przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/108/09
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 23 LIPCA 2009 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Ponowne zapoznanie się z propozycją projektu uchwały dotyczącego naliczania opłat za garaże w pasie drogowym proponowanym przez ZDiTM.
3. Rozpatrzenie sprawy kupców z Alei Kwiatowej.
4. Rozpatrzenie sprawy Pani J. Mazurowskiej (Szczeciński Szybki Tramwaj).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Ponowne zapoznanie się z propozycją projektu uchwały dotyczącego naliczania opłat za garaże w pasie drogowym proponowanym przez ZDiTM.


Leszek Duklanowski, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia - przypomniał, że Komisja zajmowała się już tym tematem.

Michał Przepiera, Dyrektor WGKiOŚ - podtrzymał brzmienie projektu uchwały prezentowane na poprzednich posiedzeniach Komisji. Przypomniał, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami radca prawny Rady Miasta Szczecin miał się wypowiedzieć odnośnie przedmiotowego projektu, a następnie projekt uchwały miał być dalej procedowany przez komisje stałe Rady Miasta Szczecin a następnie skierowany na sesję Rady.
 
Władysław Dzikowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta - pytał czy zapisy pkt.  3 projektu uchwały obejmuje także ogródki, które zostały przekazane na mocy ustawy o drogach pod nadzór ZDiTM. Czy przepisy pkt. 3 mają zastosowanie do takich ogródków.

Michał Przepiera - wyjaśnił, że jeżeli w takim ogródku zieleń jest odpowiednio odgrodzona to zapisy z pkt. 3 uchwały będą miały zastosowanie.

Władysław Dzikowski – stwierdził, że uchwała zawiera wszystkie wnioski i sugestie Komisji i postawił wniosek, aby Komisja podjęła  inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie.

Leszek Duklanowski – zapytał o wysokość stawek zaproponowanych w przedmiotowym projekcie uchwały np. za garaże w stosunku do stawek obowiązujących na terenach administrowanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Włodzimierz Szarafiński, zastępca dyrektora ZDiTM – wyjaśnił, że sposób na zajęcia pasa drogowego jest tym wypadku inny, ale stawki są porównywalne.

Leszek Duklanowski - zarządził głosowanie wniosku Władysława Dzikowskiego o podjęcie przez Komisję  GKOŚiM inicjatywy uchwałodawczej odnośnie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego i skierowanie jej do Przewodniczącego Rady Miasta celem nadania jej biegu legislacyjnego.

Komisja w wyniku głosowania-  za: 5, przeciw: 0,  wstrzymujących się: 2
Podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego i skierowanie jej do Przewodniczącego Rady Miasta celem nadania jej biegu legislacyjnego.

Grażyna Piszczoła, mieszkanka Szczecina – zapytała, dlaczego zdarzają się przypadki, że na 100 metrowym odcinku są trzy różne opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Beniamin Chochulski, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin – wyjaśnił, że regulują to ustawowe przepisy, których Rada i Miasto nie może zmienić.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy kupców z Alei Kwiatowej.


Leszek Duklanowski – przypomniał, że tą sprawą Komisja już się zajmowała, ale na poprzednim posiedzeniu w tej sprawie nie było przedstawicieli ZDiTM, którzy mogliby zająć stanowisko odnośnie proponowanej lokalizacji Alei Kwiatowej.

Zdzisław Krzyżaniak, Prezes Kupieckiej Izby Gospodarczej Pomorza Zachodniego – poinformował Komisję, że kupcy z Alei Kwiatowej chcieliby zmodyfikować poprzednie zamierzenia. Kupcy są zainteresowani odcinkiem od ulicy Krzywoustego do ulicy Puławskiego. Druga lokalizacja będąca w sferze ich zainteresowania to odcinek od ulicy Puławskiego do ronda Ojca Siwka.

Beniamin Chochulski – poprosił wnioskodawców o doprecyzowanie, co chcą tam budować, kiedy, w jakim zakresie oraz jakie mają potrzebny odnośnie wskazanego terenu.

Zdzisław Krzyżaniak – w odpowiedzi na pytanie Prezydenta stwierdził, że bezcelowym jest robienie jakichkolwiek projektów w sytuacji, gdy nie jest pewne czy kupcy uzyskają teren.

Paweł Gzyl, radny Rady Miasta Szczecin – stwierdził, że skoro wnioskodawcy nie mają żadnej skonkretyzowanej propozycji to Komisja nie ma czego opiniować.

Władysław Dzikowski – zgodził się z  wypowiedzią radnego Pawła Gzyla dodając, że bez wniosku formalnego spełniającego wymogi proceduralne przewidziane przy takich działaniach Komisja nie ma nad czym debatować i opiniować.

