PROTOKÓŁ NR 0063-4/79/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 12 CZERWCA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 29.05.br |
3. | Rozpatrzenie wniosku Spółki GRAZ o zmianę zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w rejonie Nowe Miasto-Potulicka w Szczecinie |
3. | Rozpatrzenie wniosku o scalenie nieruchomości nieruchomości: lokalu użytkowego przy ul. Libelta 62/1 z lokalem 62/2 w Szczecinie |
4. | Rozpatrzenie sprawy Komitetu Zbrojeniowego Filipinki w sprawie wstrzymania wydawania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych przy ul. Filipinek i Białej Mewy z powodu braku instalacji odprowadzającej wody opadowe |
4. | Rozpatrzenie sprawy dot. udzielenia pomocy finansowej na prowadzone prace remontowe Kościoła Farnego przy ul. Bogurodzicy 3A Miasta Szczecina |
5. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta w dniu 16.06.br |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad dodatkowych dwóch tematów:
- Rozpatrzenie wniosku Spółki GRAZ o zmianę zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w rejonie Nowe Miasto-Potulicka w Szczecinie
- Rozpatrzenie sprawy Komitetu Zbrojeniowego Filipinki w sprawie wstrzymania wydawania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych przy ul. Filipinek i Białej Mewy z powodu braku instalacji odprowadzającej wody opadowe.
Komisja przyjęła ww. wniosek przez aklamację.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 03.06.br
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania / 7-za,2-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku Spółki GRAZ o zmianę zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w rejonie Nowe Miasto-Potulicka w Szczecinie
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał członków Komisji z wnioskiem Spółki GRAZ - załącznik nr 3 do protokołu. Zapytał Dyrektora BPPM, na jakim etapie toczą się prace nad zmianami do planu w rejonie Nowe Miasto-Potulicka.
P. A. Nawacka (BPPM) - wyjaśniła, że Biuro jest na etapie końcowych prac w celu zamknięcia tego planu i przygotowania stosownego projektu uchwały, w niedługim czasie Radzie Miasta.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - wobec uzyskanej informacji, zgłosił wniosek formalny o wystąpieniu Komisji z wnioskiem do Prezydenta B. Chochulskiego o zmianę zapisu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w rejonie Nowe Miasto - Potulicka (zgodnie z załączonym wnioskiem Spółki GRAZ). Jednocześnie Komisja wnosi o przedstawienie przedmiotowego projektu uchwały do zaopiniowania na najbliższą sesję Rady Miasta.
Komisja w wyniku głosowania / 5-za,2-przeciw/przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie sprawy Komitetu Zbrojeniowego Filipinki w sprawie wstrzymania wydawania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych przy ul. Filipinek i Białej Mewy z powodu braku instalacji odprowadzającej wody opadowe
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał Komisję z pismem Komitetu Zbrojeniowego "Filipinki" - załącznik nr 4 do protokołu. Oddał głos wnioskodawcom.
Wnioskodawcy - przedstawili problem związany z wstrzymaniem dla nich pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych na działkach przy ul. Filipinek i Białej Mewy. Przeszkodą jest brak instalacji odprowadzającej wody opadowe. Poprosili Komisję o pomoc, ponieważ wydali pieniądze, pobrali kredyty i nie mogą się budować na swoim terenie.
P. W. Rabińska (WUiAB) - potwierdziła, że jest to prawdą, co mówią wnioskodawcy. Poinformowała, że w tej chwili odbywa się spotkanie w tej sprawie w WGKiOŚ. Jeśli na tym spotkaniu zapadną decyzje o budowie kanalizacji deszczowej i ZWiK o tym zapewni, to wtedy będzie można wydać pozwolenie na budowę.
P. A. Nawacka-Górzeńska (BPPM) - dodała, że w tej sprawie znacząca jest opinia geologa i dlatego znalazł się tu zapis w planie bez tymczasowości zabudowy przy braku zapewnienia innej możliwości alternatywnej rozwiązania tego problemu.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - odczytał stanowisko Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w tej sprawie o wniesienie zmiany do obowiązującego planu dla tego obszaru, która umożliwi wydanie tymczasowych pozwoleń na budowę.
