przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/152/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 19 MAJA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Informacja nt. międzynarodowej matury w Liceum Ogólnokształcącym Nr 2.
4. Aktualna informacja nt. przebiegu naboru do szczecińskich przedszkoli.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. międzynarodowej matury w Liceum Ogólnokształcącym Nr 2.


L. Rogaś – Wydział Oświaty - poinformowała, że od września br. w LO nr 2 ruszają nowe klasy z tzw. międzynarodową maturą: IB i pre-IB. Jest to jedna z niewielu takich ofert w Polsce: szkoła publiczna, z bardzo dobrze przygotowanymi nauczycielami, chwalonymi przez międzynarodową komisję egzaminacyjną.

J. Jastrzębska – Dyrektor LO nr 2 - złożenie formularza aplikacyjnego nastąpiło w kwietniu 2009 r, w czerwcu szkoła otrzymała odpowiedź pozytywną i statut szkoły kandydującej. W lutym 2010 r. odbyła się wizyta autoryzacyjna, po której zapadła decyzja o przyznaniu certyfikatu szkole (kserokopia certyfikatu stanowi załącznik nr 3 do protokołu). W tej chwili trwa nabór, na dzień dzisiejszy w klasie pre-IB  jest 55 podań, do IB – 42 podania. 

A. Stróżyński – koordynator projektu – poinformował, że każdy z nauczycieli jest zobowiązany ukończyć szkolenie i jest ono regularnie odnawiane. Ok. 10 osób ma za sobą takie 3-dniowe szkolenie, mające na celu zapoznanie z filozofią IB i metodami nauczania. Po jego ukończeniu nauczyciel jest certyfikowany i ma prawo nauczania w klasach IB. Program nauczania trwa 2 lata i ten etap jest obowiązkowy. W planach szkoły jest nawiązanie kontaktów z innymi placówkami realizującymi ten program, w celu wymiany doświadczeń. W tej chwili uzupełniane są zasoby biblioteki szkolnej (zakup pozycji w j. angielskim, nieodzowna jest tu biblioteka multimedialna).

J. Jastrzębska – podkreśliła, że dla prawidłowej realizacji projektu konieczne są dodatkowe środki. Cześć z nich pozyskano ze środków unijnych (remont i wyposażenie pracowni).

P. Bartnik – zapytał, ilu nauczycieli jest w projekcie?

J. Jastrzębska – 17 osób i z roku na rok ta grupa będzie rosła, bo klas przybędzie.

A. Stróżyński – założenie jest takie, by mieć przynajmniej 2 nauczycieli z każdego przedmiotu.

U. Pańka – zapytała, jak będą wynagradzani nauczyciele? Na jaki okres jest przyznana autoryzacja? Czy będzie jakaś weryfikacja i w jakim terminie?

L. Rogaś – ad. wynagradzanie nauczycieli – w ub. roku w regulaminie wynagradzania nauczycieli wpisaliśmy dodatek dla nauczyciela uczącego w klasie IB i jest to 40%.

A. Stróżyński – wyjaśnił, że autoryzacji nie można cofnąć z dnia na dzień. Należy pozwolić na dokończenie młodzieży cyklu nauczania, jednak blokowany jest wówczas kolejny nabór. Podkreślił jednocześnie, że jednym z elementów autoryzacji są szkolenia nauczycieli i budżet, który gwarantuje ich sfinansowanie.

M. Kopeć – zapytał: skąd rekrutują się chętni uczniowie do tego projektu? Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego są brane pod uwagę w naborze? Ad. budynek przy ul. Jarowita:  czy został wykorzystany w tym programie? Czy powstanie tam internat? Co będzie z instytucjami, które mają tam siedzibę?

J. Jastrzębska – nabór jeszcze trwa, można jednak stwierdzić, że chętni do klasy pre-IB to głównie absolwenci GM10 i GM46. Ad klasa IB: 50% kandydatów pochodzi z LO Nr 2.

