PROTOKÓŁ NR 0063-6/17/07
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 23 MAJA 2007 ROKU
Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Dyskusja nt. utworzenia w mieście Szczecinie Centrum Pomocy Dziecku |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrz-1 przyjęła protokoły z dnia:
04.04.2007 i 11.04.2007r.
Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt. utworzenia w mieście Szczecinie Centrum Pomocy Dziecku
Wstępu do tematu dokonał pan Prezydent Jarmoliński, przedstawił główne założenia i przesłanki, które kierowały nim w organizacji tego spotkania. Inicjatywa wyszła od organizacji i "SOS dla Rodziny", która już wcześniej przejawiała swoją aktywność. Przypomniał, że radni z Komisji Zdrowia poprzedniej kadencji zajmowali się już tym tematem, podjęto nawet stanowisko, że Komisja popiera działania utworzenia w mieście takiego Centrum Pomocy Dziecku . Prezydent chciałby wysłuchać dziś zaproszonych gości i wnioskodawców, chciałby odpowiedzieć sobie po spotkaniu na pytania:
- czy system opieki nad krzywdzonym dzieckiem jest sprawny, dobry?
- czy należy wprowadzić zmiany i jakie?
Proponuje, aby zebrani zapoznali się z projekcją filmu, nt. systemu opieki nad skrzywdzonym(molestowanym) dzieckiem oraz przesłuchania takiego dziecka w profesjonalnym ośrodku w Skandynawii.
Po projekcji głos zabrał p. Tomasz Piechowiak, przedstawiciel Stowarzyszenia "SOS dla Rodziny": Podał przyczyny, dla których starają się o utworzenie w mieście takiego Centrum Pomocy Dziecku Krzywdzonemu, przypomniał, że program "Opiekun dziecka po przemocy" już ruszył, są wyszkoleni wolontariusze, teraz potrzebna jest pomoc miasta w zorganizowaniu Centrum, gdzie koordynowane będą wszelkie profesjonalne działania w tym kierunku.
Głos zabrała p. Anna Gawlowska-Rynkiewicz- Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie- potwierdziła chęć udziału Prokuratury w tym zadaniu, profesjonalne przesłuchanie dziecka skrzywdzonego jest niezwykle ważne, przygotowanie dziecka do takiej rozmowy również, nie bez znaczenia są warunki, w jakich się to robi, popiera działania SOS-u dla Rodziny, sami ze swej strony starają się uczestniczyć we wszystkich szkoleniach dot, procedur przesłuchania dziecka.
Prezydent Jarmoliński zadał pytanie, czy pokój przesłuchań w MOIKu jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem?
Prokuratura potwierdził, że nie ma problemu z przesłuchaniem takiego dziecka w MOIKU. Pokój jest urządzony właściwe i wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem.
Prokurator Okręgowy p. Kaszucka-Klimczyk- nie mają jakom Prokuratura problemu z dostępem do pokoju, ale jej zdaniem, należy w jednym miejscu stworzyć Centrum pomocy, wszechstronnej, lekarskiej, psychologicznej, prawnej, z terapią włącznie. takiego miejsca brak jest w Szczecinie. Może być to stworzone na bazie juz istniejącej placówki, MOPR czy MOIK.
Tomasz Piechowiak - nie pokój jest tu najważniejszy, należy powołać odrębną placówkę, które realizowałaby zadania o których mówił, ale nie na bazie MOIKU.
Głos zabrał radny B. Arłukowicz, który przypomniał spotkania w tej sprawie w poprzedniej kadencji, zapadły wówczas decyzję, aby takie centrum powołać, była deklaracja Fundacji Dzieci Niczyje, obietnica pomocy władz wojewódzkich . Niestety ówczesne władze miasta nie były zainteresowane tym tematem. Cieszy się, że Prezydent Jarmoliński popiera taką inicjatywę , prosi p. Piechowiaka, jako autora pomysłu, by w paru punktach, precyzyjnie określił potrzeby, czego "SOS dla Rodziny" potrzebuje od miasta, aby móc takie Centrum utworzyć?
Tomasz Piechowiak- najważniejsze jest zapewnienie bazy dla takiego Centrum, niezbędny jest lokal, potrzebna będzie kadra zatrudniona na stałe oraz finansowanie tego zadania. Przypomniał, że do tej pory, " SOS dla Rodziny" utrzymywało się bez pomocy miasta.
