przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/125/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 2 WRZEŚNIA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Informacja Wydziału Oświaty nt. arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli.
4. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekt o numerze 22/09, 184/09).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 24.08.09 przyjęty został w głosowaniu - jednomyślnie za, bez uwag.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 15.07.09 przyjęty został w głosowaniu - jednomyślnie za, bez uwag.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.07.09 przyjęty został w głosowaniu - jednomyślnie za, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Informacja Wydziału Oświaty nt. arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli.


L. Rogaś – Dyrektor Wydziału Oświaty - przypomniała, że arkusz organizacyjny jest zatwierdzany na dany rok szkolny. Zatwierdzana jest w nim ilość etatów, a Wydział Oświaty nie ingeruje w to, ile ma być pracowników na poszczególnych stanowiskach niepedagogicznych. W tym roku wpłynęło b. dużo wniosków dot. zwiększenia etatów, w wielu wypadkach nie było w nich uzasadnienia a jedynie prośba o przywrócenie stanu z minionego roku szkolnego. Ad. wnioski dot. administracji i obsługi – przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę wielkość szkoły: uwzględniano fakt, że przy małej liczbie dzieci i oddziałów, konsekwentnie szkoła otrzymywała proporcjonalnie małą liczbę etatów niepedagogicznych. Tam najczęściej brakuje na szatniarkę, woźną czy sprzątaczkę. Porównywano również liczbę uczniów i oddziałów w każdej szkole do minionego roku, oraz to co szkoła już otrzymała ponad standard. Analizowano subwencje, jakie szkoła otrzymała, ilość pomieszczeń (np. biblioteki), brano pod uwagę również bezpieczeństwo uczniów (baseny, obiekty sportowe, osoby przeprowadzające dzieci przez ulice tzw. "pomarańczki"), dodatkowe zadania prowadzone przez szkołę (np. ODN funkcjonujący w ZCE). Nie rozpatrywano etatów w stołówkach, świetlicach i internatach ponieważ nie wszyscy uczniowie danej szkoły korzystają z ich usług. Etaty będą tam uzupełniane na podstawie rzeczywistej liczby uczniów korzystających z ich usług.Ad. etaty pedagogiczne - zostały utworzone dodatkowe oddziały tam, gdzie jest b. dużo chętnych i wysoki próg punktowy. W kilku przypadkach nie zostały zamknięte oddziały, do których jest mniej chętnych niż miejsc (liczba uczniów rokowała, że uda się uzupełnić stan klasy). Dodatkowo w szkołach podstawowych pod koniec sierpnia zaczęły zapisywać się dzieci do klas 0 i 1 i trzy takie klasy zostały dodatkowo utworzone. Podjęto też uchwałę o możliwości zmniejszenia pensum nauczycielowi, który pełni jednocześnie inne obowiązki w placówce – dotyczy to m.in. przedszkoli, gdzie nie utworzono etatu wicedyrektora.  Wnioski dyrektorów nadal wpływają, decyzje są podejmowane na bieżąco.

P. Bartnik – zapoznał radnych z treścią pisma Związku Zawodowego Pracowników Oświaty Niebędących Nauczycielami (załącznik nr 3 do protokołu) oraz Związku Zawodowego Nauczycielstwa Polskiego (załącznik nr 4).

L. Rogaś – poinformowała, że odpowiedź na to pismo jest już w podpisie u Prezydenta Miasta. Zauważyła, że w Szczecinie również liczba etatów niepedagogicznych jest uzależniona od liczby dzieci i oddziałów – jest liczona pośrednio liczbą etatów pedagogicznych. Z kolei zasada uzależniająca liczbę pracowników stołówki od liczby wydanych obiadów czy pracowników sprzątających od powierzchni placówki,  jest jej zdaniem jak najbardziej logiczna.

T. Kalina – podała przykład Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, gdzie zatrudnionych jest 100 nauczycieli (liczba wynika z indywidualnych zajęć muzycznych), co skutkuje 24 osobami z obsługi. Szkoła podstawowa o podobnej liczbie uczniów, liczyć może jedynie na ok. 10 etatów niepedagogicznych, Poprosiła o zestawienie danych dot. przedszkoli i szkól podstawowych: arkusze organizacyjne po zmianach, stan aktualny.

L. Rogaś – zwróciła uwagę na fakt, że szkoła muzyczna to de facto dwie placówki, szkoła pracuje od rana do godz. 19-20 realizując podstawę programową, i tam jest konieczność zapewnienia obsługi aż do wieczora. Inne szkoły, w których zajęcia trwają równie długo, nie realizują podstawy programowej, a zajęcia dodatkowe są zwykle finansowane przez rodziców.

