przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/4/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 27 GRUDNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 12:30
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Rozpatrzenie wniosku NZOZ Zdrowotnej Medycyny Szkolnej "Szkolmed" w sprawie odprowadzania podatku od nieruchomości zajętych na gabinety profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-7) przyjęła protokół z dnia 20.12.2006r.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku NZOZ Zdrowotnej Medycyny Szkolnej "Szkolmed" w sprawie odprowadzania podatku od nieruchomości zajętych na gabinety profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.


Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki  przywitał zebranych, dokonał  wprowadzenia do tematu, przypomniał , ze Komisja Zdrowia w poprzedniej kadencji zajmowała się tym tematem, ale sprawa ta nie została do końca rozstrzygnięta. Wniosek N ZOZ Szkolmedu w sprawie odprowadzania podatku od nieruchomości zajętych na gabinety profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej  stanowi pisemny załącznik do protokołu.

Przewodniczący Komisji przypomniał, że kontrakt Szkolmedu podpisany z NFZ jest  niski, a usługi świadczone przez Szkolmed  są potrzebne, pielęgniarki nie mają środków finansowych  potrzebnych do  uregulowania podatku od nieruchomości, należy zatem problem  rozwiązać.

Głos zabrała przedstawicielka  N ZOZ   Szkolmed, uzasadniła  wniosek, zapoznała Komisję z zadaniami realizowanymi przez ZOZ, ponownie wnoszą o  zwolnienie ich z podatku.

Głos zabrała p. Ingeborga Staroniewska, Pełnomocnik Wojewody ds Koordynacji Opieki nad Dzieckiem i kobietą, stwierdziła, że  w ostatnich latach zauważa się niepokojące tendencje, zapomina się  o profilaktyce zdrowotnej dziecka, brak jest programów brak jest środków na ich realizację.  Powołała się  również  na pismo  Podsekretarza Stanu W. Nenemam  dot.  zmiany zasad opodatkowania  nieruchomości zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Pismo to stanowi załącznik do protokołu.

Następnie głos zabrali przedstawiciele : Portowego N ZOZU, Stoczniowego N ZOZ-u oraz  Woj. Ośrodka Medycyny Pracy-  wszyscy  zgodnie stwierdzili, że prowadzą  działalność  z zakresu opieki pielęgniarskiej nad kilkoma szkołami, również otrzymali  wezwanie do zapłaty np za gabinety stomatologiczne. Charakter opieki nad dziećmi w szkołach  jest od kilkudziesięciu lat niezmieniony, nie czerpią zysków za opiekę stomatologiczną,jako ZOZ. Jeżeli będzie konieczność dokonania tych  opłat z tytułu  podatku od nieruchomości, chętnie jako  ZOZ zrezygnują z tych świadczeń, nie będą zainteresowani, aby dopłacać za w/w świadczenia, na których nie zarabiają. Dziwią się  stanowisku miasta w tej kwestii, bowiem  profilaktyka zdrowia u dzieci, która jest w zaniku - jest niezmiernie potrzebna.

Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki otwiera dyskusję.

Radny A. Karut uważa, że Komisja powinna zająć  stanowisko zwalniające te podmioty z płacenia podatku od nieruchomości, komisja powinna taki projekt uchwały czy stanowiska przygotować.

Radny Arłukowicz uważa, że Komisja powinna poznać  stanowisko Prezydenta w tej sprawie, wówczas dopiero  może się do tego odnieść. 

Prezydent T. Jarmoliński- brak jest na dziś gotowego pomysłu,  nie tylko Szkolmed prowadzi tam działalność, są jeszcze inne podmioty, sprawa jest dość złożona, nie mniej jednak  stroną  w tej sprawie jest zawsze szkoła- jako podatnik i to ona powinna się  porozumiewać   z podmiotami prowadzącymi tam działalność profilaktyczną.

Przewodniczący Grodzki jest zdania, ze nie należy robić wyjątku i ustalać   reguł postępowania dla jednego podmiotu, np. Szkolmedu, trzeba  przyjąć ogólne zasady  postępowania  dla wszystkich świadczących  tego typu usługi.

Głos zabrał pan Mecenas Kotfis, świadczący usługi prawne dla urzędu miasta (Wydział  Podatków i Opłat Lokalnych),  powołał się na wspólne stanowisko Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych oraz oraz Wydziału Prawnego i Wydziału Oświaty. Pismo w tej sprawie stanowi załącznik do protokołu.