Radna Kalina jest zdania, że inicjatywa jest cenna, należy ją poprzeć, dyskusja nad jej powołaniem nie jest potrzebna.
Radny A. Karut również popiera inicjatywę.
Głos zabrała p. A. Białonowicz- Rada Prezydencka ds.BOP- stwierdziła, że idea powołania Centrum jest bardzo cenna, ale pyta, dlaczego od maja 2006 roku nic się nie wydarzyło?Dlaczego SOS dla Rodziny, któremu tak bardzo zależy na powołaniu Centrum, nie zrobiło j nic w tej sprawie, nie dało gotowego programu? dlaczego brak jest w Wydziale Zdrowia lub BOR projektu o którym mówią? dlaczego nie są aktywni?
Przewodniczący Komisji T. Grodzki udzielił głosu p. Karwickiej p.o.dyr. MOIK- chciałaby poinformować zebranych, czy dysponuje MOIK i czym się zajmują, a więc:
- profesjonalny pokój przesłuchań, pedagog oraz psycholog, zespół bardzo dobrze przygotowanych specjalistów. MOIK nie prowadzi indywidualnych terapii.
Wiceprzewodniczący RM W. Dzikowski- przypomniał, że miasto w ubiegłej kadencji w stosunku do "SOS dla Rodziny" wykazało mierną aktywność, teraz może to się zmienić, pyta p. Piechowiaka czym mogą się pochwalić jako Stowarzyszenie, jakie mają osiągnięcia? W. Dzkowski uważa, że społeczeństwo nie jest dobrze poinformowane o rodzaju pomocy, które wykonują, jest źle nagłośniona akcja.
T. Piechowiak przypomniał o działaniach, w których Stowarzyszenie brało udział, o 2 konferencjach zorganizowanych z udziałem Fundacji Dzieci Niczyje. Poinformował również o ośrodku w Przecławiu, gdzie działają codziennie. Przyjęto tam w ubiegłym roku ok 80 osób.
Głos zabrał również pan Zygmunt Pyszkowski- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci- poinformowała o działaniach, które wykonuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, w roku ubiegłym udzielono pomocy ok 1400 dzieciom i ich rodzinom, problemem jest brak bazy lokalowej i środków finansowych na prowadzenie terapii z dziećmi.
Głos zabrał dyr. WZiPS Piotr Grodzki- podsumowując wypowiedzi poprzedników, terapię z dzieckiem po przemocy się prowadzi, jest w mieście profesjonalny pokój przesłuchań, są fachowcy do udzielenia pomocy- problemem jest to, że nie ma koordynacji działań, wszystko jest porozbijane w różnych miejscach, brak stałego miejsca aby skupić takie działania, proponuje, aby zrobić to na bazie Miejskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Radny Bartosz Arłukowicz stwierdził, że MOIK jest i działa, ale jak? Juz w poprzedniej kadencji zwracano uwagę na brak profesjonalizmu jego pracowników. Radny stawia wniosek, aby Stowarzyszenie "SOS dla Rodziny" przedstawiło swój projekt utworzenia w mieście Centrum Pomocy Rodzinie, projekt który powstanie po konsultacji z Prezydentem Miasta do akceptacji Komisji Zdrowia i POmocy Społecznej.
Radny Jerzy Sieńko stwierdził, że miasto z pewnością wykonuje swoje zadania ustawowe, ale chciałby, aby organizacje pozarządowe zajmujące się tymi problemami mówiły jednym głosem, uważa, że powinna nastąpić konsolidacja działań, trzeba opracować wspólny program działań tak, aby zapewnić doraźną pomoc dziecku w traumie jak również zapewnić długoterminową opiekę nad takim dzieckiem i jego rodziną.
Jacek Cerebież-Tarabicki-WZiPS- trzeba zapewnić dziecku pomoc w jednym miejscu, potraktować to jako jedno zadanie, znaleźć formułę, aby te działania były długofalowe, zapewnić ciągłość tej opieki tak długo, jak będzie potrzeba.
Glos zabrała również p. Katarzyna Nowakowska-Strojek Pełnomocnik Wojewody ds Kobiet i Rodziny- przypomniała o sytuacji, gdy udzielono niedawno pomocy małej dziewczynce molestowanej seksualnie, dziecko przeszło drogę przez mękę, będąc odsyłane od placówki do placówki i wielokrotnie przesłuchiwane. Tak być nie może i nie powinno.
