przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/58/08
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 6 CZERWCA 2008 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Nowe spojrzenie na problem świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych.
4. Wnioski i sugestie do projektu budżetu na rok 2009.
5. Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego do Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 06.06.2008r.


Ad. pkt. 3.
Nowe spojrzenie na problem świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych.


Prezentację   multimedialną   dot. nowego  spojrzenia  na problem  świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych przedstawiła Komisji pani Joanna Błachowska-Kurbiel- Kierownik Referatu Świadczeń Rodzinnych. Materiał dot. w/w problematyki stanowi załącznik pisemny do protokołu.

Komisja zapoznała się z przepisami  ustawy z dnia 07.09.2007 o pomocy  osobom uprawnionym do alimentów,  która obowiązywać będzie od dnia 01.10.2008r. i przerzuca ciężar zadania na gminy. W związku z powyższym, do końca  czerwca 2008 roku Referat Świadczeń Rodzinnych przygotowuje się do stworzenia nowego Wydziału , co wymaga: zmiany struktury organizacyjnej, opracowania nowych regulaminów oraz  opracowanie i wprowadzenia  w życie stosownych uchwał i zarządzeń. Do tego celu przystosowany zostanie  parter budynku przy ul.Kadłubka  12 (ok. 350 metrów kw). Budynek zostanie opuszczony przez dotychczas zajmujący pomieszczenie MOPR-Północ

Kolejne  6 miesięcy  będzie potrzebne na stworzenie Wydziału ds Rodzinnych (przystosowany zostanie cały budynek na ul. kadłubka 12 oraz  rozbudowana zostanie  struktura organizacyjna pozwalająca na szybką i sprawna obsługę).

Do zadań wydziału należeć będzie m.in: przyjęcie wniosków alimentacyjnych, wydanie decyzji i informacji, wysłanie tej decyzji i uruchomienie pierwszych wypłat. Wydział na bieżąco będzie monitorować skalę zjawiska oraz  poznawać rzeczywiste wydatki i potencjalne dochody dla gminy z tytułu   realizacji zadania.

 Pani Kierownik  wskazała  na  nowo powstałą  placówkę w Poznaniu, którą  ostatnio wizytowała wspólnie z Panem Prezydentem Jarmolińskim , wzorcową jej zdaniem,  realizować ona będzie właśnie to zadanie (prezentacja multimedialna z posiedzenia wyjazdowego do Poznania) stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Komisji  Tomasz Grodzki otwiera dyskusję,  jako pierwszy o głos poprosił  radny Jędrzej Wijas , który poruszył kilka kwestii, m.in kosztu powstania nowej placówki w mieście, kto to ma sfinansować,  jaki podział środków (ile budżet państwa ile gmina?), oraz  kwestie stypendiów   dla szkół(sposób finansowania).

 Pani Błachowska przypomniała, że stypendia socjalno-edukacyjne to jest  projekt uwolnienia  zadania  od dyr. szkół i przekazania  kompetencji Prezydentowi Miasta. Jeżeli ustawa ta zostanie przyjęta- będzie to się odbywać poprzez zasilenie konta bankowego (jak to się dzieje w Poznaniu). Poinformowała również, że  mające powstać  Centrum, będzie posiadać pełną wiedzę na temat każdej rodziny, która się zgłosiła z problemem, będzie to cenna baza informacji skupiona w jednym miejscu, i duże ułatwienie w załatwieniu sprawy przez zainteresowanego.

Dyr. MOPR Marcin  Janda poinformował, że nowa jednostka przejmie od MOPR zadanie "dodatki mieszkaniowe" a prawobrzeże miasta dostanie w związku z tym pomieszczenia na działalność filii MOPR. Jest to bardzo korzystne dla mieszkańców prawej strony miasta.

