PROTOKÓŁ NR 0063-7/56/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 19 LISTOPADA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 08:00
Zakończenie posiedzenia - 10:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Nazewnictwo ulic- rozpatrzenie wniosków skierowanych do komisji. |
4. | Rozpatrzenie wniosków Rad Osiedli - materiał w załączeniu. |
5. | Stan bezpieczeństwa w szczecińskich szkołach i przedszkolach pod katem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych( ze szczególnym uwzględnieniem SP nr 45 w Szczecinie) -informacja przedstawicieli miasta( materiał stanowiący odpowiedż na interpelację radnego M.Kopcia w załączeniu). |
6. | Rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji:
-pisma ZZ PSPA 'DĄBIE" w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania awantur i wybryków chuligańskich -delegowanie przedstawiciela komisji do prac w zespole -informacja nt. przebiegu ul.Jeleniej -pismo ZSZO Nr 4 w Szczecinie w sprawie wyeliminowania sprzedaży napojów alkoholowych w pobliżu szkoły |
7. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja wyniku głosowania : za - 5 , wstrzym..- 2 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 23 października br.
Ad. pkt. 3.
Nazewnictwo ulic- rozpatrzenie wniosków skierowanych do komisji.
1. mieszkańców dzielnicy w obrębie 3081 Nad Odrą wnoszących o nazwanie działek drogowych będących ich własnością „ Słoneczne Wzgórze” - jest to kontynuacja nazwy już nadanej na tym terenie.
p. W. Wnuk- Geodeta Miasta nie widzi przeciwwskazań, jest to przedłużenie ulicy o nazwie „ Słoneczne Wzgórze ”, RO pozytywnie zaopiniowała wniosek. Drogi są własnością prywatną.
Komisja w wyniku głosowania: za – 6 , wstrzym.- 1 pozytywnie zaopiniowała ww. wniosek. , postanowiła przesłać go zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta w sprawie procedury nadawania i zmian nazw ulic i placów publicznych w Szczecinie, do Miejskiego Konserwatora Zabytków i Komisji Edukacji i Kultury R.M. z prośbą o opinię.
p. W. Wnuk- Geodeta Miasta nie widzi przeciwwskazań do dwóch pierwszych nazw, obawia się nazwy Kasprowa – co ona oznacza? Przypomniał, iż zgodnie z opinią WGN przedstawioną na poprzednim posiedzeniu komisji działki są własnością miasta. Dodał, iż RO pozytywnie zaopiniowała ww. nazwy.
p. W. Wnuk- opiniuje pozytywnie nazwę „Jaworzynki”
Komisja w wyniku głosowania :za – 6 , wstrzym.- 1 pozytywnie zaopiniowała ww. wniosek firmy VASTBOUW o nazwanie działek „MACIEJKOWA, ”LIMBY”, „JAWORZYNKI”. , postanowiła przesłać go zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta w sprawie procedury nadawania i zmian nazw ulic i placów publicznych w Szczecinie, do Miejskiego Konserwatora Zabytków i Komisji Edukacji i Kultury R.M. z prośbą o opinię.
p. W. Wnuk- poinformował, iż podobna nazwa funkcjonuje na terenie Mierzyna i obawia się pomyłek adresowych.
p. W. Wnuk- opiniuje pozytywnie nazwę „ SIKORKI”
Komisja zapoznała się nie zajmując stanowiska z pismem M. Przepiery Dyrektora WGK i OŚ stanowiącym odpowiedz na wniosek ZUK dot. nazwy odcinka ulicy biegnącej od skrzyżowania al. Wojska Polskiego i ul. Szafera do skrzyżowania z ul. Międzyparkową.(pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu).
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosków Rad Osiedli - materiał w załączeniu.
Kierownik RSO p.I.Błachowiak - poinformowała zebranych, iż w związku z niewykonaniem zaplanowanych prac przez kilka RO pojawiły się dodatkowe fundusze, które w pełni mogą pokryć poniższe wnioski RO
Komisja po zapozaniu się z wnioskami RO (stanowią załącznik nr 4 do protokołu) podjęła następujące stanowisko w sprawie podziału pozostałych środków w roku bieżącym przeznaczonych dla następujacych Rad Osiedla :
1. Dąbie - pozytywnie rozdysponowanie kwoty 2.800 zł.
2. Arkońskie-Niemierzyn- pozytywnie 11.500 tys.zł.
3. Bukowe Kleskow- pozytywnie 12.000 tys. zł
4. Żydowce-Klucz- pozytywnie 10.000 tys. zł.