T. Kalina – zobowiązała się do przekazania dyr. Rogaś wykazu szkół, w których doszło do obcięcia etatów, z zapytaniem, jak to się ma do deklarowanej przez WOś liczby zlikwidowanych etatów (1,75) we wszystkich placówkach.

U. Pańka – przypomniała, że zadaniem radnych jest podejmowanie takich decyzji, by pieniądze z Miasta szły na ucznia: zakup pomocy dydaktycznych, remont placówek i zajęcia pozalekcyjne, a nie – na administrację. Są szkoły, gdzie decyzją dyrektora utrzymywano 3 etaty księgowej. Dzisiaj takie zadanie można zlecić firmie zewnętrznej. Podobnie jest ze sprzątaniem placówek.

M. Kopeć – uznał, że problem jednak jest: powstał Związek Zawodowy pracowników niepedagogicznych, dyrektorzy szkół zgłaszają potrzeby. Trzeba go jakoś rozwiązać. Poprosił o zestawienie wszystkich placówek w mieście w układzie: było – jest. Zapytał, czy WOś nie rozważał wariantu dla kilku małych placówek: jedno centrum administracyjne, które przejmie ich obsługę? Z wyjaśnień p. dyr. Rogaś wynika, że pod uwagę brano kilkanaście innych wskaźników poza jednym, wpisanym w uchwałę (tj. liczbą nauczycieli). Może warto o tej uchwale podyskutować i wprowadzić do niej zmiany, szczegółowe zarządzenie, które uwzględni wszystkie pozostałe czynniki? Byłoby to rozwiązanie sensowne ekonomicznie i sprawiedliwe.

J. Wijas – poparł takie rozwiązanie. Poinformował, że Książnica Pomorska zleciła zadanie sprzątania budynków firmie zewnętrznej, która zatrudniła wszystkie sprzątaczki dotychczas tam pracujące. Koszty radykalnie spadły, panie sprzątające otrzymały większą zapłatę i dodatkowe zadania – sprzątanie innych nieruchomości. Cały proces odbył się bez oporów pracowników, z korzyścią finansową dla Książnicy.

J. Lemm – przypomniała o specyfice szkół położonych na obrzeżach miasta. Dzielnice takie jak Skolwin czy Stołczyn wymagają szczególnej troski. Warto pomyśleć o dodatkowych etatach dla tamtejszych placówek, by zapewnić dzieciom zajęcia pozalekcyjne, wsparcie pedagoga i nauczyciela.

S. Biernat – złożyła wniosek do budżetu na rok 2010 w spr. wyremontowania pomieszczeń w Zespole Szkół Nr 2 w Dąbiu w celu przystosowania ich do grup przedszkolnych. Wniosek: stanowi załącznik nr 5 do protokołu. 

Ww. wniosek został przyjęty w głosowaniu: jednomyślnie  - za.

T. Kalina – ad. wniosek o utworzenie nowej klasy w szkole na ul. Letniskowej: poinformowała, że część rodziców z Prawobrzeża nie decyduje się na posyłanie dzieci do szkoły na ul. Jagiellońską. Zapytała, ile z nich zostało w domu i jak wygląda zatrudnienie w placówce na ul. Jagiellońskiej?

P. Bartnik – poprosił o wyliczenie i przekazanie na jednym z najbliższych posiedzeń Komisji danych dot., ile Miasto uzyskało oszczędności z tytułu przeprowadzonych działań związanych z restrukturyzacją zatrudnienia i na co zostały przeznaczone te pieniądze.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekt o numerze 22/09, 184/09).


Projekt uchwały Nr 184/09 w spr. zamiaru zmiany Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie w części dotyczącej zakresu działania i lokalizacji filii bibliotecznych oraz zamiaru likwidacji Filii Numer 51

C. Cichy – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury – poinformował, że z wnioskiem o oddanie pomieszczeń dzierżawionych przez Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) wystąpił Wydział Obsługi Urzędu. Urząd potrzebuje dodatkowych pomieszczeń na działalność. Filia Nr 51 przewidziana była w Strategii Rozwoju MBP do wyprowadzenia z uwagi na brak możliwości rozwoju i ograniczoną powierzchnię.

