przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/160/11
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 18 PAŹDZIERNIKA 2011 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 261/11, 266/11, 281/11, 337/11, 338/11, 342/11, 343/11, 344/11, 309/11, 335/11, 334/11, 324/11).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


W związku ze zmianami wprowadzonymi do porządku obrad sesji, Komisja postanowiła zrezygnować z opiniowania projektów uchwał o numerach: 261/11 oraz 266/11. Jednocześnie wprowadzono do porządku obrad komisji opiniowanie uchwał nr 347/11 oraz 349/11.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 20.09.11 przyjęto w głosowaniu: 5 - za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.,

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.10.11 przyjęto w głosowaniu:4 - za, 0 - przeciw, 3 - wstrzym.,

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 12.09.11przyjęto w głosowaniu:  jednogłośnie,

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 08.09.11 przyjęto w głosowaniu: 5 - za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym,

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 14.09.11przyjęto w głosowaniu: 5 - za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.
 


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 261/11, 266/11, 281/11, 337/11, 338/11, 342/11, 343/11, 344/11, 309/11, 335/11, 334/11, 324/11).


Projekt uchwały nr 335/11 w spr. zmiany uchwały w sprawie ustalenia stawki jednostkowej dla kalkulacji wysokości dotacji przedmiotowej do wozokilometra dla trakcji autobusowej i pociągokilometra w trakcji tramwajowej dla Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie

M. Kośla – ZDiTM – omówił projekt uchwały. Poinformował, że planowane dofinansowanie spłaty kredytu zaciągniętego przez spółkę Tramwaje Szczecińskie odbywa się poprzez zwiększenie stawki wozokilometra i pociągokilomertra. Środki te są przeznaczone na zakup nowego taboru.

J. Lemm – zapytała, dlaczego obie stawki są takie same?

M. Kośla – nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

W. Dąbrowski – zwrócił uwagę na błędne zapisy w uzasadnieniu dot. dat i stawek.

G. Zieińska – złożyła wniosek o odstąpienie od opiniowania tego projektu uchwały.

W głosowaniu: 4 – za, 0 – przeciw, 2 – wstrzym. Komisja poparła wniosek radnej G. Zielińskiej i odstąpiła od opiniowania projektu uchwały nr 335/11.

Projekt uchwały nr 337/11 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od pierwszej opłaty, naliczanej z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości, położonej w Szczecinie przy ul Rudej

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 338/11 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto sprzedaży nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Jana Zamoyskiego 5 sprzedawanej w drodze bezprzetargowej na rzecz współużytkowników wieczystych: spółdzielni mieszkaniowej i osób fizycznych i uchylająca Uchwałę Nr XL/985/09 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 października 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Jana Zamoyskiego 5 sprzedawanej w drodze bezprzetargowej na rzecz współużytkowników wieczystych: spółdzielni mieszkaniowej i osób fizycznych

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - 6 , przeciw - 0, wstrzym. - 1.

Projekt uchwały nr 341/11 bezprzetargowego wydzierżawienia na okres ośmiu lat, nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Śląskiej 51 w Szczecinie

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za - 6, przeciw - 0, 1 - wstrzym.

Projekt uchwały nr 342/11 wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od pierwszej opłaty, naliczanej z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonej w Szczecinie, przy ul. Bolesława Śmiałego

M. Wajdziak – WGN - poinformował, że w oficynie znajduje się część budynku, zlokalizowana na innej działce. Budynek frontowy został zbyty bez udziału części oficynowej. Wydział chce w tej chwili uregulować sprawy własnościowe i funkcjonalne. Do tej części budynku nie ma innego dostępu jak poprzez budynek główny.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Projekt uchwały nr 343/11 w spr. oddania w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej gminnych niezabudowanych nieruchomości gruntowych położonych w Szczecinie przy ul. Nad Stołczynką na rzecz Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator S.A.

J. Lemm – zauważyła, że dla proponowanego terenu nie ma planu, nie ma też wydzielonych działek. Zapytała, z czego wynika ten pośpiech?

M. Wajdziak – wyjaśnił, że projekt uchwały przygotowano na wniosek Polskich Sieci Energetycznych, realizujących swoje inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym Szczecina.