5. Majowe-pozytwnie 28.600 tys.zł.
6. Łękno- pozytywnie 1.400 tys.zł.
Ad. pkt. 5.
Stan bezpieczeństwa w szczecińskich szkołach i przedszkolach pod kątem przestrzegania przepisów przeciwpożarowych( ze szczególnym uwzględnieniem SP nr 45 w Szczecinie.
Wprowadzenia do tematu dokonała p. E. Masojć – Zastępca Prezydenta m. Szczecina , jest opracowany raport z którego wynika iż bezpieczeństwo ppoż. w placówkach oświatowych na terenie miasta Szczecina (szkołach i przedszkolach) jest zadawalające i nie stanowi zagrożenia dla dzieci i młodzieży ( w kilku placówkach należy dokonać naprawy hydrantów opisać drogi ewakuacyjne). Generalnie jeżeli chodzi o problem bezpieczeństwa dzieci należy wyeliminować place zabaw w przedszkolach.
p. Kopeć – nawiązał do swojej interpelacji i odpowiedzi udzielonej przez Zastępcę Prezydenta p. E. Masojć ( stanowi załącznik nr 5 do protokołu), zapytała czy w warunkach przekształcenia SP nr 45 w szkołę dla dzieci niepełnosprawnych będą zachowane wszystkie warunki bezpieczeństwa ppoż.?
p. E. Masojć- – udzieliła twierdzącej odpowiedzi, po zakończeniu roku te warunki zostaną spełnione
Następnie głos zabrał p. J. Staśkiewicz- Komendant Straży Pożarnej w Szczecinie, który przedstawił informacje z zakresu stanu bezpieczeństwa publicznych szkół i przedszkoli
W okresie od stycznia 2004r. do listopada 2007r. funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Szczecinie przeprowadzili czynności kontrolno – rozpoznawcze w 104 obiektach szkół publicznych na terenie miasta Szczecin. W wyniku przeprowadzonych kontroli nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej stwierdzono w 83 placówkach tj. 80% kontrolowanych obiektów. Najczęściej występujące uchybienia dotyczyły: oznakowania dróg ewakuacyjnych w 61% obiektów, brak hydrantów wewnętrznych i nie przestrzeganie obowiązku dokonywania w wyznaczonych terminach przeglądów stanu technicznego tych urządzeń – 44% obiektów, nieprzestrzeganie terminów badania instalacji użytkowych ( rezystancja izolacji instalacji elektrycznej, instalacja i urządza gazowe, instalacja odgromowa, oświetlenie ewakuacyjne ) – 38% obiektów, brak wymaganej ilości lub rodzajów lub nieprzestrzeganie terminów wykonania badań kontrolnych gaśnic – 24% obiektów. Należy zauważyć, że dyrektorzy kontrolowanych szkół w wielu przypadkach dobrowolnie usuwali wskazane podczas kontroli nieprawidłowości, uprzedzając decyzje pokontrolne, wydawane w takich przypadkach przez Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie, informując o tym na piśmie. Czynności kontrolno – rozpoznawcze w przedszkolach prowadzono
w latach 2005 – 2006. Skontrolowano 20 obiektów, w 19 stwierdzono nieprawidłowości związane z bezpieczeństwem pożarowym. Najczęściej pojawiające się nieprawidłowości dotyczyły: brak bądź niekompletność oświetlenia ewakuacyjnego - w 19 obiektach, okładziny ścian, boazerie na drogach ewakuacyjnych z materiałów łatwozapalnych, nie spełniających wymagań przepisów techniczno – budowlanych - w 15 obiektach, brak hydrantów wewnętrznych lub niekontrolowanie w wyznaczonych terminach ich stanu technicznego - w 11 obiektach, przekroczenie dopuszczalnej długości dojścia ewakuacyjnego - w 9 obiektach.
p. Hinc- zwrócił się do Komendanta Straży Pożarnej aby w harmonogramie kontroli na rok kolejny ująć przedszkola i te szkoły które były przekształcane.
p. Staśkiewicz- przygotowywując roczny plan pracy uwzględnimy ww. wniosek.
p. Kopeć –prosi o dostarczenie kopii dokumentów z których wynika i przekształcana SP Nr 45 jest zabezpieczona pod względem ppoz.
p. L. Tusiewicz- Mencel Kierownik Referatu Wydziału Oświaty– posiada ekspertyzę Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w zakresie SP Nr 45 –przekaże ją radnemu. .
