PROTOKÓŁ NR 0063-5/159/10
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 30 SIERPNIA 2010 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji. |
3. | Informacja nt. ponadzakładowego układu zbiorowego pracy pracowników nie będących nauczycielami. |
4. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekt uchwały nr 205/10, 206/10,, 212/10). |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 21.07.2010 przyjęty został w głosowaniu: jednomyślnie - za.
Ad. pkt. 3.
Informacja nt. ponadzakładowego układu zbiorowego pracy pracowników nie będących nauczycielami.
B. Raszkowski - WOś - poinformował o wynikach negocjacji przeprowadzonych z przedstawicielami związków zawodowych: "postanowiono, że pozostaje w mocy "stary" układ zbiorowy z zastrzeżeniem, że nie mają zastosowania zapisy dot. automatycznej podwyżki dla pracowników niepedagogicznych w ślad za podwyżkami nauczycielskimi. Taki zapis będzie obowiązywał do grudnia 2011. W tej chwili pracujemy nad rozwiązaniem tej sprawy. Chcemy podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi, na mocy którego wypłacone zostaną konkretne kwoty. Pisma są przygotowane, leżą w podpisie u Prezydenta. Wycofujemy wypowiedzenie układu, protokół dodatkowy nr 3 został dzisiaj zarejestrowany w Ministerstwie."
M. Świerczek - ZNP - potwierdziła, ze od maja do końca lipca trwały negocjacje. 30 lipca podpisano poropozumienie, rozmowy zostały zakończone. W kolejnym etapie dyskutowano kolejne projekty protokołów. Oświadczyła, że związki zawodowe nie są zadowolone z tego, który ostatecznie został podpisany, jednak z uwagi na dobro pracowników stwierdzono, że lepszy jest ten okrojony układ niż jego brak. Ważnym jest również rozpoczęcie rozmów z miastem na temat wypłaty zaległych świadczeń. Dla pracowników są to istotne kwoty. Najniżej zarabiający mają niepełne etaty, ich wypłaty są rzeczywiście niewielkie. Zaapelowała do radnych o uwzględnienie sytuacji finansowej tych ludzi, oraz o wzięcie pod uwagę możliwości zmiany zapisów uchwały przeliczającej etaty pedagogiczne do niepedagogicznych według wskaźnika 1:4. Zaapelowała również o ponowne rozważenie sprawy zatrudnienia w przedszkolach.
M. Doroszko - ZZPONN - podsumowując negocjacje oświadczyła, że dobrze iż układ jest. Daje on możliwość w przyszłej Radzie i Zarządzie prowadzenia rozmów na temat zmiany jego zapisów. Potwierdziła, że związki zawodowe wyraziły zgodę na zamrożenie art. 4 dotychczasowego układu.
A. Karut - zapytał, czy złożono podczas negocjacji obietnicę, że jeśli pojawią się środki, będą możliwe podwyżki jeszcze w roku 2011?
B. Raszkowski - odpowiedział, ze wszystko zależy od sytuacji finansowej miasta.
M. Kopeć - oświadczył, że cieszy się, iż układ został podpisany. Istotnym w tych negocjacjach było zaufanie pomiędzy obiema stronami. Potrzebny jest jednak nowy dokument: kolejna osoba zajmująca się tym tematem i tak stanie przed tym problemem. Dotyczy to również uchwały w spr. przelicznika 0,25.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekt uchwały nr 205/10, 206/10,, 212/10).
Projekt uchwały nr 205/10 w spr. zasad przyznawania i realizacji stypendiów naukowych Prezydenta Miasta Szczecin dla studentów i doktorów,
P. Banach - WRM - omówił projekt uchwały. Intencją projektodawców było ufundowanie stypendium dla osób wybitnie utalentowanych, studiujących na kierunkach uznanych za przyszłościowe przez Miasto. Zasada jest, że w 3 lata po zakończeniu nauki stypendysta "odpracowuje" w Szczecinie to wsparcie finansowe, jakie otrzymuje od miasta. W planach jest 1 mln zł na ten cel.
A. Karut - zaproponował, by systemem objąć także studentów i doktorantów spoza Szczecina, kształcących się w naszych uczelniach.
P. Bartnik - zapytał, co będzie, jeśli stypendysta nie znajdzie pracy w swoim zawodzie? Czy będzie zwolniony z umowy?
P. Banach - z pewnością życie zweryfikuje uchwałę. Takiej sytuacji na razie nie przewidzieliśmy.
Radni zaopiniowali ww. projekt uchwały pozytywnie, w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Projekt uchwały nr 206/10 oddania Miejskiej Bibliotece Publicznej nieruchomości położonej przy ul. Kresowej nr 1 w Szczecinie w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony
M. Kubik - WK - omówił projekt uchwały. Poinformował, ze Miejska Biblioteka Publiczna złożyła wniosek o zmianę zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na nieodpłatne użytkowanie nieruchomości. Przedstawiony projekt uchwały jest odpowiedzią na ten wniosek, a środki zaoszczędzona na opłatach dzierżawnych pozwolą na zakup kolekcji i remonty nieruchomości.
Radni zaopiniowali ww. projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Projekt uchwały nr 212/10 zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia sieci prowadzonych przez Gminę Miasto Szczecin publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w sprawie utworzenia innych form wychowania przedszkolnego
A. Serdyńska - WOś - omówiła projekt uchwały.
Radni zaopiniowali ww. projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
P. Bartnik - zapoznał radnych z treścią pism nauczycieli, pracowników i Rady Rodziców Państwowej Szkoły Muzycznej I st. (załączniki nr 3-4 do protokołu). Poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie.
