przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/172/10
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 13 LIPCA 2010 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 06.07.br
3. Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. przetargu na nieruchomość gruntową o nr 100/14 Obręb 10 Dąbie przy ul. Bryczkowskiego
4. Wydanie opinii do skargi Przewodniczącego Rady Osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka na działania Prezydenta Miasta w sprawie braku ograniczeń przejazdu samochodów ciężarowych przez ul. Pieszą oraz wyrażenia zgody na inwestycję wytwórni asfaltu Eurovia bez wymaganej zgody Rady Osiedla
5. Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 38 i 39/2010
6. Przedstawienie zasad współpracy pomiędzy Prezydentem Miasta B. Chochulskim - Społeczną Komisją Mieszkaniową - Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 06.07.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /5-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. przetargu na nieruchomość gruntową o nr 100/14 Obręb 10 Dąbie przy ul. Bryczkowskiego


Przewodniczący Komisji P. Kęsik – przypomniał, że Komisja na posiedzeniu 29 czerwca br.  pozytywnie zaopiniowała wykaz nieruchomości 34/2010 w sprawie zbycia w przetargu nieograniczonym działek na terenie położonym przy ul. Bryczkowskiego. Wnioskodawczyni Pani Syrenicz-Tryburska, która wystąpiła do Komisji o  możliwość bezprzetargowego nabycia dzierżawionej dotychczas działki nr 100/14 przy ul. Bryczkowskiego,  odwołała się od stanowiska Komisji i wnosi o ponowne zajęcie się sprawą oraz o przeprowadzenie wizji lokalnej tego terenu.  Oddał głos wnioskodawcy.
P. E. Syrenicz-Tryburska  – podziękowała Komisji za decyzję, że do czasu rozstrzygnięcia przetargu będzie mogła utrzymać zabudowę na dzierżawionej działce. Jednocześnie odwołuje się od stanowiska Komisji w kwestii sprzedaży działek przy ul. Bryczkoiwskiego w przetargu nieograniczonym oraz nie odniesienia się Komisji do braku umieszczenia nieruchomości na planach widniejących oraz braku uwidocznienia zadrzewienia na tym terenie w kontekście stanu faktycznego i zadrzewień pokazanych na planach innych działek - załącznik nr 3 do protokołu.   Zwróciła się o do Komisji z prośbą o przeprowadzenie wizji  lokalnej tego terenu, która pozwoli na wydanie właściwej decyzji w tej sprawie. Przedstawiła historię dot. nabycia przez nią działki przy ul. Bryczkowskiego.  Stwierdziła, że została wprowadzona w błąd przy zawieraniu umowy dzierżawy na czas nieokreślony. 
Wiceprzewodniczący Komisji  W. Dąbrowski – zgłosił wniosek formalny  o przeprowadzenie wizji lokalnej tego terenu.   
Komisja w wyniku głosowania /6-za / jednogłośnie przyjęła ww. wniosek. Komisja powróci do sprawy po przeprowadzeniu wizji lokalnej (planowanej w II połowie sierpnia br. )


Ad. pkt. 4.
Wydanie opinii do skargi Przewodniczącego Rady Osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka na działania Prezydenta Miasta w sprawie braku ograniczeń przejazdu samochodów ciężarowych przez ul. Pieszą oraz wyrażenia zgody na inwestycję wytwórni asfaltu Eurovia bez wymaganej zgody Rady Osiedla


