PROTOKÓŁ NR 0063-4/111/09
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 3 MARCA 2009 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 12 i 17.02.br |
3. | Informacja w sprawie realizacji przez ZBiLK nakazu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w zakresie legalizacji samowoli budowlanych w komunalnych lokalach mieszkalnych |
4. | Zaopiniowanie wniosku w sprawie wynajęcia lokalu mieszkalnego w Szczecinie Panu K. Czerskiemu |
5. | Rozpatrzenie sprawy dot. zakwalifikowania gruntów położonych przy ul. Okulickiego 44A dz.nr 74/9 jako użytki ekologiczne w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania |
6. | Ponowne podjęcie projektu uchwały w sprawie skargi Pani Z. Janczewskiej i Ł. Sęk na Prezydenta Miasta w sprawie opieszałego załatwiania wniosku o wykup mieszkań przy ul. Małkowskiego 25 w Szczecinie |
7. | Ponowne podjęcie projektu uchwały w sprawie skargi Pani Wiesławy Jaworskiej na działania Prezydenta Miasta w zakresie braku możliwości ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budowy dwóch budynków mieszkalnych na działkach nr 225/46 i 225/47 położonych na Osiedlu Kasztanowym z powodu dostępu do drogi publicznej |
8. | Zaopiniowanie wniosku Konsulatu Królestwa Norwegii w sprawie bezprzetargowego oddania w najem piwnic i IV piętra w budynku przy al. Niepodległości 17 na cele konsularne. |
9. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 12 i 17.02.br
Protokoły z ww. posiedzeń Komisji zostały przyjęte w odrębnych głosowaniach / 8-za,1-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Informacja w sprawie realizacji przez ZBiLK nakazu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w zakresie legalizacji samowoli budowlanych w komunalnych lokalach mieszkalnych
Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zapoznał radnych z pismem Pana Sławskiego w sprawie zastanej samowoli budowlanej w jego mieszkaniu przy al. Piastów 1/8 w Szczecinie - załącznik nr 3 do protokołu. Oddał głos Panu Sławskiemu.
P. J. Sławski – przypomniał, że temat już był poruszany na posiedzeniu Komisji, gdzie Pani Dyrektor ZBiLK oświadczyła, że jeśli nie odnajdzie się protokół zdawczo-odbiorczy to ZBiLK poniesie koszty legalizacyjne. Niestety Pani Dyrektor słowa nie dotrzymała i PINB nakazuje mu przedłożyć dokumentację o legalizacji. Problemem jest zainstalowana wanna i podgrzewacz wody przez poprzedniego lokatora mieszkania. Do dnia dzisiejszego nie ma żadnych odpowiedzi ze ZBiLK-u w sprawie rozwiązania tej sytuacji. Zwrócił uwagę, że legalizacja wanny kosztuje 40 tys. zł. Złożył skargę na działalność pracowników ZBiLK-u do Prezydenta Miasta i do dnia dzisiejszego nie otrzymał odpowiedzi.
P. Ignatowska-Klaiciak (ZBiLK) – jeśli prawdą jest, że Pan Sławski złożył pisma i nie otrzymał odpowiedzi, to zostanie to sprawdzone. Dziś odbyło się w tej sprawie spotkanie, gdzie Prezydent zażyczył sobie dodatkowej ekspertyzy w kwestii legalizacji wanny i podgrzewacza wody oraz nośności stropu w mieszkaniu. Zlecona ekspertyza wykaże, jakie to będą koszty. Jeśli ten koszt będzie zbyt wysoki na pokrycie z tegorocznego budżetu ZBiLK-u, to zmienimy sposób przeznaczenia tego lokalu i zaproponujemy Panu Sławskiemu lokal zamienny. Po przekwalifikowaniu tego lokalu na lokal użytkowy będzie to możliwe. Na dzień dzisiejszy zlecona jest ekspertyza i czekamy na oszacowanie kosztów, co pozwoli na podjęcie stosownej decyzji. Podkreśliła, że ZBiLK robi wszystko, aby Pan Sławski miał zachowaną wannę i podgrzewacz.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zwrócił się do asystentki Prezydenta B. Chochulskiego o dopilnowanie, aby odpowiedź na skargę Pana Sławskiego była jak najszybciej udzielona. Następnie poprosił przedstawicieli ZBiLK-u, aby niezwłoczne po otrzymaniu ekspertyzy poinformowali Komisję o tym fakcie.
