PROTOKÓŁ NR 0063-5/113/09
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 6 MAJA 2009 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie wniosku dot. dzierżawy boiska położonego przy ul. Jagiellońskiej. |
4. | Informacja nt. naboru do szczecińskich przedszkoli. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie wniosku dot. dzierżawy boiska położonego przy ul. Jagiellońskiej.
M. Walburg – przedstawił i omówił materiał stanowiący załącznik nr 3 do protokołu. Poinformował, że planowana inwestycja będzie finansowana ze środków własnych (ok. 2 mln zł), wnioskodawcy nie oczekują pomocy finansowej od miasta. Oczekują długoterminowej umowy dzierżawy terenu, jaki planują przeznaczyć na szkółkę piłkarską. Zobowiązali się również do nieodpłatnego udostępniania obiektu dla dzieci – uczniów szkoły specjalnej. Z uwagi na fakt, że okres spłaty inwestycji wyniesie min. 15 lat, oczekują umowy długoterminowe.
B. Raszkowski – Z-ca Dyrektora Wydziału Oświaty - poinformował, że wydział opiniuje negatywnie ww. inwestycję z uwagi na fakt, że w tym miejscu jest zaplanowana budowa boiska (termin realizacji: lata 2012 – 2015) i hali sportowej dla SP-47. Pomysł ocenił jako interesujący, jednak lokalizacja powinna zostać zmieniona.
T. Błażniak - Dyrektor MOS Nr 2 - zaopiniował wniosek p. Walburga i Moskalewicza pozytywnie. Jego wychowankowie to chłopcy po kolizjach z prawem, bez żadnej możliwości socjoterapii i resocjalizacji poprzez sport z uwagi na brak zaplecza. Deklaracja wnioskodawców dot. nieodpłatnego udostępnienia obiektu wychowankom jest szczególnie ważna dla Ośrodka.
J. Wijas – uznał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować zaplanowane boisko środkami inwestora zewnętrznego a nie z budżetu miasta.
K. Marlicz – poprosiła, by wydział jeszcze raz przemyślał swoje stanowisko. Boisko sportowe, jakie ma być budowane przez wnioskodawców, daje nam gwarancję osiągnięcia celu w krótkim czasie. Zaoszczędzone środki będzie można przeznaczyć na budowę obiektu sportowego w innym miejscu.
B. Raszkowski – przypomniał, ze budowa hali przy SP-47 wymagać będzie zabrania boiska na czas realizacji inwestycji. Zadanie jest już na etapie projektu, do 2011 r, ma być ukończone (w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Zachodniopomorskiego). Decyzje w tej sprawie już zapadły w Urzędzie Marszałkowskim. W tej chwili czekamy jedynie na publikację uchwały. Nie ma możliwości, by w tej chwili wskazać inna lokalizację dla boiska budowanego przez miasto.
M. Walburg – uznał, ze nic nie stoi na przeszkodzie, by po wybudowaniu przez niego boiska (planowany termin realizacji inwestycji to ok. 3 miesiące) nie udostępnić go, na zasadzie umowy, dzieciom z placówki której boisko zostanie zajęte pod budowę.
M. Kopeć - poparł inicjatywę, która jego zdaniem zabezpieczy potrzeby uczniów okolicznych szkół. Nazwiska wnioskodawców są w mieście znane i gwarantują realizację przedsięwzięcia.
J. Lemm – zaapelowała o ponowne przeanalizowanie wniosku i uwzględnienie wszystkich złożonych przez p. Walburga deklaracji.
L. Rogaś – Dyrektor Wydziału Oświaty - pomysł jest ciekawy, jednak musi w szczegółach pasować do naszej koncepcji. Wymaga to spotkania i przedyskutowania szczegółów. Wątpliwości budzi bezprzetargowe użyczenie gruntu na tak wiele lat.
W wyniku dyskusji postanowiono, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania dyrektora MOW, SP47, dyr. Raszkowskiego oraz wnioskodawców w celu ustalenia szczegółów udostępniania obiektów sportowych istniejących i planowanych do wybudowania. Komisja uznała za realne zrealizowanie koncepcji M. Walburga i O. Moskalewicza i uznała, że że powinno dać się szansę wnioskodawcom na wydanie środków i wybudowanie boiska. Wydział Oświaty zobowiązał się do poinformowania o wynikach rozmów w ciągu 2 tygodni.
Komisja w głosowaniu: jednomyślnie - za, zaopiniowała pozytywnie wniosek M. Walburga i O. Moskalewicza dot. najmu terenu przy ul. Jagiellońskiej na boisko wielofunkcyjne.