L. Rogaś – internat jest potrzebny zarówno dla uczniów ponadgimnazjalnych jak i gimnazjów oraz uczniów szkół specjalnych. Oferta internatów powinna zostać w najbliższym czasie poszerzona. Przygotowujemy w tym celu budynek przy ul. Kusocińskiego, docelowo chcemy też Bursę Międzyszkolną przystosować dla potrzeb uczniów wiodących liceów w mieście.

P. Bartnik – potrzeby szkoły to m.in. książki, biblioteka, szkolenia nauczycieli, intranet itp. Uznał, że koniecznym jest tu zapewnienie odpowiednich środków. Czy wykonano analizę budżetową i oceniono, jaka kwota w skali roku jest konieczna?

L. Rogaś – jesteśmy na etapie ustalania szczegółów. W tej chwili planujemy, że część opłaty za sam egzamin maturalny ( ok. 2500 zł) pokryją rodzice, cześć – miasto. Podręczniki kosztują 100-200 zł iczęść z nich musi być w bibliotece szkolnej. Po naborze będziemy znali wybory uczniów: przedmioty i poziom ich zaawansowania. Do tych wyborów zostaną dostosowane zakupy biblioteki. Ad. pracownie laboratoryjne – wykorzystaliśmy tu środki RPO na modernizację i doposażenie pracowni.

P. Bartnik - uznał, że trzeba wykonać dokładne wyliczenia i zaplanować dobrze środki na funkcjonowanie tej szkoły. Zapytał, czy planowane są metody wsparcia finansowego dzieci z uboższych rodzin?

L. Rogaś - tak, to nie mają być klasy elitarne finansowo.

A. Stróżyński – należy spojrzeć na pracę nauczyciela zadaniowo. Nauczyciel dobrze władający językiem angielskim, poświęcający dużo czasu na pracę w programie IB powinien zarobić tyle, by nie szukać dodatkowego zatrudnienia i cały swój czas poświęcić tylko na ten projekt. System wynagradzania musi to gwarantować. 

P. Bartnik - musimy przede wszystkim ustabilizować kadrę. Poprosił, by przekazać informacje dot. innych miast w Polsce (zasady wynagradzania, kwoty). Jeśli będzie taka konieczność to trzeba będzie wpisać odpowiednią pozycję do uchwały i tą jedną szkołę potraktować wyjątkowo. Poprosił Wydział Oświaty o przeanalizowanie proponowanych rozwiązań, przedyskutowanie ich z nauczycielami i ew. zaproponowanie odpowiednich rozwiązań Radzie Miasta.


Ad. pkt. 4.
Aktualna informacja nt. przebiegu naboru do szczecińskich przedszkoli.


L. Rogaś – przedstawiła wyniki drugiego naboru do przedszkoli. Poinformowała, że są jeszcze wolne miejsca w przedszkolach i punktach przedszkolnych ( wykaz w załączeniu). W tej chwili trwa trzeci etap naboru.

J. Lemm – zapytała jaka jest różnica między punktem przedszkolnym a przedszkolem?

L. Rogaś – różnica jest niewielka: jest to alternatywna forma wychowania przedszkolnego, realizująca podstawę programową nie mniej niż przez 5 godzin dziennie. Są tu bardziej liberalne przepisy dot. warunków lokalowych.

J. Lemm – dlaczego zatem rodzice mając wybór wybierają przedszkola publiczne?

L. Rogaś – być może dlatego, że przepisy dot. funkcjonowania punktów przedszkolnych początkowo ograniczały ich działalność do kilkunastu godzin tygodniowo. W tej chwili zapisy te zostały zmienione.