Głos zabrał również Prezydent Tomasz  Jarmoliński, który stwierdził, że ustawa zawiera pewien szkopuł prawny, posiada zapisy, który można różnie interpretować. Departament Świadczeń Rodzinnych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej  wydał opinię w tej sprawie, że  kierunek działań, które proponuje miasto  Szczecin jest słuszny, a utworzenie  jednostki   organizacyjnej miasta , jednostki  budżetowej- innej niż MOPR-jest  zgodne z  zapisami ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.  Działania  idące w kierunku  utworzenia  nowej jednostki zmierzają jednocześnie  do  zmian legislacyjnych. Opinia Ministerstwa Pracy i Polityki Społ.   stanowi zał. do protokołu.

Przewodniczący Komisji Tomasz  Grodzki  podsumowując- proponuje stanowisko Komisji o treści:

      Komisja Zdrowia i  Pomocy Społecznej  Rady Miasta Szczecin  pozytywnie opiniuje  kierunki zmian mających na  celu konsolidację  świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, zgodne z obowiązującymi zmianami  w przepisach prawa.

Stanowisko przegłosowano : za-5- jednogłośnie.

 


Ad. pkt. 4.
Wnioski i sugestie do projektu budżetu na rok 2009.


Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z pismem  KOmisji Budżetu i Finansów dot. zgaszania wniosków i sugestii do budżetu modelowego na rok 2009. Pismo stanowi załącznik do protokołu.

Punkt porządku obrad dot. wniosków i sugestii  do projektu budżetu  na rok 2009  Przewodniczący  Komisji połączył z punktem 5. porządku obrad, dot. podsumowania  posiedzenia wyjazdowego  do Ośrodków Adopcyjno- Opiekuńczych w Szczecinie, argumentując to tym,że ośrodki pracują bez zarzutu, brak jest uwag co do merytoryczności w realizacji zadań- problemem jest tylko brak pieniędzy na utrzymanie i funkcjonowanie  placówek.

Przewodniczący Tomasz Grodzki zadał   pytanie Skarbnikowi Miasta, jak można pomóc Ośrodkom, powiększając im budżet jeszcze w tym roku, pyta o założenia  budżetowe dot. pomocy społecznej. Zasygnalizował  również problem żłobków- stanowisko  Komisji Zdrowia  z ubiegłego roku  sugerowało, że mają powstać dwa nowe żłobki,  bowiem w chwili obecnej zrobił się z tym  duży problem dla mieszkańców miasta.

 Skarbnik Miasta-Stanisław Lipiński- prace nad budżetem modelowym dopiero się rozpoczynają, Biuro Budżetu jest na razie na etapie zbierania wniosków z Wydziałów, absolutnym priorytetem są oczywiście  inwestycje współfinansowane  środkami zewnętrznymi, pomoc społeczna nie jest w złej sytuacji. Projekt budżetu modelowego zostanie radnym przedstawiony na początku lipca, a projekt budżetu we wrześniu br. Odnośnie żłobków- jest to duża inwestycja, która jako nowe zadanie nie została uwzględniona w planie inwestycyjnym i może być to trudne do zrealizowania.

Przewodniczący Komisji zwrócił się do dyr. Wydz. Zdrowia p. Jacka  Tarabickiego o sugestie Wydziału odnośnie potrzeb na rok 2009. Dyr. Tarabicki zobowiązał się do przedstawienia  Komisji na piśmie projektu budżetu modelowego na rok 2009, zaraz po zaakceptowaniu go przez Prezydenta  Jarmolińskiego.

Radny Andrzej Karut zwrócił się do Skarbnika Miasta  z wnioskiem o pomoc   OAO , proponuje aby dofinansować ośrodki  kwotą 100 tys złotych, nie jest to wielka kwota w budżecie miasta.

S. Lipiński- Skarbnik  Miasta- 100 tys złotych to faktycznie nie jest dużo, ale żeby dać ośrodkom pieniążki- trzeba zabrać je komuś innemu. Jeżeli Komisja  zdecyduje skąd , z jakiego paragrafu  i jakiego zadania przesunąć  środki finansowe i przekazać  je dla Ośrodków- Skarbnik chętnie dokona takiej operacji  finansowej.