Ad. pkt. 4.
Informacja nt. naboru do szczecińskich przedszkoli.
L. Rogaś – przedstawiła i omówiła materiał stanowiący załącznik nr 4 do protokołu. Poinformowała, że zostały przygotowane miejsca dla wszystkich dzieci, których oboje rodzice pracują i mieszkają w Szczecinie. Jest to duży sukces wydziału. Po drugim naborze, wszystkie dzieci które spełniają kryteria zostaną przyjęte do przedszkoli. Dla dzieci rodziców niepracujących miasto przygotowało inną ofertę: punkty przedszkolne w szkołach i Przedszkole Pałacowe w Pałacu Młodzieży, realizujące 5-godzinną podstawę programową bezpłatnie.
P. Bartnik – zapytał o miejsca dodatkowe dla dzieci, które zostały utworzone kosztem sal gimnastycznych.
D. Szkoła – Dyrektor PP45 - oświadczyła, ze jeżeli za dodatkowym oddziałem pójda pieniądze, to komfort dziecka w jej placówce nie zmniejszy się. Można dostosować ją do nowych realiów (jest pomieszczenie które można zaadaptować na toalety). Ograniczone zostanie korzystanie z sali gimnastycznej przez pozostałe dzieci (dotychczas była wykorzystywana codziennie, przez 1-3 godziny).
G. Rosołowska - Dyrektor PP-61 - w jej przedszkolu sytuacja jest podobna, nie ma tu jednak możliwości stworzenia dla dzieci sanitariatów więc prawdopodobnie do nowych pomieszczeń przejdą dzieci 6-letnie. Przedszkole dysponuje salą do rytmiki.
A. Huczko - Dyrektor PP-32 - poinformowała, że dodatkowa grupa przedszkolna powstała w pomieszczeniu po "zerówkach", sala gimnastyczna w placówce pozostanie, warunki dla dzieci nie powinny ulec pogorszeniu.
K. Marlicz – uznała, że sytuacja jest dramatyczna. Wydział dokonał dużej pracy, natomiast problem nie został załatwiony do końca: w kolejnych latach dzieci będzie dużo więcej. Zapytała, ile w sumie dzieci w danym wieku jest w Szczecinie. Przypomniała, że tylko 58% populacji chodzi do przedszkola. Zapytała, ile mamy miejsc w przedszkolach niepublicznych, oraz jaki jest pomysł na lata następne?
L. Rogaś – w dwóch ostatnich latach było urodzeń więcej jedynie o 53 i 112 dzieci. Przypomniała o koncepcji obniżenia wieku szkolnego, co powinno pomóc rozładować sytuację w przedszkolach. Mamy ok. 1300 sześciolatków, które miały trafić do szkoły. Dość późno weszła w życie ustawa regulująca obniżenie wieku szkolnego, co sprawiło że niewielu rodziców skorzystało z takiej możliwości. Dyr.Rogaś jest przekonana, że w przyszłym roku chętnych będzie więcej. Ad. punkty przedszkolne – niepubliczne nie pojawiły się. Było zainteresowanie, jednak restrykcyjne przepisy dot. bezpieczeństwa dzieci zniechęciły potencjalnych chętnych. W tej chwili mamy wskazanych 5 lokalizacji ( w porozumieniu z prez. Chochulskim) jakie będziemy udostępniać chętnym do prowadzenia punktów przedszkolnych ( w drodze przetargu ofertowego). Mamy również ok. 1800 miejsc w przedszkolach niepublicznych. Ad. koszty związane z utworzeniem nowych grup - nowe etaty planowano w szkołach, ponieważ te grupy nie powstały środki zabezpieczone na ten cel zostaną przesunięte do przedszkoli. Ad. wyposażenie przedszkoli: na odnawianie i doposażenie przeznaczamy ok. 15 tys. zł na placówkę.
T. Kalina – przypomniała, że 2 lata temu uchwałą Rady Miasta uchwalono standardy dot. min liczebności dzieci w grupach. Jak są one dzisiaj przestrzegane?
D. Szkoła - poinformowała, że w statucie jej przedszkola jest zapis o 25-30 dzieciach w grupie. W tej chwili w grupach jest po 28 dzieci, teraz będzie w każdej po 30.
L. Rogaś – przypomniała, że na prośbę Kuratora przez cały rok badano frekwencję w grupach: w skali roku średnio w grupie jest 23 dzieci. Frekwencja jest niska, dzieci często chorują.
