przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/56/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 30 STYCZNIA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie projektów uchwał Nr 37/08 i 38/08. - godz. 10.00
3. Opiniowanie projektu uchwały Nr 33/08 - godz. 11.30.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektów uchwał Nr 37/08 i 38/08. - godz. 10.00


Projekt uchwały nr 37/08 w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 1 w Szczecinie, ul. Kolumba 88A i zamiaru stopniowej likwidacji Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Nr 3 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 1 w Szczecinie, ul. Kolumba 88A

Projekt uchwały nr 38/08 w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej Nr 2 wchodzącej w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 2 im. Czesława Piskorskiego w Szczecinie, ul. Jagiellońska 65

L. Rogaś - Dyrektor Wydziału Oświaty - omówiła prezentację stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.

A. Wagemann - Dyrektor SOSW Nr 2 - przedstawił stanowisko Rady Pedagogicznej w sprawie planowanej restrukturyzacji szkolnictwa specjalnego. Materiał omówiony przez niego na posiedzeniu stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Podkreślił, że  proponowane zmiany nie uwzględniają warunków lokalowych szkoły  (już w tej chwili jest problem z lekcjami wf, brak jest także stołówki i nie ma możliwości stworzenia pracowni), wzrostu liczby dzieci upośledzonych umysłowo, ani faktu że wraz ze wstrzymaniem naboru nastąpi konieczność zwalniania kadry nauczycielskiej.

L. Rogaś - zauważyła, iż malejąca ilość dzieci nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia ilości nauczycieli. Jednak w przypadku SOSW Nr 2 Wydział Oświaty wziął pod uwagę fakt, że część nauczycieli zawodu są to ludzie na emeryturze i zgodnie z prawem mogą pracować jedynie do 65 roku życia. Ad. spadek liczby dzieci - prognoza, która została przedstawiona dotyczy absolwentów gimnazjów.  Dane czerpane są z SIO, a następnie konsultowane w GUS-ie. Pod uwagę wzięto także te dzieci, które na prośbę rodziców, pozostają w gimnazjach ogólnych, powtarzając klasę.

G. Połom - Malinowska - Dyrektor ZSS Nr 1 - zapoznała radnych ze specyfiką pracy jej szkoły. Kierunki są przemyślane i podyktowane kadrą pedagogiczną. Jej zdaniem nie ma powodu do rezygnacji z jakiegokolwiek z nich. Dla poprawy warunków pracy i nauki najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie szkoły do nowej placówki, spełniającej wszystkie wymogi szkoły specjalnej. Proponowane połączenie z SOSW Nr 2 nie rozwiązuje problemów Wyspy Jaskółczej.

J. Wijas - zapytał, czy znane są plany Prezydenta Miasta w stosunku do nieruchomości na Wyspie Jaskółczej i czy jest koncepcja zagospodarowania terenów nadodrzańskich?

E. Masojć - Zastępca Prezydenta Miasta - poinformowała, że wystąpiła do Wydziału Rozwoju o przygotowanie koncepcji dotyczącej zagospodarowania Wyspy Jaskółczej.

A. Karut - zaproponował utworzenie 2 odrębnych zespołów szkół na ul. Jagiellońskiej, z których każdy będzie dysponował odrębną bazą, pracowniami, wspólnym basenem, internatem, salami gimnastycznymi itp. Do rozważenia jest wykorzystanie środków zewnętrznych do zrealizowania tych planów.

M. Kopeć - dane dotyczące planów inwestycyjnych, jak również pozyskiwania środków unijnych na budynki przy ul. Jagiellońskiej uznał za niewiarygodne. Jego zdaniem Miasto nie wywiązało się z obietnic dotyczących placówki przy ul. Romera i innych objętych restrukturyzacją w ubiegłym roku. Do dnia dzisiejszego radny nie uzyskał informacji dot. planów inwestycyjnych Wydziału Oświaty , co nie pozwala na racjonalne ocenienie przedstawionych propozycji. Przekazał stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie SOSW Nr 2 i SZS Nr 1 (załącznik nr 5 do protokołu).  Opowiedział się za odstąpieniem od opiniowania projektów uchwał w sprawie szkół specjalnych. 