 P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) - wyjaśniła, że skarga w przedmiotowej sprawie została skierowana do Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności RM. Komisja ta uznała się za niewłaściwą do jej rozpatrzenia i odesłała skargę do Przewodniczącego RM z wnioskiem przygotowania opinii komisji merytorycznych w zakresie obejmującym zadania Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa oraz Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Na dzień dzisiejszy KGKiOś jest po przeprowadzeniu wizji lokalnej terenu i jest duże prawdopodobieństwo, że w najbliższy czwartek przyjmą uchwałę w sprawie uznania skargi za bezzasadną. Mecenas Sokulska stwierdziła, że nie bardzo widzi , aby Komisja Budownictwa mogła w tej sprawie coś zrobić, ponieważ merytoryczną komisją jest tu ewidentnie KGKiOŚ. Podkreśliła, że w  zakresie działania KBiM nie ma podstaw do zajęcia się tą sprawą.
Radny W. Dąbrowski – zapytał o kontrolę  nośności samochodów przejeżdżających przez ulicę Pieszą.
P. M. Przepiera (Dyrektor WGKiOŚ) – powiedział, że Wydział zajmuje się ta sprawą od wielu lat. Jednym z zarzutów było funkcjonowanie  obiektu wytwórni asfaltu i czy  funkcjonuje on prawidłowo. Drugi podnoszony aspekt  to przejazd samochodów ciężarowych przez  ul. Pieszą. W tej kwestii zlecono i przeprowadzono badanie nośności drogi, gdzie stwierdzono problem z ilością uczęszczanych samochodów ciężarowych. W tej chwili podejmowane są działania zwiększenia nośności tej drogi. Pan Przepiera poinformował, WGKiOŚ miał  wiele kontroli w tej sprawie, z których ostatnia przeprowadzona przez NIK stwierdziła, że nie można w tym postępowaniu stwierdzić żadnych niezgodności, a w badaniu formalno-prawnym wszystko było prowadzone w sposób właściwy. Jedyny problem to nośność drogi. W tym przypadku ZDiTM jest odpowiedzialny za drogi i musi tu wdrożyć system naprawczy.
Radny A. Ruciński – opinia z badań nośności ulicy Pieszej  mówi, że ilość samochodów ciężarowych przejeżdżających przez tą drogę nie powinna przekraczać 27 sztuk na dobę. Przypomniał, że firma Eurovia produkuje asfalt i to ona jest najbardziej zainteresowana kontynuowaniem swojej działalności na tym terenie. W takim przypadku Miasto powinno wywierać presję na firmę, która powinna poprawić nośność drogi i zapewnić sobie dalsze działanie. Prosi o przedstawienie postulatów mieszkańców ?
P. M. Przepiera (Dyrektor WGKiOŚ) – opinia z badań nośności drogi ulicy Pieszej mówi, że przejazd nie powinien przekraczać 35 samochodów wjeżdżających od ulicy Pieszej. Należy pamiętać, że nie jest to droga betonowa, ale asfaltowa. Zgodnie z prawem ruchu drogowego nie ma takiego przepisu, aby można było postawić znak, że przejechać przez daną drogę może tylko dana liczba samochodów. Postulaty mieszkańców dążą do jednego celu,  aby zamknąć  firmę Eurovia.
Radny A. Ruciński – należy doprowadzić do tego, aby firma funkcjonowała zgodnie z prawem tj. aby nie było przekroczenia dopuszczalnej nośności drogi.
P. M. Przepiera (WGKiOŚ) - wykonano zmianę organizacji ruchu oraz inne korekty  m.in. ograniczenie tonażu, ograniczenie prędkości oraz zwiększenie nośności drogi. Zabezpieczono na to środki finansowe i ZDiTM powinien wykonać te zadania w ciągu 4 m-cy. Tak naprawdę na tym terenie funkcjonują 4 firmy m.in. PKP i wszystkie uczęszczają tą drogą. Zwrócił uwagę, że jest to teren przemysłowy i musi być zapewniony dostęp do drogi publicznej zgodnie z prawem. Dziś na tej drodze nie dzieje się nic złego,  ponieważ nie ma tam takiego ruchu samochodowego. Firma Eurovia także partycypowała w przebudowie tej drogi.
P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) – stwierdziła, że jedna kwestia  to badanie, czy droga spełnia odpowiednią nośność,  a druga, czy Rada Miasta ma kompetencje do ustalenia oceny takiej nośności. Jej zdaniem Rada Miasta takiego prawa nie ma i zarzut jest w tym przypadku nieuzasadniony. Kwestie skargi należy pozostawić do rozpatrzenia KGKiOŚ.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - wobec uzyskanych wyżej wyjaśnień Dyrektora WGKiOŚ oraz Pani mecenas Sokulskiej poddał pod głosowanie następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie:
"Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM po rozpatrzeniu skargi Pana Mirosława Szczerbaka na działania Prezydenta Miasta w zakresie braku ograniczeń przejazdu samochodów ciężarowych przez ul. Pieszą oraz wyrażenia zgody na inwestycję wytwórni asfaltu Eurovia bez wymaganej zgody Rady Osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka - informuje, że na posiedzeniu 13.07.br przyjęła szczegółowe wyjaśnienia Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w ww. aspektach. Komisja stwierdziła, że nie ma żadnych kompetencji oraz prawa do zbadania nośności ulicy Pieszej, gdzie wszelkie uprawnienia ma tu jedynie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Kwestie rozpatrzenia skargi Komisja pozostawia do wyjaśnienia komisji merytorycznej, którą w tym przypadku jest Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska RM. "

Komisja w wyniku głosowania /5-za,2-wstrz./ przyjęła ww. stanowisko.