Radny Arłukowicz powołał się  na opinie prawne , które otrzymała Komisja Zdrowia poprzedniej kadencji, pyta  pana mecenasa, czy zmieniło się prawo i od kiedy, bowiem stanowiska prawne w tej sprawie jest zgoła odmienne.

Otrzymał odpowiedź, że  odbyło się spotkanie na początku  grudnia,  decyzję odnośnie obciążeń finansowych pozostawiono szkole, jako stronie w sprawie, natomiast już  sama szkoła ma ocenić, czy  ściągać należności np. od Szkolmedu czy też nie.

Zarówno radna Pańka i radna Biernat  opowiedziały się za stanowiskiem Szkolmedu, stoją na stanowisku,  że należy im pomóc, pielęgniarka szkolna powinna być  w szkole podczas godzin nauczania.

Radny Arłukowicz przypomniał  zebranym, że niedawno podmioty  zostały poinformowane pisemnie  o konieczności dokonania zaległych opłat.  Radny wnioskuje, aby Komisja ponownie wystąpiła  o umorzenia zaległych należności.

Przewodniczący Grodzki  odczytał treść projektu stanowiska Komisji, dotyczącego umorzeń. Treść stanowiska (jak niżej), została przyjęta i przegłosowana (za- 7- jednogłośnie).

  Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej w oparciu o przepisy  prawne i wspólne stanowisko Wydziału Podatków i Opłat  Lokalnych, Wydziału Oświaty i Biura Prawnego określonego podczas spotkania odbytego 15.12.2006r,  zwraca się do Pana Prezydenta o zwrócenie uwagi dyrektorom szkół, że nie są zobligowani  do obciążenia najemców niekomercyjnych kosztami opłat i podatków lokalnych. Ponadto Komisja zwraca się z wnioskiem  do Prezydenta o umorzenie (w miarę możliwości prawnych) zaległych opłat z tego tytułu.

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radny  Arłukowicz  zadał pytanie  Prezydentowi  Jarmolińskiemu, czy jest już  znany kandydat na stanowisko dyrektora Wydziału Zdrowia  i Polityki Społecznej oraz czy jest juz kandydat na stanowisko dyr. MOIK-u?

Prezydent Jarmoliński  poinformował, że  konkurs na stanowisko dyr. Wydziału  zostanie rozstrzygnięty w styczniu, odnośnie dyr. MOIKU- jest pełniący  obowiązki dyrektor, pani Bożena Kapicka.

Radny Arłukowicz zapytał, dlaczego odwołano pana Jacka  Bursę,dyr. Domu Dziecka nr 2  prosi o podanie powodów.

Prezydent poinformował, że dyr. Bursa stawał ponownie do konkursu, ale go przegrał, nie było formalnego odwołania z tego stanowiska,  komisja konkursowa z kolei, bardzo wysoko oceniła kompetencje nowej pani dyrektor.

Przewodniczący KOmisji zamyka dyskusję  nt temat.

Następnie Komisja  zapoznała się z wnioskiem  Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Przewlekłym Chorobami Dróg Oddechowych, jest to wniosek  o dofinansowanie  w wysokości 100 tys zl.zakupu sprzętu diagnostycznego. Pismo stanowi załącznik do protokołu.

Radny Arłukowicz  stwierdził, że należy   trzymać się wcześniej  ustalonych  zasad, obowiązuje  konkursy i w drodze tej procedury  stowarzyszenia i organizacje powinny występować  o środki  finansowe, a nie do Wydziału lub Komisji  Zdrowia. Uważa,  że nie należy stwarzać precedensu i pozytywnie opiniować wniosek,  bowiem spodziewać  się należy, że takich wniosków popłynie wówczas lawina. Proponuje, aby przekazać wniosek  do Wydziału Zdrowia. Pismo o treści:

   Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej  w załączeniu przekazuje  wniosek  Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Przewlekłymi Chorobami Dróg Oddechowych i Alergią  o dofinansowanie w kwocie 1000 tys zł. Komisja wnosi o  poinformowanie zainteresowanych o sposobach i procedurach towarzyszących  realizacji w/w wniosku.

zostało przegłosowane (za-7).

 

 

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2007/01/03 09:26:57
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2007/01/03 09:26:57 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/15 10:38:09 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/15 10:37:00 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/15 10:35:48 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/14 11:29:45 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/14 09:49:16 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/13 09:21:50 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2006/12/11 16:49:49 nowa pozycja