P. L. Wolińska-Koryńska (PINB) – poinformowała, że do PINB rocznie wpływa ok. 300 wniosków w sprawie legalizacji samowoli budowlanych. Najwięcej dot. wydzielonych łazienek. Decyzji pozytywnych wydajemy ok. 200. Przypomniała, że chcąc zalegalizować samowolę budowlaną należy złożyć projekt techniczny i wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.
Komisja podziękowała za przedstawione informacje.
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie wniosku w sprawie wynajęcia lokalu mieszkalnego w Szczecinie Panu K. Czerskiemu
P. Jażdżewski (ZBiLK) – omówił przedmiotowy wniosek – załącznik nr 4 do protokołu. Dodał, że lokal dla Pana Profesora K. Czerskiego ma być wynajęty tylko na czas zatrudnienia.
P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM)- zwróciła uwagę na nieprawidłowości, jakie wykazała kontrola CBA w kwestii przyznawania mieszkań dla osób niezbędnych. Zapytała, jak często naukowcy sprowadzani spoza Szczecina na potrzeby kadrowe wyższych uczelni otrzymują mieszkania z puli Miasta ? Stwierdziła, że Komisja powinna bardziej przyjrzeć się temu tematowi. Jej zdaniem Uniwersytet Szczeciński funkcjonuje bardzo dobrze i skoro mu zależy na zatrudnieniu naukowców spoza Szczecina, to we własnym zakresie powinien zabezpieczyć dla nich pobyt.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poinformował, że jest to 3 wniosek od 2007 roku. Zgłosił wniosek formalny o pozytywne zaopiniowanie wniosku i podjęcie na jednym z najbliższych posiedzeń Komisji debaty nt. planów rozwojowych Uniwersytetu Szczecińskiego w kontekście zabezpieczenia lokalowego dla kadry naukowej zatrudnionej spoza Szczecina.
Komisja w wyniku głosowania /1-za,2-przeciw,4-wstrz./negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie wynajęcia lokalu mieszkalnego w Szczecinie Panu K. Czerskiemu.
Radny J. Posłuszny - stwierdził, że przed głosowaniem wniosku Komisja powinna podjąć ten temat. Zwrócił uwagę, że Uniwersytet dysponuje wieloma gruntami, które mógłby przeznaczyć pod budowę lokali mieszkalnych dla swoich pracowników.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapowiedział posiedzenie Komisji wspólnie z rektorem US nt. możliwości rozwoju US i zapotrzebowania Uniwersytetu na mieszkania dla potrzeb zatrudnionej kadry naukowej.
Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie sprawy dot. zakwalifikowania gruntów położonych przy ul. Okulickiego 44A dz.nr 74/9 jako użytki ekologiczne w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania
Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zapoznał radnych z pismem Pana Markowskiego - wnioskodawcy, który poprzez ustanowienie na jego prywatnej działce przy ul. Okulickiego 44A użytku ekologicznego, nie może dokonać żadnych czynności inwestycyjnych - załącznik nr 5 do protokołu.
P. W. Markowski (Wnioskodawca) - poinformował, że w momencie nabycia przedmiotowej działki, w księdze wieczystej grunty te były zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe oraz częściowo jako rolnicze. Następnie grunty te uchwałą Rady Miasta w 2007 roku w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczecina zostały zakwalifikowane jako użytki ekologiczne. Zwrócił się do Komisji o rozważenie możliwości ekwiwalentnej zamiany jego gruntów na inne, wskazane przez Miasto.
P. M. Wajdziak (Dyrektor WGN) – wyjaśnił, że nieruchomość została nabyta na rynku wtórnym. W momencie jej nabywana, obowiązywał już plan zagospodarowania przestrzennego z takim zapisem. Stwierdził, że wnioskodawca powinien skierować swoje roszczenie nie do Miasta, ale do poprzedniego właściciela, który nie dopełnił obowiązku wpisu do księgi wieczystej o zmianie przeznaczenia nieruchomości. Dodał, że Miasto nie dokonuje w takich przypadkach ekwiwalentnych zamian na grunty.