Ad. pkt. 5.
Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 38 i 39/2010


P. S. Jankowski (WGN) - szczegółowo omówił nw. wykazy nieruchomości.

  • Wykaz nieruchomości nr 38/2010 (ul. Hangarowa dz.nr 8/11 pow. 1477m2 - sprzedaż w drodze przetargu ustnego ograniczonego z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania jednej z nieruchomości bezpośrednio przyległych przy ul. Hangarowej - działka nr 4/2 i działka nr 8/10)  - załącznik nr 5 do protokołu.

Komisja w wyniku głosowania / 6-za/ jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała ww. wykaz nieruchomości.

  •  Wykaz nr 39/2010 (ul. Struga dz.nr 9/25 o pow. 1m2, dz nr 18/3 o pow.6m2 oraz dz.nr 12/13 o pow. 3m2 - bezprzetargowo w użytkowanie wieczyste z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej stanowiącej działki 84/1 i działki nr 85/3 i nr 85/5 Szczecin-Dąbie).- załącznik nr 6 do protokołu.


Komisja w wyniku głosowania / 6-za/ jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała ww. wykaz nieruchomości.


Ad. pkt. 6.
Przedstawienie zasad współpracy pomiędzy Prezydentem Miasta B. Chochulskim - Społeczną Komisją Mieszkaniową - Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych


Przewodniczący Komisji P. Kęsik – wyjaśnił, że dzisiejszy temat wyniknął z ze strony członków Społecznej Komisji Mieszkaniowej, którzy zgłaszali uwagi dot. braku właściwej współpracy z Prezydentem B. Chochulskim. Oddał glos Przewodniczącej SKM-u.

P. E. Krawczak (SKM) – powiedziała, że przez większość czasu SKM nie miało większych zastrzeżeń do współpracy z Miastem. Problem pojawił się w maju br, kiedy ZBiLK poinformował nas, że dostaniemy do zaopiniowania ok. 500 wniosków o zmianę mieszkań komunalnych na nowe z STBS. Jednak nie doczekaliśmy się tych wniosków i dostaliśmy je dopiero 2 czerwca, nie mając żadnych wytycznych od Prezydenta Miasta o tym zleceniu do wykonania. Ilość tych wniosków przekroczyła roczne rozpatrywanie wniosków przez SKM. Ustalonym terminem na zakończenie rozpatrzenia tych wniosków był koniec czerwca br. Ustaliliśmy, że spotkania SKM będą się odbywały częściej i przyśpieszyliśmy nasze prace, ale w międzyczasie pracownik WGN-u dostarczył nam kolejne sprawy do rozpatrzenia w sprawie umorzeń. Pomimo tego staramy się sprostać wszystkim powierzonym nam zadaniom. Największym problemem jest fakt, że 23 czerwca Pan Prezydent podjął decyzję , że zwiększa ilość maksymalnych posiedzeń SKM do 6, a my do tego dnia mieliśmy już wyczerpany limit. Skończyliśmy opiniować wnioski STBS-u i zostały wnioski dot. umorzeń. SKM stwierdza, że tak współpraca nie może wyglądać, że nie mamy dyspozycji pisemnej Prezydenta Miasta . Chcieliby wcześniej wiedzieć, jakie zostaną nam zlecone wnioski i na jakich zasadach mamy je opiniować.