E. Masojć - Zastępca Prezydenta Miasta - poinformowała, że ideą Wydziału i Prezydenta jest stworzenie programu całościowego, który będzie miał na celu przede wszystkim dobro dzieci. Zamiarem autorów proponowanych zmian nie jest robienie oszczędności kosztem uczniów, lecz - racjonalizacja wydatków.  Remont budynków przy ul. Jagiellońskiej i aplikowanie o środki zewnętrzne wymaga określenie, co i dla kogo chcemy zrobić. Przypomniała także, że w obecnej sytuacji jest grupa absolwentów, którzy znaleźli się poza systemem (osoby, które ukończyły 24 rok życia i nie dostały się na zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej).

C. Pawłowski - zauważył, ze prognozy i potrzeby przedstawione przez WOś dotyczą jedynie dzieci szczecińskich. Zapytał, dlaczego nie bierze się pod uwagę dzieci z terenu? Zauważył również, że w opracowaniu brak jest prognozy dot. zapotrzebowania na poszczególne zawody i brak koncepcji nauczania modułowego, które wymaga rozbudowanej bazy dydaktycznej.

Przedstawicielka Rady Rodziców ZSZS 1 - zauważyła, że po przetrzymaniu dzieci wymagających nauczania specjalnego w gimnazjach , w roku 2010 do połączonych szkół specjalnych przyjdzie zwiększona liczba uczniów. Wówczas części z nich trzeba będzie odmówić przyjęcia z powodu braku miejsc. Być może będą to dzieci z terenu. Zapytała, gdzie jest tu dobro dziecka?

U. Pańka - złożyła wniosek o utworzenie zespołu negocjacyjnego (zgodnie z propozycją A. Wagemanna zawartą w załączniku nr 6) i oddelegowanie do pracy w nim przedstawiciela Komisji Edukacji.

Radni poprzez aklamację wytypowali A. Karuta do pracy w ww. zespole, zobowiązując jednocześnie Wydział Oświaty do informowania na bieżąco o postępach rozmów.

G. Chilmon - Brzozowska - Prezes Zarządu LO "Ogólniak" - przekazała Komisji materiały stanowiące załącznik nr 7 do protokołu. Zaapelowała o zawarcie kolejnej umowy najmu budynku przy ul. Jagiellońskiej 62.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały Nr 33/08 - godz. 11.30.


Projekt uchwały nr 33/08 w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji publicznej Szkoły Podstawowej Nr 36 im. Ks. Bogusława X w Szczecinie, ul. Wojciechowskiego 50,

Projekt uchwały nr  34/08 w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji publicznego Gimnazjum Nr 28 w Szczecinie, ul. Zakole 1A

L. Rogaś - przedstawiła i omówiła prezentację stanowiącą załącznik nr 8 do protokołu.

P. Bartnik - przypomniał problemy, jakie zgłaszali rodzice i mieszkańcy Osowa podczas analizy projektu uchwały w sprawie SP-36 w ubiegłym roku tj.: problem terenów pod zabudowę i perspektywy zamieszkania w rejonie szkoły kolejnych dzieci oraz perspektywę budowy nowej szkoły na Warszewie, jak również problem bezpiecznego dojazdu dzieci do szkoły. Kolejnym pytaniem zgłaszanym przez rodziców jest, dlaczego nie pozostawi się podstawówki w dotychczasowej siedzibie i nie przeniesie tam dzieci z Zakola.

E. Masojć - wyjaśniła, że nie ma tendencji wzrostowej jeśli chodzi o ilość dzieci w rejonie ( w roku 2007 ilość dzieci urodzonych wyniosła 49). Ad. budowa szkoły na Warszewie uznała, że przy aktualnej tendencji dzieci urodzonych w rejonie placówka zaspokoi potrzeby Warszewa i najbliższych okolic.