W. Dzikowski – "dotychczas oddaliśmy Enei Operator ok. 90% gruntów pod budowle związane z przekazywaniem energii elektrycznej. Doprowadziliśmy w ten sposób do sytuacji, gdzie inny operator nie ma możliwości zaoferowania mieszkańcom Szczecina energii elektrycznej za mniejszą cenę."

J. Balicka – zapytała, jak powinniśmy się zachować w momencie gdy kilku wnioskodawców będzie występowało o grunt?

M. Wajdziak – wyjaśnił, że zasadą jest, iż w przypadku gdy tylko jeden wnioskodawca może skorzystać z gruntu, przekazujemy go bezprzetargowo.

W. Dąbrowski – uznał, że w przypadku tej nieruchomości mamy podobną sytuację. Radny wnioskuje jednak o sprzedaż a nie – o wieczyste użytkowanie.

M. Duklanowski – zapytał, czy musimy działać w takim pośpiechu? "Nie mamy tu podziału działki, nie znamy powierzchni. Dokonajmy podziału działki i zwróćcie się potem do radnych o zgodę."

M. Wajdziak – "dzisiaj zakładamy maksymalną powierzchnię działki planowanej pod tą inwestycję. Argumentacja wnioskodawcy jest przekonująca dla Wydziału. Mamy w ten sposób możliwość skrócenia czasu procedowania i staramy się to zrobić."

W. Dzikowski – zaproponował wystąpienie o opinię, czy procedura przyjęta przed laty jest nadal aktualna, czy procedując w ten sposób nie łamiemy prawa. Z jego informacji wynika, że przepisy dot prawa energetycznego się zmieniły.

J. Posłuszny – potwierdził, że miasto sprzedało na rzecz Enei b. dużo działek. Zapytał, na jakiej zasadzie dzisiaj operatorzy użytkują działki, na których są ich urządzenia? Na Szosie Polskiej Enea Operator ma trafostacje, teren jest nieogrodzony i nieuporządkowany. Enea na wniosek radnego o zabezpieczenie i uporządkowanie tego terenu odpowiedziała, że nie jest jej właścicielem.

A. Falenczyk - WGN - " jesteśmy w trakcie regulacji tych spraw. W większości przypadków mamy zawarte umowy dzierżawy, gdzie całkowicie przenosimy wszystkie obowiązki na dzierżawcę. Omówiony przypadek należy zgłosić do Straży Miejskiej."

G. Zielińska – zapytała, jak szybko może nastąpić podział tej działki?

M. Wajdziak – do 15. grudnia.

J. Lemm – ze względu na dużą ilość uwag i wątpliwości wnioskuje o odstąpienie od opiniowania tego projektu uchwały i zdjęcie z go z porządku obrad sesji RM.

Ww. wniosek został przyjęty w głosowaniu: za - jednogłośnie.

Projekt uchwały nr 344/11 w spr. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny netto nieruchomości gruntowych sprzedawanych w trybie bezprzetargowym na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych

J. Lemm – zauważyła, że koszty związane z wyceną i wpisem do ksiąg przerzucane są na wnioskodawców pod koniec procedury wykupu. Tymczasem często odstępują oni od zawarcia umowy notarialnej. Zapytała, czemu nie ma najpierw opłaty za rozpatrzenie wniosku o podział nieruchomości, a reszty opłat – po realizacji kolejnych etapów procedury?

M. Wajdziak – zgodnie z przepisami podziału gruntu wykonuje właściciel. Na poczet kosztów postępowania możemy wziąć jedynie zaliczkę. Z punktu widzenia działań wstępnych obowiązek ten ciąży na właścicielu.

Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: 4 - za, 2 – przeciw, 1 - wstrzym.

Projekt uchwały nr 347/11 w spr. ustalenia opłat za usuwanie pojazdów z dróg i przechowywania na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu

Z uwagi na brak prelegenta Komisja odstąpiła od opiniowania ww. projektu uchwały.

J. Lemm - poprosiła o informacje: jakie miejsce, koszt zakupu samochodu, konkretne koszty tej uchwały. Jak będzie wyglądała egzekucja, np. w przypadku roweru?

Projekt uchwały nr 349/11 w spr. zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą „Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej” w Szczecinie

Z uwagi na brak prelegenta Komisja odstąpiła od opiniowania ww. projektu uchwały.