Marcin Janda - dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie stwierdził, że zgodnie z ustawą pomocy społecznej, system pomocy dziecku i rodzinie jest jako zadanie własne gminy i koordynować te działania powinien nie kto inny tylko Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
P. Ingeborga Staroniewska -ZOZ nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą- popiera działania o których mowa, Centrum powinno być, ale zwróciła uwagę na potrzebę utworzenia w mieście 1 numeru telefonu, pod który dzwoniłyby ofiary przemocy. Jest to niezwykle ważne, aby taki numer nagłośnić odpowiednio. Ludzie często nie wiedzą, gdzie mają się udać ze swoim problemem.
Prezydent jarmoliński po wysłuchaniu tej dyskusji- nie jest pewny, kto powinien być liderem projektu, MOIK, MOPR czy SOS dla Rodziny? A może inna organizacja pozarządowa? Zastanawia się, dlaczego tak dobry pomysł nie zyskał wsparcia władz miasta.
Tomasz Piechowiak SOS dla Rodziny- stwierdził, że ma dobry projekt, jest on gotowy do przedstawienia, jest odpowiednia literatura, którą można się podeprzeć, trzeba tylko wsparcia miasta.
Radny Arłukowicz zwraca się o poparcie idei powstania Centrum, wnosi o przegłosowanie swojego wniosku.
Przewodniczący Komisji Tomasz grodzki zmodyfikował wniosek radnego, jest zdania,ze powinno się dać szanse wszystkim organizacjom pozarządowym, które chciałyby to zrobić. Poddał pod głosowanie stanowisko Komisji o treści: (za-8-jednogłośnie)
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecin popiera ideę utworzenia w mieście Centrum Pomocy Dziecku i zwraca się do Prezydenta Miasta z wnioskiem, aby wszystkie zainteresowane problemem organizacje pozarządowe złożyły swój Program utworzenia w mieście takiej placówki.
Termin złożenia w/w programu Komisja określa do dnia 24 lipca br, po zapoznaniu się z przedstawionymi propozycjami- Komisja powróci do debatowania w tej sprawie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Komisji udzielił głosu panu Krzysztofowi Pabisiakowi, lekarzowi z Kliniki Nefrologii PAM, który poinformował Komisję o planowanym marszobiegu pod hasłem "Nie zabieraj narządów do nieba..." w dniu 03 czerwca br na Jasnych Błoniach, zaproszenie w imieniu Komitetu Organizacyjnego stanowi załącznik do protokołu.
Komisja rozpatrzyła również pismo Rady Osiedla Skolwin i Stołczyn i Klubu Sportowego "Świt", jest to wspólna inicjatywa zorganizowania w trakcie wakacji zajęć dla dzieci z najuboższych rodzin w dzielnicy. Komisja popiera te działania, do tematu powróci w momencie omawiania tej akcji letniej, w dniu 20 czerwca br. Pismo w tej sprawie stanowi załącznik do protokołu.
W tym punkcie porządku obrad, radny Bartosz Arłukowicz zwrócił się do Prezydenta Jarmolińskiego o przekazanie radnym informacji nt. pedofila, który znalazł pracę w Domu Dziecka nr 2 a wiadomo, że był pod opieką MOIKU. Pyta, jakie działania podjął Prezydent w tej sprawie?
Prezydent Jarmoliński poinformował, że Wydział Zdrowia prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, w przyszłym tygodniu tj. 5 w środę powinien już dysponować pełną wiedzą w tej sprawie. Przekaże wówczas informację w tej sprawie członkom Komisji Zdrowia.
Radny Jerzy Sieńko poruszył sprawę likwidacji przychodni przy ul. Piłsudskiego i przeniesienia na ul. Janosika. Jest w chwili obecnej pewna uciążliwość z tym związana, bowiem powstał problem komunikacyjny z dojazdem do nowej placówki, radny wnosi, aby Komisja poparła działania pomocy chorym i zlokalizowaniu dla tych pacjentów przystanku autobusowego.
Przewodniczący Komisji T, Grodzki- Komisja powróci do tematu, przypomniał, że Komisja odbędzie wizje lokalna w Szpitalu Miejskim 30.05.br, być może po tym posiedzeniu, powstaną nowe pomysły odnośnie w/w.
Innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Tomasz Grodzki |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2007/05/29 12:52:05 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2007/05/17 07:19:35 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2007/05/15 08:43:45 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2007/04/19 12:01:21 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2007/04/19 11:22:15 | nowa pozycja |