J. Lemm – przypomniała, ze przedszkole to również budynek i teren rekreacyjny. Z tego powodu jest chętniej wybierane przez rodziców. Przypomniała przedszkola prywatyzowane 3 lata temu, którym kończy się umowa dzierżawy na preferencyjnych warunkach i które musza od września płacić pełną stawkę opłaty dzierżawnej do miasta. Na wniosek dyrektorek o utrzymanie niższych stawek Wydział Oświaty odpowiadał 5 miesięcy. W tej chwili przedszkola są po naborze, rodzice podpisali umów na dotychczasowe niższe stawki, a potem po negatywnej odpowiedzi WOS okazało się, że te stawki powinny być urealnione. Dlaczego tak długo zwlekano z odpowiedzią? Co teraz można powiedzieć rodzicom?

L. Rogaś – przypomniała, że te przedszkola były przedmiotem obrad licznych komisji w momencie ich przekształcania. Umowa przekazania budynków została ustalona po konsultacji z radnymi. Wówczas przyjęto propozycję preferencyjnych warunków dzierżawy na 3 lata przejściowe. Rozstrzygnięcie kwestii kontynuacji dzierżawy na preferencyjnych warunkach to kompetencje nie tylko Wydziału Oświaty ale i przepisów prawa: takie kompetencje ma wyłącznie Rada Miasta. Ad. 5 miesięczny okres udzielania odpowiedzi – zobowiązała się sprawdzić to b. dokładnie.

M. Kopeć – zapytał o ustalenia dot. liczby zatrudnionych pracowników w przedszkolach, w jaki sposób są realizowane nasze ustalenia?

L. Rogaś – po konsultacjach z dyrektorkami przedszkoli publicznych wskazane zostały najtrudniejsze elementy funkcjonowania przedszkola. Były to: dzieci najmłodsze 3-4 latki, małe placówki 1-2 oddziałowe, gdzie liczba pracowników obsługi wynikająca ze standardów jest niewielka oraz najmniejsze 3-oddziałowe przedszkola. Tymi wytycznymi kierowano się przedstawiając propozycję finansowania i organizacji pracy przedszkoli. Nie udało się niestety rozwiązać problemu małych przedszkoli 3-oddziałowych. Nie zostały one uwzględnione w standardzie. Tam, gdzie jest konieczne wsparcie, indywidualnie po sporządzeniu arkusza organizacyjnego, poza standardem pewne sprawy będą regulowane.  W grupie 3-latków dotychczas była woźna oddziałowa na 3/4 etatu i pomoc nauczyciela na 1 etat. Teraz proponujemy 1+1. Nauczyciel jest zatem wspomagany przez 2 osoby, przez 8 godzin dziennie. Do każdej grupy są przypisane 2 nauczycielki. W grupie 4 latków – dotychczas była wyłącznie woźna oddziałowa na ¾ etatu i nie było pomocy nauczyciela. Dyrektor przedszkola sam będzie tu decydował na jakim stanowisku będzie zatrudniona osoba wspomagająca nauczyciela (otrzyma pulę etatów): proponujemy 1 pełen etat woźnej i ¼ etatu pomocy nauczyciela. W filiach 1 oddziałowych było ½ etatu woźnej i ½ etatu pomocy nauczyciela, w nowym roku szkolnym będzie 1 pełen etat woźnej i ½ etatu pomocy nauczyciela. W filiach 2-oddziałowych będzie 1 ½ etatu woźnej i ¾ etatu pomocy. Dodatkowo w kuchni  ¼ etatu. W placówkach 3-oddziałowych – ustalenia będą robione poza standardem.

J Wijas – zaapelował o przygotowanie dla Rady Miasta kolejnej kadencji propozycji rozwoju sieci przedszkoli publicznych i niepublicznych w Szczecinie.

S. Biernat – zapytała, ile etatów globalnie przybyło w przedszkolach i jaki to jest koszt dla budżetu miasta? Poruszyła temat stawki żywieniowej (najmniejsza w Polsce) i opłat za przedszkole, liczby dzieci w grupie (30 jest przecież rozwiązaniem docelowym). Zapytała, kiedy uwolnimy sale gimnastyczne, co z dziećmi które urodziły się w ubiegłym roku (jest ich więcej niż we wcześniejszych latach)? To wszystko trzeba uwzględnić planując politykę miasta na najbliższe lata.

