przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/48/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 27 LUTEGO 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zagadnienia sportu dla niepełnosprawnych, spotkanie z klubami sportowymi.
4. Zapoznanie się z priorytetami zadań do realizacji dot. środowiska osób niepełnosprawnych.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 06.02.2008r. (za-7, wstrz-1)


Ad. pkt. 3.
Zagadnienia sportu dla niepełnosprawnych, spotkanie z klubami sportowymi.


Sytuację klubów sportowych w mieście Szczecin przedstawił   Komisji p. Jacek Ciochoń z Wydziału Sportu UM.  Szczegółowy  materiał pisemny w tej sprawie stanowi złącznik do protokołu.

Następnie głos zabrał   pan  Jacek  Tarabicki -Wydział   Zdrowia. Przedstawił   Komisji  informację nt  finansowania działań  w zakresie  sportu osób niepełnosprawnych. Materiał pisemny  w tej sprawie  stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący  Komisji poprosił o głos przedstawicieli  klubów sportowych, w skrócie przedstawili działalność swoich klubów.

Przewodniczący Komisji Tomasz  Grodzki zadał pytanie dotyczące możliwości   uprawiania sportu w mieście Szczecin  przez osoby niepełnosprawne. Czy każdy niepełnosprawny ma taką  możliwość??

Na pytanie odpowiedział p. Grzeszczuk -Powiatowa  Rada ds Osób  Niepełnosprawnych , poinformował zebranych, że taką możliwość ma każdy niepełnosprawny.

Radna Teresa Kalina  pyta o finansowanie  sportowych klubów  uczniowskich, na jakich zasadach się  to odbywa?

Jacek Ciochoń  z Wydziału Sportu przedstawił  statuty organizacji i zasady finansowania  klubów w ramach działania organizacji pozarządowych na ogólnie przyjętych zasadach. Finansowanie poszczególnych działań zostało przedstawione w załączniku do protokołu. Poinformowała również o procedurach dotyczących konkursów paraolimpijskich.

Głos zabrała również p. Beata Andruszkiewicz-WZ, która przypomniała o tym, jakiego rodzaju zadania są finansowane przez Urząd Miasta, przypomniała o  konkursach dla organizacji pozarządowych i środkach finansowych, które są  w dyspozycji Wydziału Sportu,, aby otrzymać pieniądze- należy złożyć ofertę i na znanych zasadach konkursu starać się o przyznanie tych pieniędzy.

Komisja oraz goście dyskutowali nad możliwościami  zdobycia środków finansowych na potrzeby uczniowskich klubów sportowych.  KOmisja postanowiła również, że w najbliższym czasie odbędzie posiedzenie wyjazdowe  do tych klubów. termin zostanie ustalony na mc kwiecień.

Komisja poruszyła również problem  dziecka niepełnosprawnego, uczącego się w szkole, co się dzieje z tym uczniem, gdy szkołę musi opuścić,  czy opuszcza też klub sportowy? Kto ma dalej zając się jego sportową karierą?

Komisja postanowiła powrócić  do tego tematu, przy najbliższej okazji. 

Podsumowując, głos w dyskusji zabrał Prezydent Tomasz Jarmoliński, który oświadczył,  że w przeciwieństwie do sportu  wyczynowego, który jest zdefiniowany- pozostałe działania sportowe osób niepełnosprawnych trzeba jakoś nazwać i znaleźć środki w budżecie na ich realizację.  W ramach działań rehabilitacyjnych można sfinansować pewne zadania, ale środków fin. należy szukać  na zewnątrz  a  nie w budżecie miasta.

Głos zabrał również p. Tomasz Grodzki, Przewodniczący Komisji, który stwierdził, że stanowisko w tej sprawie powinna zając POwiatowa rada ds Osób Niepełnosprawnych i Wydział Zdrowia, powinny paść propozycje dot. zapotrzebowania  w budżecie na rok 2009, wyjaśnienie kwestii związanych z orzeczeniami st. niepełnosprawności oraz wypełnienie luki związanej z faktem, że osoba niepełnosprawna opuszcza klub uczniowski i zostaje sama bez wsparcia. Po wizytacji klubów sportowych, Komisja ponownie  zajmie się w/w problemem.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Zapoznanie się z priorytetami zadań do realizacji dot. środowiska osób niepełnosprawnych.


Komisja zapoznała się z priorytetami  zadań do realizacji  dot. środowiska osób niepełnosprawnych. LIsta priorytetów stanowi załącznik do protokołu.  Komisja przyjęła  do wiadomości, bez zajmowania stanowiska w tej sprawie.

Przewodniczący  Komisji  dodał, że  mogą one być poszerzane w miarę zgłaszanych i analizowanych problemów.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad radny Andrzej Karut zgłosił problem lokalowy w Domu  Samotnej Matki przy ul. Wielkopolskiej, radny zawnioskował o posiedzenie  wyjazdowe do tej placówki na jednym z najbliższych posiedzeń.

Przewodniczący  Komisji  poinformował, że jedno z najbliższych posiedzeń Komisji to wyjazd do Szpitala w Zdrojach.

Radna Biernat zawnioskowała, aby w drodze do szpitala w Zdrojach, Komisja Zdrowia (może wspólnie z Komisją Bezpieczeństwa ) zwizytowała niebezpieczne skrzyżowanie  na prawobrzeżu.

 

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/01/30, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2008/03/11 09:56:55
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2008/03/11 09:56:55 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/02/20 09:24:35 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/01/30 12:40:16 nowa pozycja