PROTOKÓŁ NR 0063-7/35/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I SAMORZĄDNOŚCI
Z DNIA 10 MARCA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Hinc - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Informacja przedstawicieli Miasta Szczecina w sprawie lokatorów budynku przy ul.Tartacznej 7 w Szczecinie. |
4. | Omówienie kryteriów w sprawie zasad rozdysponowania środków przeznaczonych dla Rad Osiedla na rok 2008-zgodnie z pismem w załączeniu. |
5. | Nazewnictwo ulic-podjęcie decyzji w sprawie wniosków skierowanych do komisji /pisma w załączeniu/. |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Komisja w wyniku głosowania : za - 9 / jednogłośnie / przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 25 lutego bez zmian.
Ad. pkt. 3.
Informacja przedstawicieli Miasta Szczecina w sprawie lokatorów budynku przy ul.Tartacznej 7 w Szczecinie.
p. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Spółdzielca” p. A. Kućko –jako spółdzielnia przejęli budynek w roku 1993 od Szczecińskiej Kopalni Surowców Mineralnych, w roku 2001 wystąpili di miasta o zabezpieczenie mieszkań dla najemców tego obiektu , który jest zdewastowany. Niestety jako spółdzielnia nie mają żadnych praw do tego budynku bowiem stoi ona na terenie Skarbu Państwa a wieczystym użytkownikiem jest prywatna firma. Mieszkańcom tego obiektu należy się pomoc , bowiem do tej pory nie posiadali gazu i prądu,zyja w trudnych warunkach.
p. Karut- problem jest złożony – prąd już jest, ale budynek jest w katastrofalnym stanie, jako komisja powinniśmy zastanowić się nad znalezieniem pomocy nie tylko prawnej ale i materialnej, aby pomóc mieszkańcom budynku.
p. Wajdziak- właścicielem terenu jest Skarb Państwa a wieczystym użytkownikiem jest prywatna spółka, po stronie gminy brak jest tytułu do wykonywania jakichkolwiek nakładów. Jedyna forma prawna jaką miasto może zaoferować to pozyskanie środków z opieki społecznej– poprzez MOPR. Nie znamy stanowiska właściciela. Jeżeli chodzi o lokale socjalne– możliwości miasta są bardzo niewielkie, przyspieszenie może nastąpić poprzez SKM. Nie ma żadnego formalnego wniosku globalnego o zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych lokatorów budynku przy ul.Tartacznej.
p. Hinc-poprosił mieszkańców o przekazanie Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa R.M. swoich wniosków o przydział mieszkań, w ramach komisji poprosi o zajęcie się sprawą. Podkreślił, iż gmina nie może czynić żadnych nakładów inwestycyjnych na nie swoim terenie.
p. Karut- czy miasto będzie planowało pierwokup tego budynku ?
p. Wajdziak- jak syndyk będzie sprzedawał obiekt miasto może skorzystać z prawa pierwokupu– ale nie ma ostatecznej decyzji. Poinformował, iż sprawdzi na jakim etapie realizacyjnym są wnioski o przyspieszenie przydziału mieszkania komunalnego w SKM dla lokatorów budynku przy ul.Tartacznej.
p. Hinc-zwrócił się do Wiceprzewodniczącego Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej p.A.Karuta celem przedstawienia sprawy objęcia pomocą społeczną mieszkańców ul. Tartacznej na tejże komisji a także przedstawienia na Komisji BP i S sprawozdania.
p. Wajdziak- zobowiązał się do wystąpienia do syndyka z zapytaniem na jakim etapie jest przejęcie przez niego tego obiektu.
Na tym Komisja zakończyła dyskusję w sprawie nie zajmując stanowiska.
Ad. pkt. 4.
Omówienie kryteriów w sprawie zasad rozdysponowania środków przeznaczonych dla Rad Osiedla na rok 2008-zgodnie z pismem w załączeniu.
Wprowadzenia do tematu dokonała p.I.Błachowiak – Kierownik RSO – materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr do protokołu, poinformowała iż w budżecie miasta została wyodrębniona kwota 350 tys. zł. z przeznaczeniem na inicjatywy Rad Osiedla, proponuje podział środków wg. kryteriów dzieląc je na: 1) zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży / poprawa bezpieczeństwa/, 2) integracja mieszkańców.
Komisja w wyniku głosowania : za – 9 / jednogłośnie / postanowiła powołać zespół w składzie: p. A. Karut i p.T. Kalina i p. P.Juras celem przygotowania propozycji pisma wraz z podziałem na kryteria , które zostanie przedłożone Radom Osiedla.
p.T.Hinc- zwrócił, uwagę, iż nie zgadza się aby środki RO były przeznaczone na budowę nowych boisk sportowych. Posiada wiedzę, iż taką inicjatywę prezentuje Komisja Sportu – jego zdaniem środki winny być wykorzystane zgodnie z budżetem miasta i przeznaczone na cele statutowe rad .
p. R. Walaszkowski Przewodniczący Rady Osiedla Majowe-Kijewo – prosi o niezamykanie drogi budowy boisk
p.T.Hinc- drobne remonty np. ogrodzenia boisk rekreacyjnych na terenie RO nie budzą jego sprzeciwu –jednak budowa nowego obiektu pochłonie znaczna sumę środków , które mogą być wydatkowane na inny cel. Ponadto jest to zadanie inwestycyjne.
p. Hinc- wnosi o stworzenie bazy danych przez Referat Samorządów Osiedlowych, która będzie zawierała inicjatywy i wnioski Rad Osiedla do budżetu miasta na dany rok kalendarzowy a także inicjatywy zgłaszane poza procedurą budżetową. Wnosi także o przedstawienie w cyklu kwartalnym w/w danych.
