedy opłata jest liczona jak za odpady mieszane. Jako ciekawostkę podał fakt, iż w Niemczech na jednego mieszkańca przypada około 700 pojemników do selektywnej zbiórki , w Szczecinie 136.

 
Prezes firmy JANTAR- w swej wypowiedzi podkreślił, iż edukacja jest najważniejsza dla mieszkańców naszego miasta.
 
p. Dąbrowski-  w edukacji selektywnej zbiórki odpadów winny uczestniczyć nie tylko firmy wywozowe ale również miasto , zbyt mała jest edukacja w tym zakresie – mieszkańcy naszego miasta korzystają z pojemników do selektywnej zbiórki odpadów w sposób niewłaściwy. Czy nie należy zastanowić się nad kampanią edukacyjna np. naklejki kolportowane prze miasto przy współudziale firmy miejskiej np. ZWiK ( napisy jakie surowce wtóre mogą znajdować się w pojemniku). Problem są również opakowania wtórne szklane – nie ma ich odbioru w sklepach. Jako miasto powinniśmy podjąć rozmowy na szczeblu wyższym, aby również zainteresować parlamentarzystów tym problemem.
 
  
p. Balicka- czy miasto może ubiegać się o ośrodki unijne na selektywną zbiórkę odpadów ?
 
p. Przepiera- my jako miasto możemy ubiegać się o kompleksowe  rozwiązania np. budowa spalarni odpadów , ponadto budowa punktów zbiórki odpadów problemowych.

 p. Dzikowski- . wnosi o  zintensyfikowanie działań mających na celu powstanie na terenie m. Szczecina nowych punktów zbiórki odpadów problemowych.

p. Dąbrowski- wnosi o uzupełnienie wniosku o przeprowadzenie akcji reklamowej przez przedstawicieli miasta wśród mieszkańców Szczecina w zakresie przekazu informacji o tychże punktach ( gdzie się znajdują , jakie odpady przyjmują itp.).

 

Komisja w wyniku głosowania : za – 6 ( jednogłośnie ) przyjęła ww.wnioski.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/02/06, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2009/02/19 10:50:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2009/02/19 10:50:42 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/02/13 08:18:22 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/02/06 13:04:08 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2009/02/06 12:58:15 nowa pozycja