PROTOKÓŁ NR 0063-6/46/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 6 LUTEGO 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Analiza projektu uchwały w sprawie połączenia jednostek budżetowych o nazwie: Miejski Ośodek Pomocy Rodzinie i Miejski Ośrodek Interwencji Kyzysowej. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania (za- 6, wstrz-2) przyjęla protokół z dnia 30.01.2008r.
Ad. pkt. 3.
Analiza projektu uchwały w sprawie połączenia jednostek budżetowych o nazwie: Miejski Ośodek Pomocy Rodzinie i Miejski Ośrodek Interwencji Kyzysowej.
Prezydent Tomasz Jarmoliński przedstawił zebranym prezentację multimedialną dot. połączenia jednostek budżetowych o nazwie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Prezentacja stanowi załącznik do protokołu.
Przedstawione zostały argumenty świadczące za tym projektem oraz wątpliwości, które powstały podczas rozmów z dyrektorami placówek. Najwięcej kontrowersji u pracowników MOIK-u budził fakt "zagospodarowania" ich w nowej, połączonej strukturze MOPR-u.
Głos zabrała p. Bożena Kawicka p.o. dyr. MOIK- nie rozumie do końca idei, która przyświeca połączeniu tych placówek, są zintegrowanym zespołem od 6 lat, dobrze wykonują swoje obowiązki,chcieliby jako zespół poznać koncepcję połączenia jednostek i pomysły p. dyr. Jandy w tej sprawie.
Radny Szałabawka cieszy się z tego projektu, chciałby jednak poznać szczegóły nowego schematu organizacyjnego. Jest przeciwny tworzeniu gigantycznych struktur, ale połączenie MOPRu i MOIKu wydaje się być trafionym pomysłem.
Prezydent Jarmoliński odparł,że projekt powstaje juz od jakiegoś czasu, były wcześniej prowadzone rozmowy z pracownikami MOIKU, nie brała w tym udziału Pani Dyrektor Kawicka, nie obyło jej w pracy. Wszystkie szczegóły przedstawione zostały w projekcie połączenia placówek, który jest projektem uchwały. Dokument, o którym mówił p. Prezydent stanowi załącznik do protokołu. Prezydent przypomniał,że połączenie placówek daje możliwość starania się o środki pozabudżetowe.
Radny Jerzy Sieńko zwrócił się do p. dyr. Kawickiej z MOIK-u o to, aby przedstawiła największe obawy pracowników MOIK-u.
Dyr. Kawicka przypomniała, że odbyły się dwa spotkania, na drugim była obecna, największe obawy pracowników, to przede wszystkim nieodpowiednie wykorzystanie kadry, która jest wysoko specjalistyczna, kierunki przekształceń i zmian organizacyjnych nie są do końca i dobrze znane pracownikom. Poza tym, pani dyrektor zadała pytanie, po co zmieniać coś, co tak dobrze funkcjonuje? Czemu ma służyć to połączenie jednostek? Przecież i tak obsługują wszystkich klientów MOPR-u.
Prezydent Tomsz Jarmoliński poinformował zebranych, że jest po szeregu spotkaniach i rozmowach dot. w/w przedsięwzięcia, przypomniał powody, dla których wydzielono kilka lat temu z MOPR-u MOIK i zrobiono z tego odrębną placówkę. Potwierdził,,ze spotkał się z różnymi obawami pracowników MOIK-u, ale chciałby do ich zakresu prac dodać jeszcze inne zadania, zgodne z ich kwalifikacjami.
Prezydent przypomniał, jak dobrze spisał się zespół pracowników MOIK-u w Grenoble, ale jednocześnie przypomniał, że w Domu Dziecka Nr 2 dzieje się źle od dłuższego czasu, brak tam psychologa, a jednocześnie pracownicy MOIKU nie palą się z pomocą w tej konkretnej sytuacji oraz pozwalają sobie na komentarze w tej sprawie w publicznych mediach.
Paweł Juras jest zdania, że połączenie tych placówek jest sztuczne i zdaniem radnego wynika to z braku informacji na temat ich działania. Uważa, że 6 lat temu powołano uchwałą Rady Miasta MOIK i powstał na konkretnych, merytorycznych przesłankach.
Głos zabrała pani Iwona Klimowicz , z-ca dyr. MOPR, przypomniała o nadzorze merytorycznym starosty nad MOPRem i MOIKiem. Nie zarzuca niekompetencji pracownikom MOIK-u, są tam zatrudnieni specjaliści, ale niestety jest tak, że czekają na to, aż klient do nich przyjdzie sam, nie wychodzą z inicjatywą na zewnątrz. Są do dyspozycji. A nie zawsze jest tak, że klient wie gdzie masię udać. Są trudne sytuacje jak np. w Domu Dziecka nr 2, gdzie nie można czekać na pomoc psychologa, trzeba działać natychmiast.
Przewodniczący Tomasz Grodzki podsumowując dyskusję stwierdził, że potrzebna jest dobra koordynacja działań i jeden szef, wtedy sytuacja kadrowa jest zdrowa. Za połączeniem jednostek przemawiają argumenty finansowe. Jest przekonany , ze dyrekcja pozwoli pracownikom MOIKU zachować autonomię i zrozumienie dla odmienności wykonywanych zadań. Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw- zdecydowanie więcej jest za połączeniem placówek.
Poddaje pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie połączenia jednostek budżetowych o nazwie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. (za-7, przeciw-0, wstrz-1).
Na zakończenie Prezydent Jarmoliński poinformował, że przed sesją radni otrzymają drugą wersję uzasadnienia do projektu uchwały, bardziej rozbudowaną i lepiej uzasadnioną.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, Komisja zapoznała się treścią pisma skierowanego do Komisji Zdrowia. Pismo stanowi załącznik do protokołu. Dot. ono wniosku członków Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę o bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.
Po zapoznaniu się z w/w oraz dyskusji- Komisja postanowiła zwrócić się pisemnie do Przewodniczącego Rady Miasta z pismem o treści:
W odpowiedzi na pismo BRM-II/BM/0562/241/08 z dnia 05.02.2008r. uprzejmie informuję, że Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecin zajęła we wzmiankowanej sprawie "bezpłatnych" przejazdów środkami komunikacji miejskiej dla członków Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę stanowisko ambiwalentne. Z jednej strony niewątpliwie cenne jest umożliwienie takim osobom bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, z drugiej Komisja Zdrowia uważa za konieczne, aby Komisja Budżetu wypowiedziała się w sprawie modyfikacji budżetu generującej środki na w/w cel. Z trzeciej strony, wszyscy mieszkańcy Szczecina powyżej 70 roku życia korzystają z dobrodziejstwa darmowych przejazdów, a prosta arytmetyka sugeruje, że ludzie urodzeni przed 1939 rokiem juz przekroczyli 70-ty rok życia, natomiast Ci urodzeni w latach 1939-1945 osiągną ten wiek wkrótce, pomijając fakt, że w trakcie wojny byli małymi dziećmi.
Innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Tomasz Grodzki |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2008/02/27 12:08:23 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2008/01/29 14:03:44 | nowa pozycja |