przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/138/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 13 PAŹDZIERNIKA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 06.10.br
3. Rozpatrzenie skargi Pana Jana Murawskiego na Prezydenta Miasta w zakresie odmowy wymiany stolarki okiennej w lokalu mieszkalnym przy ul. Bat.Chłopskich 40/2 w Szczecinie
4. Rozpatrzenie wniosku Społecznego Komitetu Budowy Infrastruktury na zapleczu ul. Miodowej w sprawie wybudowania dróg dojazdowych i ciągu pieszego wraz z odwodnieniem i oświetleniem w rejonie ulicy Miodowej
5. Rozpatrzenie wniosku Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Pod Dębem" w sprawie wytyczenia drogi dojazdowej od ul. Zegadłowicza do ul. Nowomyślinieckiej oraz uregulowanie spraw gruntowych związanych z tą drogą
6. Informacja w sprawie rozwiązania problemów kupców szczecińskich
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 06.10.br


Protokół z ww. posiedzenia został przyjęty w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi Pana Jana Murawskiego na Prezydenta Miasta w zakresie odmowy wymiany stolarki okiennej w lokalu mieszkalnym przy ul. Bat.Chłopskich 40/2 w Szczecinie


Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zapoznał radnych ze skargą pana Murawskiego na Prezydenta MIasta w zakresie odmowy stolarki okiennej w lokalu mieszkalnym przy ul. Bat. Chłopskich 40/2 w Szczecinie – załącznik nr 3 do protokołu. Przewodniczący zwrócił uwagę, że Wnioskodawca pomimo pisemnego zaproszenia na Komisję nie przybył na posiedzenie. Oddał głos w tej sprawie Pani  Dyrektor ze ZBiLK-u w celu wyjaśnienia skargi.

P. M. Ignatowska-Kaliciak (Dyrektor ZBiLK) – wyjaśniła, że lokal Pana Murawskiego składa się z 2 pokoi, kuchni, przedpokoju i łazienki z wc. W czasie kilku wizji lokalnych stwierdzono zaniedbania w zakresie właściwego stanu sanitarnego oraz technicznego lokalu, obciążające najemcę lokalu. Mieszkanie nie było malowane, wietrzone i jest bardzo brudne. Protokół stanu technicznego z 12.09.2008 roku  wykazał, że  stolarka okienna jest bardzo zaniedbana, a okna nie są myte od lat i wymagają bieżącej konserwacji i pomalowania. Wyjaśnienie w tej sprawie przekazała na piśmie – załącznik nr 4 do protokołu. Ponadto przytoczyła fragment pisma Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, która kilkakrotnie zawracała się do ZBiLK-u z uwagami w sprawie  rażących zaniedbań lokalu Pana Murawskiego. Zaznaczyła, że przedmiotowy loka znajduje się w zasobach Skarbu Państwa i ZBiLK nie otrzymuje żadnych środków finansowych na ich remontowanie. 

P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) - stwierdziła, że skoro jest to mieszkanie pełnowartościowe to jest to powód, aby Pana Murawskiego, który zaniedbuje lokal, przenieść do lokalu socjalnego, a to mieszkanie przydzielić rodzinie z kolejki mieszkaniowej.  

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – wobec uzyskanych wyjaśnień zgłosił wniosek formalny  o uznanie skargi Pana Murawskiego  za nieuzasadnioną.

Komisja w wyniku glosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.  

 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosku Społecznego Komitetu Budowy Infrastruktury na zapleczu ul. Miodowej w sprawie wybudowania dróg dojazdowych i ciągu pieszego wraz z odwodnieniem i oświetleniem w rejonie ulicy Miodowej


P. A. Cierniak (Przedstawiciel Społecznego Komitetu) - omówił wniosek Komitetu o wybudowanie dróg dojazdowych i ciągu pieszego wraz z odwodnieniem i oświetleniem w rejonie ulicy Miodowej, obejmującej działki nr 12,45/7 oraz działki 10/12,23,10/9,10/3,22/1,22/9,22/15 dla potrzeb zabudowy jednorodzinnej - załącznik nr 5 do protokołu. Poinformował, że Komitet działa od 4 lat i w ramach prac inwestycyjnych pozostało jedynie wyłożenie asfaltu. Niestety Komitet otrzymał odmowę na realizację inwestycji we własnym zakresie, ponieważ jest to inwestycja celu publicznego i nie może być realizaowana przez Komitet w trybie decyzji o pozwoleniu na budowę . 

P. P. Sikorski (Dyrektor WIM) - wyjaśnił, że kosztorys inwestycji opiewał na 400 tys. zł, z czego  40% może dofinansować Miasto.  Wniosków inwestycyjnych tego typu było ponad 30 w ramach społecznych inicjatyw lokalnych. Wszystkie wnioski przekraczały kwotę dofinansowania.

Radna J. Lemm – stwierdziła, że środki finansowe na społeczne inicjatywy lokalne powinny być zwiększone w budżecie na przyszły rok.

