przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/14/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI REWIZYJNEJ
Z DNIA 28 MAJA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Marzena Kopacka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 27.04.br
3. Kontrola w zakresie realizacji programu restrukturyzacji Szpitala Miejskiego, zgodnie z Uchwałą rady Miasta nr XLII/806/05 z dnia 21 lipca 2005r
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 27.04.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /3-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Kontrola w zakresie realizacji programu restrukturyzacji Szpitala Miejskiego, zgodnie z Uchwałą rady Miasta nr XLII/806/05 z dnia 21 lipca 2005r


Przewodnicząca Komisji M. Kopacka - odczytała uchwałę Rady Miasta nr V/125/07 z dnia 23 lutego 2007 roku, zlecającą Komisji Rewizyjnej kontrolę w zakresie realizacji programu restrukturyzacji Szpitala Miejskiego, zgodnie z Uchwałą rady Miasta nr XLII/806/05 z dnia 21 lipca 2005r - załącznik nr 3 do protokołu. Powiedziała, że przedmiotowa Uchwała zobowiązała Prezydenta Miasta do przekazywania określonych kwot na rzecz Szpitala Miejskiego, gdzie Gmina Miasto Szczecin w 2005 i 2006 roku przekazała środki pieniężne na podstawie zawartych umów. Ta kwota zamykała się na 4.762.000 zł. Następnie zapytała, jak wygląda współpraca i realizacja umów zawartych pomiędzy Miastem a  Szpitalem Miejskim. Stwierdziła, że po zapoznaniu się z dokumentacja kontrolą faktury ze są skrupulatnie rozliczane przez Szpital Miejski.

P. P. Grodzki (Dyrektor WZiPS) - jego zdaniem należy podzielić przedmiotową sprawę, na to co było w roku 2006 i okres wcześniejszy. Przypomniał, że poprzednia kontrola wykazała niejasności zawarte w zapisach umowy z lat 2002. Stwierdził, że podstawą umowy jest podstawa prawna i określone terminy obowiązywania umów, gdzie w nowych umowach wszystko jest jasno określone. Nie potrafi odpowiedzieć, jak układała się współpraca Miasta ze Szpitalem Miejskim w latach poprzednich, ponieważ nie pracował jeszcze w WZiPS UM. Zwrócił uwagę, że Uchwała z 2005 roku w sprawie restrukturyzacji Szpitala obowiązuje i nakazuje Miastu określone płatności. Obecnie w Szpitalu Miejskim została dokonana zmiana dyrektora i powołano nową Radę Społeczną. Poinformował, że w środę Szpital Miejski odwiedzi Komisja Zdrowia RM celem przyjrzenia się zmianom organizacyjnym i działalności Szpitala, gdzie może okazać się konieczne wprowadzenie zmian do uchwały z 2005 roku.  Przypomniał, że plan restrukturyzacyjny może ulec zmianie, jeśli tylko  zdecyduje o tym Rada Miasta.

Radny B. Arłukowicz - zapytał, za jaką sumę Miasto wykupiło usługi medyczne w roku 2006?

P. P. Grodzki - powiedział, że przedstawił Komisji w tej sprawie całą dokumentację.

Radny B. Arłukowicz - zapytał, czy Szpital Miejski wystąpił do NFZ-u o zwrot za wykonane usługi medyczne na nieubezpieczonych i bezdomnych? 

P. P. Grodzki - odpowiedział, że Szpital nie mógł o to wystąpić. Wyjaśnił, że szpital chirurgiczny jako odział chirurgiczny w skali Miasta pozwala się bilansować, natomiast Szpital Miejski pomimo finansowania Miasta i NFZ-u przyniósł straty w kwocie 700.000 zł.

Radny B. Arłukowicz - zapytał, na ile Szpital Miejski się defakturował?

P. P. Grodzki - odpowiedział, że na wszystkie wykazane kwoty są faktury, wszystko zostało rozliczone poza funduszem inwestycyjnym.  

Radny J. Wijas - zapytał o usługi dla oświaty?

P. P. Grodzki - zapoznał członków Komisji z wykazem umów zawartych na usługi dla placówek oświatowych przez Szpital Miejski. Stwierdził, że sprawy Szpitala Miejskiego, prowadzone w Wydziale Zdrowia UM były objęte tajemnicą, za które odpowiadała tylko jedna pracownica  WZ i PS, obecnie nie pracująca już w tym Wydziale.  

Przewodnicząca Komisji  M. Kopacka - zapytała o rozbieżność kwot wykazanych w umowach zawartych Miasta ze Szpitalem ?

P. I. Borek (Dyrektor BB) - zauważyła, że umowy mogą być tylko podstawą do wykupienia usług, gdzie faktycznie wydatkowana kwota może być całkiem inna. Zwróciła uwagę, że w Szczecinie zawsze Szpital Miejski był finansowany przez Miasto poprzez wykup usług medycznych, gdzie dotacje mogły dot. tylko części inwestycyjnych. Powiedziała, że zmiana formy działalności Szpitala może dot. uregulowania zobowiązań, a następnie restrukturyzacji. Wyjaśniła, że Miasto dotuje działalność palcówek oświatowych poprzez wykup usług medycznych w szkołach i przedszkolach na kwotę 211.526 zł  

Radny B. Arłukowicz - zgłosił wniosek formalny o wystąpienie Komisji do Skarbnika Miasta i Dyrektora Szpitala Miejskiego o przedstawienie zestawienia nt. ile pieniędzy wpłynęło do Szpitala Miejskiego ze wszystkich jednostek miejskich (w szczególności oświatowych) i zakładów budżetowych za okres od lipca 2005 do chwili obecnej.

Komisja przyjęła ww. wniosek przez aklamację.  

P. I Bobrek (BB) - podkreśliła, że dopóki istnieje uchwała z lipca 2005 roku,  Miasto jest zobowiązane do zabezpieczenia środków finansowych dla Szpitala Miejskiego. Większość środków finansowych została zapisana po stronie wydatków majątkowych, a tylko część po stronie wydatków bieżących. Jej zdaniem system NFZ został tak skonstruowany, aby placówki zdrowia były finansowane z NFZ, a nie z samorządów.

Radny B. Arłukowicz - chciałby wiedzieć, na jakie kwoty były wycenione poszczególne usługi w Szpitalu Miejskim. Dlatego zaproponował zaproszenie na następne posiedzenie Komisji byłego Dyrektora WZiPS UM Pana T. Lachowicza, Dyrektora Szpitala Miejskiego,  byłą Prezydent Nowak i główną księgową Szpitala Miejskiego Jadwigę Burak.

Komisja podziękowała gościom zaproszonym za wprowadzenie do tematu i ustaliła termin następnego posiedzenia na 12.06.br o godz. 14.00.

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Marzena Kopacka
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2007/06/04 14:30:44
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2007/06/04 14:30:44 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2007/05/30 11:08:30 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2007/05/23 13:30:58 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2007/05/16 09:51:23 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2007/05/16 09:47:12 nowa pozycja