L. Rogaś - Dyrektor WOs - poinformowała, że po nierozstrzygniętym konkursie na stanowisko dyrektora tej placówki, Prezydent podjął decyzję o jego ponownym rozpisaniu a do tego czasu zaproponował pełnienie obowiązków wicedyrektorowi.
M. Kopeć - przypomniał, że komisja konkursowa została powołana niezgodnie z prawem. Dyr. Majewski ma poparcie Rady Pedagogicznej i rodziców i mógłby otrzymać powierzenie. Z przekazu medialnego wiemy, że przedstawiciele organu wstrzymali się od głosu. Trudno doszukać się powodu takiego zamieszania. Cała ta sytuacja, która powstała przed rozpoczęciem roku szkolnego budzi niepokój. Radnym nie podoba się, że poparcie dla dyrektora podpisali uczniowie - nie jest to dobry pomysł. Analizując aktualną sytuację uznał, że nie ma gwarancji, że zamieszanie skończy się wraz z rozstrzygnięciem konkursu.
S. Biernat - oświadczyła, ze również ona ma wątpliwości związane ze składem komisji i jej rozszerzeniem.
L. Rogaś - oświadczyła, że wszystkie sprawy, jakie miały miejsce w związku z restrukturyzacją i dyskusją o obniżeniu czasu pracy nauczycieli nie miały wpływu na ocenę pracy dyr. Majewskiego: dyrektor otrzymał ocenę pracy wyróżniającą. Potem wpłynęła skarga rodziców w sprawie skreślenia uczennicy z listy uczniów. Centrum Edukacji Artystycznej przeprowadziło kontrole doraźną, która wykazała szereg nieprawidłowości (m.in. skreślenie było niezgodne z KPA, występowały błędy w nadzorze pedagogicznym, brak hospitalizacji zajęć, brak informacji do rodziców o braku postępów w nauce itp). To właśnie było powodem podjęcia decyzji o rozpisaniu konkursu, a nie - powierzeniu. Dyr. Rogaś przyznała, że ojciec dziecka przeprosił nauczycieli, jednak już po fakcie przywrócenia jej w poczet uczniów. Stało się tak jedynie w przypadku jednej uczennicy, a w podobnej sytuacji było 11 uczniów, którzy z tego samego powodu zostali skreśleni z listy uczniów. W podobny sposób nieprawidłowości dotknęły pozostałe dzieci.
A. Karut - zauważył, że wszystkie decyzje podejmowane w tej szkole, łącznie z decyzjami zawierającymi uchybienia, podejmowane były z pewnością wspólnie z wicedyrektorem. Powierzenie zastępstwa tej osobie jest nielogiczne. Powinna być to osoba z zewnątrz.
L. Rogaś -poinformowała, że wicedyrektor otrzyma pełnienie obowiązków do czasu rozstrzygnięcia konkursu.
M. Kopeć - skoro negatywnej oceny pracy dyrektora. dokonali przedstawiciele CEA, to zastanawiające jest że jej przedstawiciele nie głosowali przeciwko tej kandydaturze podczas procedury konkursowej.
U. Pańka - sądzi, że u podnóża konfliktu leży fakt, że nauczyciele pracują na dwóch etatach. Jej pytanie, jak można pracować 80 godzin w tygodniu nie znalazło odpowiedzi. Powinniśmy pomyśleć o zmianie zapisów Karty Nauczyciela. Pamiętajmy, że praca dyrektora w polskiej szkole jest wyjątkowo trudna, a zakres obowiązków ogromny.
K. Marlicz - przypomniała, że jest członkiem komisji ds. stypendiów artystycznych. Ta szkoła, pod kierunkiem dyr. Majewskiego, kolejny już rok otrzymała tych stypendiów najwięcej. Jest to oczywiście zasługa uczniów, ale i dyrektora.
J. Wijas - radny nie chce angażować się w konflikt personalny. Ewidentnie istnieje konflikt miedzy Wydziałem Oświaty a dyrektorem szkoły. Dotyczy to roli szkoły: czy ma być nastawiona na kształcenie pod kątem mistrzostwa artystycznego czy też jedynie zaawansowaną szkołą nauki muzyki. Zdaniem radnego na szczeblu ogólnym potrzebna jest taka edukacja, która będzie nastawiona na dzieci bardzo zdolne, ale i takie które po prostu chcą grać na instrumencie. Jest to poważny dylemat w zakresie polityki edukacji artystycznej.
M. Kopeć - oświadczył, ze cieszyłby się, gdyby podłożem konfliktu było pytanie o edukację artystyczną w mieście. Dziś ważne jest, czy nowy konkurs zakończy konflikt i pozwoli na spokojne funkcjonowanie szkoły.
Radni zapoznali się również z treścią korespondencji, jaka wpłynęła do Komisji postanawiając co następuje:
- ad. pismo Civitas Christiana w spr. obelisku upamiętniającego 600. rocznice manifestacji na pl. Grunwaldzkim (załączniki nr 5 i 6) - przyjąć do wiadomości,
- ad. odpowiedzi Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków na pisma jw. (załączniki nr 7 - 8) - przyjąć do wiadomości,
- ad. pismo Civitas Christiana w spr. wniosku do Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Centrum - Złoty Szlak" (załącznik nr 9) - przyjąć do wiadomości,
- ad. pismo Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i b. Więźniów Politycznych w spr. upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu eksterminacyjnego w Potulicach (załącznik nr 10) - przyjąć do wiadomości,
- ad. pismo Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział regionalny w spr. zwrotu nieruchomości po Pałacu Młodzieży (załącznik nr 11) - przyjąć do wiadomości.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Paweł Bartnik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2010/09/21 15:10:11 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2010/08/24 09:50:04 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2010/08/24 09:42:39 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2010/08/24 09:41:27 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2010/08/24 09:36:49 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2010/08/24 09:26:04 | nowa pozycja |