L. Rogaś – ad. liczba etatów: w tej chwili trudno znaleźć metodologię wyliczenia. Przyjmując za punkt wyjścia standard ubiegłoroczny i tegoroczny, oznacza to, że etatów będzie prawdopodobnie więcej o 47. Koszty z tym związane to ok. 1 mln zł, z czego 500 tys. zł na płace dla obsługi jest już w budżecie Wydziału. Dodatkowo dochodzą etaty pedagogiczne w grupach maluchów. Konkrety będą znane na początku czerwca, po analizie arkuszy organizacyjnych.

W trakcie dyskusji obecni na sali rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli zgłosili następujące uwagi i pytania:

p. Laszkiewicz – poinformował, ze rodzice byli w Pałacu Młodzieży i SP-5. Żaden z tych punktów, w ich ocenie,  nie nadaje się na punkt przedszkolny. W Pałacu Młodzieży mieści się on na 3 pietrze wielkiego gmaszyska. Samo wejście jest dla dziecka wyprawą. Na zewnątrz jest parking na asfalcie, nie ma infrastruktury zabawowej. Zatem dzieci nie wychodzą przez 5 godzin z budynku. W SP-5: budynek i otoczenie sprawia b. smutne wrażenie, nic się nie dzieje w pracach remontowo –przystosowawczych. Wskazane jest tam wsparcie architekta. Sam budynek się nie nadaje: jest wielki, podwórko wybetonowane. Punkty są przystosowane naprędce, bez planu, takie działania do niczego nie prowadzą.

L. Rogaś- ad. Pałac Młodzieży – grupy przedszkolne cieszą się tam ogromnym zainteresowaniem, rodzice już w lutym pytają o zapisy. To jest najlepszym dowodem, że ta propozycja Miasta jest odbierana bardzo pozytywnie. Ad. SP-5: budynek będzie przystosowany w trakcie wakacji i takie prace będą zakończone przed 1 września.

Rodzic – ad. etaty niepedagogiczne: uznał, że wracamy do normy, która w zeszłym roku została zmniejszona. Zauważył, że propozycja zatrudnienia na ¼ etatu ze względów społecznych jest niewłaściwa, nikt nie przyjdzie do pracy w tak małym wymiarze godzin.

L. Rogaś – wyjaśniła, że etaty należy liczyć globalnie na placówkę: będzie to np. 1 ¼ etatu na przedszkole i będzie rozdysponowane zgodnie z decyzją dyrektora placówki.

Rodzic – o ile zwiększono etaty w grupach 5 i 6 latków? o ile zwiększono liczbę dzieci w grupach? Czy są standardy dot. wyżywienia dzieci i zatrudniania w kuchni? czy planuje się zwiększenie etatów konserwatorskich? Ad. opłata żywieniowa: jest skandalicznie niska w szczecińskich przedszkolach. Czy wzrost stawki żywieniowej będzie skutkował podniesieniem opłat za przedszkole? Czy miasto może wziąć na siebie tą kwotę?

Rodzic – zapytał, czy radni bądź urząd mogą weryfikować zaświadczenia o zatrudnieniu rodzica? Poinformował, że wielokrotnie są one fałszowane. Zgłosił oficjalnie, że taka weryfikacja w tym naborze jest konieczna. Poprosił też o ujawnienie wyników tej weryfikacji.

J. Wijas – uznał, ze do przedszkola publicznego powinny być przyjmowane wszystkie dzieci. Kryterium zatrudnienia rodziców jest kryterium dodatkowym, wprowadzonym ze względu na niedobór miejsc w przedszkolach. Naszym zadaniem nie jest kontrola zatrudnienia, lecz ew. rozpatrywanie indywidualnych przypadków, gdzie interwencja radnych może pomóc.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/05/13, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2010/06/09 14:47:55
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2010/06/09 14:47:55 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2010/05/13 13:44:21 nowa pozycja