Komisja w wyniku głosowania: za – 9 /jednomyślnie / przyjęła w/w wniosek
Ad. pkt. 5.
Nazewnictwo ulic-podjęcie decyzji w sprawie wniosków skierowanych do komisji /pisma w załączeniu/.
Obecna na posiedzeniu Komisji /posiadająca stosowne upoważnienia od wszystkich właścicieli działek do reprezentowania ich na komisji /, przedstawicielka wnioskodawców p. Iwona Greczycho uzasadniła swój wniosek poinformowała, iż nazwa została uzgodniona ze wszytkimi właścicielami i otrzymała pozytywną opinię Rady Osiedla SKOWLIN/dokumenty stanowią załącznik nr 4 do protokołu/
p. W. Wnuk-Geodeta Miasta – nie wyraża sprzeciwu do w/w nazwy, która nie powiela się na terenie miasta a także pozytywnie opiniuje przebieg geodezyjny ulicy.
Następnie komisja w wyniku głosowania : za – 8 / jednogłośnie / pozytywnie rozpatrzyła wniosek właścicieli drogi wewnętrznej o nadanie imienia „ Nad Bogdanką”. Komisja zgodnie z procedurą postanowiła przesłać wniosek do Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Komisji Edukacji i Kultury R.M. z prośbą o opinię.
Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z treścią pism skierowanych do komisji w sprawie nazewnictwa ulic: / załącznik nr 5 /
· wniosek radnego J. Sieńki dot. zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na ul. Abp. Kazimierza Majdańskiego,.
· Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych wyrażający negatywną opinię odnośnie zmiany nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia
· Polskiego Stowarzyszenia Patriotycznego KONTRA 2000 stanowiącego wniosek o zmianę nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na rotmistrza Witolda Pileckiego Polskiego Stowarzyszenia Patriotycznego KONTRA 2000 o zmianę nazwy ulicy Ofiar Oświęcimia na Bronisława Zientali,
Komisja w wyniku głosowania : za – 6 / jednogłośnie / na wniosek radnych :p. P. Jurasa i T. Kaliny postanowiła przesłać wszystkie wnioski do Rad Osiedla z tego terenu celem zapoznania mieszkańców ulicy z wnioskami i przedstawienie ich opinii odnośnie proponowanych zmian.
p. T. Geodeta- zwrócił uwagę na fakt, iż mieszkańcy miasta nie są zwalniani z opłat za zmianę dokumentów wynikających ze zmiany nazwy, przy ostatniej uchwale RM podjęła taką decyzję ale zwolnieni dotyczyło tylko opłat, które ponosi miasta. W związku z powyższym jego wydział otrzymuje mnóstwo faktur i rachunków wynikających ze zmiany wszystkich dokumentów .
p. Hinc- przyjął w/w uwagę do wiadomości uchwala nie została doprecyzowana – radnym chodziło tylko o pokrycie kosztów związanych ze zmianą meldunku.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja po zapoznaniu się z wnioskiem Rady Osiedla Niebuszewo-Bolinko, Zawadzkiego -Klonowica, Pogodno, Niebuszewo, Żelechowa postanowiła skierować go do Komisji Edukacji i Kultury R.M. z prośbą o podjęcie inicjatywy realizacji wniosku " Sprzątanie Świata" w ramach środków finansowych Wydziału Oświaty. Komisja stoi na stanowisku, iż w akcję winny zostać zaangażowani Dyrektorzy Szkół z terenów w/w osiedli. Jednocześnie komisja prosi o informację Referat Samorządów Osiedlowych o możliwości finansowania wniosku.
Komisja w wyniku głosowania: za – 9 /jednomyślnie / przyjęła w/w wniosek
Następnie komisja zapoznała się z pismem Rady Osiedla Bukowe -Klęskowo w sprawie budowy zatok autobusowych przy ul. Kolorowych Domów / stanowi załącznik nr 6 do protokołu/
p.J.Rajkiewicz- zobowiązała się do dokonania wizji lokalnej przedmiotowego terenu, po dokonaniu analizy przekaże go do realizacji do ZDiTM / powiadomi RO o sposobie załatwienia sprawy/.
Komisja przyjęła do wiadomości treść pisma nie zajmując stanowiska- w sprawie lokalu mieszkalnego położonego przy ul.Kołłątaja 26/12 w Szczecinie /pismo stanowi załącznik nr 7 do protokołu/.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | | Przewodniczący Komisji |
  |
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | | Tomasz Hinc |
IInformacja o wytworzeniu danych dla stronyV Lista zmian na stronie
udostępnił: BRM,
wytworzono: 2008/02/25,
odpowiedzialny/a: Beata Tubacka,
wprowadził/a: Beata Tubacka,
dnia: 2008/03/11 14:17:50
Historia zmian:
Wprowadził |
Data modyfikacji |
Rodzaj modyfikacji |
Beata Tubacka |
2008/03/11 14:17:50 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/03/11 11:24:06 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/02/29 09:04:27 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/02/28 08:59:44 |
modyfikacja wartości |
Beata Tubacka |
2008/02/25 13:57:04 |
nowa pozycja |