P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) – stwierdził, że w kwestii rozpatrywania wniosków o przydział mieszkania komunalnego bardzo ważna jest rzetelność i poczucie mieszkańca, że Społeczna Komisja Mieszkaniowa jest ciałem społecznym.. Przypomniał, że to za namową radnych Rady Miasta postanowiono nałożyć niewielką opłatę za pracę w SKM. Zachęcił do zapoznania się z regulaminem pracy SKM, gdzie wyraźnie jest zapisane, że za zlecenia pracy dla SKM odpowiada Dyrektor ZBiLK. Jest tam także zapis, że Prezydent może podjąć stanowisko w kwestii większej ilości płatnych posiedzeń. Przy czym należy pamiętać, że SKM nie jest to ani rada nadzorcza ani praca na pełny etat. Rozumie, że teraz członkowie SKM są bardziej dociążeni pracą, ale jest to tymczasowe. Uznał, SKM powinno wydawać opinię do wniosków o przydział mieszania z zasobów STBS. Jeśli chodzi o umorzenia, to takie zadanie nałożyła Rada Miasta. Jeśli chodzi o kwestie wynagrodzenia za pracę w SKM to regulamin jasno mówi, że za posiedzenia członkowie SKM nie pobierają wynagrodzenia. Po rozmowach z radnymi doszliśmy jednak do wniosku, że przecież zależy nam na jakości pracy SKM i pojawiło się pewne wynagrodzenie, przy czym liczba płatnych posiedzeń nie mogła przekroczyć 6 spotkań. Rozumie, że SKM pragnie, aby Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień i oczekuje zwiększania ilości płatnych posiedzeń ?

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – wszyscy dobrze wiemy dlaczego SKM zajmuje się przydziałem mieszkań z zasobów STBS-u, ponieważ przy przydziale nowych mieszkań wybudowanych przez STBS na osiedlu „Przy Parku” doszło do nadużyć ze strony pracowników ZBiLK-u . Nie było by też tematu zwrotu bonifikat za sprzedane mieszkania komunalne, gdyby nie kontrola CBA. Stwierdził, że Pan Prezydent nie robi żadnej łaski, że SKM zajmuje się tymi sprawami.


P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) – stwierdził, że radny Kęsik dokonał nadużycia, ponieważ nie ma żadnego wpływu zwrot bonifikat do spraw rozpatrywanych przez SKM. Podkreślił, że SKM ma tylko okresowo zwiększoną pracę. Zdawał sobie sprawę z ilości rozpatrywanych wniosków, dlatego nie kierował w tym czasie wniosków o przyśpieszanie mieszkań. Żadnej łaski nikomu tu nie robi. Państwo w SKM dobrowolnie pracują i zapisali się do SKM-u biorąc pod uwagę pierwotne zapisy regulaminu. Stwierdził, że wszystkie zaistniałe problemy można rozwiązać w sposób cywilizowany. Rozumie, że wpłynie wniosek ze strony Dyrektora ZBiLK-u o zwiększenie ilości płatnych posiedzeń SKM. Jeśli tylko taki wniosek wpłynie to go rozpatrzy.

P. E. Krawczak (SKM) – przypomniała, że przez dwie kadencje członkowie SKM-u otrzymywali diety z wyjątkiem radnych, pracujących w SKM i wtedy, jako jedyna radna pracowała w SKM społecznie. Podkreśliła, że to nie jest problem, skoro członkowie SKM brali nawet urlopy w swojej pracy, aby wykonać zlecone zadania. Chodzi tylko o sprawy zaległe i nowe wnioski, które zostały dostarczone nagle w dużych ilościach. Zaznaczyła, że SKM potrafi dobrze planować pracę i ją dobrze wykonać, ale nie ja teraz, w zbyt krótkim terminie. Wyjaśniła, że składała formalny wniosek o zwiększenie płatnych posiedzeń SKM 17 czerwca br. i ma informację, że Pani Dyrektor ZBiLK-u była z tym wnioskiem u Pana Prezydenta Chochulskiego.

P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) - uważa, że SKM powinna pracować tak dobrze, jak dotychczas pracowała. Nie może być tak, że SKM stwierdzi, że będzie pracować dopiero po zwiększeniu płatnych posiedzeń.