L. Rogaś - odpowiedziała, że wielkość budynków i liczba dzieci w obu szkołach nie pozwala na rozwiązanie takie, gdzie na Wojciechowskiego pozostanie podstawówka a na Zakolu - gimnazjum.

J. Lemm - oświadczyła, że podczas rozmowy z Prezydentem Krzystkiem uzyskała jego zapewnienie, że decyzja w sprawie łączenia omawianych dzisiaj szkół, zapadnie po oddaniu do użytkowania placówki na Warszewie. zapytała, jak to się stało, że omawiane projekty uchwał zostały zarejestrowane w Biurze Rady Miasta?

E. Masojć - poinformowała, ze Prezydent zaakceptował wszystkie projekty na Kolegium i nic jej nie wiadomo o żadnych ustaleniach na temat wstrzymania się z ich procedowaniem. Dodatkowym argumentem przemawiającym za procedowaniem obu uchwał było to, że do szkół idą 5-latki i należy zrobić wszystko, aby rozdzielić dzieci małe i starsze. Proponowane rozwiązanie pozwoli na przeprowadzenie takich podziałów.

A. Sielicka - Rada Rodziców SP-36 - przedstawiła materiał stanowiący załącznik nr 9 do protokołu.

E. Masojć - zaprotestowała, jakoby restrukturyzacja była działaniem skierowanym pod szkołę niepubliczną.  Ad. liczebność klas w SP36 - zaprzeczyła, jakoby było to działanie Wydziału Oświaty, to dyrektor szkoły podejmował decyzję w tej sprawie.

M. Kopeć - przypomniał, że problem dotyczy odległości pomiędzy granicą obwodu na Osowie a szkołą na Zakolu. Najważniejszym zadaniem jest tu zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły i zapewnienie dowozu dzieciom. Deklaracja zwrotu kosztów zakupu biletów komunikacji miejskiej , jest jego zdaniem niewystarczająca. Przypomniał także o ubiegłorocznych deklaracjach Prezydenta Chochulskiego dot. zabezpieczenia drogi wzdłuż Skarbówka, deklaracje te nie zostały wypełnione. Ponieważ widać stały wzrost liczby dzieci w tym rejonie, nie należy się spieszyć z decyzjami. Zaproponował, by w obu budynkach utworzyć zespoły szkół i poczekać na rozwiązanie sprawy poprzez budowę szkoły na Warszewie.

L. Rogaś - przypomniała deklaracje Kuratora Oświaty, który wyrażał zgodę na tworzenie zespołów szkół jedynie na obrzeżach miasta.

B. Brodzka - poinformowała że w trakcie trwania naboru do GM28 rodzice byli informowani przez Wydział Oświaty, że naboru do tej szkoły nie ma.  Z tego też powodu statystyki wyglądają tak niekorzystnie dla szkoły.

A. Sielicka - poinformowała, że podczas naboru elektronicznego, na pierwszej stronie widniała informacja o szkołach przeznaczonych do likwidacji. Ta informacja miała często decydujące znaczenie dla rodziców dokonujących wyboru.

W trakcie dalszej dyskusji zgłoszono następujące problemy:

- na końcu budynek GM 34 będzie praktycznie pusty, zostaną tam tylko 3 klasy,

- dlaczego gimnazjum większe, o lepszych wynikach nauczania jest przenoszone do GM34?

- czy zaplanowano remont tej szkoły, głównie sali gimnastycznej? czy są zapewnione środki na ten cel?