K. Marcinowski – Dyrektor MBP – poinformował, że e filii jest zarejestrowanych ok. 700 czytelników, placówka dysponuje ok 7000 woluminów i jest w pełni skomputeryzowana. Z uwagi na to, że działa na terenie Urzędu Miasta, jest ona uzależniona od właściciela nieruchomości. Obiekt znajduje się w centrum miasta, które jest w najtrudniejszej sytuacji jeśli chodzi o lokale biblioteczne. Likwidacja Filii 51 oczywiście pogorszy sytuację, jednak nie mamy tu wiele do powiedzenia z uwagi na fakt, że nie jesteśmy właścicielami lokalu. Osoba zatrudniona w filii, będzie nadal zatrudniona w MBP, książki będą przechowywane z myślą o przeniesieniu księgozbioru w całości do nowego lokalu.

A. Karut – przypomniał koncepcję rewitalizacji Śródmieścia Szczecina, skupionego wokół SP-54: zdaniem radnego właśnie tam jest doskonała lokalizacja dla nowych obiektów bibliotecznych.

W wyniku dyskusji Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie, w głosowaniu:
4 – za, 1 – przeciw, 2 – wstrzym.

Projekt uchwały Nr 22/09 w spr. opracowania i ustalenia warunków wprowadzenia w Gminie Miasto Szczecin programu pilotażowego pn. „Podręcznik dla Malucha” 

L. Rogaś - wyjaśniła, że do programu wytypowano 15 szkół środowiskowych, położonych na obrzeżach miasta, gdzie uczniowie zagrożeni są marginalizacją. Tam wszystkie dzieci uczęszczające do "zerówek" otrzymają podręczniki do użytku w szkołach. Po zakończeniu roku szkolnego podręczniki pozostaną na wyposażeniu szkoły i będą służyć kolejnym rocznikom.

Komisja przyjęła ww. wyjaśnienia do wiadomości.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z treścią pism:

1/ P. Elżbiety Masojć - Zastępcy Prezydenta Miasta - w spr. projektu uchwały dot. zrównania praw uczniów szkół publicznych i niepublicznych (załącznik nr 6),

2/ P. Tomasza Jarmolińskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta - w spr. środków na wsparcie działalności Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w roku 2010 (załącznik nr 7),

3/P. Lidii Rogaś - Dyrektora Wydziału Oświaty - w spr. remontu budynku Zespołu Szkół Specjalnych Nr 9 (załącznik nr 8),

4/ P. Tomasza Jarmolińskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta - w spr. upamiętnienia rocznicy wydarzeń Grudnia 1970 r. (załącznik nr 9),

5/ P. Elżbiety Masojć - Zastępcy Prezydenta Miasta - w spr.finansowania przedsięwzięć artystycznych organizowanych poza granicami Miasta (załącznik nr 10),

6/ P. Ewy Maćkowiak - w spr. zatrudniania pracowników w SOSW Nr 2 (załącznik nr 11),

7/ P. Bartosza Wójcik - Prezesa Stowarzyszenia Officyna - w spr. umowy współpracy zawartej z Muzeum Techniki i Komunikacji (załącznik nr 12),

8/ P. Genowefy Chilmon - Brzozowskiej - Prezesa Zarządu "Ogólniak" sp. z o.o - w spr. lokalu przy ul. Jagiellońskiej 62 (załącznik nr 13),

9/ P. Agaty Stankiewicz - Dyrektora Wydziału Kultury - w spr. kontynuowania działalności Stowarzyszenia Officyna (załącznik nr 14),

10/ Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej w spr. nadania nazwy "Szczecińskich olimpijczyków" jednej z ulic w mieście (załącznik nr 15) - postanowiono skierować ww. pismo do Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności,

11/ Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w spr. zmiany Uchwały RM Nr XI/320/07 (załącznik nr 16) - postanowiono skierować ww. pismo do Komisji Sportu,

12/ P. Anny Gielarowskiej w spr. wsparcia działalności "Teatru Anny G.", wraz z odpowiedzią P. T. Jarmolińskiego (załącznik nr 17),

14/ Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w spr. budowy pomnika (załącznik nr 18 do protokołu).

Komisja zaopiniowała pozytywnie ( w głosowaniach: jednomyślnie - za) działalność:

  • Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Tęcza" (wniosek o wydanie opinii stanowi załącznik nr 19) oraz
  • Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej "Akademos" (wniosek o udzielenie dotacji stanowi załącznik nr 20)

 i wnioskowała o przyznanie ww. instytucjom dotacji na rok 2010.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/08/26, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2009/09/24 11:10:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2009/09/24 11:10:16 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/08/31 11:14:37 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/08/26 15:07:50 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2009/08/26 15:04:15 nowa pozycja