P. W. Markowski (Wnioskodawca) – stwierdził, że Miasto dopuściło się w tym przypadku błędów proceduralnych, występujących w trakcie ustanawiania użytku ekologicznego i wprowadzania na nim ograniczeń użytkowania. Druga kwestia dot. zachowania procedur informowania o tym obywateli zainteresowanych zbyciem i nabyciem terenu.
P. M. Wajdziak (Dyrektor WGN) – wyjaśnił, że w 1994 roku zostało uchwalone obowiązujące prawo w Szczecinie w kwestii planów. To właściciel nieruchomości obowiązany jest do ujawnienia zmian w ewidencji gruntów. Jeśli tego nie dopełnił to może być nałożona kara. Jeśli wnioskodawcy zostali wprowadzeni w błąd przez poprzedniego właściciela to roszczenie powinno być skierowana wobec niego.
P. W. Markowski (Wnioskodawca) - stwierdził, że to Gmina Miasto Szczecin ustanowiła na terenie prywatnym użytek ekologiczny, nie informując o tym właściciela. Ponadto Gmina nie zmieniła zapisu w księdze wieczystej. Poprzedni właściciel nie ponosi w tym przypadku żadnej winy, bo to nie on ustanowił na swojej działce użytek ekologiczny.
Radny T. Hinc – jego zdaniem ten spór może rozstrzygnąć tylko Sąd. Należy zobowiązać Prezydenta Miasta do podjęcia rozmów negocjacyjnych w tej sprawie.
P. A. Nawacka – Górzeńska (BPPM) - wyjaśniła, że są tu przepisy obowiązujące i oprócz tego są przepisy dot. ochrony przyrody, wszystkie są ujawnione w uchwałach Rady Miasta. Użytek ekologiczny jest chroniony ustawą o ochronie przyrody i zakres tych użytków jest zapisany w uchwałach RM. Takie użytki są ustanawiane na niewielkich obszarach, które mają szczególne powody do ochrony. Wnioskodawca nabył ten teren już z zastanym użytkiem ekologicznym.
Radna J. Lemm – wnosi o dostarczenie szczegółowej informacji w tej sprawie, na piśmie z BPPM i WGN-u.
P. W. Markowski (Wnioskodawca) – zwrócił się do Komisji z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie: kto, w jakim trybie i kiedy złożył wniosek o ustanowienie na tym terenie użytku ekologicznego i czy właściciel został o tym fakcie poinformowany. Stwierdził, że obecnie jest w sytuacji patowej. Jako właściciel terenu płaci podatki za nieruchomość, a na jego terenie ustanowiono użytek ekologiczny z publicznym dostępem dla wszystkich. Podsumował, że to Gmina Miasto Szczecin ustanowiło użytek ekologiczny na prywatnym terenie, a nie poprzedni właściciel i to Miasto powinno zmienić zapis w księdze wieczystej.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił wniosek formalny o wystąpienie Komisji do Pana Prezydenta o szczegółowe wyjaśnienie przedmiotowej sprawy przez Wydziały merytoryczne UM tj. Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Biuro Planowania Przestrzennego Miasta. Ponadto Komisja wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie: kto, w jakim trybie i kiedy złożył wniosek o ustanowienie na tym terenie użytku ekologicznego i czy właściciel gruntu został o tym fakcie poinformowany?
Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła wniosek.
Radny A. Ruciński - odczytał zapisy z ustawy o gospodarce nieruchomościami dot. wnoszenia wpisów do ksiąg wieczystych oraz obowiązki właściciela gruntu w kwestii. wnoszenia zmian o przeznaczeniu terenu do ksiąg wieczystych. Za niedokonanie takiej zmiany właściciel może zostać karnie przymuszony.