- stan techniczny GM34 jest bardzo zły,

- wielokrotnie kuratorzy i ministrowie opiniowali negatywnie projekty uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół,

- SP36 nie otrzymała środków na dodatkowe zajęcia i programy, co pozwoliłoby na przyciągnięcie uczniów zainteresowanych rozbudowaną ofertą edukacyjną,

L. Rogaś - wyjaśniła, że stopniowe wygaszanie szkoły wynika z tego, że po decyzji radnych dotyczącej szkoły, będzie można rozpocząć remont m.in. właśnie sali gimnastycznej. Ad. wyniki egzaminów w obu szkołach - są one porównywalne.  

W tym momencie obrady Komisji zostały przeniesione do sali 161.

 Nauczyciele GM28 - zauważyli, że przy zawieszonym naborze i pozostawionych 4 oddziałach część z nich straci pracę. Zdecydowanie nie zgodzili się z takim rozwiązaniem. Przypomnieli, że w ubiegłym roku zapewniano o łączeniu obu szkół, co było korzystne dla kadry pedagogicznej. Wskazali również na wykorzystanie sali gimnastycznej w połączonej szkole: nie ma możliwości, aby na sali ćwiczyły 2 klasy. Jeśli do tego wziąć pod uwagę konieczność rozdzielenia chłopców i dziewcząt to nie ma możliwości przeprowadzenia zajęć bez wprowadzania dwuzmianowości.

L. Rogaś - odpowiadając na pytania wyjaśniła kolejno:

- rozmowy o zamiarze likwidacji szkól prowadzono z dyrektorami i to oni mieli przekazać informację rodzicom. Dodatkowo ubiegłoroczna decyzja o zamiarze likwidacji była skutecznym informowaniem zainteresowanych;

- ad. bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły - Wydział dysponuje raportem policji, z którego wynika, ze wypadkowość w tym miejscu jest niewielka i sprowadza się do stłuczek bez udziału dzieci;

- ad. programy edukacyjne - wstępne rozmowy z dyrektorem SP36 wskazują na przygotowania do uruchomienia nowych, ciekawych zajęć. Dyrektor szkoły nie wystąpił o zgodę na zajęcia z j. angielskiego, a tylko takie są w tej chwili dofinansowanie z programu nauki j. angielskiego. Dodatkowo żadna ze szkół nie wystąpiła o program pracy z uczniem zdolnym ani też - program pracy z uczniem mającym problemy.

M. Rumianek - poinformowała, że jej dziecko zostało przeniesione w ubiegłym roku do GM14. W wyniku tego procesu 8 nauczycieli straciło pracę. Dzieci nie zostały przeniesione wraz z nauczycielami. Nie dotrzymano także obietnicy dotyczącej braku bezzmianowości (zajęcia wf rozpoczynają się o godz. 7.15, a ostatnie zajęcia lekcyjne kończą po godz. 16.00) i remontu szkoły.

A. Serdyńska - Zastępca Dyrektora WOś - uznała, że szkoła jest czysta i zadbana. Wykonano remont boiska do piłki nożnej, są przyznane środki na wymianę okien w sali gimnastycznej i bursie. Kolejne etapy remontu to skorzystanie z programu boisk sportowych, co pozwoli na podniesienie standardu zaplecza sportowego.

P. Bartnik - podsumowując dyskusję uznał, że po połączeniu obu opiniowanych szkół na Zakolu powstanie prawdopodobnie problem dwuzmianowości. Poprosił o przedstawienie symulacji planu lekcji z uwzględnieniem wykorzystania sali gimnastycznej. Kolejnym problemem jest zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły. Poprosił w związku z tym o zorganizowanie przez WOś spotkania z Prezydentem Chochulskim i rodzicami na powyższy temat (do rozważenia byłaby tu dodatkowa linia autobusowa). Należy również wziąć pod uwagę problem nauczycieli GM28 i wziąć pod uwagę rozwiązanie polegające na likwidacji, a nie - wygaszaniu ich szkoły, co pozwoli na zachowanie etatów.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/01/24, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2008/03/06 08:41:29
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2008/03/06 08:41:29 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/01/24 11:52:18 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2008/01/24 11:48:44 nowa pozycja