przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/36/07
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 14 LISTOPADA 2007 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Prace nad budżetem 2008- analiza porównawcza budżetu modelowego z projektem budżetu na rok 2008 w dziale 851 i 852.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


 Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Prace nad budżetem 2008- analiza porównawcza budżetu modelowego z projektem budżetu na rok 2008 w dziale 851 i 852.


Komisja zapoznała się  materiałem dot. projektu budżetu na rok 2008. Jest to materiał odnośnie zadań majątkowych  zgłoszonych  i przyjętych  do realizacji w zakresie działów 851 i 852 oraz 853. Materiał ten stanowi załącznik do protokołu.

Budżet  przedstawiła radnym p. Wanda Kościelecka- WZiPS.  Zapoznała Komisję z  wnioskiem o rezerwę  celową  na  wydatki bieżące, na które zabraknie pieniędzy w roku 2008. Zabraknie środków na  programy promocji zdrowia, na na opiekę społeczną oraz na wynagrodzenia osobowe głównie dla pracowników socjalnych DPS-ów.

Pani Kościelecka poinformowała , że  na  wynagrodzenia (wydatki bieżące) zabraknie 1,5 mnl złotych.

Radny Jan Stopyra stwierdził, że  Komisja powinnna poprzeć wszystkie wnioski (korekta)  Wydziału Zdrowia, które zostaną  przekazane do Skarbnika i Prezydenta Miasta. Są one z pewnością głęboko przeanalizowane i słuszne.

Prezydent T. Jarmoliński jest zdania, że należy się  zastanowić  nad formułą   przesunięć budżetowych, komu można i z jakiej pozycji zabrać  środki a komu je przekazać. Raz jeszcze należy  się  przyjrzeć i przeanalizować  wnioski.

Głos zabrał Skarbnik Miasta , który poinformował że prawie każda sfera w budżecie ma  notowany wzrost nakładów, nie ma możliwości  dokonania przesunięć  budżetowych, jedynie dysponenci środków finansowych  mają  możliwość   zrezygnować  z określonych zadań lub przesunąć je  na inne. Planowane wydatki na rok 2008 są  pięciokrotnie mniejsze niż   potrzeby zgłoszone. Należy jedynie zastanowić   się, co jest najistotniejsze i dokonać   wyboru. Apeluje do radnych, aby  nie zwiększać wydatków budżetowych (bieżących). Wszelkie przesunięcia budżetowe  mogą   zakłócić  program inwestycyjny miasta przedstawiony   przez Prezydenta Miasta.

Radny Jerzy Sieńko zwrócił uwagę na fakt, że problem zdrowia powinien być w mieście traktowany priorytetowo i nie podlega to żadnej dyskusji. Przypomniał,ze  są określone wymogi, standardy, które trzeba zachowywać, aby  określone zadanie mogło być przez miasto realizowane. Stwierdził, że miasto powinno również liczyć  na nadprogramowe środki w budżecie i je odpowiednio wykorzystać.

Prezydent t Jarmoliński  zwrócił uwagę na fakt, że dużo zapisów budżetowych zawiera w  środki własne na  współfinansowanie określonych zadań. Należy przynajmniej na to zabezpieczyć środki w budżecie.

Skarbnik Miasta przyznał  rację Prezydentowi,  środki unijne nie powinny się zmarnować, kwota 2,5 mln złotych przewidziana na dofinansowanie zadań własnych powinna w budźcie się znaleźć.

Odnośnie tej wypowiedzi, radny  Juras jest zdania, że Prezydent powinien zapomnieć  o mglistych marzeniach i zrezygnować  z zapisów  budżetowych na np. "szybki tramwaj" lub "stadion na bagnach". w Dąbiu.

Pani I. Klimowicz - MOPR- przypomniała  zebranym, że z powodu określonej sytuacji ekonomicznej, opiekunowi i pracownicy socjalni uciekają na zachód, do Anglii do Norwegii, gdzie maja proponowane dużo lepsze warunkiem finansowe.  Trzeba ten proces zatrzymać, jedynym wyjściem jest podniesienie im uposażenia, na to potrzebne są pieniądze w budżecie juz na ten rok.

 DPS-y nie trzymają standardów, brak jest etatów a pracownicy  nagminnie się zwalniają . Jest to na dzień dzisiejszy ogromny problem.

Dyskusję podsumował Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki, który stwierdził,ze  Skarbnik  wysłuchał dziś uzasadnienia do zwiększenia wydatków, i rozumie, ze jest to  niekwestionowana potrzeba, Wydział Zdrowia ma po raz kolejny przeanalizować wnioski budżetowe i dokonać ewentualnych korekt.  Przewodniczący nie chciałby aby mieszkańcy tego miasta odczuli w tej kadencji, że jakość ich życia i ochrona zdrowia nie jest na takim poziomie jak powinna.

Proponuje stanowisko o treści:

      Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecin  w pełni popiera propozycje Wydziału Zdrowia  i Polityki Społecznej dotyczące podwyższenia  środków na wydatki bieżące i inwestycyjne z  przeznaczeniem na podwyższenie uposażeń pracowników podległych jednostek w pierwszej kolejności oraz na zaspokojenie  innych potrzeb w następnej kolejności.

 Komisja przegłosowała stanowisko -za-4, wstrz-1.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Komisja  zaopiniowała następujące projekty uchwał:

Projekt uchwały nr 403/07 zmieniający uchwałę w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007r".  Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu. (za-4, p-1)

Projekt nr 404/07  zmieniający uchwałę w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 rok". Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu. (za-5)

Komisja wysłuchała  uzasadnienia   przedstawionego  przez panią  Tatianę Duklas -WZiPS. Glosowała za pozytywnym zaopiniowaniem obu projektów uchwał, bez dyskusji.

 Komisja zapoznała się z pismem  Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności  dot. zwiększenia budżetu PZOON na rok 2008. Pismo stanowi załącznik do protokołu.

Komisja postanowiła zwrócić się  do Wydziału Zdrowia o  wystąpienie  do Wojewody o zwiększenie  dla zainteresowanych dotacji budżetowej. na rok 2008.

Następnie Komisja zapoznała się z pismem  dyr. DPS przy ul. Romera p. R. Budzisza  dot.  pozyskiwania środków finansowych na dostosowania pomieszczeń w DPS na Romera do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pismo stanowi zał. do protokołu.

Komisja uznała,że wnioski o  dostosowanie standardów będą traktowane priorytetowo, w DPS przy ul. Romera  standardy nie są zachowane, trzeba dostosować  je do norm unijnych( przede wszystkim wymiana wind). W budżecie na rok 2008 brak jest  jakichkolwiek środków na remont DPS na Romera.

Dyr.Tarabicki- Wydział  Zdrowia-  Wydział przygotuje wnioski dot. wydatków  majątkowych  na rok 2008, które muszą  być  pozytywnie  załatwione.

Komisja  na kolejnym posiedzeniu powróci do tego tematu, w posiedzeniu Komisji udział wziąć powinien p. Ł. Pundyk- Wydz. Rozw. Miasta i Pozyskiwania Funduszy Pomocowych.

 

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2007/11/20 14:35:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2007/11/20 14:35:38 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/11/06 14:22:07 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2007/11/06 13:50:24 nowa pozycja