Radny J. Posłuszny - zapytał, dlaczego nie można wprowadzić zapisu o tymczasowości wydania pozwolenia na budowę.
Wnioskodawcy - zwrócili uwagę, że od momentu wprowadzenia obowiązującego planu na ten teren zostało wydanych szereg pozwoleń na budowę, pomimo problemu deszczówki. Zapytali, dlaczego część mieszkańców nawet z ul. Filipinek otrzymało pozwolenia na budowę, a cześć nie. Proszą o wprowadzenie zapisu do planu, aby do czasu wybudowania kanalizacji deszczowej Miasto wydało tymczasowe pozwolenia na budowę.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek o wszczęcie w trybie pilnym procedury zmian Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu "Warszewo-Kredowa" w Szczecinie przyjętego Uchwałą Nr XIII/347/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 17 września 2007r. polegająca na dopuszczeniu możliwości tymczasowych rozwiązań odprowadzenia wód gruntowych na tym terenie, co umożliwi mieszkańcom rozpoczęcie budowy domów.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie wniosku o scalenie nieruchomości nieruchomości: lokalu użytkowego przy ul. Libelta 62/1 z lokalem 62/2 w Szczecinie
P. K. Donajska (Wnioskodawca) - przedstawiła swoja prośbę o scalenie pustego od wielu lat lokalu użytkowego przy ul. Libelta 62/1 z ich lokalem 62/1. Wyjaśniła, że przedmiotowy lokal, pozostaje bez właściciela z uwagi na niesprzyjające położenie samego lokalu tj. brak dojazdu i miejsc parkingowych. Ponadto lokal jest nieogrzewany, zniszczony i ulega dalszej dewastacji. Przedstawiła problem remontu dachu, na który Miasto nie ma środków finansowych oraz planowanej rozbiórki przybudówek - załącznik nr 5 do protokołu.
P. A. Kalina-Dzwonkowska (WGN) - przedstawiła stan techniczny omawianego lokalu o pow. 262m2 + przybudówki. Przyznała, że wcześniejsze przetargi na najem lokalu nie dały rezultatu, a ostatni przetarg wykazał jednego oferenta, który do 30.06.br powinien zawrzeć umowę.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - wobec uzyskanych informacji, zaproponował, że jeśli nie zostanie zawarta umowa na najem przedmiotowego lokalu Komisja powróci do sprawy.
Komisja przyjęła ww. propozycję przez aklamację.
Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie sprawy dot. udzielenia pomocy finansowej na prowadzone prace remontowe Kościoła Farnego przy ul. Bogurodzicy 3A Miasta Szczecina
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - przedstawił pismo Proboszcza Kościoła Farnego Miasta Szczecina z prośbą o udzielenie pomocy przy remoncie wnętrza Kościoła -załącznik nr 6 do protokołu. Zapytał, jaka kwota jest potrzebna na ten cel z budżetu Miasta.
P. M. Gwiazdowska (MKN) - wyjaśniła, że wniosek w tej sprawie wpłynął w kwietniu tego roku. Rekonstrukcja polichromii wynosi 860 tys. zł. Wniosek został odrzucony i złożony ponownie. Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków, dofinansowaniu nie podlegają prace, w których dofinansowanie prac konserwatorskich wynosi ponad 50%. Proboszcz został poproszony o przekazanie informacji nt. kosztorysu obiektów ruchomych, które można uwzględnić w dofinansowaniu. Dodała, że Proboszcz otrzymał wcześniej pozwolenie na budowę i prace konserwatorskie już trwają. Wysunęła propozycję wizji lokalnej obiektów sakralnych w Szczecinie, dofinansowanych z budżetu Miasta na prace remontowo-konserwatorskie.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek o poparcie inicjatywy udzielenia pomocy finansowej dla Kościoła Farnego Miasta Szczecina na prowadzone prace remontowe w celu odtworzenia polichromii. Jednakże dofinansowanie z budżetu Miasta musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i po przedstawieniu kosztorysu planowanych prac remontowych w Kościele.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek o przeprowadzenie wizji lokalnej obiektów sakralnych dofinansowanych z budżetu Miasta na cele remontowo-konserwatorskie : Kościół Farny ul. Bogurodzicy 3a, Cerkiew Zygmunta Starego i Parafia Rzymsko-Katolicka P.w.Św.Siostry Faustyny Kowalskiej ul. Kościelna 4 Szczecin
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.