J. Lemm – uznała, że powinniśmy stworzyć jak najlepsze warunki dla dzieci. Cieszy się, ze wszystkie potrzebujące rodziny znajdą opiekę dla swoich dzieci, szkoda jednak że kosztem zwiększenia ich liczby w oddziałach i adaptowania pomieszczeń takich jak sale gimnastyczne. Powinniśmy jak najszybciej myśleć o budowie nowych przedszkoli, tworzeni warunków dla osób, które są zainteresowane prowadzeniem takich placówek. Rozwiązanie przedstawione przez wydział można traktować jedynie jako tymczasowe.
J. Wijas – uważa, że miasto w sferze edukacji największą porażkę ponosi właśnie w przedszkolach, których sprawy schodzą na plan dalszy. Co roku mamy taką sytuację, że "gasimy pożary", stosujemy rozwiązania tymczasowe. Nie ma pomysłu na rozwiązanie problemu na miarę europejską, gdzie ponad 90% populacji dzieci uczęszcza do przedszkola. Nie zgodził się z tym, że wspieranie przedszkoli niepublicznych rozwiąże problem. Odpowiedzialnością miasta jest tu rozwój sektora publicznego. Nie może być tak, że w poprzedniej kadencji zamykaliśmy przedszkola z uwagi na skandaliczne warunki lokalowe, a w tej kadencji nie tworzymy nowych w ich miejsce. Przypomniał wniosek o wybudowanie nowego przedszkola na Osowie, który został odrzucony przy dyskusji o budżecie 2009 roku. Wydział koniecznie musi podjąć decyzję dot. budowy przedszkoli publicznych. Jeżeli dyr. Rogaś uważa, ze sala gimnastyczna jest luksusem w przedszkolu, to radny się z tym nie zgadza. Rezygnowanie z sali gimnastycznej, nawet jeśli nie jest ona w standardzie, jest niedopuszczalne.
L. Rogaś - przytoczyła dane: utworzono w tym roku 700 nowych miejsc w przedszkolach i 500 w punktach przedszkolnych dla rodziców niepracujących. W wyniku tego wszystkie dzieci dostały się do przedszkoli i pozostaje jeszcze 200 wolnych miejsc. Ad. adaptowanie sal gimnastycznych: zajęcia w nich odbywały się jedynie 2-3 godziny dziennie. W wielu placówkach wykorzystujemy np. salę teatralną wykorzystywaną bardzo sporadycznie.
M. Kopeć – przypomniał, ze we wszystkich miastach brak jest chętnych rodziców do posłania dziecka 6-letniego do szkoły. Radny odczuwa to jako porażkę wydziału – wygenerowane nowe, dodatkowe oddziały zadowalają kuratora, natomiast nie należy zapominać że grupy liczą 30-osób, co nie stwarza warunków do realizacji podstawy dydaktycznej i wyrównywania szans. Zapytał jak zapewnić bezpieczeństwo tak licznym grupom? Zdaniem radnego nic na dłuższą metę nie zostało rozwiązane. Zgodził się z zabezpieczeniem miejsc w pierwszej kolejności dla szczecińskich dzieci – póki jest to zadanie własne gminy i nie ma na to subwencji, naszym zadaniem jest zabezpieczenie w pierwszej kolejności interesów naszych mieszkańców. Nie możemy też myśleć o rozwiązaniu problemu jedynie poprzez przedszkola niepubliczne. Pamiętajmy, że do przedszkoli uczęszcza jedynie 58% populacji dzieci.
W wyniku dyskusji Komisja podjęła jednomyślnie Stanowisko o treści:
Komisja Edukacji i Kultury wnioskuje do Pani Prezydent, by przy pracy nad zmianą Strategii Rozwoju Miasta dokonać zmian w zapisach Polityki Edukacyjnej Miasta Szczecin dotyczących wychowania przedszkolnego. Celem Miasta w najbliższych latach powinno być stworzenie spójnej wizji sieci przedszkoli i zapewnienie wszystkim dzieciom możliwości korzystania z nich (z uwzględnieniem placówek publicznych i niepublicznych). Komisja stoi na stanowisku, że w najbliższym czasie należy wybudować jedną lub dwie placówki przedszkolne. Dodatkowo w Polityce należy umieścić zapis określający docelową liczbę dzieci w oddziale przedszkolnym na 25.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Radny A. karut - złożył wniosek dot. remontu sali gimnastycznej w Pałacu Młodzieży, którego treść stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Ww. wniosek został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: 4 - za, 0 - przeciw, 2 - wstrzym.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Paweł Bartnik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2009/05/28 10:32:16 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2009/04/30 13:04:14 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2009/04/30 10:08:05 | nowa pozycja |