Radny W. Dąbrowski – stwierdził, że cokolwiek złego się dzieje w Mieście to Prezydent Chochulski zrzuca winę na radnych. Prezydent powinien się poczuwać do opieki i nadzoru nad SKM, która wykonuje jedną z najważniejszych zadań w mieście. Unika Pan skutecznie udziału w posiedzeniach Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM. Stwierdził, że nie podoba się mu traktowanie przez Prezydenta członków SKM-u oraz ton, w jakim się do nich zwraca. Poprosił o stwierdzenie, że żaden wniosek SKM-u o zwiększenie płatnych posiedzeń, nie wpłynął do formalnie do Prezydenta Chochulskiego.

P. B. Chochulski – potwierdził, że taki wniosek formalnie do niego nie wpłynął. Jeśli są jakieś problemy w SKM-ie, to oczekuje wniosku o spotkanie.

P. Ł. Plaugo (SKM) – pierwsze sygnały do Prezydenta o naszych problemach pojawiały się 25.06.br. Prezydent nie podjął wtedy żadnych decyzji w sprawie pracy SKM-u. Ponadto SKM nie otrzymała żadnej informacji o nowym zarządzeniu Prezydenta, o którym dowiedziała się od sekretarki ZBiLK-u i sama zrobiła sobie jego kopię. Zwróciła uwagę, że każda z rozpatrywanych spraw przez SKM jest wyjątkowa i zarzucanie Komisji braku organizacji było dużym nietaktem.

P. Woźniak (SKM) – dodał, że członkowie Komisji przychodzą i pracują po wiele godzin. Niejednokrotnie przy rozpatrywaniu wniosków, mamy różne zdania. Na podstawie otrzymanych i zebranych informacji studiujemy daną sprawę wiele czasu.


P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) – prosi, aby SKM złożyła formalny wniosek. Podkreślił, że do niego także i do Pani Dyrektor ZBiLK trafiają trudne wnioski i każda decyzja musi być tu mocno ważona. Podziękował członkom SKM-u za ciężką pracę. Stwierdził, że skoro kwestię dot. przedłużenia czasu pracy udało się rozwiązać, to na pewno znajdzie się też rozwiązanie dla tej sytuacji .

Radny P. Juras – stwierdził, że temat polityki mieszkaniowej Miasta powinien się znaleźć w porządku obrad jednej z sesji RM. Podziękował członkom SKM za trudną i wyczerpującą pracę. Jeśli Prezydent stawia tezę, że SKM dziś przyszło po pieniądze, to jest to niewłaściwe jej traktowanie. Zapewnił, że radni postarają się pomóc w tej sprawie..

P. S. Baryluk (SKM) – gdybyśmy wiedzieli, że w maju br. wpłynie 500 wniosków do rozpatrzenia to nie byłoby problemu. Ale nie otrzymujemy żadnych pism, ani informacji o planowaniu nam pracy. Każda sprawa jest indywidualnie głosowania, często są to ludzkie dramaty i nie można takich wniosków rozpatrywać zbyt pochopnie.

P. Ł. Plaugo (SKM) – stwierdziła, że do dzisiejszego spotkania nie było podstawą wynagrodzenie członków SKM, ale wyjaśnienie, na ile tak komisja jest potrzebna przed wyborami ? Bo może weryfikacja obywateli jest nie wskazana przed samymi wyborami. To wszystko spowodowało dzisiejszy konflikt.

P. B. Chochulski (Z-ca Prezydenta Miasta) – jeśli chodzi o weryfikację kolejki mieszkaniowej, to jest tam sporo osób, wykorzystujących system i część osób niezaradnych życiowo. Pierwsza weryfikacja powinna być zrobiona w sposób ostrożny, tak aby wykluczyć błędy i je skorygować.

Radny A. Ruciński – stwierdził, że ani jedno słowo nie padło w temacie nowego projektu uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczecin. 

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zwrócił się do radnych z Komisji Budownictwa o zapoznanie się projektem tego projektu uchwały  w celu zajęcia się nim pod koniec sierpnia br. Oczekuje, że SKM złoży formalny wniosek do Prezydenta Miasta o zwiększenie płatnych posiedzeń z 6 do 9 i oczekuje przychylności Prezydenta w jego rozpatrzeniu.








 


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2010/07/06, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2010/08/10 12:23:00
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2010/08/10 12:23:00 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/07/27 09:21:46 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/07/27 09:21:33 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/07/06 12:41:48 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/07/06 12:20:49 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2010/07/06 11:43:41 nowa pozycja