P. P. Sikorski – wyjaśnił, że w tym przypadku pozwolenie na budowę zostało wydane na mocy starych przepisów i zostało oprotestowane przez jednego sąsiada, a w efekcie uchylone. Podkreślił, że Komitet nie może wybudować takiej drogi, nawet w ramach społecznych inicjatyw lokalnych. Jedynym rozwiązaniem jest zawarcie porozumienia pomiędzy Miastem a osobami fizycznymi, które chcą wybudować drogę.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik - czyli jedynym rozwiązaniem jest odpowiedni zapis w budżecie z konkretną kwotą na ten cel.

P. P. Sikorski (Dyrektor WIM) - stwierdził, że Wnioskodawcy muszą jednoznacznie opowiedzieć się, jaka kwota dofinansowania będzie możliwa do realizacji planowanej drogi. Podsumował, że takich obszarów i takich zadań jest wiele w mieście, a środków finansowych jest za mało.

Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zwrócił się do wnioskodawcy, aby Komitet złożył do WIM-u deklarację o realnej kwocie, jaka jest potrzebna do budowy drogi. Jednocześnie poprosił Dyrektora WIM-u o przedstawienie zestawienia, ile środków w tym roku zostało przyznanych na inwestycje w ramach Społecznych Inicjatyw Lokalnych. Zobowiązał się, że w imieniu Komisji wystąpi do Prezydenta B. Chochulskiego o opinię prawną dot. możliwości odstąpienia od opłaty adiacenckiej w przypadku realizacji inwestycji drogowej przez Komitet.  Po otrzymaniu opinii Komisja przeprowadzi wizję lokalną na przedmiotowym terenie.

P. W. Wnuk (Geodeta Miasta) – zauważył, że jeśli tereny te są wytyczone w planie pod drogę publiczną to Miasto ma obowiązek wybudować drogę i to Miasto ma obowiązek wywłaszczenia tej nieruchomości.

 

 


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie wniosku Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Pod Dębem" w sprawie wytyczenia drogi dojazdowej od ul. Zegadłowicza do ul. Nowomyślinieckiej oraz uregulowanie spraw gruntowych związanych z tą drogą


P. S. Wójcik (Prezes ROD Pod Dębem) – przedstawił wniosek Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Pod Dębem" dot. wytyczenia drogi dojazdowej - załącznik nr 6 do protokołu. Wyjaśnił, że przedmiotowy teren stanowi kawałek drogi utwardzonej i wniosek jest taki, aby Miasto w swoich planach  wytyczyło tu drogę.

P. W. Wnuk (Geodeta Miasta) – wyjaśnił, że w chwili obecnej ten grunt jest w wieczystym użytkowaniu Ogrodów Działkowych. Jest to działka nr 3 i rozumie, że część tej działki Zarząd pragnie przekazać Miastu pod wybudowanie drogi.  W takim przypadku należy złożyć wniosek i dokonać podziału nieruchomości.Podkreślił, że  zgodnie z obowiązującymi przepisami  koszty podziału ponosi właściciel i w tym przypadku jest to ok. 3 tys. zł. Chyba, że Miasto podejmie się sfinansowania podziału tej nieruchomości, ale na dzień dzisiejszy Biuro Geodety nie ma wolnych środków na ten cel. Właściwym organem do złożenia wniosku o podział terenu jest Zarząd Wojewódzki Ogrodów Działkowych.

P. S. Wójcik - powiedział, że Zarząd Wojewódzki złożył już taki wniosek, ale jest jeszcze dodatkowy problem z sąsiadującą przepompownią ścieków.

Radny J. Serdyński – wnosi, aby WGN rozeznał sprawę i dokonał podziału terenu oraz uporządkował kwestie własnościowe działki ze ZWiK-iem pod kątem przepompowni ścieków.

P. T. Górski (WGN) – wyjaśnił, że podział działki w sensie prawnym nic tu nie zmieni. Po podziale będą dwie działki zamiast jednej. Należy zdecydować, co dalej z tym terenem.

Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie postanowiła zgłosić wniosek do Prezydenta B. Chochulskiego o dokonanie podziału zgodnie z prośbą ZROD "Pod Dębem" wraz z uporządkowaniem kwestii własnościowych terenu (przepompownia ZWIK). Komisja wnosi o poinformowanie o sposobie załatwienie ww. sprawy.

 

 

 


Ad. pkt. 6.
Informacja w sprawie rozwiązania problemów kupców szczecińskich


Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał członków Komisji z odpowiedzią na dezyderat Komisji w sprawie rozwiązania problemów kupców szczecińskich - załącznik nr 7 do protokołu.

Komisja przyjęła ww. informację do wiadomości.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/10/07, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2010/06/10 13:13:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2010/06/10 13:13:28 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/10/19 12:30:27 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/10/08 09:43:32 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/10/07 11:06:02 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/10/07 11:00:31 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2009/10/07 10:39:57 nowa pozycja