Projekt uchwały nr 334/11 zmiany uchwały w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz uchwałę w sprawie sposobu ustalania w transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt

J Lemm – zapytała, z jakich pieniędzy rezygnujemy wprowadzając tą uchwałę?

A. Małolepsza - ZDiTM - omówiła projekt uchwały. Przypomniała, że w maju br. Rada Miasta zniosła opłaty za bagaż i przewóz zwierząt. W tej chwili doprecyzowujemy te zapisy.Poinformowała również, że nie dysponuje informacją o kosztach tej uchwały.

Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie w głosowaniu: za – 4, przeciw - 0, 3 - wstrzym.

Projekt uchwały nr 324/11 w spr. wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego spółki Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o.o

J. Lemm – zapoznała radnych ze stanowiskiem Komisji Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej w tej sprawie (załącznik nr 3 do protokołu).

W. Dąbrowski – zapytał, co się zdarzyło od poprzedniej sesji, że uchwała znowu znajduje się w porządku obrad? Materiały przygotowane przez MTS (załącznik nr 4) są niewystarczające.

D. Wąs – Zastępca Prezydenta Miasta - "kondycja finansowa spółki się nie zmieniła. MTS zamknie ten rok wynikiem dodatnim. Podjęcie tej uchwały jest ważne z dwóch powodów: jako właściciel Gmina Miasto Szczecin jest zobowiązany do nadzoru nad spółką w sposób najbardziej efektywny. Podstawową rzeczą jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie spółka nie będzie miała żadnych przeterminowanych zobowiązań. Powstanie wówczas pole do sprzedaży udziałów spółki. Cała działalność dotychczasowa miałaby zostać utrzymana, jednak powinno się to odbywać bez majątku – MTS nie jest w stanie w tej chwili zainwestować w żadne przedsięwzięcie."

J. Posłuszny – zapytał, kto jest właścicielem gruntu i budynku?

D. Wąs – na dzisiaj MTS, po sprzedaży udziałów właścicielem zostanie inwestor, który nabędzie określony pakiet w spółce. Poprzez sprzedaż udziałów chcemy tak naprawdę sprzedać nieruchomość.

J. Posłuszny – czy cała nieruchomość zostanie zachowana, czy podzielona na działki?

D. Wąs – chcemy ją zbyć w całości. W planie zagospodarowania przestrzennego jest tam budownictwo mieszkaniowe.

W. Dąbrowski - zapytał, po co był ten grunt spółce, skoro nie zrobiła z niego żadnego użytku? Czujemy się jako radni "wpuszczeni w maliny": aportami przekazaliśmy grunty do spółek i tracimy kontrolę nad tym co się z nimi dzieje. Czy po to zmieniamy długi na udziały, by pozbyć się spółki?

D. Wąs – chcemy odzyskać środki dla miasta i uwolnić grunt. Spółka nadal może realizować swoją funkcję już bez majątku, z minimalnym kapitałem.

J. Balicka – uznała, że przedstawiona koncepcja jest racjonalna. Obciążenia spółki kosztami podatku od gruntu i nieruchomości powodują, że spółka nigdy nie będzie zarabiać na swojej działalności.

Projekt uchwały nr 281/11 bezprzetargowego wydzierżawienia na okres piętnastu lat, nieruchomości położonej przy ul. Wały Chrobrego w Szczecinie

W. Dąbrowski – poinformował, że do komisji nie dotarły żadne nowe informacje, prezydent nie zareagował na propozycję komisji o zmniejszeniu okresu dzierżawy do 9 lat. W związku z tym radny wnioskuje o zaopiniowanie tego projektu uchwały negatywnie.

G. Zielińska – zapytała, czy takie preferencyjne umowy są zawierane także z innymi właścicielami lokali gastronomicznych w Szczecinie?

M. Wajdziak – przypomniał, że te obiekty powstały poza WGN poprzez zajęcie pasa drogi. O treści proponowanej uchwały, a co za tym idzie - projektu uchwały, decyduje wniosek inwestora, który zamierza przeprowadzać tam prace budowlane.

Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały negatywnie w głosowaniu: za negatywną opinią – 4, za pozytywną – 0, wstrzym. - 2.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Judyta Lemm
udostępnił: BRM, wytworzono: 2011/10/12, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2011/11/09 14:38:59
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2011/11/09 14:38:59 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2011/10/13 10:22:23 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2011/10/12 15:21:56 nowa pozycja