przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/86/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 18 LUTEGO 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Dyskusja i zaopiniowanie projekt uchwały nr 32/09 w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok"
4. Opiniowanie projektów uchwał na sesję 23.02.2009
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w   wyniku  głosowania (za- 6, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 11 lutego 2009r.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja i zaopiniowanie projektu uchwały nr 32/09 w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok"


 Komisja zapoznała się z projektem  uchwały nr 32/09 w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok".

Projekt uchwały omówił pan Jacek Tarbicki- z-ca dyr. Wydziału Zdrowia.

W wyniku dyskusji, radny Andrzej Karut zgłosił propozycje, aby przy okazji omawiani prac Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- zwrócić uwagę na fakt, aby wydłużyć pracę punktów konsultacyjnych w mieście.

Komisja głosowała bez dyskusji, za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-4, wstrz-2).


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję 23.02.2009


Jako pierwszy Komisja omówiła projekt uchwały nr 37/09 w sprawie utworzenia jednostki budżetowej Gminy Miasto Szczecin pn. Szczecińskie Centrum Świadczeń oraz nadania statutu.

Prezentacji  projektu dokonał Prezydent T. Jarmoliński. Przypomniał  o ubiegłorocznych zmianach ustawowych, ideą powołania nowego Centrum jest centralizacja zadań  w jednej jednostce. Decyzja o powierzeniu wypłat świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych oraz dodatków mieszkaniowych, poprzez wypłaty w jednym miejscu (jedna jednostka organizacyjna) da efekty w postaci uszczelnienia   systemu  wypłat i da możliwość  weryfikacji zasadności  przyznawania  świadczeń.

Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki poinformował zebranych, ze na ręce radnych tego miasta wpłynęło pismo pracowników pionu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych WZiPS. podpisane przez  49 osób.  Pismo to stanowi załącznik do protokołu.  W piśmie tym, pracownicy WZiPS  apelują o pozostawienia realizacji świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowych strukturach Urzędu Miasta.

 Jedna z pracownic Wydziału Świadczeń  zabrała głos, argumentując pismo i uzasadniając swoje argumenty za pozostawieniem  bez zmian struktur tego pionu.

Głos zabrał również   Prezydent Jarmoliński, który poinformował, że  dokonano wszechstronnej analizy ekonomicznej, faktem jest, że w MOPR można by realizować niektóre  zadania trochę taniej, ale biorąc pod uwagę kompleksowe rozwiązania problemu, centralizacja tych zadań jest jak najbardziej wskazana. Prezydent ustosunkował się do zarzutów zawartych w proteście pracowników, od. finansowania urzędników, niedostępności do szkoleń, innego dostępu do świadczeń. Przypomniał również o ankiecie zrobionej na potrzeby pracowników Świadczeń Rodzinnych. Podsumowując, Prezydent stwierdził, że po reorganizacji placówki, nie zaistnieją    takie zagrożenia dla pracowników, jak: zwiększenie zadań , ograniczenie etatów czy  zmniejszone pensje. Poza tym, dysponentem środków finansowych ze środków państwowych, jest kilka podmiotów, korzystniej jest  stworzyć 1 centralną jednostkę i wyposażyć dodatkowo środkami unijnymi. Łatwiej będzie zaprojektować  koszta pewnych działań. A pracownicy mają zagwarantowane to samo to w chwili obecnej.

Głos zabrał pan radny Artur Szałabawka, oburzony postawą Prezydenta Jarmolińskiego, uważa, że ankieta dla pracowników Świadczeń zrobiona była tendencyjnie. Poza tym, radny pyta, po co niszczyć coś, co świetnie funkcjonuje ? Powołanie Centrum będzie dużo droższe i dla miasta jest to zadanie nieuzasadnione ekonomicznie. Poza tym, pracownicy nie chcą żadnych zmian.

Radny Jędrzej Wijas powiedział, że  był przekonany, iż nowy pomysł został uzgodniony ze wszystkimi pracownikami. W chwili obecnej ma wątpliwości odnośnie głosowania za powołaniem takiego centrum. Przypomniał zebranym sytuacje z 2002 roku, gdzie protestujące  matki z dziećmi zabarykadowały się w gmachu urzędu miejskiego, a powodem był  również brak koordynacji prac w Wydziale odpowiedzialnym za wypłatę świadczeń rodzinnych. Radny chciałby dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy zostanie przeznaczone z budżetu miasta na  powołanie nowego Centrum i co się stanie, jeżeli  radni nie poprą tego  projektu? jakie skutki dla miasta?

Radny A. Karut ma również wątpliwości natury społecznej (niezadowolenie pracowników) jak i finansowej( nie wiadomo jakie środki zostaną jeszcze przeznaczone na ten cel).

Radna Kalina jest zdziwiona postawa radnych, jest opracowany sprawny system świadczeń rodzinnych i jest to kwestia najważniejsza. Nie traci na tym nikt, nie tracą  pracownicy, zgłasza wniosek  o pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały

Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki podsumowując, prosi autorów listu (pracownicy wydziału świadczeń)  aby rozważyli raz jeszcze wszystkie za i przeciw, spokojnie zastanowić   się nad informacją, która dziś  w tej sprawie padła z ust Prezydenta Jamolińskiego, gdzie jest zapewnienie   lepszych warunków pracy i nie zmienionych uposażeń. Przewodniczący uważa, że należy teraz dać czas na refleksje pracownikom wydziału oraz radnym , a przed sesją rady miasta radni raz jeszcze spotkają  się   na posiedzeniu komisji i ostatecznie podejmą  decyzje o przyjęciu uchwały w sprawie powołania Centrum Świadczeń.

 Komisja zajęła się  również   opiniowaniem projektu uchwały nr 31/09  zmieniająca uchwałę w sprawie  nadania statutu dla Domu Pomocy Społecznej "Domu Kombatanta" im. Gen. Boruty Spiechowicza przy ul.Kruczej 17 w Szczecinie.

 Projekt uchwały omówił dyr. J. tarabicki. Komisja po zapoznaniu się z uzasadnieniem , glosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały (za-7- jednogłośne).

Projekt uchwały nr 39/09 w sprawie określenia  zadań dotyczących rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i wysokości środków PFRON przeznaczonych na te zadania w roku 2009r.  

Komisja po zapoznaniu się  z uzasadnieniem- głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-7- jednogłośnie).

 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/02/10, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2009/03/04 12:03:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2009/03/04 12:03:58 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/02/10 11:08:12 nowa pozycja