.
Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie korespondencji skierowanej do komisji:
-pisma ZZ PSPA 'DĄBIE" w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania awantur i wybryków chuligańskich
-delegowanie przedstawiciela komisji do prac w zespole
-informacja nt. przebiegu ul.Jeleniej
-pismo ZSZO Nr 4 w Szczecinie w sprawie wyeliminowania sprzedaży napojów alkoholowych w pobliżu szkoły
- pisma ZZ PSPA 'DĄBIE" w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania awantur i wybryków chuligańskich
Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z treścią pisma ZZ Pracowników Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego –Dąbie Szczecin w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania zachowań chuligańskich wywołanych przez pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Szczecinie.
p. W. Sołtysiak Prezes SPA Dąbie- wyjaśnił, iż temat jest im znany i podejmują działania zmierzające do wyeliminowania zjawiska ,które jest bardzo trudne do zdefiniowania . Kierowca ma również odpowiadać za bezpieczeństwo pozostałych pasażerów. Podpisano porozumienie z policją, we wszystkich nowych środkach komunikacji miejskiej jest zainstalowany monitoring plus kamery rejestrujące przebieg ewentualnego zdarzenia.
Problemem jest ustawodawca, bowiem kierowca nie ma prawa do podejmowania zdecydowanych działań (brak uprawnień), zaś pasażerowie nie szanują kierowców.
Przedstawiciel związków zawodowych odnosząc się do pisma , które przedstawili zebranym wyjaśnił ,i związki napisały go w obawie nie tylko o swoje zdrowie ale pasażerów , udokumentowali wiele przypadków zdarzeń , ale interwencji są niewystarczające, osobiście czekał 45 minut na zgłoszenie interwencji, często policja nie reaguje, firma ochroniarska ma niewiele kompetencji. Niebezpieczne zdarzenia mają miejsce często na Basenie Górniczym.
Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji – poinformował, iż w dniu 8 października br. Prezydent Miasta podpisał Porozumienie z Komendantem Wojewódzkim i Miejskim Policji w Szczecinie, na podstawie którego policjanci będą pełnić służbę w ponadnormatywnym czasie pracy tj. poza godzinami swojej pracy. Służba ta pełniona będzie w ustalonych z przewoźnikami dniach tygodnia w systemie dwuzmianowym. działania te będą oparte na współpracy z ZDiTM oraz prezesami spółek miejskich.
p.Hinc-podsumowując dyskusje , zaproponowała wszystkim zebranym nawiązanie ścisłej współpracy , problem jest złożony i trudny do rozwiązania , tylko wspólne działanie może przynieść efekty.
- delegowanie przedstawiciela komisji do prac w zespole
punkt porządku obrad przełożono na kolejne posiedzenie komisji
- pismo ZSZO Nr 4 w Szczecinie w sprawie wyeliminowania
punkt porządku obrad przełożono na kolejne posiedzenie komisji
- informacja nt. przebiegu ul.Jeleniej
Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z treścią pisma BPPP dot. przebiegu ulicy Jeleniej w Szczecinie –pismo stanowi załącznik nr 7 do protokołu.Przypomniał, iż komisja zajmuje się sprawą po otrzymaniu pisma mieszkańców, którzy chcą zlikwidowania przejazdu jak i też jego utrzymania .
p.Hinc- wnosi o skierowanie pisma do Przewodniczącego Rady Osiedla o przedstawienie opinii - uchwały Rady Osiedla odnośnie odblokowania bądź pozostawienia przejazdu przez ulicę Jelenią. Komisja prosi o dołączenie listy obecności wszystkich członków Rady Osiedla obecnych na posiedzeniu podczas opiniowania tej sprawy a także kopie zawiadomienia tych radnych, którzy nie uczestniczyli w posiedzeniu - do końca listopada br.
Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Tomasz Hinc |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2008/12/03 11:16:30 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/25 11:56:27 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/19 13:03:13 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/13 11:26:01 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/05 09:40:50 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/04 10:32:20 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/04 10:10:47 | modyfikacja wartości |
Beata Tubacka | 2008/11/04 09:43:45 | nowa pozycja |