P. A. Nawacka – Górzeńska (BPPM) – poinformowała, że z punktu ustawy o planowaniu przestrzennym, która obowiązuje od 1995 roku, istnieje zapis, że przez 5 lat od daty uchwalenia planu, w przypadku jeśli nastąpiło obniżenie kosztów gruntów, właściciel może wystąpić z roszczeniem do Gminy o odszkodowanie. W tym przypadku, teren został nabyty przez wnioskodawcę w 2001 roku co jest jednoznaczne z utratą roszczenia z tego tytułu.
Radny J. Posłuszny – zapytał, czy Miasto ma prawo planować użytki ekologiczne na gruntach prywatnych?
Przewodniczący Komisji P. Kęsik – zgłosił wniosek formalny o wystąpienie do Prezydenta Miasta o przedłożenie Komisji spisu terenów prywatnych, na których Miasto ustanowiło użytki ekologiczne.
Komisja w wyniku głosowania /6-za,1-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik – odczytał odpowiedź Prezydenta B. Chochuslkiego w tej sprawie. Prezydent stwierdza, że ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina, nie będąc prawem miejscowym, nie skutkują możliwością wnoszenia roszczeń.
Ad. pkt. 6.
Ponowne podjęcie projektu uchwały w sprawie skargi Pani Z. Janczewskiej i Ł. Sęk na Prezydenta Miasta w sprawie opieszałego załatwiania wniosku o wykup mieszkań przy ul. Małkowskiego 25 w Szczecinie
P. M. Wajdziak (WGN) - przypomniał, że sprawa dot. niemożności uruchomienia sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych na własność przez najemców, ponieważ nie została ustanowiona służebność przechodu przez bramę frontową budynku.
P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) - przypomniała, że Rada Miasta nie przyjęła projektu uchwały na sesji RM 13.10.2008 roku i musi być on ponownie przedłożony Radzie do zaopiniowania.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poddał pod glosowanie projekt uchwały w sprawie skargi Pani Z. Janczewskiej i Ł. Sęk na Prezydenta Miasta w sprawie opieszałego załatwiania wniosku o wykup mieszkań przy ul. Małkowskiego 25 w Szczecinie w pierwotnej wersji - załącznik nr 6 do protokołu.
Komisja w wyniku głosowania / 7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 7.
Ponowne podjęcie projektu uchwały w sprawie skargi Pani Wiesławy Jaworskiej na działania Prezydenta Miasta w zakresie braku możliwości ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budowy dwóch budynków mieszkalnych na działkach nr 225/46 i 225/47 położonych na Osiedlu Kasztanowym z powodu dostępu do drogi publicznej
Ad. pkt. 7.
Ponowne podjęcie projektu uchwały w sprawie skargi Pani Wiesławy Jaworskiej na działania Prezydenta Miasta w zakresie braku możliwości ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budowy dwóch budynków mieszkalnych na działkach nr 225/46 i 225/47 położonych na Osiedlu Kasztanowym z powodu dostępu do drogi publicznej
P. H. Sokulska (Radca Prawny BRM) - poinformowała, że jest to podobna sprawa. Rada Miasta nie podjęła tego projektu na sesji RM w dniu 08.09.2008 roku. Komisja musi ponownie przedłożyć Radzie Miasta projekt uchwały w tej sprawie.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - poddał pod glosowanie projekt uchwały w sprawie skargi Pani Wiesławy Jaworskiej na działania Prezydenta Miasta w pierwotnej wersji - załącznik nr 7 do protokołu.
Komisja w wyniku głosowania / 7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 8.
Zaopiniowanie wniosku Konsulatu Królestwa Norwegii w sprawie bezprzetargowego oddania w najem piwnic i IV piętra w budynku przy al. Niepodległości 17 na cele konsularne.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zapoznał radnych z wnioskiem Konsulatu Królestwa Norwegii - załącznik nr 8 do protokołu. Następnie poddał wniosek pod głosowanie.
Komisja w wyniku głosowania /4-za,3-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała wniosek Konsulatu Królestwa Norwegii o bezprzetargowe oddanie w najem piwnic i IV piętra w budynku przy al. Niepodległości 17 na cele konsularne.
Ad. pkt. 9.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2009/03/11 09:37:16 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/03/10 09:05:13 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/03/03 08:51:14 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/02/23 12:32:42 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/02/20 14:54:43 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2009/02/19 11:41:24 | nowa pozycja |