Przewodniczący  Komisji zwrócił się   do Pana dyr. Tarabickiego  o przygotowanie  wniosku do Skarbnika Miasta o przesunięcie budżetowe w dziale "pomoc społeczna" o 100 tys zł z przeznaczeniem  na dofinansowanie Ośrodka Adopc-Opiekuń. przy ul. Mickiewicza 3 i Woj. Polskiego.

Przewodniczący Komisji poddał pod glosowanie projekt wniosku do budżetu modelowego, zakładający uwzględnienie następujących pozycji:

 1. zabezpieczenie środków finansowych na  budowę 2 nowych żłobków w mieście

2. zabezpieczenie środków  finansowych  na remont Domów Pomocy Społecznej

3. remont i adaptacja pomieszczeń przy ul. Strzałowskiej na potrzeby MOPR-Północ

4. zabezpieczenie środków finansowych na remont i adaptację   obiektu przy ul. Powstańców Wlkp. 34 na potrzeby Fundacji Pomocy Samotnej Matce

5. utrzymanie finansowania  zdrowotnych programów profilaktycznych na tym samym poziomie w roku bieżącym.

Jednocześnie Komisja  oczekuje na sugestie  Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, dotyczące  propozycje do budżetu modelowego na rok 2009r., które są obecnie w przygotowaniu.

 


Ad. pkt. 5.
Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego do Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych


Punkt dot. Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych został omówiony w punkcie 4. porządku obrad.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Komisja zaopiniowała następujące projekty uchwał:

 Projekt uchwały nr 161/08 w sprawie odwołania Pani Jolancie Trafarskiej- Pracownikowi Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej w MOPR w Szczecin ie  upoważnienia do załatwienia indywidualnych  spraw z zakresu administracji publicznej.

Projekt uchwały omówił  pan dyr. J. Tarabicki. Jest to uchwala porządkowa, zadania z zakresu j.w. przydziela się innemu pracownikowi.

Komisja bez dyskusji glosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwał: za-5- jednogłośnie.

Projekt uchwały nr 168/09 w sprawie  zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2007 SP ZOZ Szkół Wyższych w Szczecinie.

Projekt uchwały omówił  pan dyr. J. Tarabicki- WZiPS. Zatwierdza się w nim sprawozdanie finansowe ZOZ-u, dla którego gmina  miasto Szczecin jest organem założycielskim.

Komisja bez dyskusji głosowała za pozytywnym zaopiniowaniem projektu (za-5- jednogłośnie).

 W tym punkcie porządku obrad , Komisja zapoznała się z następującą korespondencją:

 1. Pismo Prezydenta T. Jarmolińskiego skierowane do Prezydent Masojć, dot. badań densytometrycznych  prowadzonych w szczecińskich przedszkolach- W piśmie załączona jest opinia Konsultanta Woj. ds. Reumatologii. Komisja  przyjęła pismo do wiadomości, bez zajmowania stanowiska. Pismo stanowi załącznik do protokołu.

 2. Pismo dyr. Szpitala SSZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą (SSZOPZ/514/2008)  dot.  finansowania zadań  przez NFZ- Komisja przyjęła pismo do wiadomości, bez zajmowania  stanowiska.

3. Pismo  Zarządu Powiatu w Gryfinie, dot. wydania opinii Rady Miasta Szczecina w sprawie  projektu likwidacji SP ZOZ Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy i Opiekuńczo-Leczniczy w Gryfinie. Komisja po  zapoznaniu się z projektem uchwały-  postanowiła wystąpić do Wydziału Zdrowia o opinię, ile osób z miasta Szczecin korzysta z  opieki  ZOZOL. (dane mają  być dostarczone na kolejne posiedzenie Komisji).

Innych spraw nie złoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2008/05/28, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2008/06/19 09:29:20
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2008/06/19 09:29:20 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/06/02 10:11:02 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2008/05/28 09:22:49 nowa pozycja