Zdzisław Krzyżaniak – stwierdził, że kupcy z Alei Kwiatowej oczekują pomocy od Miasta.  Dodał, że stworzono swojego czasu projekt koło Cezasu, a stoją tam obecnie trzy kontenery.

Jan Stopyra, Wiceprzewodniczący Rady Miasta - powiedział, że kupcy powinni sami sobie pomóc występując do Prezydenta z konkretnym wnioskiem na konkretną lokalizację. Bez tego nie można nic opiniować.

Beniamin Chochulski – wyraził wolę pochylenia się nad procedurami administracji, jednak nie zostały one przez kupców wszczęte.

Witold Dąbrowski, radny Rady Miasta Szczecin – stwierdził, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której każdy inwestor będzie przygotowywał 20 projektów na daną lokalizację i żaden nie uzyska akceptacji.

Leszek Duklanowski – dodał, że nie można tego opiniować, choćby z tego powodu, że Stowarzyszenie Szczecińskie Centrum Kwiatowe "Aleja Kwiatowa" jest nieobecne na komisji.

Paweł Gzyl – poprosił Zdzisława Krzyżaniaka, aby ten przekazał nieobecnym na posiedzeniu Komisji członkom Stowarzyszenia, żeby przedstawili konkretny projekt wykorzystania miejsca, o które proszą.

Władysław Dzikowski - stwierdził, że aby ta sprawa była załatwiona zgodnie z prawem, kupcy muszą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do ZDiTM o zajęcie pasa drogowego. Następnie ZDiTM ustosunkuje się do specyfikacji zawartej we wniosku i na wiele pytań stawianych na Komisji znana będzie odpowiedź.

Leszek Duklanowski – zadecydował, że z powodów absencji Stowarzyszenia Szczecińskie Centrum Kwiatowe "Aleja Kwiatowa" Komisja  odstępuje od jakiegokolwiek opiniowania.

Zdzisław Krzyżaniak  – wyraził chęć spotkania się z Zastępcą Prezydenta Miasta Panem Beniaminem Chochulskim w przedmiotowej sprawie.

Beniamin Chochulski – odpowiedział, że bardzo chętnie spotka się w przedmiotowej sprawie.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie sprawy Pani J. Mazurowskiej (Szczeciński Szybki Tramwaj).


Leszek Duklanowski - porosił Panią Jolantę Mazurowska o przedstawienie swojego problemu.

Pani Jolanta Mazurowska - dokonała prezentacji swojej sprawy, komplet dokumentacji stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Jan Posłuszny, radny Rady Miasta Szczecin -  zapytał panią Jolantę  Mazurowska czy wyszła z propozycją do Urzędu Miasta  jak rozwiązać daną sprawę.

Jolanta Mazurowska – odpowiedziała, że wielokrotnie przedstawiała propozycje, ale bez rezultatu.

Jan Stopyra - spytał panią Jolantę Mazurowską czy spotkała się osobiście w tej sprawie z Prezydentem Miasta, po przeczącej odpowiedzi Pani Mazurowskiej postawił wniosek formalny o podjęcie stanowiska w brzmieniu:

Komisja Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2009 roku zapoznała się  ze sprawą Pani Jolanty Mazurowskiej dotyczącą  realizacji przez Urząd Miasta Szczecin inwestycji modernizacji ulic: Zoologicznej, Dąbskiej, Pszennej i Handlowej oraz inwestycji Szczeciński Szybki Tramwaj w odniesieniu do gospodarstwa rolnego przy ul. Handlowej 13 w Szczecinie.

Po zapoznaniu się z ww. sprawą Komisja zwraca się z wnioskiem o zorganizowanie spotkania  Pana Prezydenta i podległych Panu służb miejskich z Panią Jolantą Mazurowską celem wyjaśnienia i zakończenia przedmiotowej sprawy.

Ewa Nosek, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta, Architekt Miasta -  stwierdziła, że sprawa o odszkodowanie ciągnie się tak długo, ponieważ jedna ze stron nieustannie się odwołuje. Dodała, że odszkodowanie za jedną z działek pani Jolanty Mazurowskiej wyniesie około 2 000 000 zł, a takiej kwoty na dzień dzisiejszej nie ma zarezerwowanej w budżecie.

Leszek Duklanowski – zarządził głosowanie nad wnioskiem Jana Stopyry w ww. brzmieniu.

Komisja w wyniku głosowania – za:5, przeciw: 0, wstrzymujących: 2 przyjęła stanowisko w brzmieniu jw.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Podinspektor BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2009/07/14, odpowiedzialny/a: Monika Bekisz, wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2009/10/14 10:11:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2009/10/14 10:11:58 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2009/08/06 10:34:53 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2009/07/29 11:48:44 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/17 09:31:17 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/16 08:13:37 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/14 13:05:24 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/14 13:05:08 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2009/07/14 12:54:04 nowa pozycja