Ad. pkt. 7.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta w dniu 16.06.br
Komisja przystąpiła do opiniowanie projektów uchwał o następujących numerach:
-
130/08 – w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce – Słowieńsko” pod nazwą „Gumieńce - Słowieńsko 2” w Szczecinie;
P. A. Sokołowska (BPPM) -wyjaśniła, że uchwała jest ta sama, a jedynie zmienia się załącznik graficzny.
Komisja w wyniku głosowania / 7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
P. A. Sokołowska (BPPM) - powiedziała, że uchwała jest uzupełnieniem poprzedniej uchwały o korektę dot. posadowienia stacji transformatorowych.
Komisja w wyniku głosowania / 7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
P. A. Sokołowska (BPPM) - wskazała przedmiotowy teren na mapie geodezyjnej. Przedmiotowy projekt uchwały porządkuje przestrzeń już zainwestowaną w funkcje mieszkalne i usługowe. Główne zadania planu to:
- ochrona Parku Andersa przy ul. Wojciecha,
- urządzenie na otwartym obszarze wzdłuż al. Wojska Polskiego placu miejskiego, zagospodarowanego w zieleń, małą architekturę i ogródki gastronomiczne. W związku z tym planowana jest likwidacja w ciągu 2 lat reklam i budek handlowych,
- pozostawienie ul. Bogusława jako ciąg pieszy, w tym zakaz umieszczania ogródków gastronomicznych na środku deptaka pieszego.
- Szkoła Króla Maciusia zostaje dopuszczona się do dalszego funkcjonowania.
Następnie omówiła uwagi, jakie wpłynęły do planu w tym, te które zostały uwzględnione: budowy osłon śmietnikowych, likwacja komórek wewnątrz podwórek, budowa parkingu przy szkole Króla Maciusia przez SCR na 250 miejsc postojowych oraz boisko i tereny zieleni.
Radny W. Dąbrowski - poruszył problem zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc postojowych na osiedlu mieszkaniowym przy ul. Mazurskiej. Jego zdaniem WUiAB powinno zobligować SM Widok do zwiększenia ilości miejsc postojowych na inwestowanym terenie.
P. A. Sokołowska (BPPM)- wyjaśniła, że wszystkie nowe inwestycje maja wydane warunki zabudowy wg. zasady: jedno miejsce postojowe do jednego mieszkania. Ale w centrum Miasta odstępuje się od tej zasady z uwagi na brak powierzchni.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
P. M. Głogowska (BPPM) - wyjaśniła, że obszar, będący przedmiotem planu w większości jest już zainwestowany. Głównymi zadaniami planu jest przekształcenie istniejącej zabudowy w jednolitą zabudowę z ustaleniem wytycznych dla nowej zabudowy, pozostawienie istniejącej zieleni, nowe realizacje to tereny po ogrodach działkowych. Podkreśliła, że przez sam środek osiedla przebiega obwodnica śródmiejska. Przedstawiła wniesione uwagi do planu, które skupiły się na terenie boiska Stali Stocznia, ulicy Warcisława, Rapackiego i Lompy.
Radna J. Lemm - poruszyła sprawę nie zawsze koniecznej wycinki istniejącego drzewostanu przy prowadzonych inwestycjach.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
P. S. Jankowski (WGN) - powiedział, że projekt uchwały proponuje sprzedaż trzech nieruchomości, które posiadają obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Podkreślił, że nieruchomości te mają duże zainteresowanie potencjalnych nabywców, a ich zbycie pomoże pozyskać środki finansowe do budżetu Miasta.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania /3-za,3-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2008/06/17 15:23:52 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/06/13 14:30:24 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/06/06 09:09:23 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/06/03 11:39:01 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/05/30 10:43:09 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/05/27 11:10:08 | nowa pozycja |